Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   SOS! Help (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19173)

Γιώργος06 29-08-07 16:26

SOS! Help
 
2 Συνημμένο(α)
Λοιπον χτες εβαλα τα φυτα σε διαλυμα νερου-χλωρίου(19:1) γιατί ειχα προβλημα με αλγη.
Σημερα ειδα αυτό!! Μαλλον τα κρατησα πολυ ώρα στο διαλυμα..γυρω στα 3 λεπτα..Σημερα ειδα αυτό το αποτέλεσμα.. :(
Μπορώ να κάνω κατι?
Και κατι ακομα η αλγη ειναι σαν μαυρα στιγματα και μετά σχηματίζεται ενα ειδος τριχοειδής αλγης..
Τα νιτρικά μου δείχνουν 30 και τα φωσφορικα γύρω στα 0,3-0,4 (και τα δύο τεστ της SERA)
Εντομεταξώ πριν από 2 εβδομάδες ο αδερφος μου ο έξυπνος :smt084 πήρε floredepot και το εριξε μπλουμ μεσα στο νερο!! Απο τοτε προσπαθώ να κάνω συχνές αλλαγές νερού για να επαναφέρω την κατάσταση....
Μου προτείνετε κατι??
HELP PLEASE!!!!!

halvas69 29-08-07 16:52

Τα έκαψες τα φυτά.
Όσα δεν έχουν πάθει μεγάλη ζημιά θα ανακάμψουν, απλά κάνε υπομονή.
ΥΓ Το μπάνιο στην χλωρίνη το κάνουμε για να σκοτώσουμε πιθανά παράσιτα και δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης της άλγης.

underwater 29-08-07 20:37

Επειδή ανέφερες για τα τεστ γράφω τα παρακάτο και αν ειναι άστοχα ας διαγραφούν απο τους mod.

Για το τεστ της σερα... κοίτα αν έχει λείξη το τεστ, αν οχι πάρε νερό εμφυαλωμένο απο το super market δες πόσα ΝΟ3 έχει σε mg/lt (δυστυχός ακόμη και αυτό το νερό έχει κάποια ΝΟ3) και κανε το τεστ να δεις αν σου βγάζει σωστά αποτελέσματα η σερα, δηλαδη με αυτο που γράφει το μπουκάλι.

Εγώ πρόσφατα πήρα τεστ της σερα για ΝΟ3 που λείγει το 2011 και οτι νερό τέσταρα το βγάζει έντονο κόκκινο.. μέτρησα αν ο ογκομετρικός σωλήνας που εχει στην συστευασια ειναι οκ στης ενδειξης του..(στα 20ml) βάζοντας νερό μετρημένο με σύριγγα αλλά δεν ηταν ουτε εκεί το πρόβλημα.. Ένας φίλος μου είχε πεί οτι ο ογκομετρικός σωλήνας μπορεί να ειναι λάθος στην βαθμονόμηση του..

ΥΓ. Sorry για τα ορθογραφικά λάθη...

halvas69 29-08-07 21:29

Το μπουκάλι με το επιτραπέζιο νερό είναι λάθος μέτρο σύγκρισης.
Εντελώς λάθος.

fighterfish 29-08-07 23:38

Τα φυτά μεσα στο διάλυμα 19:1 τα αφήνουμε : 1 λεπτό τα stem plants με λεπτο φύλλο και κορμό και 2 λεπτά μόνο τις anubias.

Οντως το κάνεις για λόγους προληπτικούς (παράσιτα, σαλιγκάρια κλπ) άσχετα αν πολλές φορές καταπολεμά και την άλγη.

π.χ. στις anubias που γενικά αντέχουν όντως μπορεί να καταπολεμήσεις δύσκολους τύπους άλγης (e.g. black beard algae), παρόλλο που δεν φεύγουν με τη μία απο την επιφάνεια των φύλλων, αλλάζουν χρώμα και τελικά το φυτό τις αποβάλλει μόνο του.

Οσο για το Floradepot κάνε μεγάλες αλλαγές καθημερινά να φύγει...

Γιώργος06 30-08-07 15:29

θα κανω αλλαγες νερου!! ευχαριστώ παιδια

ΥΓ η αλγη λογικα απο to floredepot δεν ξεκινησε??

Γιώργος06 31-08-07 20:18

Τόσο μεγαλο προβλημα αλγης δεν ειχα ακομη και οταν ημουν αρχαριος! Παρόλο που έχω κανει πολλές αλλαγές νερού το προβλημα διατηρείται!!

Η λανθασμενη χρηση του floredepot με κατεστρεψε..
Τι να κάνω ? να στήσω το ενυδρείο μου από την αρχή αφού περασω από κοσκινο και πολύ τρεχουμενο νερό το χαλικακι μου?

Χρείαζομαι τις συμβουλες των εμπειρων κηπουρώ εδώ!!:p

ΥΓ: Ενώ τα πραγματα πηγαιναν αρκετα καλά, την τελευταια εβδομαδα έχασα το κουραγιο μου με τα τελευταια γεγονοτα... : (

giagligian 31-08-07 22:44

Αν και πολύ άπειρος ακόμα θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή και να μην χάνεις την ψυχραιμία σου και το κουράγιο σου από τώρα. Άλλωστε, αυτό είναι ένα απτα χαρακτηριστικά του "αθλήματος" μας... ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ!! :grin::grin:

netblues 01-09-07 11:13

Το ξεσπασμα απο το floradepot θελει κανα μηνα για να το ξεπερασεις..
Οποτε υπομονη.
Ετσι ομως εμαθες πως να καλλιεργεις αλγη αμα θες .. εε? εε?

Γιώργος06 01-09-07 23:10

Ευχαριστώ παιδια!!

Και να με θυμηθείτε οτι καποια στιγμη(σε καποια χρονια :grin: ) θα κανω μια παρουσιαση του ενυδρείου και θα ειναι υποβρυχιος παραδεισος!! πεισμωσα ακομη περισσοτερο!! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01769 seconds with 10 queries