Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βγαλσιμο κατασκευης για λαμπα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17874)

Boutiromagas 05-06-07 21:37

Βγαλσιμο κατασκευης για λαμπα
 
3 Συνημμένο(α)
Γεια σας παρακολουθω αρκετους μηνες το forum αλλα σημερα εκανα το πρωτο μου μηνυμα εδω
μου δημιουργηθηκε ενα προβλημα καθως σχεδιαζα την κατασκευη ενος diy καπακιου

στην πισω πλευρα του ενυδρειου υπαρχει απο τον κατασκευαστη μια βαση απο τζαμι κολλημενη στα πλευρικα και πισω τζαμια με σιλικονη , στην οποια μπενει η λαμπα, εμποδιζει ομως στην λειτουργεια του καπακιου που θελω να φτιαξω

8α η8ελα λοιπον να μου πειτε πως 8α βγαλω αυτη τη κατασκευη χωρις να ξεστεινω ολο το ενυδρειο



netblues 05-06-07 22:14

Γενικα με κοπιδι - ξυραφι και χορδη απο κιθαρα ξεκολλαμε τα τζαμια..
Αλλα κανεις δεν μπορει να σου πει αν αυτο γινεται στην περιπτωση σου, και μαλιστα χωρις να ανοιξει ολο το ενυδρειο.

dimitris21 05-06-07 22:31

Θα σου πω τη γνώμη μου χωρίς όμως να θεωρώ ότι είναι και απόλυτη μιας και από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να έχω την καλύτερη δυνατή άποψη.
Ανεξάρτητα από τον τρόπο που θα μπορούσε να βγει το τμήμα αυτό, πιστεύω ότι το ξεστήσιμο είναι απαραίτητο. Δεν θα ρίσκαρα να κάνω τέτοια δουλειά με γεμάτο ενυδρείο γιατί αν κάτι πάει στραβά η ζημιά μπορεί να είναι μεγάλη.
Τρόποι για να βγει το τμήμα αυτό θα έλεγα ότι υπάρχουν δυο, όχι απαραίτητα και οι δυο εφικτοί. Ένας είναι με λεπτή χορδή ή και με κοπίδι να αρχίσεις σιγά σιγά να κόβεις την σιλικόνη που κρατάει το τμήμα αυτό. Αν δεις ότι δεν είναι εύκολο η εφικτό περνάς στον δεύτερο τρόπο αλλά λίγο ποιο βάρβαρο. Με ένα διαμάντι κοπής τζαμιών κάνεις πολλές χαρακιές στο τμήμα που θα αφαιρέσεις. Μετά με ένα σφυρί αρχίζεις με απαλά χτυπήματα να σπάζεις τα κομμάτια. Όταν πλέον θα έχει φύγει ο κύριος όγκος θα είναι πολύ εύκολο να αφαιρέσεις ότι έχει απομείνει. Απαραίτητη προϋπόθεση για αυτό είναι όλο το προς αφαίρεση τμήμα να είναι κολλημένο με σιλικόνη πάνω στο κύριος ενυδρείο και να μην είναι μέρος αυτού.
Θα επαναλάβω ότι δεν είμαι σε θέση από τις φωτογραφίες να σου δώσω σίγουρη απάντηση. Αυτό θα πρέπει να το κρίνεις μόνος σου και να πράξεις ανάλογα.

Boutiromagas 05-06-07 22:36

ok αυχαριστω , 8α δοκιμασω με το κοπιδι μια και το προς αφαιρεση τμημα ειναι κολλημενο με σιλικονη που απο οτι βλεπω ισος να μην ειναι και σε καλη κατασταση τα καλληματα μια και το ενυδρειο ειναι αγορασμενο απο το 94... η και πιο παλλια , δεν 8υμαμε...:smt120

steady 05-06-07 23:09

παντως αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι και τοσο τραγικο να ξανακολησεις ολο το ενυδρειο απ την αρχη!

α και τα αλατα που γενικα βλεπω εχει μαζεψει με ζεστο νεροξυδο τα βγαζεις ευκολα;)
γενικα παντως αμα κανεις την αρχη με το κοπιδι θα βγει ευκολα εκανα κατι παρομοιο προσφατα και εξεπλαγειν απο το ποσο ευκολα ξεκολησε:p
ps αληθεια το διαμαντι κοπης τζαμιων ειναι ακριβο?:D

gewre 06-06-07 07:45

Καλά πώς αλλάζεις λάμπα?

Πιστεύω ότι με πάρα μα πάρα πολύ υπομονή και ένα κοπίδι μπορεί να γίνει κάτι,
ειδικά αν έχει ξεραθεί πολύ η σιλικόνη!

Θα σου πρότεινα όμως να αδειάσεις πρώτα το ενυδρείο για να αποφύγεις τα δυσάρεστα αποτελέσματα!

Takis 08-06-07 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gewre (Μήνυμα 180743)
Καλά πώς αλλάζεις λάμπα?

Εχει αλλο μικρο καπακι στην πισω μερια για την λαμπα.

Παντως η θεση για την λαμπα παιζει και τον ρολο της κοντρας και γι αυτο δεν ειναι καλο να φυγει χωρις να μπει στην θεση της μια κοντρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01727 seconds with 10 queries