Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Προετοιμασία φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17352)

iakovost 12-05-07 15:53

Προετοιμασία φυτών
 
Επισκεφθηκα χτες τη λίμνη Τριχωνίδα και την Λυσιμαχια και πήρα σουβενίρ :D μπόλικο Ceratophylum demersum και λίγη Valisneria spiralis. Απλά ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να προετοιμάσω τα φυτά πριν μπουν στο ενυδρείο, όπως επίσης και πως πρέπει να φυτεφτει η Valisneria (να κόψω τις ρίζες? οι ρίζες να θαφτουν εντελώς στο χαλικι? κτλ)... Ευχαριστω

Carebean pirate 12-05-07 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iakovost (Μήνυμα 174098)
Επισκεφθηκα χτες τη λίμνη Τριχωνίδα και την Λυσιμαχια και πήρα σουβενίρ :D μπόλικο Ceratophylum demersum και λίγη Valisneria spiralis. Απλά ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να προετοιμάσω τα φυτά πριν μπουν στο ενυδρείο, όπως επίσης και πως πρέπει να φυτεφτει η Valisneria (να κόψω τις ρίζες? οι ρίζες να θαφτουν εντελώς στο χαλικι? κτλ)... Ευχαριστω

Ακόμα ενας Κυπραίος..!! όλλεεε...!! Καλωσορήσατε..!! Απο ποιά λίμνη είπες ότι πήρες το κερατόφυλλο..? Θα πάω και εγώ να πάρω λίγο νμζ..!!

Ο τρόπος προετοιμασίας είναι 19 ποτήρια νερο και ι ποτήρι χλορήνι..βουτας για λίγα δευτερολεπτα το φυτό μέσα κρατώντας έξω τις ρίζες, γιατί αν πάνε το φυτό θα χαλάσει.. Μετά βάζεις σε μια νέα κουπα νερό και βάζεις μέσα όλο το φυτό για να φύγει η χλωρίνη και είναι έτοιμα για φυτευση..
Για να φυτεψεις τη βαλισνέρια θα κόψεις λίγο τις ρίζες θα βάλεις λίγο λίπασμα εκεί που θα τις φυτεψεις και φυτευεις το νερό κανονικά..;)

dessert 13-05-07 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate (Μήνυμα 174103)
Ο τρόπος προετοιμασίας είναι 19 ποτήρια νερο και ι ποτήρι χλορήνι.......


Τώρα αν δεν θέλεις να βάλεις χλωρίνη, γιατί την φοβάσαι, όπως και εγώ, μπορείς να τα βουτήξεις σε αλατόνερο και αφού τα ξεπλύνεις με άφθονο νεράκι να τα φυτέψεις...;)

klaz 13-05-07 11:44

αν γινει σωστα με τη χλωρινη(η οποια σημειωτεον θα ειναι η κανονικη χωρις αρωματα...)το μειγμα μαζι με το νερο,δεν υπαρχειο κανεις φοβος και ειναι η ιδανικοτερη λυση,την οποια κανονικα πρεπει να εφαρμοζουμε ακομη και στα διαφορα κλαδεματα που δεχομαστε απο αλλους χομπιστες

dessert 13-05-07 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 174209)
αν γινει σωστα με τη χλωρινη(η οποια σημειωτεον θα ειναι η κανονικη χωρις αρωματα...)το μειγμα μαζι με το νερο,δεν υπαρχειο κανεις φοβος και ειναι η ιδανικοτερη λυση,την οποια κανονικα πρεπει να εφαρμοζουμε ακομη και στα διαφορα κλαδεματα που δεχομαστε απο αλλους χομπιστες

Κώστα ακόμα και στα ευαίσθητα φυτά;;;:confused:
Τον συγκεκριμένο τρόπο μου τον πρότεινε ακουαρίστας και δεν είχα πρόβλημα...:p

klaz 13-05-07 11:49

ναι,ενταξει οχι και στα σουπερ ευαισθητα φυτα με πολυ λεπτο φυλλωμα....
ολα με μετρο....και στο τελος του μπανιου με χλωρινη ας μην ξεχναμε πολυ καλο ξεπλυμα μεσα σε κουβα με αντιχλωριο(αν θελουμε τα αφηνουμε εκει μεσα και μερικα λεπτα...)

Filou 13-05-07 13:39

Κατάλληλη για απολύμανση των φυτών είναι και η στυπτηρία (στύψη). Την βρίσκεις σε φαρμακεία και σε καταστήματα χημικών. Βάζεις μια κουταλιά σούπας σε 1 λίτρο νερού, το διαλύεις καλά, και αφήνεις τα φυτά για 5 λεπτά. Μετά ξεπλένεις καλά με αποχλωριωμένο νερό και είσαι έτοιμος.

Εκτός αυτού κυκλοφορεί και το σκεύασμα JBL desinfekt, που κάνει απολύμανση όχι μόνο σε φυτά, αλλά και σε άλλα εξαρτήματα του ενυδρείου. Κοστίζει περίπου 8,5 ευρώ και επαρκεί για διάλυμα 30 λίτρων.

Άλλο μέσο απολύμανσης φυτών είναι το υπερμαγγανικό κάλιο KMnO4. Το βρίσκεις σε καταστήματα χημικών. Φρόντισε να το κρατάς σε μπουκάλι σκούρο. Πωλείται σε μορφή κρυστάλλων. Η αναλογία είναι 10mg σε 1 λίτρο νερού. ( αυτό είναι δύσκολο να το υπολογίσεις να δεν έχεις ειδική ζυγαριά. Εμπειρικά βάζεις τόσο, όσο να γίνει το νερό ελαφρώς μωβ). Αφήνεις τα φυτά για 10 λεπτά και μετά ξέπλυμα σε αποχλωριωμένο νερό.

steady 13-05-07 17:17

εμενα μου κανε εντυπωση κατι αλλο υπαρχουν στις δικες μας λιμνες τροπικα φυτα οπως κερατοφυλλο και vallisneria?

thanosatha 13-05-07 23:18

οα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 174251)
εμενα μου κανε εντυπωση κατι αλλο υπαρχουν στις δικες μας λιμνες τροπικα φυτα οπως κερατοφυλλο και vallisneria?

Υπαρχουν! Τα συγκεκριμενα ειναι cosmopolitan...

iakovost 14-05-07 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 174251)
εμενα μου κανε εντυπωση κατι αλλο υπαρχουν στις δικες μας λιμνες τροπικα φυτα οπως κερατοφυλλο και vallisneria?

Φιλε STEADY υπάρχουν αρκετα τετοια φυτά υπάρχουν στην Ελλάδα. Eιναι κοσμοπολίτικα φυτά και επομενως δεν ειναι και πολύ δυσκολο να τα εντοπίσεις. εχω παεις σε πολλές λίμνες (λόγω της διατριβης μου) και εχω βρει αρκετα είδη. Και στα ποταμια υπάρχουν πολλά από αυτα.

παιδια ευχαριστω για τις πληροφορίες.


Carebean pirate γεια σου :D Στην κυπρο δυστηχως δεν εχουμε λίμνες παρα μονο καποιες παροδικές λεκάνες και πολλα (μα παρα πολλά φραγματα). σε λιγγο καιρο θα κανω και στην κυπρο ενα tour και μπορει να εντοπισω περιοχές που να εχουν καποια φυτά που ειναι καταλληλα ια ενυδρεια. αν βρω θα επανελθω για να σε ενημερωσω

GP250381 14-05-07 19:35

καλο ειναι τα φυτα που παιρνονται απο λιμνες μετα την απολυμανση να κρατιουντε σε καραντινα για μερικες μερες να παρατηρουντε για τυχον ζωιφια και μετα να μπουν στο ενυδρειο.

ΥΓ,αν χρειαστει ξανακανε απολυμανση.δεν ξερω τις λιμνες εκει αλλα εμας εδω εχουν πολυ πραμα

gfdimopo 21-01-08 10:13

Το αλάτι που λέτε είναι το κλασίκό που μαγειρεύουμε ή κάποιο ειδικό...?

Εγω πήρα απο κάποιον συμφουρίτη :D κάποια πολύ όμορφα κλαδέματα...όμως είχε πολλές φακές στο ενυδρείο...

Επειδή δεν μάρεσε να έχω και γώ φακές...αν τους κάνω ενα καλό ξέπλυμα...να φύγει κάθε μικρο φακή απο πάνω...χεχε...θα είμαι καλλύμένος? η χρειάζεται να τα βάλω σε αλατόνερο γιατι τη χλωρίνη την φοβάμαι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01675 seconds with 10 queries