Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Νέο Ενυδρείο!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16471)

Θανάσης 31-03-07 22:03

Νέο Ενυδρείο!!!!
 
Καλησπέρα!!
Λοιπόν πήρα καινουριο ενυδρειο!!!!,ενα ΛΙΝΤΟ 120 ειναι βολικό και οικονομικό! και αυριο θα γίνει η αλλαγή:p
ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για αυτό;;

parrot 31-03-07 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 165220)
Καλησπέρα!!
Λοιπόν πήρα καινουριο ενυδρειο!!!!,ενα ΛΙΝΤΟ 120 ειναι βολικό και οικονομικό! και αυριο θα γίνει η αλλαγή:p
ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για αυτό;;

Για πες λιγάκι για την αλλαγή.... τι θα μεταφέρεις?

Νομίζω καλύτερα θα ήταν να τσεκάρεις και τη στεγανότητα του ενυδρείου για να είσαι σίγουρος πριν μεταφέρεις τα ψάρια από το παλιό... γέμισέ το και άστο για ένα 24 ωρο...

accnt 01-04-07 00:07

Δεν είναι και τόσο δύσκολο...
Θα μεταφέρεις μερικό βράχο σε καμιά λεκάνη και τα ζωντανά σου σε μια άλλη. Έπειτα θα μεταφέρεις λίγο νερό και την άμμο. Μετά τον βράχο και τα ζωντανά σου.
Καλή επιτυχία και περιμένουμε και καμιά φωτογραφία...

Y.Γ. Στην ομιλία του Calfo θα έρθεις?

Tricky 01-04-07 09:17

Φυσικα , θα πρεπει να προετοιμασεις και επιπλεον νερο με παραμετρους ιδιες με το παλιο σου ενυδρειο ...αρα δεν σε βλεπω να κανεις τη μεταφορα σημερα :p

Θανάσης 01-04-07 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 165230)
Y.Γ. Στην ομιλία του Calfo θα έρθεις?

σκέφτομαι πως ναι!



Τώρα τα ζωντανά στους κουβάδες πόσο χρόνο αντέχουν;;

εγώ σκέφτομαι να να μεταφέρω πρώτα τα ζωντανά,έπειτα να αφαιρέσω βράχους και λοιπά ,το νερό ,να ξεστήσω γρήγορα το ενυδρείο ,να τοποθετήσω στην θέση του το καινούργιο ,να το γεμίσω νερό(ως την μέση) και να το φτιάξω και μόλις θα είναι έτοιμο να εγκαθιστσω τα ζωντανα(δεν νομίζω να πάρει πολύ

accnt 01-04-07 17:55

Πολύ φοβάμαι οτι έτσι θα στρεσάρεις τα ψάρια σου περισσότερο. Δηλαδή να τα βάλεις στο ενυδρείο και μετά συνεχώς να προσθέτεις άμμο, βράχο κλπ.

Στείλε μου με pm το ονοματεπώνυμό σου! ;)

Θανάσης 01-04-07 19:15

Τώρα πάει!!!!
Όλα είναι έτοιμα.Τα ψάρια τα έβγαλα πρώτα πρώτα τα έβαλα σε έναν μεγάλο κουβά και τα έβαλα τελευταία.

αναμένετε φωτογραφίες!



στέλνω πμ!

Θανάσης 01-04-07 19:26

7 Συνημμένο(α)
...

Carebean pirate 02-04-07 09:46

Όμορφο ενυδρείο... με ακόμα λίγο ΖΒ θα γίνει ακόκα πιο ωραίο...

Απότι είδα είναι σχεδόν μπροστά απότο παράθυρο...Να προσέξεις μην έχεις ξεσπάσματα άλγης

Καλή συνέχειαααα....:smt023

Θανάσης 02-04-07 11:09

Ευχαριστώ!!

Ζβ και βέβαια θα βάλλω!!!!! απλά τώρα έχω βάλει μόνο ότι υπήρχε στο προηγούμενο και αυτό τυχαία ,δεν μπορούσα να δω με την άμμο ανασηκωμένη (βιαζόμουν κιόλας)




ααα και οι σημερινές μετρήσεις!!
Νιτρικά άλατα <1ppm
Νιτρώδη άλατα 0,02 ppm

deMetrIs 02-04-07 21:04

άντε πολυ χαρηκα που πηρες επιτέλους καινουριο ενυδρειο για το Ποσειδώνα:D

Θανάσης 03-04-07 10:10

5 Συνημμένο(α)
και σε λίγο δεν θα είναι και μόνος του!!!

νέες φωτ.!

Tricky 03-04-07 12:57

Σε χαιρομαι φιλε Θαναση :smt038

Εχεις βαλει ενα στοχο και βλεπω οτι με μεθοδικοτητα,υπομονη και συνεπεια τον υπηρετεις ...μπραβο σου !

Θανάσης 03-04-07 13:24

ευχαριστώ:p

αλήθεια καλό ζωντανό βράχο που μπορώ να βρώ;;

Tricky 03-04-07 13:57

Ειχα ακουσει οτι προσφατα ειχε φερει η Ζωοφιλια στο Περιστερι ...καποιος φιλος εδω αγορασε απο εκει πριν λιγες μερες και ο βραχος ηταν κατακοκκινος και ''ζωηρος'' ... αλλα αν δεν δεις με τα ματια σου το πραγμα (να διαλεξεις κιολας τα κομματια που σου αρεσουν) , δεν γινεται δουλεια :D:D

Θανάσης 06-04-07 17:46

Σήμερα κιόλας πήρα και βράχο απο εκει και όντως Ολοζώντανος!!
βεβαια μένει να φτιάξω και μια βάση για αυτό...

Θανάσης 07-04-07 09:57

1 Συνημμένο(α)
Κοιτάξτε τι ανακάλυψα σήμερα!!

έναν αστερία!!!

Λέτε να επιζήσει;

Tricky 07-04-07 11:09

Χαιρομαι μου πηρες καλο βραχο ...

Γιατι να μην ζησει ο αστεριας ? Αλλωστε μπορει να μην ειναι και ο μονος που εχεις ;)

Θανάσης 14-04-07 15:21

2 Συνημμένο(α)
και ο βράχος στήθηκε!!!
με την βοήθεια βάσης από Eggcrate και PVC σωλήνα

Isidoros 14-04-07 15:25

Mπραβο Θαναση και εσυ φιλαθλος της κερκιδας:D.Πολυ καλο!

nikman 14-04-07 20:34

Θανάση ωραία η βάση για το lidaki σου. Αν θες δώσε κάποιες συμπληρωματικές πληροφορίες (τρόπος κατασκευής, υλικά που χρησιμοποίησες, κολλήσεις κ.λ.π)

Δεν φαίνεται καλά στη δεξιά φωτογραφία πως έχεις στήσει το βράχο πάνω στη βάση.
Μου φαίνεται ότι παρόλο που χρησιμοποιείς τη βάση πολύς βράχος ακουμπάει την άμμο.

Τώρα εγώ δεν έχω καταλάβει αυτό που λέγεται και γράφεται από τους έμπειρους χομπίστες, ότι δηλαδή ο βράχος με τον αραγωνίτη πρέπει να ακουμπάνε όσο γίνεται λιγότερο αν αφορά το εμβαδόν επαφής, το βάθος ή και τα δύο.
Μάλλον και τα δύο ε;

accnt 14-04-07 23:20

Πολύ καλό Θανάση. Βέβαια τα πόδια ίσως πρέπει να τα έκανες λίγο πιο κοντά και έτσι να χρησιμοποιούσες και λιγότερο βράχο για να κρύψεις την εσοχή.
Ο βράχος θα πρέπει να ακουμπά όσο λιγότερο γίνεται με την άμμο, γιατί στο συγκεκριμένο σημείο χάνει ο βράχος αλλά και η άμμος τις ιδιότητές τους.

Θανάσης 15-04-07 12:53

2 Συνημμένο(α)
πάντως η αλήθεια ειναι οτι ο βράχος γύρω από την βάση είναι φλατ και δεν ακουμπάει πολύ ...πάντως όταν ευκαιρώ θα το ξαναφτιάξω και αν είναι θα κοντύνω και την βάση...




ααα για την βάση:

χρειάζεται Eggcrate + PVC σωλήνας -διάμετρος 1,6-2,5 εκ + τσερκι\δεματικά

εργαλεία ένα πριονάκι + τρυπάνι

κόβεις τα υλικά όπως τα θες ,κάνεις τρύπες στα πόδια-σωλήνες και μετά τα ενώνεις με την βάση με τα δεματικά και έτοιμος!!!

Θανάσης 03-06-07 08:58

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν πήρα ακόμη 4 κιλά βράχο καθως θελω να αλλάξω κι άλλο την διαταξή και πήρα και μια ωραια γαριδουλα!!:cool::D

accnt 03-06-07 10:35

Πολύ ωραία γαρίδα.... Lysmata debelius ή Fire Shrimp.
Από τις πλέον "ντροπαλές" γαρίδες, που μπορούμε να έχουμε στα ενυδρεία μας. Τις περισσότερες ώρες τις θα τις περνάει σε σπηλιές και δεν θα την βλέπουμε συχνά. Όμως όταν ταίζουμε θα εμφανιστεί και η πραγματικά υπέροχη όψη της θα μας ανταμείψει με το παραπάνω....

Θανάσης 03-06-07 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 179826)
Πολύ ωραία γαρίδα.... Lysmata debelius ή Fire Shrimp.
Από τις πλέον "ντροπαλές" γαρίδες, που μπορούμε να έχουμε στα ενυδρεία μας. Τις περισσότερες ώρες τις θα τις περνάει σε σπηλιές και δεν θα την βλέπουμε συχνά. Όμως όταν ταίζουμε θα εμφανιστεί και η πραγματικά υπέροχη όψη της θα μας ανταμείψει με το παραπάνω....

Αυτό το έχω καταλάβει http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d015.gif

αλλά είναι όντως πανέμορφη!! http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d010.gif

Θανάσης 07-08-07 14:00

3 Συνημμένο(α)
Λοιπόν μετά απο πολλές προσπάθειες και πειράματα με τους βράχους κατέληξα σε αυτό το αποτέλεσμα!!,αφαίρεσα τελικά την βάση και δημιούργησα δυο τμήματα έτσι ώστε να δημιουργούν χαράδρα...αν και δεν φαίνεται καλά υπάρχουν πολύ μεγάλα ανοίγματα !! όσο για τον κυκλοφορητή ανάμεσα θα καλυφθεί αργότερα με μακροαλγες ή κάτι άλλο ,θα δούμε...
πάντως τώρα φαίνεται μεγαλύτερο:rolleyes:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...i-100_0062.jpg

Isidoros 07-08-07 14:28

Πραγματικά πολύ όμορφο.Μπράβο Θανάση.:smt041Για κανένα μικρο ψαράκι δεν το σκέφτεσαι?
Ετσι από περιεργια Θανάση πόσο χρονών είσαι?

accnt 07-08-07 14:34

Μια χαρά φαίνεται!!!

(Είναι ο βενιαμίν....):D

klaz 07-08-07 14:53

μια χαρα φαινεται θανασακη..!!!!αντε να ακολουθουμε και εμεις οι ψαρουκλες...:rolleyes::D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02410 seconds with 10 queries