Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα 3ων φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16239)

pagasious 20-03-07 14:27

Πρόβλημα 3ων φυτών
 
Γειά και χαρά! Έχω ενυδρείο 210lt. Το πρόβλημά μου ειναι σε 3 φυτά. Hydrocotyle sibthorpioides, lilaeopsis novae-zealandiae kai ceratopteris thalictroides. Και τα 3 έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα: μαυρίζουν τα φύλλαράκια τους και οι κορμοί τους. Χρησιμοποιώ λυπάσματα Flourish (υγρά και ταμπλέτες). Το μόνο που δεν έχω ειναι παροχή CO2 που γνωρίζω οτι το χρειάζονται. Αλλά τα Bacopa australis & Cabomba carolinians μεγαλώνουν μια χαρα που και αυτά εξήσου θέλουν παροχή CO2. Τι μπορεί να φταίει;

Σας ευχαριστώ.

vasilakis 20-03-07 16:52

Απο φωτισμο δε μας ειπες τι εχεις?
Παντως και τον καταλληλο φωτισμο να εχεις η ελλειψη διοξειδιου απο μονη της φτανει για να εχεις αυτα τα προβληματα με τα φυτα σου.
Ασε που ειναι και ιδιαιτερα δυσκολα φυτα.

pagasious 20-03-07 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 162582)
Απο φωτισμο δε μας ειπες τι εχεις?
Παντως και τον καταλληλο φωτισμο να εχεις η ελλειψη διοξειδιου απο μονη της φτανει για να εχεις αυτα τα προβληματα με τα φυτα σου.
Ασε που ειναι και ιδιαιτερα δυσκολα φυτα.

Σας ευχαριστώ πολύ. Απο λάμπες έχω 2. H μία είναι sera daylight brilliant και η δεύτερη sera plant color. Για παροχή CO2 τι μου προτείνετε? Ταμπλέτες ή μπουκάλα?
Και παλισας ευχαριστω.

vasilakis 20-03-07 18:21

Για φθηνη λυση μπορεις να παρεις seachem excel.
H μπουκαλα κοστιζει λιγο πιο πολυ .
Οι ταμπλετες ειναι σκετη κορο'ι'δια και ''κανουν'' μονο για μικρα ενυδρεια.
Παντως ο φωτισμος σου ειναι λιγος για τοσα λιτρα.

pagasious 20-03-07 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 162618)
Για φθηνη λυση μπορεις να παρεις seachem excel.
H μπουκαλα κοστιζει λιγο πιο πολυ .
Οι ταμπλετες ειναι σκετη κορο'ι'δια και ''κανουν'' μονο για μικρα ενυδρεια.
Παντως ο φωτισμος σου ειναι λιγος για τοσα λιτρα.

Και τι πρέπει να κάνω με τις λάμπες? Πώς θα βάλω και 3η λάμπα? Αυτές που έχω ειναι 18W. Τι είναι seacnem excel?
Ευχαριστώ.

george 20-03-07 19:43

http://www.seachem.com/products/prod...rishExcel.html

GhostShip 20-03-07 20:48

Καλώς ήρθες!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagasious (Μήνυμα 162633)
Και τι πρέπει να κάνω με τις λάμπες? Πώς θα βάλω και 3η λάμπα? Αυτές που έχω ειναι 18W.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Licht.htm

Ψάξε λίγο στο φόρουμ για τις λάμπες t5, έχουν περισσότερα watt και καλύτερη ποιότητα φωστιμού, καθώς και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις t8. Αν ανέβεις watt να ξέρεις πως το co2 είναι απαραίτητο, όχι ό,τι δεν είναι αυτή τη στιγμή βέβαια...

Access 21-03-07 09:59

Σε 210 λίτρα πάντως εγώ θεωρώ ότι η μπουκάλα είναι μονόδρομος. Η χρησιμοποίηση του seachem excel δεν είναι οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα.
Φιλικά,
Εύα

Apostolis 21-03-07 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 162768)
Σε 210 λίτρα πάντως εγώ θεωρώ ότι η μπουκάλα είναι μονόδρομος. Η χρησιμοποίηση του seachem excel δεν είναι οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα.
Φιλικά,
Εύα

:smt023

seachem excel μόνο συμπληρωματικά στο CO2 και για την εντιμετώπιση κάποιων αλγών... ΔΕΝ επαρκεί για 210 λίτρα...

pagasious 21-03-07 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 162840)
:smt023

seachem excel μόνο συμπληρωματικά στο CO2 και για την εντιμετώπιση κάποιων αλγών... ΔΕΝ επαρκεί για 210 λίτρα...

Γειά και χαρά. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση: μπορώ να χρησιμοπηοίσω ταμπλέτες και το seachem excel μαζί; Αν όχι ποιά μπουκάλα είναι κατάλληλη; Μια μικρή ή μεγάλη;
Σας ευχαριστώ πολύ.

Apostolis 22-03-07 10:37

5 λίτρα μπουκάλα με ανάλογα μανόμετρα = 90ευρά σε 2 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση και στο μεταξύ έχεις σταθερότητα (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ), μπορείς να ρυθμίζεις τα επίπεδα CO2 και γλυτώνεις και την ταλαιπωρία... ;)

GhostShip 22-03-07 23:27

Φίλε pagasious εγώ έχω πάρει φιάλη 5 κιλών από την Πρόνοια ΑΕ και μανόμετρο μέσω παραγγελίας από aquaristic. Είναι μια καλή επιλογή μιας και συμφέρει, σε σχέση με τα έτοιμα συστήματα co2 και την αγορά τους από pet shop. Δεν είμαι ο μόνος που έχει κάνει αυτή την επιλογή, ρίξε μια ματιά εδώ για τηλέφωνα κλπ:
Το μανόμετρο είναι αυτό:
Ταιριάζει στη μπουκάλα dont worry ;)

Αν θέλεις να παραγγείλεις μανόμετρο από aquaristic στείλε μου πμ, κάνουμε παραγγελία αυτό το καιρό.
Το μέγεθος της φιάλης δεν έχει σημασία, απλά όσο μεγαλύτερη είναι τόσο περισσότερος καιρός περνάει μέχρι το επαναγέμισμά της(ανάλογα βέβαια και με τη χρήση της), μια πεντάκιλη πάντως είναι μια χαρά για τα λίτρα σου(εγώ την έχω σε 180 λίτρα), μιας και αν επιλέξεις φιάλη λιγότερων κιλών, θα πρέπει να πηγαίνεις συχνότερα για γέμισμα και, αν επιλέξεις περισσότερων κιλών θα πας στην υπερβολή!

ΥΓ: Το γέμισμα στην Αθήνα κοστίζει 2 ευρώ το κιλό.

Tolis 26-03-07 19:43

Το ceratopteris thalictroides δυσκολο φυτο? μην το ξαναπειτε αυτο....

netblues 26-03-07 20:38

Οι εμπειριες ποικιλουν. Εμενα με δυσκολεψε παντως...

pagasious 26-03-07 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 164166)
Το ceratopteris thalictroides δυσκολο φυτο? μην το ξαναπειτε αυτο....

Γειά και χαρά! Ξέρω οτι είναι δύσκολο φυτό αλλά δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω ωστε να σταματήσουν να μαυρίζουν τα φύλα του και ο κορμός του. Έχεις καμιά ιδέα; Παίζει ρόλο που δεν έχω παροχή CO2;

Tolis 26-03-07 20:56

Ευκολο φυτο ειναι, οχι δυσκολο... Το μονο που θελει ειναι προσοχη στο φυτεμα, οι ριζες μεσα αλλά το ριζωμα ολο εξω, και μετα να το αφησεις ησυχο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01816 seconds with 10 queries