Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Με πιάσανε στον ύπνο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16109)

Yiannis59 13-03-07 19:21

Με πιάσανε στον ύπνο
 
Το Σάββατο πήρα ενα ζευγάρι ραμιρεζι απο τον φίλο ζωοφιλία τα έβαλα στο κοινωνικό ενυδρείο 200 λιτρα όπου εχω 5 σκαλαρια 2 αλτουμ 10 νεον 6 κορι και δυο κλόουν τώρα που γύρισα τα άτιμα κάνουν σκοπιά πάνω απο ενα φύλλο και προστατεύουν ενα σκασμό αυγά δυστυχώς δεν εχω τίποτε άδειο για να τα βάλω το βραδι θα αναψω ολη νυχτα το moonlight αν τα βρω το πρωί ειμαι για κανα μικρο 20 λιτρο και ελπίζω ο Αντρέας να εχει καμια καλή προσφορά αλιως χε χε :mad::mad:
Συμβουλές απαραίτητες

Ξεχασα

PH 6.8
Gh 9

mmbuna 13-03-07 21:56

Τα άλτουμ σου γέννησαν? :smt119

Yiannis59 13-03-07 22:10

Τα ραμιρεζι μακάρι να γεννήσουν τα αλτουμ

Yiannis59 14-03-07 09:34

1 Συνημμένο(α)
Ξημέρωσε και ολα τα αυγα ειναι στην θεση τους οι γονείς φυλάν σκοπιά εκ περιτροπής πάω για μικρο ενυδρείο πρέπει να βοήθησε το Moonlight

Για βοηθήστε ρε παιδια πως θα γίνει η μεταφορά ;; Μονο τα αυγά ; η και τους γονεις και ποτε; τωρα η να περιμενω να βγαλουν ουρες τα αυγα και να μεταφέρω μονο αυτα;;

Giorgos 14-03-07 14:04

Εγώ θα ξεκινήσω ρωτώντας σε αν έχεις σκοπό (γενικότερα) να πετύχεις αναπαραγωγή ραμιρέζι. Σε περίπτωση που έχεις, θα έλεγα ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι προς το παρόν να αφήσεις όπως έχει την τωρινή απόπειρα γέννας και στο κοντινό μέλλον να τους αφιερώσεις (μόνο του το ζευγάρι) ένα ενυδρείο 60 λίτρων (εφόσον υπάρχει τέτοια δυνατότητα) με συνθήκες παραπλήσιες με αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος (δηλαδή μαλακό, όξινο νερό) και να τα αφήσεις εκεί να γεννήσουν.

Από την άλλη, αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, έχεις δύο επιλογές:

α) αφήνεις όπως είναι τα πράγματα με την ελπίδα να μην φαγωθούν τα αυγά (είτε από τους γονείς, είτε από άλλα ψάρια) μήπως καταφέρουν να μεγαλώσουν και το γόνο (υπάρχει και ο κίνδυνος κυρίως των clown loach) ή

β) μεταφέρεις μόνο τα αυγά (αφαιρώντας το φύλλο πάνω στο οποίο έχουν κολληθεί) σε κάποιο μικρό ενυδρείο 10-20 λίτρων. Εκεί θα πρέπει να τοποθετήσεις έμαν μικρό θερμοστάτη, μια μικρή αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση και λίγο μπλε του μεθυλαινιου για αντιμυκητιακό. Εκεί θα μπορείς να μεγαλώσεις το γόνο τις πρώτες 10-15 μέρες τους (ταΐζοντάς τα 3-5 φορές την ημέρα και κάνοντας καθημερινές αλλαγές νερού).

Σε κάθε περίπτωση, όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν τα μωρά θα πρέπει να μεταφερθούν σε κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο για ευνόητους λόγους.

Yiannis59 13-04-07 07:53

Update

βρισκόμαστε στην τρίτη γεννα επιζήσαντες απο την πρωτη 5 πανέμορφα ραμιρεζακια ενος μηνος και μήκος 1 εκ.
Στην δεύτερη απλα άφησα τα αυγα και τα φάγανε
τωρα στην τρίτη τα αυγα μετακόμισαν σε 20λ ενυδρείο και με της συμβουλές ενος πολυ καλου φίλου απο το κατάστημα του Αντρεα και ολίγη οργάνωση (οχι στον ύπνο ποια) ελπίζω να έχω πολλούς επιζήσαντες :smt041

msigouros 13-04-07 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 167451)
Update

βρισκόμαστε στην τρίτη γεννα επιζήσαντες απο την πρωτη 5 πανέμορφα ραμιρεζακια ενος μηνος και μήκος 1 εκ.
Στην δεύτερη απλα άφησα τα αυγα και τα φάγανε
τωρα στην τρίτη τα αυγα μετακόμισαν σε 20λ ενυδρείο και με της συμβουλές ενος πολυ καλου φίλου απο το κατάστημα του Αντρεα και ολίγη οργάνωση (οχι στον ύπνο ποια) ελπίζω να έχω πολλούς επιζήσαντες :smt041


Κράτα κανα θυληκό - υπάρχει κόσμος που τα ψάχνει:smt031 :smt031 :smt031 :smt031
Τ ακούς ΠΟΠΟ;

ΠΟΠΟ 13-04-07 10:46

αμα βρεις θυληκο κρατα
αν και πηρα 2σκαλαρια για το 120 αλιτρο
θα δουμε αν βγαλεις καποια θυληκια ια ηθελα παρα πολυ μα παρα πολυ
πολοι μπορει να ξερουν το πονο μου εδω μεσα 7μηνες ψαχνω και δε βρησκω

αντε καλη συνεχεια

Yiannis59 13-04-07 12:38

Μακαρι και να σου δώσω οσα θέλεις :smt039

ΠΟΠΟ 13-04-07 15:33

οντως θα το προτημουσα πολυ
αν βρεις 2-3μικρες αν θες βεβαια πες μου μπας και γραψω και εγω ενα αναλογο ποστ

Yiannis59 13-04-07 17:31

2 Συνημμένο(α)
Και μια φωτογραφια ενος απο τα μικρα κατω απο το ξυλο

Klaz πρεπει να βαλω μαυρο χαρτονακι :D:D

Giorgos 13-04-07 19:47

:smt023

Yiannis59 13-04-07 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 167669)
:smt023

Εσενα σε ξεχασα Γιωργο ευχαριστω και σενα

Giorgos 13-04-07 20:41

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς...

Πάντως η εμπειρία μου έχει δείξει με pH στο 6.5, θερμοκρασία στους 27 και σκληρότητα στους 4 βαθμούς GH, η αναλογία αρσενικών-θηλυκών στο γόνο είναι περίπου 50-50. Αν μπορέσεις, δοκίμασέ το.

mmbuna 16-04-07 10:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 167451)
με της συμβουλές ενος πολυ καλου φίλου απο το κατάστημα του Αντρεα

Ο Μάνθος? Είναι απίστευτος στα είδη αυτά!

Yiannis59 16-04-07 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 168297)
Ο Μάνθος? Είναι απίστευτος στα είδη αυτά!

ακριβώς για τον Μανθο πρόκειται

Λοιπον τα αυγα σκάσανε και σήμερα 5 μέρα άρχισαν να κολυμπούν τα πρώτα απο αυριο αρχιζω τάισμα οι Αρτεμιες ειναι έτοιμες και βλέπουμε και οσο και να φαίνεται περίεργο ειχα μονο 7 ασπρα αυγα τα οποια αφαιρέθηκαν φυσικά
@Αντρέα τελικά είναι πολύ άντρας έχασες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01686 seconds with 10 queries