Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μετρησεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15426)

popay72 04-02-07 13:06

μετρησεις
 
καλημερα μετα απο μετρηση που εκανα στο ενυδρειο μου το οπιο ειναι 54 λιτρα και εχει μεσα neon 6 ,ramirezi 2,guppy 2,γατοψαρα 2(1 bronze cory,1albino cory)ειχα τις ακολουθες ενδιξεις αμμωνια 0,ph 7,5 kh 6 kg 12 no3 100,no2 0 κατα ποσο ειναι ενταξει? ευχαριστω εκ τον προτερον.

PascM 04-02-07 13:14

Με το οπιο :D δεν ξέρω να σου πω!
Όσον αφορά τις μετρήσεις σου χρειάζεσαι επειγόντως αλλαγή για να κατεβάσεις τα ΝΟ3=100 όπως αναφέρεις! Θα πρέπει να τα διατηρείς κάτω από 20-30 αν και με την ιχθυοφόρτιση που έχεις λίγο δύσκολο!:smt054

popay72 04-02-07 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 152644)
Με το οπιο :D δεν ξέρω να σου πω!
Όσον αφορά τις μετρήσεις σου χρειάζεσαι επειγόντως αλλαγή για να κατεβάσεις τα ΝΟ3=100 όπως αναφέρεις! Θα πρέπει να τα διατηρείς κάτω από 20-30 αν και με την ιχθυοφόρτιση που έχεις λίγο δύσκολο!:smt054

το τest της tetra το 5σε ενα τις αριθμησεις τις εχει ετσι το χρωμα που βγενει αντιστιχει σε αυτην την μοναδα οσο για την ορθογραφια ουδις τελειος.

mikele 04-02-07 14:00

κανε πιο τακτικες αλλαγες νερου για να ριξεις το no3....δεν ειναι τοσο τοξικο αλλα σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να σου την κανει τη ζημια ειναι υπουλο το ατιμο ...αλλαγες νερου ....

PascM 04-02-07 14:00

Ούτε και εγώ είμαι ορθογράφος μην ανησυχείς πλάκα έκανα!!!:D

Λογικά λοιπόν κάνε κάποιες αλλαγές για να μειωθούν τα ΝΟ3

popay72 04-02-07 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 152651)
Ούτε και εγώ είμαι ορθογράφος μην ανησυχείς πλάκα έκανα!!!:D

Λογικά λοιπόν κάνε κάποιες αλλαγές για να μειωθούν τα ΝΟ3

τι εγινε ρε παιδια τιιποτα γνομες ζητησα ,ετσι βοηθατε του καινουργιους.

mikele 04-02-07 17:29

οι μετρησεις σου λενε οτι πρεπει να κανεις μερικες αλλαγες νερου ας πουμε 3 αλλαγες 30% του ενυδρειου ...μια αυριο μια τεταρτη και μια παρασκευη ...κανε και μετρησεις και εχει το νου σου μεχρι να πεσει η τιμη κατω απο 20mg/l....

Tolis 04-02-07 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από popay72 (Μήνυμα 152679)
τι εγινε ρε παιδια τιιποτα γνομες ζητησα ,ετσι βοηθατε του καινουργιους.

Πριν το πεις αυτο, ειχες απο δυο ανθρωπους την ιδια συμβουλη, να κανεις αλλαγες για να πεσουν τα νιτρικα σου, συν τη διαπιστωση οτι η ιχθυοφορτιση σου ειναι μεγαλη. Γκαλοπ κανεις?

popay72 04-02-07 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 152685)
Πριν το πεις αυτο, ειχες απο δυο ανθρωπους την ιδια συμβουλη, να κανεις αλλαγες για να πεσουν τα νιτρικα σου, συν τη διαπιστωση οτι η ιχθυοφορτιση σου ειναι μεγαλη. Γκαλοπ κανεις?

εαν διαβασες το σχετικο post εθεσα και το ερωτημα εαν τα ψαρια ειναι ενταξει και μπορουν να ζησουν σ΄αυτες τις συνθηκες εκτος τον νιτρικων τωρα το αν ειναι πολλα η λιγα δεν ξερω παντως τα βλεπω να ζουν ευχαριστα ετσι κι αλλιος τα περισοτερα δεν μεγαλονουν πολυ,ουτε γκαλοπ κανω πληροφοριες ζηταω οπως καθε καινουργιος σε οποδηποτε χομπυ

PascM 04-02-07 20:09

Η γνώμη μου λοιπόν είναι οτι κάποια ψάρια πρέπει να φύγουν διότι δεν ταιριάζουν οι παράμετροι και οι συνθήκες διαβίωσης!
Π.Χ. Ramirezi θέλουν μαλακό νερό
guppy θέλουν σκληρό νερό
επίσης τα γατόψαρα corydoras είναι ψάρια που τους αρέσει να ζουν σε ομάδες των έξι!

Δες λοιπόν εσύ ποια σου αρέσουν περισσότερο!

popay72 04-02-07 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 152718)
Η γνώμη μου λοιπόν είναι οτι κάποια ψάρια πρέπει να φύγουν διότι δεν ταιριάζουν οι παράμετροι και οι συνθήκες διαβίωσης!
Π.Χ. Ramirezi θέλουν μαλακό νερό
guppy θέλουν σκληρό νερό
επίσης τα γατόψαρα corydoras είναι ψάρια που τους αρέσει να ζουν σε ομάδες των έξι!

Δες λοιπόν εσύ ποια σου αρέσουν περισσότερο!

σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01553 seconds with 10 queries