Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   oskar και αστακοί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15002)

AXEL 10-01-07 11:46

oskar και αστακοί
 
καλημέρα είμαι καινούργιος και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε έχω ένα ενυδρείο 100 και έχω βάλει ένα oskar και ένα αστακό μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα δύο?

vasilakis 10-01-07 12:11

Φιλε axel :
1ον) το ενυδρειο σου ειναι μικρο για οσκαρ (οσκαρ= ενυδρειο>300λιτρα)
2ον)τους αστακους τους κραταμε συνηθως μονους τους γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα επιτεθουν στα ψαρια που συγκατοικουν μαζι τους.

Γνωμη μου να δωσεις το οσκαρ(οπωσδηποτε) αλλα και τον αστακο(εκτος αν θες ενα ενυδρειο μονο με αστακους)
και να στραφεις σε μια πιο καλη συνθεση...
;)

Lsourtzo 10-01-07 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 147609)
Φιλε axel :
1ον) το ενυδρειο σου ειναι μικρο για οσκαρ (οσκαρ= ενυδρειο>300λιτρα)
2ον)τους αστακους τους κραταμε συνηθως μονους τους γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα επιτεθουν στα ψαρια που συγκατοικουν μαζι τους.

Γνωμη μου να δωσεις το οσκαρ(οπωσδηποτε) αλλα και τον αστακο(εκτος αν θες ενα ενυδρειο μονο με αστακους)
και να στραφεις σε μια πιο καλη συνθεση...
;)

σωστός ! :rolleyes:

Άλλα …
Επειδή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα …
Γενικά τα 2 αυτά είδη θα μπορούσαν υπό συνθήκες να μείνουν μαζί …
Βέβαια όταν το Oscar θα μεγαλώσει αρκετά έτσι και αλλιώς θα πρέπει να το δώσεις …
Ο αστακός από την άλλη δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα τόσο στο Oscar όσο σίγουρα σε πολλά άλλα είδη που μπορεί να αποφασίσεις να βάλεις μέσα, από φυτά μέχρι ψάρια !

Ps. Ο αστακός απαιτεί κλειστό καπάκι … αλλιώς καμιά μέρα θα τον βρεις σε κάνα σαλόνι να βλέπει discovery channel.

netblues 10-01-07 14:05

Και μολις ο αστακος αλλαξει καβουκι.. θα γινει αστακομακαροναδα στην κοιλια του oscar.
Δεν γινονται αυτα τα πραγματα σε 100 λιτρα..

Tolis 10-01-07 15:56

Παράθεση:

Ο αστακός από την άλλη δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα τόσο στο Oscar όσο σίγουρα σε πολλά άλλα είδη που μπορεί να αποφασίσεις να βάλεις μέσα, από φυτά μέχρι ψάρια !
Εχουμε στα 5 χρονια ζωης του GAB αφθονα παραδειγματα που βεβαιωνουν το αντιθετο!

Lsourtzo 10-01-07 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 147663)
Εχουμε στα 5 χρονια ζωης του GAB αφθονα παραδειγματα που βεβαιωνουν το αντιθετο!

σε ποιό απο τα 2 ?? θα πειράξει λες το όσκαρ ??? η δεν θα πειράξει άλλα ψάρια και τα φυτά ??

Tolis 10-01-07 16:26

Θα πειραξει αλλα ψαρια, και ενδεχομενως και το οσκαρ (ο αστακος κυνηγαει και τη νυχτα).

Lsourtzo 10-01-07 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 147674)
Θα πειραξει αλλα ψαρια, και ενδεχομενως και το οσκαρ (ο αστακος κυνηγαει και τη νυχτα).

Τότε μάλον πρόκυτε για παρεξήγηση αφού ακριβώς το ίδιο είπα και εγώ ...
ίσως η διατύπωση μου σε μπέρδεψε !! :smt102

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo (Μήνυμα 147610)
Ο αστακός από την άλλη δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα τόσο στο Oscar όσο σίγουρα σε πολλά άλλα είδη που μπορεί να αποφασίσεις να βάλεις μέσα, από φυτά μέχρι ψάρια !


Tolis 10-01-07 17:52

Οντως δεν το σκαναρα καλα!:)

frits 10-01-07 18:27

Έχω προσωπική πείρα: παλιότερα ένα μεγάλο όσκαρ που είχα έκανε μια χαψιά έναν αστακό μπροστά στα μάτια μου. Από τότε έχω 3 αστακουδάκια μόνα τους σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων... (είμαι αστακουδάς τι να κάνουμε :D )

L-18 10-01-07 19:04

Αν έχει μια καλή και άνετη κρυψώνα ( για να μπορεί να αλλάζει και καβούκι μέσα) πιθανό να μην έχει πρόβλημα από το oscar. Κι αν του κόψεις τις δαγκάνες (δεν πονάει) δε θα έχεις πρόβλημα με τα ψάρια. Βέβαια δε θα τον βλέπεις παρά μόνο τη νύχτα....

netblues 10-01-07 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από L-18 (Μήνυμα 147701)
ΑΚι αν του κόψεις τις δαγκάνες (δεν πονάει) δε θα έχεις πρόβλημα με τα ψάρια.


Τι εκανε λεει? Αληθεια? και που το ξερεις παλι αυτό? Το πε μηπως κανας πετσοπας?

Apostolis 10-01-07 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από L-18 (Μήνυμα 147701)
Αν έχει μια καλή και άνετη κρυψώνα ( για να μπορεί να αλλάζει και καβούκι μέσα) πιθανό να μην έχει πρόβλημα από το oscar. Κι αν του κόψεις τις δαγκάνες (δεν πονάει) δε θα έχεις πρόβλημα με τα ψάρια. Βέβαια δε θα τον βλέπεις παρά μόνο τη νύχτα....

:smt115...και αν τον βάλεις σε βραστό νερό για μισή ωρίτσα ΖΩΝΤΑΝΟ και μετά ρίξεις ένα πάκο μακαρόνια και λίγη ντοματούλα ψιλοκομμένη, φτιάχνεις μια πολύ ωραία μακαρονάδα! Α! Ρίξε και ένα ποτηράκι λευκό κρασί στο "κατέβασμα"...!!! ΤΟΤΕ δεν θα τον βλέπεις ΟΥΤΕ νύχτα!

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! ...για θα γίνω ΑΣΤΑΚΟΣ και τα σας δαγκάσω! :smt109

Tolis 10-01-07 19:18

Το θεμα εχει συζητηθει εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13621 κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13919 μην το ξαναρχισουμε

AXEL 10-01-07 20:00

SOS αστακός
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σας παρακαλώ πολύ επείγον απαντήστε έχω πρόβλημα με αστακό έχει χωθεί τρείς μέρες στο πάνω μέρος της σπηλιάς του ανάποδα και το πίσω μέρος του καβουκιού συνέχεια κλειστό. Δεν ξέρω τι να κάνω sos βοήθεια. Παντως είναι ζωντανός

frits 10-01-07 20:03

Ίσως να ετοιμάζεται να αλλάξει καβούκι ;) Ελπίζω να είναι αυτό και όχι κάτι δυσάρεστο ...

AXEL 10-01-07 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 147725)
Ίσως να ετοιμάζεται να αλλάξει καβούκι ;) Ελπίζω να είναι αυτό και όχι κάτι δυσάρεστο ...

Τι εννοείς? Μπορεί να υπάρξει κάτι δυσάρεστο? Επειδή δεν ξέρω είμαι καινουργιος στο Hobby μήπως μπορείς να με βοηθήσεις? σε ευχαριστώ

frits 10-01-07 20:18

Όταν αλλάζουν καβούκι οι αστακοί παίρνουν περίεργες στάσεις γιατί προσπαθούν να απελευθερωθούν από το παλιό. Μου έχει τύχει να παρατηρήσω αστακό καθισμένο στο πλάι για μια ημέρα προσπαθώντας να βγάλει το παλιό καβουκι του. Αυτά από προσωπική παρατήρηση, δεν έχω διαβάσει και πολλά και δεν έχω αρκετή πείρα. Τώρα δυσάρεστα πολλά μπορούν να συμβούν, ζωντανό πλάσμα είναι και ο αστακός, πιθανόν να είναι και στρεσαρισμένος αν το όσκαρ είναι πολύ μεγάλο... Στη θέση σου θα το έδινα σε κάποιον με μεγαλύτερο ενυδρείο ;) Οι αστακοί έχουν πολύ πλάκα και μόνοι τους!!! :D

AXEL 10-01-07 20:28

δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα με οσκαρ γιατί στην αρχή δεν είχε πρόβλημα μάλλον αλλάζει καβούκι. μήπως γνωρίζεις πόσο μπορεί να κάνει να αλλάξει καβούκι και ποιά είναι η περίοδος που γεννάνε?

frits 10-01-07 20:35

Έχω 2 procambarus calkii οι οποίοι αλλάζουν καβούκι σχεδόν μια φορά κάθε μήνα. Ο 3ος είναι procambarus sp. και δεν αλλάζει τόσο συχνά. Για το πότε γεννάνε ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος, εξαρτάται βέβαια και από το είδος του αστακού που έχεις...Σε μένα δεν κάνουν πάνω απο 1-2 μέρες να αλλάξουν καβούκι πάντως

AXEL 10-01-07 20:46

Να σε ρωτίσω και κάτι άλλο , πόσο θα μου στοίχιζε ένα ενυδρείο περίπου 350λ. για να νιώθουν καλύτερα;

frits 10-01-07 20:52

Γνώμη μου είναι ότι τα όσκαρ θέλουν ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο. Είχα όσκαρ στο 300 λίτρων ενυδρείο μου παλιότερα και αναγκάστηκα να τα δώσω καθώς έγιναν αρκετά μεγάλα και για αυτό.Προσωπικά (αν και νομίζω όλοι μας) δένομαι με τα ψαράκια που έχω, οπότε θεωρώ καλύτερο να παίρνω από την αρχή ψάρια που μπορούν να ζουν άνετα στο ενυδρείο μου παρά να αναγκάζομαι να τα αποχωριστώ αργότερα ή να τα παρακολουθώ να κάνουν πέρα-δώθε σε μια κολυμπήθρα... Τώρα για τις τιμές αν ψάξεις στο internet μπορεί να βρεις κάτι. Νομίζω πάντως ότι ξεκινάνε από 300-400 ευρώ...

AXEL 10-01-07 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 147757)
Γνώμη μου είναι ότι τα όσκαρ θέλουν ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο. Είχα όσκαρ στο 300 λίτρων ενυδρείο μου παλιότερα και αναγκάστηκα να τα δώσω καθώς έγιναν αρκετά μεγάλα και για αυτό.Προσωπικά (αν και νομίζω όλοι μας) δένομαι με τα ψαράκια που έχω, οπότε θεωρώ καλύτερο να παίρνω από την αρχή ψάρια που μπορούν να ζουν άνετα στο ενυδρείο μου παρά να αναγκάζομαι να τα αποχωριστώ αργότερα ή να τα παρακολουθώ να κάνουν πέρα-δώθε σε μια κολυμπήθρα... Τώρα για τις τιμές αν ψάξεις στο internet μπορεί να βρεις κάτι. Νομίζω πάντως ότι ξεκινάνε από 300-400 ευρώ...

Και εγώ δένομαι πολύ με τα πράγματά μου,ιδίος με κάτι που είναι ζωντανό και μου κρατάει συντροφιά:) .Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και ελπίζω κάποια μέρα να μπορέσω να σε βοηθήσω και εγώ:D

AQUA PURA 28-02-07 15:29

γεια σου φιλε μου ο αστακος πρεπει να ειναι μονος του σε ενυδρειο ,για τους εξης λογους οπωσ ειπαν και τα παιδια υπαρχη περιπτωση να φαγω8η κατα την αλλαγη του καβουκιου του κα8ωσ και οτι υπαρχη περιπτωση να τραυματιση ο ιδιος ψαρι αφου ειναι κυνηγος,και ιδιαιτερα το βραδυ οταν τα πραγματα ηρεμουν για τα ψαρακια ..εκεινος ξυπναει...


επισης αν μπορεις να μου πεις το ειδος του και το χρωμα του? για να σου πω ποσο εχ8ρικος ειναι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02903 seconds with 10 queries