Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μετρηση GH KAI KH (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14763)

jim401 24-12-06 15:47

μετρηση GH KAI KH
 
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.θα ηθελα να ρωτησω κατι?πηγα σημερα σε ενα καταστημα με ενυδρεια και του ειπα λιγο τις μετρησεις του νερου του ενυδρειου μου(ph 7,5-gh 10,kh 6),και μου ειπε για να ριξω την τιμη του gh να αλλαξω το 30% του νερου και να βαλλω αποιονισμενο νερο.κατα ποσο ειναι πρακτικο αυτο?εχω ενα ενυδρειο 100λτ. και 4 goyrami.εαν το κανω τα ψαρακια θα εχουν προβλημα?

Strahos 25-12-06 01:32

θα πρέπει σε κάθε αλλαγή να προσθέτεις μαζί με το νερό βρ'υσης και απιονισμένο, λίγο μπελάς, αλλά γιατί να την ρίξεις την gh? δεν είναι κι άσχημη.

george 25-12-06 10:38

Συμφωνώ !

jim401 25-12-06 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 144961)
Συμφωνώ !

παιδια καταρχην καλημερα και χρονια πολλα.και γω οταν εκανα τις μετρησεις μου φανηκαν καλες αλλα οταν τις ειπα στο καταστημα μου ειπε οτι πρεπει να τη ριξω στο 6.

netblues 25-12-06 11:37

Αναφερες τι ψαρια εχεις στο petshop?
Για τα gouramis, μια χαρα ειναι το νερό σου. Οχι μονο δεν χρειαζεται, αλλα δεν πρεπει και να το πειραξεις.

Apostolis 25-12-06 11:37

Οι μετρήσεις που μας έδωσες για τα παραπάνω ψάρια είναι μια χαρά για την διαβίωσή τους... το "μαλακότερο" νερό χρειάζεται για την αναπαραγωγή τους...

jim401 25-12-06 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 144970)
Οι μετρήσεις που μας έδωσες για τα παραπάνω ψάρια είναι μια χαρά για την διαβίωσή τους... το "μαλακότερο" νερό χρειάζεται για την αναπαραγωγή τους...

ευχαριστο παιδια για την βοηθεια.θα το πω στο pet για τα ψαρακια που χω να δω τι θα πει.

klaz 25-12-06 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jim401 (Μήνυμα 144982)
ευχαριστο παιδια για την βοηθεια.θα το πω στο pet για τα ψαρακια που χω να δω τι θα πει.

χμ...το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα μπορεσει ποτε να παραδεχτει πως εχει λαθος και πως καποιος αρχαριος του ''την ειπε'' κιολας ...μετα απο βολτιτσα στο διαδικτυο........to be continued....:rolleyes::(

jim401 25-12-06 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 144985)
χμ...το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα μπορεσει ποτε να παραδεχτει πως εχει λαθος και πως καποιος αρχαριος του ''την ειπε'' κιολας ...μετα απο βολτιτσα στο διαδικτυο........to be continued....:rolleyes::(

ειμαι σιγουρος γι αυτο.αυτος ηταν και ο λογος που προτα ειθελα να μαθω τι γνωμη σας και μετα να προχωρησω σε οτιδηποτε αλλο.

klaz 25-12-06 14:54

εαν παραμεινεις ''χαλαρος'' μαζι του,θα καταλαβεις...οχι απλα πως μερικοι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται και πολυ γιατη δουλεια που κανουν,γιατι οποιος ενδιαφερεται να ασχολειται με ζωντανους οργανισμους πρεπει να διαβαζει αρκετα,και να γνωριζει πολυ καλα το αντικειμενο,γιατι αλλιως....(και ιδιαιτερα αν ειναι και επαγγελματιας....ζητω που θα καει.......)

jim401 25-12-06 17:41

αυτο πιστευω και γω,και θα σταματησω να ρωταω καταστηματαρχες για τυχον αποριες μου.το συμφερον τους κοιτουν μονο.λυση στις αποριες μου μονο απο δω.

mikele 29-12-06 10:52

οχι να συνεχιζεις να ρωτας και μαλιστα διαφορους καταστηματαρχες μπας και πετυχεις καποιον που να ενδιαφερεται εστω και λιγο ....τουλαχιστο να δινεις τα χρηματα σου καπου που να το αξιζουν....εννοειται οτι εδω θα ρωτας τα διπλα πριν βγεις αγορα ετσι....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02078 seconds with 10 queries