Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   chris the trik (Φυτεμένo 120 lit.) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14519)

chris the trik 08-12-06 03:46

chris the trik (Φυτεμένo 120 lit.)
 
7 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 1,00x0,30x0,40
Όγκος:120
Κατηγορία: Ας την καθορίσει κάποιος γιατί εγώ αδυνατώ

Φυτά:

Lilaeopsis mauritiana, Echinodorus schlueteri, Cryptocoryne spiralis / albida, Acorus gramineus, Ceratophyllum demersum, Cabomba caroliniana, anubias barteri var nana petite, Anubias barteri var angustifolia (''afzelii''), Anubias barteri var. caladiifolia
Ψάρια / Άλλα είδη:
2 αγγελόψαρα , 8 Corydoras (1 Sterbai 3 Albino4 bronze), 6 Μοlly baloon κόκκινα
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι ψιλό, ρίζα mopani
Φόντο: τίποτα
Φωτισμός: 1x 30watt μάρκας xing xing :-D προσεχώς αλλαγή και προσθήκη δεύτερης λάμπας
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικό
Θερμοστάτης: 100watt
Λίπανση:sera florena 20ml, Flourish iron 2,5ml – potassium 5ml(Seachem)/εβδομάδα και florenette σε μερικές ρίζες από τα φυτά.
Παροχή CO2: Tetra Depot

Παράμετροι:

PH: 7,00 – 7,50 (Tetra)
Γενική σκληρότητα (GH): 9 (API)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4 (API)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 – 0,25 (API)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (API)
Νιτρικά (ΝΟ3): 20 (API)
Αλλαγές νερού:20% / 7 - 10 μέρες
Θερμοκρασία: 25-26 C



ΥΓ.: η γαριδούλα είναι στο μικρό ενυδρείο που έχω, πάνω σε μια μπαλίτσα και μου άρεσε να την μοιραστώ μαζί σας (είμαι και πολύ φωτογράφος λέμε :smt033 )

stav 08-12-06 08:29

Πολυ ομορφο.

accnt 08-12-06 08:39

Το μόνο που μπορώ να πω (περί φυτών υπάρχουν οι ειδικοί) είναι ότι με την προσθήκη μαύρου φόντου το ενυδρείο θα αναδειχτεί ακόμα περισσότερο.
Πάντως είναι μια καλή προσπάθεια που σίγουρα έχει πολύ καλό μέλλον!
Μπράβο και καλή συνέχεια.

gwgw 08-12-06 09:36

γεια σου χρήστο...!!!
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
οπως ειπε και ο προλαλησαντας, νομιζω οτι ενα μαυρο φοντο, θα αλλαξει παρα πολυ το ενυδρειο σου προς το καλύτερο...!!
επίστης, θα σου προτεινα να βαλεις λιγα ακομη φυτα..στα αριστερα.. ισως καμια valisneria ακομη...
αυτα!!!

πολυ ομορφο!!! μπραβο!

JONNY 08-12-06 09:51

Καλη προσπαθεια!
 
;) Καλη προσπαθεια φιλε chriss!Συμφωνω για το φοντο,καλο ειναι να μπει και κατα προτιμηση μαυρο.Οσο για τα φυτα και εγω αρχαριος ειμαι στο φυτεμενο οποτε δεν μπορω να σχολιασω.Οπτικα σιγουρα θα το αλαξεις αρκετες φορες μεχρι να βρεις το συνδιασμο και τα φυτα που του ταιριαζουν.
Σχετικα με τα ψαρακια καπου δεν μου παει ζωοτοκα με σκαλαρια,τσεκαρε το λιγο φιλε μου.
keep the good work going!:p

Lsourtzo 08-12-06 10:03

Αρκετά καλή προσπάθεια για αρχή αλλά …
Άποψη μου …
Το ενυδρείο σου είναι πολύ φορτωμένο στην μέση και άδειο στα πλάγια ..
  • Δίνει την εντύπωση ενυδρείου που ως κύριο μέλημα έχει να προβάλει τα φυτά και όχι τα ψάρια ..
  • έχοντας τα φυτά στο κέντρο χάνεις την ευκαιρία να κρύψεις την συσκευή CO2 που φαίνεται αριστερά ..
πρόταση …
  • σπάσε τα φυτά στα πλάγια του ενυδρείου σου
  • βάλε ένα-δύο- τρία ξυλαράκια να σπάσει λίγο την μονοτονία ( θα μεταμορφωθεί το ενυδρείο με μίας)
  • τα ψιλά φυτά στο πίσω μέρος
  • πρόσθεσε ένα μαύρο φόντο
  • προσπάθησε να καλύψεις με τα φυτά όλες τις συσκευές του ενυδρείου … ακόμα και του φίλτρου σου …
  • σιγά σιγά που θα μεγαλώσουν οι valisneries βάλτες κοντά στο πίσω τζάμι … και μπροστά από το φίλτρο …
  • δώσε όγκο στα πλάγια και άσε τα ψάρια στο κέντρο του ενυδρείου σου …
  • βρες μερικά κλαδεματάκια από κάνα παιδί στον σύλλογο να αποκτήσεις λίγη ποικιλία … πολλές anubies βρε παιδί …
αλλά φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα … έτσι θα άρεσε σε εμένα περισσότερο …
αυτά … πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά !

klaz 08-12-06 11:33

ωραιο χρησταρα.μπραβο σου..:p:p

Access 08-12-06 15:44

Είναι πολύ καλή δουλειά :p :p, βεβαία αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του lsourtzo θα γίνει ακόμα καλύτερο. :D:D
Συμφωνώ ότι θέλει περισσότερα ξύλα ή ένα μεγάλο για να δείξει καλυτέρα το setup.
Και προσοχή στην αναβάθμιση της λάμπας, οι ανούμπιες δεν θέλουν πολύ φως διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα με την άλγη πάνω στα φύλλα (θα μπορούσες βέβαια να τις σκιάσεις με κάποιο άλλο φυτό αλλά αυτό το κόλπο δεν πιάνει πάντα).
.

Lsourtzo:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo (Μήνυμα 142323)
Δίνει την εντύπωση ενυδρείου που ως κύριο μέλημα έχει να προβάλει τα φυτά και όχι τα ψάρια ..


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για κάποιους :D:D:D

Apostolis 08-12-06 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 142385)
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για κάποιους :D:D:D

... απα πα πα πααααα!!! φτου φτου φτου! :smt096 ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ'ΜΑΣ...!!! :smt107

chris the trik 08-12-06 18:24

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις
Το ενυδρείο έχει ακόμα δρόμο για να γίνει έτσι όπως το σκέφτομαι. Η διαμόρφωση είναι ένα θέμα που με απασχολεί και σίγουρα θα αλλάξει μέχρι να φτάσει σε ένα αποτέλεσμα που θα μου αρέσει.
Το μαύρο φόντο είναι στα υπόψιν και με την πρώτη ευκαιρία θα το προσθέσω.
Το CO2 είναι να φύγει και να γίνει μία ποιο καλή μελέτη
Τα φυτά, τα περισσότερα είναι ακόμα καινούρια και δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα, όπως και δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά.(το σαββατοκύριακο λέω να κάνω τις όποιες αλλαγές).Ακόμα είναι να τοποθετηθούν και κάποια άλλα φυτά.
Τέλος γνωρίζω για την αποφυγή ζωοτόκων με ωοτόκων αλλά τα μόλι τα έβαλα για να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα μεταξύ των αγγελόψαρων. Είναι προσωρινά μέχρι να βάλω καμιά 10αρια ροδόστομους και να κλείσει εκεί η ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου(μήπως είναι μεγάλη ; );).

klaz 08-12-06 18:42

φιλε χρηστο,ειναι οντως αρκετη η ιχθυοφορτιση του ενυδρειου σου και θα γινει ακομα μεγαλυτερη με τη σκεψη σου για ροδοστομους...!!
εγω θα προτεινα να εβγαζες 2-3 κορυς,και να προσθετες,ενα 2213 επιπλεον στο ενυδρειο σου,για να εχεις μεγαλυτερη βιολογικη επιφανεια,αρα να δωσεις καλυτερες ακομη συνθηκες στα πολλα σου ψαρακια....

crazyio 08-12-06 21:50

Όμορφο το ενυδρείο σου .... well done !!
Άν το είχα εγώ ίσως αυτό που θα έκανα θα ήταν να προσθέσω μερικά ψηλά φυτά στις άκρες ......
προσωπική άποψη πάντα ....
Καλή συνέχεια :p

george 08-12-06 21:59

Το νερό σου είναι πράσινο ( άλγη; ) ή είναι το φως που το κάνει να φαίνεται έτσι ;
Η αλλαγή της λάμπας και η προσθήκη δεύτερης με διαφορετικά Kelvin θα σου αλλάξει την όψη εντελώς !

Strahos 08-12-06 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 142469)
Το νερό σου είναι πράσινο ( άλγη; ) ή είναι το φως που το κάνει να φαίνεται έτσι ;

κι εγώ το πρόσεξα και με τρόμαξε στην αρχή αλλά μάλλον είναι από τα ξύλα

chris the trik 09-12-06 04:03

Klaz – πες τω και έγινε :) είναι στην λίστα το 2213 (όταν βρεθεί το απαραίτητο κονδύλι)
το 1 Sterbai είναι να πάει στο 300αρι μόλις είναι έτοιμο καθώς και τα μόλι είναι να πάνε κάπου αλλού :)
george & strahos - Τα τζάμια του ενυδρείου εσωτερικά έχουν να καθαριστούν κανά 1,5-2 μήνες γι' αυτό φαίνεται λίγο μάλλον καφέ άλγη αλλά δεν είναι τίποτα προς το παρόν ανησυχητικό. Ακόμα είναι και η ρύθμιση που έχω κάνει στην φωτογραφική μηχανή δίνοντας αυτό το αποτέλεσμα (george δες την πρώτη φωτογραφία που είναι με φλας).
Το σαββατοκύριακο είναι να γίνουν ανακατατάξεις και να τοποθετηθούν στην θέση τους τα φυτά και περιμένω πάλι συμβουλές και προτάσεις.

klaz 09-12-06 11:05

για το 2213,αν επισκεφτεις τον αζορες θα αλλαξεις γνωμη για το κονδυλι που ελεγες..η τιμη ειναι τσαμπανταν....
κατα τα αλλα ολα καλα...

chris the trik 11-12-06 00:40

8 Συνημμένο(α)
Klaz το γνωρίζω για την προσφορά του Κώστα ευχαριστώ για την ενημέρωση και πιστεύω πριν τις γιορτές να κάνω την αγορά.
Έβγαλα μερικές νέες φωτογραφίες ακόμα με την νέα διαμόρφωση που έγινε (πιστεύω αρκετά καλύτερη)
Και κάτι που θέλω από εσάς :) οι πρώτες 5 φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σχεδόν από το ίδιο σημείο με διαφορετικές ρυθμίσεις που έχει η μηχανή, ποια σας αρέσει εσάς περισσότερο; για να φωτογραφίζω πλέον με κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις.
Ευχαριστώ

Juan 11-12-06 10:44

Ωραίο το ενυδρείο σου !
Μου αρέσει που έχεις κάνει επίπεδα και δεν είναι τελείως επίπεδο (βυθός).

Αν άλλαζα κάτι, θα ήταν στο πίσω μέρος. Θα έβαζα κάποιο φυτό εύκολο γρήγορης ανάπτυξης, Hygrophila polysperma πχ που παίρνει ότι σχήμα θέλεις και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να 'γεμίσει' κάποια περιοχή ή για να σκιάσεις κάποιο μέρος του ενυδρείο (ή και φυτά ακόμα)

Σου προτείνω να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 6-7 μέρες 30% - θα βοηθήσει ψάρια και φυτά.
Πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο :smt023

Υ.Γ. Προσοχή πρέπει να δώσεις όταν προσθέσεις την δεύτερη λάμπα (διάσασε τον τρόπο πριν το κάνεις)

chris the trik 13-12-06 02:15

Ευχαριστώ Juan
ακολουθώντας τις επισημάνσεις των παιδιών παραπάνω και την δικιά σου (για την Hygrophila polysperma και την αλλαγή νερού) πιστεύω να γίνει ένα ενυδρείο, το οποίο εμφανισιακά να αρέσει σε εμένα και εσάς (στα ψαράκια εννοείται αν και είναι λίγο φοβισμένα τα αγγελόψαρα μετά την αλλαγή)
για την λάμπα γνωρίζω για την σταδιακή αύξηση των ωρών που είναι σε λειτουργία και όσο για να την περάσω δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

zachangel 13-12-06 02:29

ωραιο το ενυδρειο σου..:)
λιγα φυτα ακομη, ενα φοντο καλο και θα'ναι super!!!

αυτη η πρασινη αποχρωση δινει ωραια αισθηση..;)

chris the trik 13-03-07 17:58

Η επιστροφή του ενυδρείου μου
 
4 Συνημμένο(α)
Μέτα από διάστημα περίπου 3 μηνών και με τις κατάλληλες διορθώσεις – βελτιώσεις που έγιναν (μαύρο φόντο,φίλτρο 2213,προσθήκη λάμπας και παροχή διοξειδίου με την σκάλα της Hagen) και την μικρή προσθήκη κάποιων άλλων φυτών, βάζω μερικές ακόμα φωτογραφίες .
Έτσι που βλέπω το ενυδρείο μου, εμένα προσωπικά μου αρέσει πιστεύω να αρέσει και σ' εσάς:) .
Πλέον οι βελτιώσεις που θέλω να κάνω σ' αυτό είναι μικρές και ανώδυνες :D

mariah 13-03-07 21:46

:smt026 Και εμενα μ'αρεσει πολυ!Καλη συνεχεια!

smoof 14-03-07 00:14

Πολυ καλη προσπαθεια!!
Αντε με το καλο και προσοχη η δευτερη λαμπα για να δοκιμασεις και λιιιγο δυσκολοτερα φυτα!

Θα κανω και γω μια προταση..Το φυτο που εχεις δεξια (μπροστα στο φιλτρο) θα προτεινα να το πας λιγο πιο πισω γιατι φαινεται να "κλεινει" το ενυδρειο.Ειναι πολυ μεγαλο και πιστευω θα εδειχνε καλυτερα με καποιο φυτο πιο χαμηλο μπροστα του..

MiziGr 14-03-07 02:23

Πάρα πολύ ωραίο!!! Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο ενυδρείο με το ίδιο φίτρο (2213) και ξεκινάω τώρα την προσπάθειά μου! Πραγματικά μου έδοσες κουράγιο.Συνέχισε την καλή δουλειά

Juan 14-03-07 09:48

Πραγματικά πολύ ωραίο ενυδρείο !
Μπράβο :smt038

chris the trik 14-03-07 16:09

Σας ευχαριστώ πολύ :)
Οι διορθώσεις και αλλαγές στην διαμόρφωση πλέον θα είναι μικρές και πάντα προς την βελτίωση του. Κάποια στιγμή θέλω να βάλω μπουκάλα διοξειδίου του άνθρακα με πεχα κοντρόλερ (αν και τα έχω τα προορίζω για το 300λιτρο) και ακόμα μία λάμπα για να φτάσω στα 85-90 βατ και τότε ίσος δοκιμάσω και ποιο δύσκολα φυτά (τώρα είμαι στα 55 βατ)
προς MiziGr Το συγκεκριμένο ενυδρείο λόγο του μικρού του πλάτους και ύψους δεν σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις κάποια φυτά (μεγάλα), θα σου έλεγα να κάνεις προσεκτική επιλογή των φυτών που θα βάλεις, πράγμα που εγώ δεν έκανα :D και σιγά σιγά το βλέπω στο δικό μου με την ανάπτυξή που παίρνουν και που αργά ή γρήγορα με βλέπω να κάνω διορθώσεις. Έχει το καλό ότι μήκος του είναι καλό και σου δίνει αίσθηση του μεγαλύτερου ενυδρείου. Καλή συνέχεια και στο δικό σου ,κάνε μία παρουσίαση όταν πιστεύεις ότι είσαι έτοιμος για να μπορέσουμε και εμείς να σου δώσουμε καμιά ιδέα ;)

Lsourtzo 14-03-07 16:33

Πραγματικά χέρομαι που οι αρχικές παρατηρίσεις μας έπιασαν τόπο ...
Μπράβο ..
καμία σχέση με πριν ... και καμία σχέση με το πως θα το έχεις κάνει σε 2 μήνες ...
μπράβο και πάλι !! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02313 seconds with 10 queries