Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Εμπειρίες από Ντεμασόνι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13598)

skiahos 04-10-06 15:28

Εμπειρίες από Ντεμασόνι
 
Καλησπέρα,

Σε ενυδρείο ΡΙΟ180 με πολλές πέτρες/σπηλιές είχα 3 (περίπου 7εκ) λαμπιντος κίτρινα. Πρόσφατα αγόρασα και 2 ρεντ ρουμπι αυλονάκαρα (1+1, 7εκ 9εκ περίπου) και 3 μικρά ντεμασόνι (3κ). Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μου τα πρότεινε (τα ντεμασόνι) σαν ιδανικά για το ενυδρείο μου και σαν ήρεμα μπουνα.
Από τον ενθουσιασμό μου μιας και μου αρεσαν πάρα πολύ τα αγόρασα. Κανοντας όμως μια βόλτα στο ιντερνετ για να παρω περισσότερες πληροφορίες είδα ότι όλοι αναφέρουν ότι πρόκειται για ωραία μεν πολυ επιθετικά δε ψάρια. Μεχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα αλλα τα ψάρια είναι μικρά ακόμα.
Το κατάστημα είναι πάρα πολυ γνωστό της Αθήνας αλλα ας μην αναφέρω ακόμα ονόματα.

Παρακαλώ όσοι έχουν εμπειρία απο το είδος ας μου δώσουν συμβουλές γιατί με αυτά που έχω διαβάσει σχεδόν καταλαβαίνω ότι πρέπει να τα βγάλω.

Lsourtzo 04-10-06 16:46

γιατί να μην το αναφέρεις ???

αν δεν πεις όνομα πολύ θα αρχίσουν να κάνουν υποθέσεις σχετικά με την περιοχή που μένεις και τα εκεί μαγαζιά ...
δεν είναι και πολλά άλοστε ...
επειδή θα είναι άδικο να υποθέσουν κάποιο λανθασμένο μαγαζί εγώ πιστεύω ότι ίσος θα ήταν καλό να το πεις !!

εξάλλου μην ξεχνάς ότι αυτός είναι και ο μόνος τρόπος προστασίας μας απέναντι σε τέτοιου είδους συμπεριφορές ...

Πάντως από την μικρή προσωπική εμπειρία ( 6 μήνες ) που είχα με αυτό το ψάρι μπορώ να σου πω ότι δεν ήταν και τόσο άγριο … ίσος βέβαια γιατί μέσα στο ίδιο ενυδρείο υπήρχε ένα socolofci που τα είχε κάνει όλα opel ….



Τελικά τα έδωσα και τα 2 και το γύρισα σε αμερικάνικα …

skiahos 04-10-06 16:51

Ydrokosmos.
Kai ean den kano kai megalo lathos oi simvoules-protropes htan apo ton idioktith.

Den mou eipes omos apopsi gia ta demasoni

crazyio 04-10-06 17:11

Temperament: Aggressive; For its size, this is one extremely aggressive fish. They should only be kept with species of similar temperment and size.
Διάβασε χαρακτριστικά στο παρακάτω link..

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/418.htm

Dionysis 04-10-06 21:17

Ας με διορθώσουν οι ποιο έμπειροι αν κάνω λάθος

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ έξι από αυτά τα ψάρια σε αντίστοιχο μέγεθος .

Σύμφωνα με πληροφορίες που απέκτησα μετά από πολύ ψάξιμο και συνομιλίες με συνχομπίστες πρόκειται πράγματι για πολύ επιθετικά ψάρια , κυρίως όμως μεταξύ τους και ιδιαίτερα μεταξύ των αρσενικων .

Αυτή η επιθετικότητα δε είναι τέτοια που αν δεν προλάβεις να βγάλεις κάποιο ψάρι που τρώει ''ξύλο'' τότε μάλλον θα το χάσεις .

Επίσης είναι πρακτικά αδύνατο να ξεχωρίσεις τα αρσενικά από τα θυληκά .

Οπότε όταν ενηλικιωθούν το ενυδρείο σου θα θυμίζει λίγο από :smt070 πεδίο μάχης εκτός και αν έχεις μόνο θυληκά .

Ίσως να μην είναι κακή ιδέα να προσθέσεις μερικά Demasoni ακόμα , ώστε αφαιρώντας τα κυνηγημένα αρσενικά να καταλήξεις σε ένα ικανοποιητικό αριθμό θυληκών προς αρσενικών και έτσι σε μια σχετική ισορροπία .

Υ.Γ. Οι αυλονοκάρες τι τελικό μέγεθος έχουν ?
ταιριάζουν με τα υπόλοιπα σε διατροφικες συνήθειες ?

Και πάλι αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ οι ποιο έμπειροι ας με διορθώσουν

george 04-10-06 21:26

Είναι παλιοχαρακτήρες...έτσι απλά.
http://www.malawicichlidhomepage.com..._demasoni.html

skiahos 09-10-06 16:09

Για να ξεκαθαρίσω κάτι,

Δεν κατηγορώ το petshop ούτε και κάποιον προσωπικά. Εαν κάποιος είναι λάθος αυτός είμαι εγώ που δεν έψαξα το θέμα αρκετά πριν πάρω τα ψάρια.
Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Τα ψάρια τρώνε κανονικά κ δεν έχω καυγάδες με τα υπόλοιπα. Το ένα από τα 3 που είναι και λίγο μεγαλύτερο τα ψευτοκυνηγάει που κ που αλλά τίποτα άξιο αναφοράς.
Πήρα τηλέφωνο στο μαγαζί για να τους ρωτήσω και οι άνθρωποι επιμένουν ότι πρόκειται για σχετικά ήρεμα μπουνα, παραλαβή από Γερμανία, και ότι και από την εταιρεία που τα πήραν είχαν την ένδειξη "ήρεμα".
Εαν σε λιγο καιρό γίνεται χαμός δεν το γνωρίζω. Άλλωστε δεν θεωρώ ότι ο άνθρωπος είχε πρόθεση να με κοροιδέψει. Ψάρια θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς και ήμουν μεταξύ 3 ειδών αντίστοιχης τιμής και εκείνος μου πρότεινε τα ντεμασόνι.

Εαν υπάρχει θέμα μη σωστής ενημέρωσης είναι άλλο από το να προσπαθήσει κάποιος να σου πουλήσει έτσι ωμά. Άλλωστε μου έκανε κ πάρα πολλές ερωτήσεις πρίν μου πει την πρόταση του.

Αυτά προς αποφυγής παρεξηγήσεων.

γαυρος 09-10-06 18:07

η πιο πετυχημενη μου αποπειρα να κρατησω τα εν λογω, ηταν οταν και μονον οταν αυτα κατοικησαν σε ενυδρειο SPECIES.
τα 10 σε λιγους μηνες γιναν πολυ περισσοτερα, με οτι βεβαια αυτο συνεπαγεται, τσαμπουκαδες, σκοτωμους κλπ.

μιλαμε για πολυ πετρα, με πολλες κρυψωνες-σπηλιες κλπ.

και παλι ομως δεν αποφευγεις τις απωλειες.
ενω λοιπον ειναι πανεμορφα και με προσωπικοτητα ψαρια,
οπως πολυ απλα και σωστα ειπε ο λινκμαν,
ειναι σκατοχαρακτηρες :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01517 seconds with 10 queries