Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   εγινα γαριδοφονιας...??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12766)

klaz 25-07-06 18:07

εγινα γαριδοφονιας...???
 
....χθες ηρθαν..σημερα ..απηλθαν....:confused: 4 αμανο,που μπηκαν στο 90λιτρο μου,με ολες τις συνθηκες -μετρησεις τζετ..βγηκανε απο τα βασανα αυτης της ζωης.....υποψιαζομαι εναν λαμπεο σαν τον βασικο υποπτο,και αν επαληθευθει...τοτε το ζεμπιλι στον ωμο...και σε αλλο ενυδρειο......αντε να μην διοκορευσω το φελεκη μου:smt013:smt013:smt013:smt013:smt013:smt096:smt0 96:smt096:smt076:smt076:smt076:smt076:smt076

gaia 25-07-06 19:14

Είσαι σίγουρος , μήπως κρύβονται καλά ;

klaz 25-07-06 19:16

δυστυχως εβγαλα τις 3 νεκρες με τα χερια μου εξω...πιστευω γιωργο οτι ο labeo μου εκανε τη ζημια,και οι αλλες 2 ειναι κρυμμενες.....ας ελπισω οτι τουλαχιστο ειναι ζωντανες.....:(:(

gaia 25-07-06 19:31

Τις σκοτώνει και δεν τις τρώει ; Το χειρότερο σενάριο θα είναι να έχει φάει αυτές που δεν βρήκες και να σκότωσε για την πλάκα αυτές που έβγαλες :smt068

klaz 25-07-06 19:33

λες...?
 
...χμ...μπορει να εχεις δικιο...γιατι λειπουν οι μικροτερες......:?::?::?::?:..
ειδωμεν.......

deMetrIs 25-07-06 19:36

klaz μπας και οταν τις εβαλες δεν εκανες καλη προσαρμογη ? ειναιπολυ ευεσθητες αυτες οι γαριδες για αυτο θελουν καληηηη προσαρμογη....

klaz 25-07-06 19:41

αχ,δημητρακη...λες να μην το ξερω..??? 2,5 ωριτσες πιστευεις οτι δεν ηταν καλα...?? μαλλον εδω εχουμε φονια....:rolleyes:

deMetrIs 25-07-06 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
αχ,δημητρακη...λες να μην το ξερω..??? 2,5 ωριτσες πιστευεις οτι δεν ηταν καλα...?? μαλλον εδω εχουμε φονια....:rolleyes:

πο πο 2,5 ωρες ???????????? δεν ειναι και δισκοι :b

μπας και αλλαξαν κέλυφος ?



τα λεπεο πια ψαρια ειναι ?

netblues 25-07-06 19:52

Εχω να καταθεσω το εξης:
Σε φυτεμενο ενυδρειο οπου ολα πηγαιναν μια χαρα προστεθηκαν 12 γαριδες αμανο. (Ph:6.4 KH4 GH6 NO3:5-10 PO:0.2)
Η προσαρμογη διαρκεσε περιπου 5 ωρες. Σε 24 ωρες χαιρετησαν και οι 12. Χωρις να συμβαινει απολυτως τιποτε αλλο στο ενυδρειο, και χωρις να υπαρχουν θηρευτες ουτε κατα διανοια...
Στη συνεχεια η αβυσσος της αντικατεστησε με το σκεπτικο οτι ΙΣΩΣ κατι να ειχαν. Αυτη τη φορα εκανα προσαρμογη ολη τη νυχτα με dripping στον κουβα του ενυδρειου (με θερμοστατη και αεραντλια μεσα στο κουβα) για 12 ωρες..
Το πρωι τις βρηκα ολες τεζα στον κουβα...
Κατα τη μεταφορα από το pet-shop χρησιμοποιηθηκε υαλοβαμβακας για στηριγμα. Εννοειται οτι οσες εμειναν στο πετ σοπ συνεχισαν να ειναι μια χαρά.
Πληρωσα και το δευτερο σετ απο 12 γαρίδες και απλα ειπα οτι αυτο το είδος ΔΕΝ με θέλει.
Στο βαθμο που μπορει να καταλαβει κανεις μια ψοφια γαρίδα, δεν ειδα κατι περίεργο.

Τι επαθαν 24 γαρίδες ΟΕΟ?

klaz 25-07-06 19:55

απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..σωτηρη....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.....:smt108:smt108: smt108:smt108:smt108:smt108

Lsourtzo 25-07-06 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
....χθες ηρθαν..σημερα ..απηλθαν....:confused: 4 αμανο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
δυστυχως εβγαλα τις 3 νεκρες με τα χερια μου εξω........ και οι αλλες 2 ειναι κρυμμενες.....

ρε klaz ???
που έκανες μαθηματικά ??? :D :D :D
τελικά πόσες ήταν η γαρίδες ???

klaz 25-07-06 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
ρε klaz ???
που έκανες μαθηματικά ??? :D :D :D
τελικά πόσες ήταν η γαρίδες ???

μαθηματικα εκανα στο north college of boston and kentaky mathematics university.....:D:D:D..ok,ok...μπερδευτηκα στο πρωτο μου ποστ ...το συνολο ηττο 5 τεμαχια.....:rolleyes::smt104:smt104:p

DJK 25-07-06 22:40

Αγόρασα τον Οκτώβριο 12 γαρίδες από το ίδιο μαγαζί με τον Netblues. Έκανα προσαρμογή για περίπου μισή ώρα. Το ενυδρείο είχε 20 μέρες από το αρχικό στήσιμο. Μέχρι τώρα έχω χάσει μόνο μία η οποία "κατάφερε" να τρυπώσει στο φίλτρο και κάηκε από τον θερμοστάτη (ή την ξέκανα προσπαθώντας να την βγάλω). Δεν μου είχε πει κανένας για καλή προσαρμογή και ούτε θα έλεγα σε κάποιον να κάνει προσαρμογή για τόσες ώρες με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου. :confused:

Μάγγος Θωμάς 26-07-06 12:09

Τελικά το συμπέρασμα είναι ότι οι amano είναι λαχείο μπορεί να σου κάτσει μπορεί και όχι.

Προσωπικά έχω πέντε γαριδούλες απο το πρώτο στήσιμο ενυδρείου και δεν μπορώ να πώ ότι είχαν την καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν έχω χάσει καμία.

Προσαρμογή ................. ?!?

Zorba_The_Freak 26-07-06 13:17

Και εγώ έχω 3 αμανο που ήταν από τα πρώτα υδρόβια πλάσματα που αγόρασα. Ως άσχετος εφάρμοσα το πλεον σύγχρονο σύστημα προσαρμογής, το γνωστο "ανοιγει σακούλα, μπλουμ μέσα μαζί με νερό". Μετά από 8 μήνες όλα οκ.

ΥΓ: εδώ και 2 μέρες έχω την εντύπωση ότι οι αμάνο μου είναι γεμάτες αυγά. Ξέρω βέβαια ότι δεν πρόκειται να βγουν γαρίδες χωρίς ειδικές συνθήκες.

george 26-07-06 13:22

Αφού γίνεται τόση κουβέντα παραθέτω το παρακάτω άρθρο για αυτούς που δεν το έχουν ήδη διαβάσει και θα ήθελαν να μάθουν κάτι παραπάνω για τις γαριδούλες "Αμάνο" :

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...20japonica.htm


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01790 seconds with 10 queries