Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Κατασκευή για παροχή CO2 με φιάλη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10146)

DJK 28-12-05 18:29

Κατασκευή για παροχή CO2 με φιάλη
 
Έχω ένα μειωτήρα - μανόμετρο - ροόμετρο για Ο2. Ξέρει κανένας αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για παροχή CO2 σε ενυδρείο; Αν αυτό είναι δυνατόν τότε θα γίνει παραγγελία της ανάλογης φιάλης. Ο μειωτήρας έχει πίεση εξόδου περίπου 4 bar και το ροόμετρο (σε Ο2) από 0.5 λτ αν και μπορώ να το κάνω και για λιγότερο. Ξέρω ότι δεν θα έχω ακρίβεια στις ενδείξεις πίεσης-ροής αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι ανάλογο;

netblues 29-12-05 08:29

4 bar ειναι πολλά. Συνηθως θελουμε γυρω στο 1 με 1,5 bar για να ρυθμιζει καλα η βελονοειδής. Δεν κατεβαινει πιο κατω?
Το ροομετρο που εχεις ρυθμιζει κιολλας?
Παντως το πληρες σετ, μειωτηρας, διπλα μανομετρα και βελονοειδης ειναι γυρω στα 50 ευρω...

DJK 29-12-05 09:30

Το πρόβλημά μου είναι αν κάνει λόγω O2 και όχι η πίεση. Το συγκεκρημένο που έχω έχει σταθερή πίεση εξόδου και δεν ρυθμίζεται. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο μαγαζί για να πάρω σε καλή τιμή ένα τέτοιο σύνολο με φιάλη;

laskarino 29-12-05 16:18

Αν είναι για Ο2 δεν κάνει. Για CO2 είναι ίδιο με του argon.

netblues 30-12-05 07:13

Μειωτηρα,μανομετρα βελονοειδη απο aquaristik.net
Φυάλη απο Προνοια.

DJK 30-12-05 16:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Έχω ήδη κάνει παραγγελία, θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα την άλλη βδομάδα. Ίσως τελικά προσαρμοστεί ο αρχικός συνδυασμός με μειωτήρα - μανόμετρο - βελονοειδή - ροόμετρο για Ο2 σε φιάλη CO2.

Laskarino γιατί λες οτι δεν κάνει, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, όπως πχ το οτι ο μειωτήρας του Ο2 δεν κάνει για CO2;

laskarino 30-12-05 17:06

Όταν έψαχνα για τα δικά μου, εδώ γύρω όμως όχι στη Σ.Πάτση, κανείς δεν ήξερε, γιατί απλά δεν είχε πουλήσει ποτέ σύστημα για ενυδρειακή χρήση. Έπαιρναν τηλ τον προμηθευτή τους και ή απάντηση ήταν από όλους ίδια: "είναι ίδια με του αργκόν αλλά θα πρέπει να τα παραγγείλουμε".
Αν θυμάμε καλά πρέπει να είναι από άλλο υλικό ο μειωτήρας.
Πιο καλή λύση, και δοκιμασμένη από πολλούς εδώ μέσα, είναι αυτή που σου πρότεινε ο netblues.

ΥΓ: Κάνε ένα τηλ στην TECNOPNEUMATIC στη Σ.Πάτση και ρώτα αν θες να είσαι σίγουρος.

DJK 13-01-06 19:19

1 Συνημμένο(α)
Έτοιμο το σύστημα. Άργησε λίγο αλλά λειτουργεί πολύ καλά γα την ώρα τουλάχιστον. Ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να βάλω κάποιο επιπλέον περιοριστικό ροής στην έξοδο για να το ρυθμίζω πιο άνετα και να έχω σταθερή μέγιστη ροή.

Τώρα το έχω ρυθμίσει στις 30 φυσαλίδες/λεπτό. Δεν ξέρω αν είναι καλά, θα ξαναπάρω μετρήσεις PH αργότερα και αύριο το πρωί. Ξεκινάω με PH περίπου 7.7 και ΚΗ 6. Το ενυδρείο είναι 180λτ μικτά. Μπορεί κανείς να υπολογίσει τι "περίπου" παροχή θα χρειαστώ τελικά για να έχω PH 6.8 ? Η μεταβολή θα γίνει σταδιακά. Η διάχυση γίνεται με σκάλα της Hagen ενώ προστέθηκε και άλλη μια λάμπα 25 Watt και τώρα είμαι στα 75.

lasal 14-01-06 01:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DJK
Μπορεί κανείς να υπολογίσει τι "περίπου" παροχή θα χρειαστώ τελικά για να έχω PH 6.8 ? Η μεταβολή θα γίνει σταδιακά.

Η παροχή δεν μπορεί να ειναι σταθερή γιατί εξαρτάτε απο την διάχυση (που μπορεί να εχεις απώλεια) και απο το ποσοστό απορρόφησης απο τα φυτά
Συνεπώς η ελεγχόμενη τιμή ειναι του pH σε σχέση πάντα με το ΚΗ και ρυθμίζεις και ανάλογα τις φυσσαλίδες / λεπτό.
Αν δεν υπάρχει καλή διάχυση μπορεί και να δίνεις 40 φυσαλλίδες το λεπτό
ή να εχεις πολύ καλή διάχυση να τις μειώσεις και στις 25.
Φυσικά υπάρχει και το μέγεθος της φυσσαλίδας που πολλοί το παραβλέπουν.
Ολοι οι Bubble counters δεν εχουν το ίδιο μέγεθος φυσσαλίδας.
Δές τον πίνακα που υπάρχει και μετά διάβασε το κείμενο
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8483
Μόλις το καταλάβεις θα αισθανθείς :smt029
;)

GFON 13-02-06 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μειωτηρα,μανομετρα βελονοειδη απο aquaristik.net
Φυάλη απο Προνοια.


Μόλις σημερα παρρειγηλα το setακι απο το aquaristic συν μια ανεπειστροφη της tetra και 1 μετρο σωληνα, (κοστος 51,25ε +20 εξοδα)

Εκτος αυτων θα χρειαστω κατι αλλο??

Για διαχυση εχω την σκαλα της hagen.

Μολις παραλαβω την παραγγελια μου σκεφτομαι να τα παρω και να παω στην Προνοια να τα συνδεσω επι τοπου εκει.
Φανταζομαι να μπορουν να το κανουν και να γεμιζουν και μπουκαλες εκτος των αλλων.

Μια 3 λιτρη δεν θα με βγαζει για κανα 3 μηνο τουλαχιστον με συντηριτικη χρηση (ευκολα φυτα στα 100 λιτρα)?????

laskarino 13-02-06 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Μια 3 λιτρη δεν θα με βγαζει για κανα 3 μηνο τουλαχιστον με συντηριτικη χρηση (ευκολα φυτα στα 100 λιτρα)?????

Τουλάχιστον 6-μηνο!

qstavrosq 14-02-06 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GFON
Μόλις σημερα παρρειγηλα το setακι απο το aquaristic συν μια ανεπειστροφη της tetra και 1 μετρο σωληνα, (κοστος 51,25ε +20 εξοδα)

Φίλε GFON στο aquaristic που έχει την βαλβίδα αντεπιστροφής ? Θέλω και εγώ να παραγγείλω τα ίδια αλλά δεν βρίσκω την βαλβίδα...

GFON 15-02-06 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από qstavrosq
Φίλε GFON στο aquaristic που έχει την βαλβίδα αντεπιστροφής ? Θέλω και εγώ να παραγγείλω τα ίδια αλλά δεν βρίσκω την βαλβίδα...


Ειναι στην δευτερη σελιδα στην επιλογη CO2 Equipment- CO2 Components.....

Item No. 190.040

qstavrosq 15-02-06 15:50

Thanks GFON ! Το βρήκα !

GFON 24-02-06 14:38

Χθες παρελεβα τα μανομετρα και τα λοιπα κομπλέ ,απο το aquaristic και αημερα πηγα στην Προνοια και πηρα την μπουκαλα .
Τελικα πηρα την 2λιτρι διοτι η αμεσως επομενη ηταν 5 λιτρων και ηταν αρκετα μεγαλη, η τιμη της 35 ευροπουλα.:smt081

Αρα τι συνολικο κοστος της κατασκευης μου πηγε 51,25 το συστηματακι με αντεπιστροφη και λαστιχο και 35 η μπουκαλα.Συνολο 86,25+20 εξοδα αποστολης =116,25 λιγοτερα απο οτι υπολογιζα.:p :p :p

Το απογευμα θα το βαλω σε λειτουργεια.....πρεπει κατι να προσεξω και με ποια σειρα ανοιγω τις βανες????:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01847 seconds with 10 queries