Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ευαίσθητα φυτά στο Excel (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77863)

Misirlis Aquarium 11-02-14 12:37

ευαίσθητα φυτά στο Excel
 
καλησπέρα σε όλους !
σκέφτομαι να στήσω ένα 80arh φυτεμένο και έχω αποφασίσει να προσθέτω excel
θέλω να μάθω ποια φυτά έχουν ευαισθησία στο excel ,έτσι ώστε να τα αποφύγω

harris samos 11-02-14 12:41

το κερατοφυλο ειναι στην 1 θεση
εχασα 5 κιλα φακι σε 1 μερα
και νομιζω και τα πιστια δεν το θελουνε

exelix 11-02-14 12:50

Egeria densa, Sagittaria subulata, λιγότερο οι βαλισνέριες και καίγονται και οι moss αν το ρίξεις κατευθείαν πάνω τους και ακόμα χειρότερα αν μείνει πάνω τους (π.χ. κλειστή κυκλοφορία). Αυτά έχω δει εγώ.

tsoui 11-02-14 14:53

Για τα pistia και τη φακη θα διαφωνησω, εδω και κατι μηνες που ριχνω δεν εχουν παθει τιποτα το αντιθετο μπορω να πω, αλλα τη δοσολογια την ανεβασα σιγα σιγα πλεον ριχνω 5 ml την ημερα και δεν εχουν παθει το παραμικρο για αλλα θα σε γελασω

angello 11-02-14 15:01

εμενα το κερατοφυλλο μια χαρα τα παει με το excel σε 1ml τν μερα σε 70lt οπως και η Sagittaria subulata

Για την φακι ισως να τν ενοχλησε γιατι βλεπω αυτες τς μερες π ανεβασα τν δοση λιγο μαραθηκαν ,

αλλα μαλλον στν πραξη θα τα δεις ολα

plin 11-02-14 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angello (Μήνυμα 820747)
εμενα το κερατοφυλλο μια χαρα τα παει με το excel σε 1ml τν μερα σε 70lt οπως και η Sagittaria subulata

+1 για την Sagittaria subulata και ρίχνω 2-2,5 ml easy carbo σε 85lt!

exelix 11-02-14 21:04

Άλλο το Easy Carbo, άλλο το Excel.

plin 11-02-14 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 820852)
Άλλο το Easy Carbo, άλλο το Excel.

Νόμιζα ότι είναι παρόμοια. Δεν είναι; Και μάλιστα θεωρούσα το easy carbo 'δυνατότερο' (υψηλότερης συγκέντρωσης διάλυμα gluteraldehyde).

exelix 11-02-14 21:43

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν είναι σαφές το γιατί καίγονται κάποια φυτά από το Excel ας μιλάμε για κάθε προϊόν ξεχωριστά. Οι υποψίες μέχρι στιγμής πέφτουν στο πώς είναι "φτιαγμένο" το κάθε φυτό να απορροφά τις διάφορες μορφές άνθρακα. Ελπίζω να καταλήξουν κάπου, καθώς θα έχουμε παράλληλα και μια καλύτερη εικόνα για τη λειτουργία των φυτών (αν και για κάποια θέματα οι έρευνες είναι ακόμα πολύ πίσω).

plin 11-02-14 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 820862)
Επειδή αυτή τη στιγμή δεν είναι σαφές το γιατί καίγονται κάποια φυτά από το Excel ας μιλάμε για κάθε προϊόν ξεχωριστά. Οι υποψίες μέχρι στιγμής πέφτουν στο πώς είναι "φτιαγμένο" το κάθε φυτό να απορροφά τις διάφορες μορφές άνθρακα. Ελπίζω να καταλήξουν κάπου, καθώς θα έχουμε παράλληλα και μια καλύτερη εικόνα για τη λειτουργία των φυτών (αν και για κάποια θέματα οι έρευνες είναι ακόμα πολύ πίσω).

ΟΚ κατάλαβα. :oops:

Τότε, και σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, καλό είναι να αναφέρεται αν ακολουθείται επακριβώς η δοσολογία και αν χορηγείται πράγματι η αυξημένη δόση της 1ης ημέρας.

kapsok 12-02-14 01:23

Eμένα μου έκαψε: Κερατόφυλλο, moss, Cabomba Caroliana, Egeria Densa, Pistia μετα βεβαιότητος, δε θυμάμαι αν πείραξε άλλα, ή τουλάχιστον δε μπορώ α το αποδώσω σε αυτό. Αυτά που σου γραψα καήκαν πολύ γρήγορα και μάλιστα χωρίς υπερβολές στην δοσολογία. Έχω παρατηρήσει ότι καίει όλα τα φυτά με φύλλωμα τύπου Κερατόφυλλου. Πάντως παρατηρώ τώρα που τα γράφω ότι έκαψε εύκολα φυτά οπότε αν μείνεις σε τέτοια δε χρειάζεσαι καν CO2 ιδιαίτερα. Αν είναι μικρά τα λίτρα σου δοκίμασε DIY που κι εγώ πρώτη φορά το δοκιμάζω και βλέπω μια μικρή διαφορά (αν και το χω κάνει πιο δυνατό, έβαλα παραπάνω μαγιά)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries