Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   τρύπησε το λαινερ και χάνω 250 λίτρα την ημέρα τη να κανω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61146)

giorgos344 28-03-12 23:18

τρύπησε το λαινερ και χάνω 250 λίτρα την ημέρα τη να κανω?
 
τρύπησε το λαινερ και χάνω 250 λίτρα την ημέρα και αποφάσισα να την κλείσω την λίμνη
και έβαλα αγγελία να τα δώσω όλα τα πράγματα εκτός αν βρω λύση στο πρόβλημα
περιμένω ιδέες

zak 29-03-12 08:00

είμαι άσχετος απο λίμνες αλλα.... ίσως μια λύση ειναι να βρεις την τρυπα και να βάλεις μπάλωμα σαμπρέλας.

in the pond 29-03-12 08:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 660551)
τρύπησε το λαινερ και χάνω 250 λίτρα την ημέρα και αποφάσισα να την κλείσω την λίμνη
και έβαλα αγγελία να τα δώσω όλα τα πράγματα εκτός αν βρω λύση στο πρόβλημα
περιμένω ιδέες

Γιώργο, υπάρχουν λύσεις να φτιάξεις το πρόβλημα. το μόνο που απαιτείται, είναι υπομονή και να μην πανικοβάλλεσαι.

Να βάλεις την αντλία σου στα βαθιά, να συνεχίσεις δηλαδή την κυκλοφορία του νερού. Να μην συμπληρώνεις καθόλου νερό. Οι μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει τρυπήσει το λάινερ θα βρίσκονται στα αβαθή σημεία όπου η λίμνη είναι προσβάσιμη. Κάποια στιγμή λοιπόν το νερό θα σταθεροποιηθεί σε εκείνο το σημείο όπου βρίσκεται η τρύπα. Να ελέγξεις σχολαστικά περιμετρικά το λάινερ το σημείο σταθεροποίησης του νερού (συν-πλην 5 εκατοστά πάνω-κάτω). Εκεί θα βρεις και τη μεγάλη απώλεια. Να συνεχίσεις όμως το ψάξιμο, γιατί ενδέχεται να υπάρχουν περισσότερες από μια τρύπες.

Αυτός είναι ο λόγος που στην αγορά του λάινερ πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα απαιτητικοί και να μην κάνουμε εκπτώσεις. Ο άλλος εξοπλισμός αλλάζεται εύκολα.

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπαίνεις καθόλου στο νερό. Αν ναι, μην το ξανακάνεις. Για να ελέγχεις τη λίμνη σου, μπορείς να αγοράσεις ένα μακρύ δοκάρι, όπως αυτό που χρησιμοποιούν στις οικοδομές, ώστε να το μετακινείς στις δύο πλευρές της λίμνης σου και να ελέγχεις τα σημεία που θέλεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 660567)
είμαι άσχετος απο λίμνες αλλα.... ίσως μια λύση ειναι να βρεις την τρυπα και να βάλεις μπάλωμα σαμπρέλας.

Όχι!!! Υπάρχουν ιδιαίτερα τοξικές κόλλες. Υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά στην αγορά.

kouman 30-04-12 15:13

γιωργο καλη τυχη σου ευχομαι και καλο κουραγιο! γνωμη μου ειναι να μην τα παρατησεις... καλη συνεχεια!

in the pond 30-04-12 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 666654)
γιωργο καλη τυχη σου ευχομαι και καλο κουραγιο! γνωμη μου ειναι να μην τα παρατησεις... καλη συνεχεια!

Σάκη, επιλύθηκε το πρόβλημα και ο Γιώργος συνεχίζει με λιμνάρα...;)

kouman 30-04-12 15:28

ναι??? μπραβο πολυ χαρικα τωρα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01345 seconds with 11 queries