Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κοπη πολυστερινης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66764)

ducatisti 20-11-12 15:56

Κοπη πολυστερινης
 
καλησπερα σας!
Για το στησιμο του νεου ενυδρειου θα βαλω στον πατο μονωση(μπλε, τυπου dow)
αλλα το παχος ειναι 3ποντους και μαζι με αμμο παιρνει πολυ σε υψος και χανω και σε χωρητικοτητα νερου,οποτε θελω να το κανω 1ποντο παχος. Εχει ιδεα κανεις που μπορω να το κοψω ? Το κομματι ειναι 33 πλατος χ 160 μηκος. Η αν υπαρχει καποιος τροπος να το κανω μονος μου.

cogarg 20-11-12 17:14

Μπορείς να πάρεις ιδέες από εδώ:

BORKED

ducatisti 20-11-12 18:17

Εχω δει και γω διαφορα βιντεο ειναι διαδικασια ομως, η οποια δεν αξιζει για ενα κομματι που θελω εγω να κοψω. αν ξερει καποιος που μπορω να το παω να το κοψω θα ηταν προτιμοτερο.

tsoum 20-11-12 18:19

Δεν νομιζω να στο κάνει κανενας αυτο...

ΜΙΜΗΣ 20-11-12 18:29

δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια γιατι παιδευεστε με τα μονωτικα(τυπου dow)!?
βαλε ρε παλικαρι μου ενα απλο πλεξι-γκλας 0,5 μισο ποντο για να μην εχουν επαφη η πετρες σου με τον πατο-τζαμι σου και εισαι οκ
εχει και κατι αλλα πλεξι-γκλας 1 ποντο εχω εγω πιο καλα,που ειναι σαν γκοφρετα με κενο στην μεση.
μου επεσε πετρα με γωνιες 5κιλων στον πατο απο 20εκατοστα υψους ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ και χωρις αμμο
και δεν επαθε τιποτα το τζαμι μου-πατος.

jimbit22 20-11-12 18:34

Εαν βρεις μαγαζί που φτιάχνει σκηνικά για την τηλεόραση, μπορεί να σου το κόψουν τσάμπα..
Ασχολούνται συνεχεια με dow και φελιζολ και έχουν τέτοιους αφροκοφτες..

ducatisti 20-11-12 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 713380)
δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια γιατι παιδευεστε με τα μονωτικα(τυπου dow)!?
βαλε ρε παλικαρι μου ενα απλο πλεξι-γκλας 0,5 μισο ποντο για να μην εχουν επαφη η πετρες σου με τον πατο-τζαμι σου και εισαι οκ
εχει και κατι αλλα πλεξι-γκλας 1 ποντο εχω εγω πιο καλα,που ειναι σαν γκοφρετα με κενο στην μεση.
μου επεσε πετρα με γωνιες 5κιλων στον πατο απο 20εκατοστα υψους ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ και χωρις αμμο
και δεν επαθε τιποτα το τζαμι μου-πατος.


Ειναι πολυ πιο ακριβο το πλεξι, θα μπορουσα να βαλω και egg crate αλλα παλι ειναι πιο ακριβο, ασε που το εχω ηδη παρει το μονωτικο.
Βρηκα λυση με 10ευρω απο δω -http://www.architecturalmodels.gr/el/front-page.html
θα μου δωσει κομματι 200χ 60 χ1παχος, τα χρησιμοποιουνε σε μοντελισμο. Ελπιζω με το 1 εκατοστο παχος μην εχω προβλημα με το βαρος των πετρων που θα βαλω.

yiannis44 20-11-12 22:36

σκεψου και το απλο ασπρο φελιζολ που υπαρχει σε 1cm

ducatisti 28-11-12 14:12

κοπηκε τελικα το μονωτικο με αυτοσχεδιο μαχαιρι(χορδη κιθαρας , κομματι ξυλου για βαση, και τροφοδοτικο)!!
ολα καλα με μονο 3 ευρω!!!
μου εμεινε και το μαχαιρι:D

Stivv27 28-11-12 15:44

μπορουσες να επερνες ενα φλογιστρο και καιγοντας το να το εφτανες εκει που θες εσυ

Skydiver 28-11-12 19:03

Είναι απαραίτητα όλα αυτά αν υπάρχει χαλίκι 5εκ+ και απο πάνω μπουν οι πέτρες; :confused:

vaspiou 28-11-12 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis44 (Μήνυμα 713453)
σκεψου και το απλο ασπρο φελιζολ που υπαρχει σε 1cm

ποτε φελιζον, διασπατε σε μικρα ασπροσφαιριδια...τα γνωστα μπιλακια που γεμιζουν το σπιτι.....
dow ειναι η καλυτερη λυση και δοκιμασμενη!!

ducatisti 28-11-12 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 715201)
ποτε φελιζον, διασπατε σε μικρα ασπροσφαιριδια...τα γνωστα μπιλακια που γεμιζουν το σπιτι.....
dow ειναι η καλυτερη λυση και δοκιμασμενη!!

αμα δεις στην αρχη του ποστ, δεν ειναι φελιζολ...

vaspiou 28-11-12 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 715271)
αμα δεις στην αρχη του ποστ, δεν ειναι φελιζολ...

στο βιντεο λες? δεν δειχνει κατι..... πππφφ δεν καταλαβα....

ducatisti 28-11-12 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 715200)
Είναι απαραίτητα όλα αυτά αν υπάρχει χαλίκι 5εκ+ και απο πάνω μπουν οι πέτρες; :confused:

Ναι ειναι, γιατι το μονωτικο το μπλε ειναι 3εκατοστα,αρα αμα βαλεις και 5 ποντους αμμο που θελει γιατι σκαβουν αρκετα η κιχλιδες θα σου περιορισει το βαθος του ενυδρειου, κατι που δεν θελω. τωρα ειναι 1,5 ποντο συν την αμμο που θα μπει βαλε 5 ακομα ειναι οκ. Γιατι μετα χανεις και απο κορνιζα. Αμα ηταν και πιο λεπτο ακομα καλυτερα;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 715275)
στο βιντεο λες? δεν δειχνει κατι..... πππφφ δεν καταλαβα....

Στην αρχη που γραφω εξηγω οτι δεν ειναι φελιζολ, ειναι μονωτικο τυπου dow( μπλε).

vaspiou 28-11-12 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 715279)
Ναι ειναι, γιατι το μονωτικο το μπλε ειναι 3εκατοστα,αρα αμα βαλεις και 5 ποντους αμμο που θελει γιατι σκαβουν αρκετα η κιχλιδες θα σου περιορισει το βαθος του ενυδρειου, κατι που δεν θελω. τωρα ειναι 1,5 ποντο συν την αμμο που θα μπει βαλε 5 ακομα ειναι οκ. Γιατι μετα χανεις και απο κορνιζα. Αμα ηταν και πιο λεπτο ακομα καλυτερα;)
-------------------------


Στην αρχη που γραφω εξηγω οτι δεν ειναι φελιζολ, ειναι μονωτικο τυπου dow( μπλε).


ναι!! εγω την απαντηση με το φελιζολ αν δεις την εκανα παραθεση στον φιλο yiannis44
:smt033


ducatisti 28-11-12 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 715286)
ναι!! εγω την απαντηση με το φελιζολ αν δεις την εκανα παραθεση στον φιλο yiannis44
:smt033


:smt015

Skydiver 28-11-12 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 715279)
Ναι ειναι, γιατι το μονωτικο το μπλε ειναι 3εκατοστα,αρα αμα βαλεις και 5 ποντους αμμο που θελει γιατι σκαβουν αρκετα η κιχλιδες θα σου περιορισει το βαθος του ενυδρειου, κατι που δεν θελω. τωρα ειναι 1,5 ποντο συν την αμμο που θα μπει βαλε 5 ακομα ειναι οκ. Γιατι μετα χανεις και απο κορνιζα. Αμα ηταν και πιο λεπτο ακομα καλυτερα;)

Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα εγώ τώρα. Όταν στήνουμε ένα ενυδρείο, πριν βάλουμε το χαλίκι ή την άμμο, βάζουμε κάτι άλλο επάνω στον πάτο (εσωτερικά του ενυδρείου εννοώ) ; :confused:

vaspiou 28-11-12 22:24

[QUOTE=Skydiver;715318]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 715279)
Ναι ειναι, γιατι το μονωτικο το μπλε ειναι 3εκατοστα,αρα αμα βαλεις και 5 ποντους αμμο που θελει γιατι σκαβουν αρκετα η κιχλιδες θα σου περιορισει το βαθος του ενυδρειου, κατι που δεν θελω. τωρα ειναι 1,5 ποντο συν την αμμο που θα μπει βαλε 5 ακομα ειναι οκ. Γιατι μετα χανεις και απο κορνιζα. Αμα ηταν και πιο λεπτο ακομα καλυτερα;)
-------------------------
Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα εγώ τώρα. Όταν στήνουμε ένα ενυδρείο, πριν βάλουμε το χαλίκι ή την άμμο, βάζουμε κάτι άλλο επάνω στον πάτο (εσωτερικά του ενυδρείου εννοώ) ; :confused:

αμα θες να βαλεις τον Υμηττο απο πανω ναι, βαζεις ρε συ μια προστασια απο κατω....

Skydiver 28-11-12 22:26

[QUOTE=vaspiou;715319]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 715318)

αμα θες να βαλεις τον Υμηττο απο πανω ναι, βαζεις ρε συ μια προστασια απο κατω....

Εννοείς αν θες να βάλεις πολλά κιλά πέτρες όπως για παράδειγμα κάνουν στις αφρικάνικες κυχλίδες ή γενικότερα αν θες να βάλεις πέτρες (συνολικά 5 - 10 κιλά) πρέπει να βάλεις κάτι από κάτω;

vaspiou 28-11-12 22:28

[QUOTE=Skydiver;715320]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 715319)

Εννοείς αν θες να βάλεις πολλά κιλά πέτρες όπως για παράδειγμα κάνουν στις αφρικάνικες κυχλίδες ή γενικότερα αν θες να βάλεις πέτρες (συνολικά 5 - 10 κιλά) πρέπει να βάλει κάτι από κάτω;


yup! :smt045

Skydiver 28-11-12 22:41

[QUOTE=vaspiou;715321]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 715320)


yup! :smt045

:D Το yup είναι για τα πολλά κιλά ή για 5-10 πέτρες του ενός κιλού ας πούμε :D ; Γενικότερα από πόσο βάρος σε πέτρες θέλουμε ενίσχυση (αν μπορώ να το πω έτσι) του πάτου;

vaspiou 28-11-12 22:43

[QUOTE=Skydiver;715328]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 715321)

:D Το yup είναι για τα πολλά κιλά ή για 5-10 πέτρες του ενός κιλού ας πούμε :D ; Γενικότερα από πόσο βάρος σε πέτρες θέλουμε ενίσχυση (αν μπορώ να το πω έτσι) του πάτου;

το γιαπ παει στο οτι αν θες να βαλεις πετρα ή να στηριξεις πετρες με (ας πουμε) 3+ κιλα καλο θα ειναι να βαζεις προστασια. Εγω εβαλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δεν κοστιζει τπτ λιγο dow απο κατω, σιγα πια!!!

Skydiver 28-11-12 23:03

[QUOTE=vaspiou;715332]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 715328)

το γιαπ παει στο οτι αν θες να βαλεις πετρα ή να στηριξεις πετρες με (ας πουμε) 3+ κιλα καλο θα ειναι να βαζεις προστασια. Εγω εβαλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δεν κοστιζει τπτ λιγο dow απο κατω, σιγα πια!!!

Πόπο φίλε σ' ευχαριστώ!!! Δεν το είχα καν υπόψιν μου αυτό. Να' σαι καλά!!! :D

kgf12345 29-11-12 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 715157)
κοπηκε τελικα το μονωτικο με αυτοσχεδιο μαχαιρι(χορδη κιθαρας , κομματι ξυλου για βαση, και τροφοδοτικο)!!
ολα καλα με μονο 3 ευρω!!!
μου εμεινε και το μαχαιρι:D

αφου το ανοιξες που το ανοιξες το θεμα δεν κανεις και μια παρουσιαση στο "εργαλειο"(το μαχαιρι)που χρησιμοποιησες μηπως χρειαστει να το φτιαξει και καποιος αλλος?οσο απλο και ναναι,καλο θαναι να υπαρχει σαν κατασκευη;)

ducatisti 29-11-12 09:32

Αυτο εδω ακριβως εκανα ,με την διαφορα οτι δεν το ειχα στηριξη με τα νταβιδια που το εχει αυτος πανω στην βαση του δραπανου. Απλα θελει σιγα-σιγα για να κοπει.
http://www.youtube.com/watch?v=-YFadcLso5A


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02835 seconds with 11 queries