Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Απορια "sexy" apple snails :D :D (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43852)

nOmOreAbuse 19-09-10 10:51

Απορια "sexy" apple snails :D :D
 
Τις προαλες που χαζευα τα σαλιγκαρια μου τα ειδα να καβαλιονται το ενα με το αλλο... απο εκεινη την στιγμη αυτο γινεται συνεχεια και επισης βλεπω το ενα να πηγαινει να καθεται το μισο εξω απο το νερο και κατω απο τον σωληνα που σκαει το νερο φιλτρου..Υπαρχει περιπτωση να δω τπτ αυγα ?? :) :) :confused:

Τηλέμαχος 19-09-10 10:54

Σε βλέπω να χαρίζεις!:smt020

nOmOreAbuse 19-09-10 10:55

χεχεχε...ΔλΔ υπαρχει περιπτωση να δω αυγα ε??? αλλα με τα ψαρια δεν θα εχς προβλημα??? Δεν εχω ιδεα απο σαλλιγκαρια :rolleyes:

Τηλέμαχος 19-09-10 10:58

Θα τα γεννήσουν έξω από το νερό αλλά εσύ θα πρέπει να τα βρέχεις έξι και πάνω φορές την μέρα, να μην στεγνώνουν.

nOmOreAbuse 19-09-10 11:02

α μαλιστα καταλαβα... μια τελευταια ερωτηση..σιγουρα θα κανει τ αυγα του πανω η στον σωληνα του φιλτρου η σε καμια ριζα... εννοω οχι πανω στο τζαμι ετσι δεν ειναι?

Τηλέμαχος 19-09-10 11:03

Θα κάνει ένα σαν τσαμπί που μπορεί λη στον σωλήνα να το βάλει ή στο τζάμι...
Εσύ απλά βρέχεις.

nOmOreAbuse 19-09-10 11:07

Πολυ ωραια!! ευχαριστω για την αμεση απαντηση :rolleyes:

6981giwrgos 19-09-10 11:30

κατα 99% θα εχεις μικρα σε λιγο καιρο.. συγχαριτιρια...:smt041:smt041
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482398)
Θα τα γεννήσουν έξω από το νερό αλλά εσύ θα πρέπει να τα βρέχεις έξι και πάνω φορές την μέρα, να μην στεγνώνουν.

τωρα αυτο που λες εδω φιλε τηλεμαχε δεν υσχιει δεν χρειαζετε να τα βραχει το σαλιγκαρι διαλεγει που θα τα κανει(τα αυγα) τα κανει παντα εξω απο το νερο και σε μερος που εχει υγρασια βρεξιμο δεν θελουν..απλα δεν πρεπει να ανοιγει το καπακι συχνα και σε 15 περιπου μερες θα εχει μικρα σαλιγκαρακια.
ατομα εδω στο φορουμ εχουν πει οτι τους εκαναν το ''τσαμπι'' με τα αυγα διπλα στην λαμπα και δεν ειχαν προβλημα λαδι βγηκαν κανονικα τα μικρα χωρις να βρεχουν..
φιλικα παντα Γιωργος..

Τηλέμαχος 19-09-10 11:31

από το να ρισκάρει όμως καλύτερο είναι...

6981giwrgos 19-09-10 11:51

δεν ρισκαρει τπτ εγω εχω γυρο στ 150 σαλιγκαρια και ουτε που εβρεξα τα ''τσαμπια'' και τωρα εχω αλλα 2 που ειναι ετιμα να σκασουν..;);)

manos_samos 19-09-10 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482410)
από το να ρισκάρει όμως καλύτερο είναι...

Δεν ρισκαρει τιποτα... Στην φυση δηλαδη πιος τα βρεχει?????;-)

Τηλέμαχος 19-09-10 13:46

Σε πολλές περιπτώσεις τα βρέχουν...
Εγώ θα σημειώσω μία άσχετη περίπτωση με physa fontinalis


Σήμερα έβγαλα ένα μέρος του φίλτρου και είδα αυγά των σαλιγγαριών αυτών με κάτι σαλιγγαράκια πάνω, τους γονείς. Έβαλα λοιπόν τα αυγά απαλά στο πάνω μέρος του πλαστικού και βύθισα το κάτω κάτω στο νερό. Οι γονείς τους επέστρεψαν στο νερό αλλά η ζελατίνη των αυγών εξαφανίστηκε και πέθαναν οι γόνοι....
Μπορεί να είναι διαφορετικό είδος αλλά μοιάζουν οι περιπτώσεις.:smt120

manos_samos 19-09-10 13:52

Ειναι 2 διαφορετικες περιπτωσεις. Δεν εχουν ολα τα ειδη τις ιδιες αναγκες... Πρδπει να αφηνουμε τα ζωα να τα κανουν οπως εκεινα θελουν γιατι ο δικος τους τροπος ειναι σωστοτερος!

Τηλέμαχος 19-09-10 14:00

Για αυτό είπα:
Άσχετη περίπτωση:D

beat89 19-09-10 15:35

Παιδια χρειαζεται να τα βρεχουμε γιατι αλλο η φυση κ αλλο το ενυδρειο.
Εμενα για παραδειγμα τα 2 απο τα τσαμπια που εκαναν στο καπακι τα apple snail μου δεν βγηκαν ποτε.Το αλλο που το καταβρεχα 1-2 φορες την ημερα βγηκε.
Βεβαια απο οτι φαινεται τα αποτελεσματα ποικιλουν αλλα για σιγουρη επιτυχια χρειαζεται.

6981giwrgos 19-09-10 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 482483)
Παιδια χρειαζεται να τα βρεχουμε γιατι αλλο η φυση κ αλλο το ενυδρειο.
Εμενα για παραδειγμα τα 2 απο τα τσαμπια που εκαναν στο καπακι τα apple snail μου δεν βγηκαν ποτε.Το αλλο που το καταβρεχα 1-2 φορες την ημερα βγηκε.
Βεβαια απο οτι φαινεται τα αποτελεσματα ποικιλουν αλλα για σιγουρη επιτυχια χρειαζεται.

παντος εω που δεν τα βρεχω δεν εχω προβλημα.βεβαια μπορει να πεζει ρολο και το ποση υγρασια εχει στον αερα αναμεσα στο καπακι και το νερο .

beat89 19-09-10 16:02

Σιγουρα παιζει ρολο η υγρασια που υπαρχει ακριβως πανω απο την επιφανεια του νερου.
Απλα επειδη αυτο ποικιλει αναλογως το ενυδρειο για αυτο συστινεται για σιγουρα αποτελεσματα να τα βρεχουμε.;)

Βεβαια το μεγαλυτερο προβλημα ειναι nomoreabuse,τι θα τα κανεις μετα?
Θα πρεπει να δινεις με τις σακουλες.:D:D

nOmOreAbuse 19-09-10 16:53

χεχε κατσε να βγουν πρωτα και μετα βλεπουμε μωρε... θα σε γεμισω σαλιγκαρια μετα :P θα χαρισω απο δω και απο κει :D

ενταξει τελικα με τα πιρανχας.. θα τα παρει ενα παιδι απο εδω μεσα!

beat89 19-09-10 19:27

Ωραιος...;)
Βουρ για γαριδαδικο,Αμαζονιου κ οτι αλλο μπορεις.....:D

nOmOreAbuse 19-09-10 19:41

ΒΟΥΡ γαριδες και σκαλαρια τωρα!!! :D

in the pond 19-09-10 20:27

Σε ένα κλειστό ενυδρείο (με το καπάκι από πάνω, σχηματίζεται όση υγρασία χρειάζονται ώστε να βγουν τα σαλιγγαράκια. Μην ξεχνάμε ότι τα μηλοσαλίγγαρα ζουν στον κοντά στον τροπικό κύκλο, οπότε η υγρασία εκεί καμία σχέση δεν έχει από το δικό μας μεσογειακό κλίμα.

Στην περίπτωση ενός ανοικτού ενυδρείου, είναι πολύ πιθανόν το τσαμπί να στεγνώσει (ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες), οπότε χάνονται και τα σαλιγγαράκια.;) Δεν είναι υπερβολή το ψάκασμα σε μια τέτοια περίπτωση, πράγμα βέβαια που πρέπει να γίνεται συντονισμένα.

beat89 19-09-10 21:21

Εμενα παντως κ με κλειστο ενυδρειο δεν εβγαιναν.
Δεν θυμαμαι αν ηταν καλοκαιρι.
Ισως φταιει που τα εκαναν κοντα στις πισω τρυπες του καπακιου που εχει για τα καλωδια.

delta66 20-09-10 01:18

Τα σαλιγκαρια (ιδιως τα μεγαλα) να τα υπολογιζετε σοβαρα σαν βιοφορτιο στο ενυδρειο.
Εκτος απο τους ρυπους τους, επηρεαζουν σοβαρα (αναλογα την ποσοτητα τους και την ποσοτητα του νερου) και τις παραμετρους σκληροτητας και πεχα.
Αν γεννησουν και γεμισει το ενυδρειo μικρα μπορει να βρειτε στις μετρησεις σας, τρελλες τιμες.

Μου ξεφυγε και δεν εβγαλα σε 400λιτρα ενυδρειο ενα αυγουλακι απο applesnai με αποτελεσμα να γεμισει σαλιγκαρια (100) και οι σκληροτητες και πεχα ειχαν πτωση.
Οσο μεγαλωναν τα σαλιγγαρια και μεγαλυτερη.
Αναγκαζομαι και κανω αλχημιες για να κρατω τις τιμες σωστες.
Εχουμε και οτι τα μικρα δεν αναπτυσουν ωραιο και υγειες κελυφος σε λαθος νερο (μαλακο)

Τσεκαρετε τις μετρησεις σας pH gH kH

beat89 20-09-10 01:37

Σωστος...;)
Εμενα οταν βγηκαν τα σαλιγκαρακια(περιπου 150,ισως κ παραπανω) στο 80αρι μου για καποιο λογο(δεν θυμαμαι τωρα) δεν εκανα τοσο συχνες αλλαγες κ μου κατεβασαν το ph απο 7-7.5 στο 5.5.:smt120:smt120

in the pond 20-09-10 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 482676)
Τα σαλιγκαρια (ιδιως τα μεγαλα) να τα υπολογιζετε σοβαρα σαν βιοφορτιο στο ενυδρειο.
Εκτος απο τους ρυπους τους, επηρεαζουν σοβαρα (αναλογα την ποσοτητα τους και την ποσοτητα του νερου) και τις παραμετρους σκληροτητας και πεχα.
Αν γεννησουν και γεμισει το ενυδρειo μικρα μπορει να βρειτε στις μετρησεις σας, τρελλες τιμες.

Μου ξεφυγε και δεν εβγαλα σε 400λιτρα ενυδρειο ενα αυγουλακι απο applesnai με αποτελεσμα να γεμισει σαλιγκαρια (100) και οι σκληροτητες και πεχα ειχαν πτωση.
Οσο μεγαλωναν τα σαλιγγαρια και μεγαλυτερη.
Αναγκαζομαι και κανω αλχημιες για να κρατω τις τιμες σωστες.
Εχουμε και οτι τα μικρα δεν αναπτυσουν ωραιο και υγειες κελυφος σε λαθος νερο (μαλακο)

Τσεκαρετε τις μετρησεις σας pH gH kH

Σωστότατος Δέλτα.

Τηλέμαχος 20-09-10 13:01

Αμαν... Κι αν ο Αλέξης ζευγαρώσει με την Αλεξία (όταν την πάρω)
και μου βγάλουν 120 μωρά!
ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΡΙΣΩ ΟΕΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;:D

in the pond 20-09-10 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482827)
Αμαν... Κι αν ο Αλέξης ζευγαρώσει με την Αλεξία (όταν την πάρω)
και μου βγάλουν 120 μωρά!
ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΡΙΣΩ ΟΕΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;:D

Άσε να σου ζήσουν όλα με το καλό και εύκολα θα τα διαθέσεις...;)

Τηλέμαχος 20-09-10 13:14

Για μπουρμπουριστούς χοχλιούς κάνουν;:D

beat89 20-09-10 13:26

Στην Ασια ειναι μεζες....:o

delta66 20-09-10 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482827)
Αμαν... Κι αν ο Αλέξης ζευγαρώσει με την Αλεξία (όταν την πάρω)
και μου βγάλουν 120 μωρά!
ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΡΙΣΩ ΟΕΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;:D

Αν κανει αυγο τουμπανο 6-7εκ μπορει και πανω 300 :grin:
ή τριδυμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02253 seconds with 11 queries