Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   New Project Pond (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87839)

no_name 09-09-15 10:06

New Project Pond
 
Καλημέρα σε όλους,

σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή λίμνη, με σκελετό από παλέτες "EUR", (θα είναι υπέργεια) διαστάσεων 2.40 x 0.80 x 0.70 στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού και έχω τις εξής ερωτήσεις:
  • πιστεύετε ότι θα έχει πρόβλημα αντοχής ο σκελετός?
  • μπορώ να βάλω μουσαμά αντί Liner?
  • υλικά για τα DIY φίλτρα?
  • τι αντλία θα χρειαστεί?

Τάκης 09-09-15 11:04

Βρε βρε καλώστονα και στα κρύα :)
Το μήκος 2,40 με απασχολεί, θα πρέπει να βάλεις κόντρες/αντηρίδες για να συγκρατούν τα πλαϊνά.
Τις παλέτες θα τις ξεκαρφώσεις και θα πάρεις τα ξύλα ή θα τις βάλεις ολόκληρες ;
Αυτές που θα ακουμπάνε στο χώμα θέλουν καλή προστασία από το νερό γιατί θα σαπίσουν, θα πρέπει να μη λιμνάζει νερό και τα ξύλα να στραγγίζουν εύκολα και γρήγορα, θα χρειαστεί βέβαια να περάσεις συντηρητικό ξύλου όλα τα ξύλα.
Ο μουσαμάς δεν ξέρω πόσο θα αντέξει και πόσο υδατοστεγές είναι, αλλά ότι και να βάλεις, δεν θα πρέπει να υπάρχουν κενά ανάμεσα στα ξύλα γιατί μουσαμάς/λινερ δεν θα αντέξουν τη πίεση και θα σκιστούν, οι σανίδες θα πρέπει να ακουμπάνε μεταξύ τους και να μην αφήνουν κενό, ίσως και μια επένδυση από λεπτό κόντρα-πλακέ να χρειαστεί, αν αφήσεις τα κενά όπως είναι στις παλέτες σίγουρα θα χρειαστείς κόντρα-πλακέ, από 8αρι και πάνω.

stanisalus18 09-09-15 11:17

δεν σου κανουν οι ετοιμες πλαστικες που υπαρχουν στο εμποριο?

no_name 09-09-15 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898541)
Βρε βρε καλώστονα και στα κρύα :) και τώρα τα κρύα είμαι :p :p
Το μήκος 2,40 με απασχολεί, θα πρέπει να βάλεις κόντρες/αντηρίδες για να συγκρατούν τα πλαϊνά.
Τις παλέτες θα τις ξεκαρφώσεις και θα πάρεις τα ξύλα ή θα τις βάλεις ολόκληρες ; Θα τις βάλω ολόκληρες και θα καλύψω τα κενά
Αυτές που θα ακουμπάνε στο χώμα θέλουν καλή προστασία από το νερό γιατί θα σαπίσουν, θα πρέπει να μη λιμνάζει νερό και τα ξύλα να στραγγίζουν εύκολα και γρήγορα, θα χρειαστεί βέβαια να περάσεις συντηρητικό ξύλου όλα τα ξύλα. Θα ακουμπάει σε πλακάκι και όχι σε χώμα, άρα δεν θα έχω πρόβλημα από λιμνάζοντα νερά. Πέρα από αυτό η σκέψη είναι ότι θα περαστούν με χρώμα για να μην σαπίσουν
Ο μουσαμάς δεν ξέρω πόσο θα αντέξει και πόσο υδατοστεγές είναι λογικά δεν είναι υδατοστεγές?, αλλά ότι και να βάλεις, δεν θα πρέπει να υπάρχουν κενά ανάμεσα στα ξύλα γιατί μουσαμάς/λινερ δεν θα αντέξουν τη πίεση και θα σκιστούν, οι σανίδες θα πρέπει να ακουμπάνε μεταξύ τους και να μην αφήνουν κενό, ίσως και μια επένδυση από λεπτό κόντρα-πλακέ να χρειαστεί, αν αφήσεις τα κενά όπως είναι στις παλέτες σίγουρα θα χρειαστείς κόντρα-πλακέ, από 8αρι και πάνω.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 898548)
δεν σου κανουν οι ετοιμες πλαστικες που υπαρχουν στο εμποριο?

Δεν θέλω να βάλω τις κλασικές λίμνες που κυκλοφορούν γιατί πιάνουν πολύ χώρο (λόγο του σχήματος), εκτός εάν βρω κάνει στις διαστάσεις που αναφέρω πιο πάνω.

Τάκης 09-09-15 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 898554)
και τώρα τα κρύα είμαι :p:p

Τώρα πας στα παγωμένα :) :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 898554)
Θα τις βάλω ολόκληρες και θα καλύψω τα κενά

Ωραία, ίσως χρειαστεί όμως να βάλεις και κάτι ακόμα να εξαφανίσεις μικροεγκοπές και τέτοια, ίσως αν έβαζες φελιζολ ή dow θα είχες και κάποια μόνωση

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 898554)
Θα ακουμπάει σε πλακάκι και όχι σε χώμα, άρα δεν θα έχω πρόβλημα από λιμνάζοντα νερά. Πέρα από αυτό η σκέψη είναι ότι θα περαστούν με χρώμα για να μην σαπίσουν

Θα σου πρότεινα συντηρητικό εμποτισμού, και μετά βάφεις αν θες, αλλά με το συντηρητικό θα έχεις πολύ μεγάλες αντοχές. Έχω φτιάξει πολλά στη ταράτσα με παλέτες και με το συντηρητικό πάνε πολύ καλά


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 898554)
λογικά δεν είναι υδατοστεγές?

Σε αυτό ας περιμένουμε τους λιμνάδες να δούμε τι θα πουν, δεν έχω φτιάξει λίμνη ακόμα :)

no_name 09-09-15 12:26

Η ιδέα ήρθε από εδώ

BORKED

aliens- 09-09-15 12:34

Λίμνη 1300λτ.

Κάνε καλή στήριξη στις γωνίες και στις κόντρες. Έχει στο youtube τέτοιες κατασκευές. Πάρε μια ιδέα από κάποιους άλλους Έλληνες που το έχουν δοκιμάσει.

BORKED

Εγώ θα έβαζα μια αντλία 3000λτ/ώρα.

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις? Βάλε και καμία φωτογραφία από τον χώρο σου.

no_name 09-09-15 12:43

Αυτή είναι του Σταύρου που έχει στο υπόγειο???

Φωτογραφία το βράδυ που θα πάω σπίτι.

Από ψάρια, τι άλλο.. χρυσόψαρα. Σκέφτομαι και θα κανένα κόι.. αλλά ας το φτιάξω πρώτα χαχαχχα

Τάκης 09-09-15 12:47

Πολύ ωραία ιδέα και ωραία κατασκευή
Έλα τώρα να σε βάλω σε σκέψεις αλλά και σε δουλειά
για σκέψου να ξεκαρφώσεις τις παλέτες και να φτιάξεις κάτι τέτοιο


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps37a88e52.jpg

Κουτί σαν και αυτό, με σανίδες από τις παλέτες αλλά και με δοκαράκια σαν και αυτά από παλέτες για πλακάκια, και ας είναι 1,5 μέτρο περίπου, τα βάζεις ασύμμετρα το ένα πάνω στα άλλο και φτάνεις τα 2,5 μέτρα άνετα. Τα δοκαράκια αυτά έχουν φοβερή αντοχή, με αυτά έφτιαξα τη βάση του ξύλινου, αλλά έχουν δουλειά, το αποτέλεσμα βέβαια θα είναι φοβερό , και όλα με ανακυκλώσιμη ξυλεία

no_name 09-09-15 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898568)

Σε αυτό ας περιμένουμε τους λιμνάδες να δούμε τι θα πουν, δεν έχω φτιάξει λίμνη ακόμα :)

Οι λιμνάδες που είναι??? :smt052

gregkn73 09-09-15 19:31

Ωραία το σχεδιασες, εύχομαι να το πραγματοποιήσες. Για μουσαμά πως το σκεφτηκες; Όλοι liner βάζουμε EPDM >1mm.

no_name 09-09-15 19:54

Ρώτησα για μουσαμά γιατί περίπου είναι το ίδιο υλικό (με πάχος 1mm)

Έχετε να προτείνετε Link για αγορά liner?

Tanganyiκας 09-09-15 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 898617)
Ρώτησα για μουσαμά γιατί περίπου είναι το ίδιο υλικό (με πάχος 1mm)

Έχετε να προτείνετε Link για αγορά liner?

Το μουσαμά δεν κάνει γιατί είναι μείγμα κλωστή με πλαστικό όχι όπως το λίνερ και με την πίεση του νερόυ δεν θα αντέξει κάπου θα ανοίξει!

Artemisia 10-09-15 00:02

Καλή ευκολία σου εύχομαι , όλα να πάνε καλά :)

no_name 10-09-15 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 898638)
Το μουσαμά δεν κάνει γιατί είναι μείγμα κλωστή με πλαστικό όχι όπως το λίνερ και με την πίεση του νερόυ δεν θα αντέξει κάπου θα ανοίξει!

Σ' ευχαριστώ Tanganyiκας για την πληροφορία!!!! Άρα πάμε σε liner...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 898649)
Καλή ευκολία σου εύχομαι , όλα να πάνε καλά :)

Σ' ευχαριστώ Άρτεμης!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01917 seconds with 11 queries