Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μετά από ζωοτόκα, τι??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46294)

endymion 25-11-10 13:01

Μετά από ζωοτόκα, τι???
 
Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω τους πο έμπειρους φίλους ποιο είναι το επόμενο στάδιο-ψαρι μετά τα ζωοτόκα. Δεν λέω τα γκάπυ όμορφα αεικινητα, απλά νομίζω ότι χάνονται στο ενυδρείο. Είναι 160 λίτρα. Δεν λέω να το φορτώσω όσο δεν πάει αλλά ρε παιδιά αν κάθεσαι στον καναπέ στο σαλόνι στον καναπέ απλά βλεπω μερικές πολύχρωμες βούλες να κουνιούνται ασταματητα....Τα apple snails που έχω πιο εντύπωση κάνουν.

Σκεφτόμουν για σκαλάρια. Ή κιχλίδες, αλλά είναι τόσες πολλές που δεν ξέρω με τι κριτήρια να ψάξω. Δεν θέλω μια απότομη μετάβαση, δηλαδή από το πιο ευκολο στο πιο δύσκολο, αλλά πιο σταδιακά...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρήστος

harris samos 25-11-10 13:03

καταρχην θελεις μαλακο η σκληρο νερο ????
εχεις τη δυνατοτητα αγορας Α\Ο ?

endymion 25-11-10 13:25

Τι να σου πω, εξαρτάται από το κόστος. Ας δούμε και τις δυο επιλογές

harris samos 25-11-10 13:36

θελεις φυτα ????
το κοστος για την Α\Ο ειναι περιπου 100 ευρο
τωρα στο θεμα μας
καλες ειναι οι κιχλιδες αλλα θελουν λιτρα σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ενα ζευγαρι σκαλαρια και για το βυθο 3 ραμιρεζι η βολιβιαν ραμ
τι υψος εχει το ενυδρειο ?

απο την αλλη σε σκλυρο νερο θα εβαζα ενα χαρεμακι μελανοταινιες

zapatas 25-11-10 13:51

εγω παλι θα εβαζα ενα ζευγαρακι απιστογραμμα κακατου για χαμηλα και ενα κοπαδοψαρο για ψηλα, φουλ φυτα και ετοιμος ο "πινακας" να τον κοιτας με τις ωρες.....;)

harris samos 25-11-10 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 512971)
εγω παλι θα εβαζα ενα ζευγαρακι απιστογραμμα κακατου για χαμηλα και ενα κοπαδοψαρο για ψηλα, φουλ φυτα και ετοιμος ο "πινακας" να τον κοιτας με τις ωρες.....;)

τι κοπαδοψαρο σε 160 λιτρα ????

endymion 25-11-10 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 512964)
θελεις φυτα ????
το κοστος για την Α\Ο ειναι περιπου 100 ευρο
τωρα στο θεμα μας
καλες ειναι οι κιχλιδες αλλα θελουν λιτρα σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ενα ζευγαρι σκαλαρια και για το βυθο 3 ραμιρεζι η βολιβιαν ραμ
τι υψος εχει το ενυδρειο ?

απο την αλλη σε σκλυρο νερο θα εβαζα ενα χαρεμακι μελανοταινιες

To ύψος είναι 50 cm και μηκος 80. Είχα διαβάσει ότι τ ασκαλάρια θέλουν τουλάχιστον 50 εκ ύψος σε ενυδρείο. Κι εγώ σκεφτόμουν κοπαδόψαρα.Φυτά έχω ήδη , polysperma, diformis, valisneria gigantea, caboba caroliana, anubia barteri, stargrass, καιμια limnophillia δεν θυμάμαι ποια.

harris samos 25-11-10 16:15

ειναι λιγα τα λιτρα για κοπαδοψαρο και το μακρος ειναι μικρο
εγω λεω να πας σε 2 ζευγαρια και τιποτα αλλο

endymion 25-11-10 16:25

2 ζευγάρια σκαλάρια εννοείς?

harris samos 25-11-10 16:45

ενα ζευγαρι σκαλαρια
και κατι για το βυθο η κοπαδακι 6 κορι
η 3 ραμ 2 θυλ 1 αρς

Πάνος 25-11-10 20:04

1 χαρεμι dwarf mbuna....(saulosi, demasoni κ.τ.λ.) χρωμα κινηση και συμπεριφορες...σε συνδυασμο με ευκολια και χαμηλο κοστος..

Κλεόβουλος 25-11-10 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 513149)
1 χαρεμι dwarf mbuna....(saulosi, demasoni κ.τ.λ.) χρωμα κινηση και συμπεριφορες...σε συνδυασμο με ευκολια και χαμηλο κοστος..

:smt023

nikosm1 25-11-10 20:28

Πυκνοφυτεμένο με ασιατικά φυτά και από κοπαδόψαρα Rasbora espei, Boraras maculatus, B. brigittae και θα γίνει αριστούργημα και άσε τα νταμάρια για μεγαλύτερα ενυδρεία:D:D:D

endymion 26-11-10 00:35

Για κιχλίδες πρέπει να φτιαξω ή νταμάρι ή βυθό με κοχύλια? Αν είναι έτσι μαλλον θα προτιμήσω κάτι άλλο γιατί τα φυτά μου αρεσουν περισσότερο αισθητικά.

nikosm1 26-11-10 13:16

Υπάρχουν και οι κιχλίδες δυτικής αφρικής, που θέλουν φυτεμένο με ανθεκτικά φυτά (δες ανούμπιες), και μαλακό ελαφρώς όξινο νερό.

endymion 27-11-10 02:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 512964)
θελεις φυτα ????
το κοστος για την Α\Ο ειναι περιπου 100 ευρο
τωρα στο θεμα μας
καλες ειναι οι κιχλιδες αλλα θελουν λιτρα σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ενα ζευγαρι σκαλαρια και για το βυθο 3 ραμιρεζι η βολιβιαν ραμ
τι υψος εχει το ενυδρειο ?

απο την αλλη σε σκλυρο νερο θα εβαζα ενα χαρεμακι μελανοταινιες

Δηλαδή οι μελανοταινίες εχουν παρόμοιες απαιτήσεις όπως τα γκάπυς? Βρήκα ένα pdf αρχείο ψάχνοντας στο φόρουμ, υπεραναλυτικό. Αν είναι προς εκεί θα κινηθώ...

harris samos 27-11-10 20:10

αν δε κανω λαθος θελουν ελαχιστα ποιο μαλακο νερο απο τα γκαπακια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries