Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υπόστρωμα για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48984)

krispie 06-02-11 10:41

Υπόστρωμα για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων
 
Έχοντάς διαβάσει ορισμένα άρθρα σχετικά με τα υποστρώματα, θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων 90 λίτρων (80x30x40) για να το κάνω κοινωνικό και λέω να βάλω άμμο επειδή υπάρχουν κάποια ψάρια που θέλουν άμμο(πχ corys) και σε περίπτωση που θέλω να τα φιλοξενήσω, να μπορώ.
Άμμος με υπόστρωμα γίνεται; Με τι;
Ευχαριστώ

medico 06-02-11 11:04

Μην βάλεις καθόλου υπόστρωμα αφού δεν έχεις απαιτήσεις σε φυτά.

krispie 06-02-11 13:47

Μήπως να ξεκινήσω με κάποιες ταμπλέτες; Για να πάρουν λίγο τα πάνω τους στην αρχή;

delta66 06-02-11 15:59

Πολυ καλη λυση (και δοκιμασμενη τουλαχιστον απο μενα) για συνδυασμο cory και φυτων ειναι το αμμοχαλικο (χοντρη αμμος διαμετρου 0.8mm).
Ακομα και με υποστρωμα λιπανσης δουλεψε καλα αφου δεν ηξερα τοτε οτι δεν ηταν αναγκαιο.

Οταν ξεθυμανε το λιπασμα συνεχισα με ταμπλετες και λειτουργησε και παλι καλα.

Αργοτερα αλλαξα σε σκετο αμμοχαλικο (χωρις υποστρωμα λιπανσης), με κομμενες ταμπλετες seachem αραια τοποθετημενες στο βυθο (οχι που κοντα στις ριζες των φυτων για να μη τις καψει) και δουλεψε και παλι αψογα με μετρια/ευκολα φυτα.

krispie 06-02-11 17:08

Να ρωτήσω, το υπόστρωμα για τα φυτά είναι για τους πρώτους μήνες και μετά πρέπει να συμπληρώνουμε με ταμπλέτες;

delta66 06-02-11 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 549417)
Να ρωτήσω, το υπόστρωμα για τα φυτά είναι για τους πρώτους μήνες και μετά πρέπει να συμπληρώνουμε με ταμπλέτες;

Ναι.
Κρατανε αναλογα απο 8-12 μηνες περιπου

krispie 06-02-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 549403)
Πολυ καλη λυση (και δοκιμασμενη τουλαχιστον απο μενα) για συνδυασμο cory και φυτων ειναι το αμμοχαλικο (χοντρη αμμος διαμετρου 0.8mm).

:smt023 είναι καλή λύση; κι εγώ σκεφτόμουν να πάρω κάτι ανάμεσα σε άμμο-χαλίκι ώστε να έχω τα πλεονεκτήματα και των δυο...

delta66 06-02-11 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 549441)
:smt023 είναι καλή λύση; κι εγώ σκεφτόμουν να πάρω κάτι ανάμεσα σε άμμο-χαλίκι ώστε να έχω τα πλεονεκτήματα και των δυο...

Εγω τουλαχιστον εχω παρει τα καλυτερα αποτελεσματα απο "συμπεριφορα" βυθου, σε οποιο ενυδρειο το εχω βαλει.
Διευκρινιζω οτι μιλαω για ενυδρεια με ευκολα εως μετρια φυτα και ψαρια απο ασια ή αμερικη

krispie 07-02-11 01:04

Ευχαριστώ, να ρωτήσω πιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο λίπασμα (ή συνδυασμός πάνω από ένα) σε εμπορικό προϊόν;

delta66 07-02-11 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 549594)
Ευχαριστώ, να ρωτήσω πιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο λίπασμα (ή συνδυασμός πάνω από ένα) σε εμπορικό προϊόν;

Εννοεις σε μορφη υποστρωματος?
Δεν εχω μεγαλη πειρα σε αυτα και φυσικα δεν τα εχω δοκιμασει ολα για να εκφερω γνωμη.
Το μονο που εχω χρησιμοποιησει ειναι το dennerle deponit mix μαζι με substrate start. Με καλα αποτελεσματα.
Αλλα και οταν ξεθυμανε και χρησιμοποιησα ταμπλετες βυθου της seachem, παλι καλα αποτελεσματα ειχα και χωρις μεγαλα εξοδα.
Για ευκολα εως μετρια φυτα ειναι περιττο νομιζω το υποστρωμα λιπανσης και μαλλον επιζημιο, αν σε κακο χειρισμο, βγει στη στηλη του νερου.

krispie 07-02-11 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 549621)
Εννοεις σε μορφη υποστρωματος?
Δεν εχω μεγαλη πειρα σε αυτα και φυσικα δεν τα εχω δοκιμασει ολα για να εκφερω γνωμη.
Το μονο που εχω χρησιμοποιησει ειναι το dennerle deponit mix μαζι με substrate start. Με καλα αποτελεσματα.
Αλλα και οταν ξεθυμανε και χρησιμοποιησα ταμπλετες βυθου της seachem, παλι καλα αποτελεσματα ειχα και χωρις μεγαλα εξοδα.
Για ευκολα εως μετρια φυτα ειναι περιττο νομιζω το υποστρωμα λιπανσης και μαλλον επιζημιο, αν σε κακο χειρισμο, βγει στη στηλη του νερου.

Ευχαριστώ και σε υγρά λιπάσματα;

kingrim 07-02-11 12:00

για χαλικακι για χαμηλών απαιτήσεων ενυδρειο βαλε μια χαλαζιακη αμμο
για λιπασματα δοκιμασμενα ειναι τα seachem και μετα τα EI (ειναι οικονομικα αλλα ειναι σε σκονες και θελει λιγο διαβασμα)

efpraxia 07-02-11 12:27

υποστρωμα- τροπος τοποθετησης
 
Είμαι καινουργια στο χομπι.Θα ηθελα να ρωτησω πως βαζουμε το υποστρωμα χωμα και απο πανω τα χαλικια ετσι ωστε να μην γινει το νερο καφε.θελω να βαλω πολλα ζωντανα φυτα και μου εδωσαν στο καταστημα ενα σακουλι λιπασμα και χαλικια.οταν ομως τα τοποθετησα το νερο εγινε καφε.Τι πρεπει να κανω?

krispie 07-02-11 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 549683)
για χαλικακι για χαμηλών απαιτήσεων ενυδρειο βαλε μια χαλαζιακη αμμο
για λιπασματα δοκιμασμενα ειναι τα seachem και μετα τα EI (ειναι οικονομικα αλλα ειναι σε σκονες και θελει λιγο διαβασμα)

Της seachem το http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html είναι αρκετό ή θα πρέπει να πάρω και κάποιο άλλο της εταιρίας;

Για της tropica τι γνώμη έχετε;

Αυτό http://www.tropica.com/aquacare/plan...on-liquid.aspx ή αυτό http://www.tropica.com/aquacare/plan...us-liquid.aspx

Για το ΕΙ(τι σημαίνει btw, ξέρω ότι τα φτιάχνουμε μόνοι μας), δεν ξέρω, υπάρχει κάποιος οδηγός;

Βασικά θέλω μια λύση να με καλύπτει πλήρως για τα φυτά μου... Από κει και πέρα η εμπορική λύση μάλλον θα είναι πιο εύκολη...

kingrim 07-02-11 21:14

αν κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το estimated index ειναι μακραν η καλητερη λυση και η πιο φθηνη.

αν πας σε λιπασματα εμποριου για αρχη πας σε αυτο που εβαλες

krispie 07-02-11 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 549881)
αν κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το estimated index ειναι μακραν η καλητερη λυση και η πιο φθηνη.

αν πας σε λιπασματα εμποριου για αρχη πας σε αυτο που εβαλες[COLOR="red"]Το πρώτο ή το δεύτερο; Θα χρειαστώ μετέπειτα να βάλω άλλα πρόσθετα, σίδηρο ή άλλα, ή μόνο με ένα προϊόν είμαι καλυμμένος;

α. Για την πρώτη επιλογή (ΕΙ) υπάρχει κάποιο θέμα με οδηγίες;

β.Για τη δεύτερη(εμπορικό προϊόν), το πρώτο ή το δεύτερο; Θα χρειαστώ μετέπειτα να βάλω άλλα πρόσθετα, σίδηρο ή άλλα, ή μόνο με ένα προϊόν είμαι καλυμμένος;

kingrim 08-02-11 01:16

a. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462

b. seachem βαζω στο ενυδρειο μου αλλα θα παω σε ΕΙ.
το ποσα λιπασματα θα βαλεις εχει σχεση με το τι θελεις απο φυτα/υγεια τους

Γιώργος Κ 08-02-11 01:20

Να πω εδω οτι ενα γενικο λιπασμα πχ το flourish της Seachem φτανει για χαμηλων απαιτησεων καθως και μπορεις να αποφυγεις το θρεπτικο υποστρωμα ... με "ευκολα" φυτα δε θα υπαρχει προβλημα!

kingrim 08-02-11 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 549951)
Να πω εδω οτι ενα γενικο λιπασμα πχ το flourish της Seachem φτανει για χαμηλων απαιτησεων καθως και μπορεις να αποφυγεις το θρεπτικο υποστρωμα ... με "ευκολα" φυτα δε θα υπαρχει προβλημα!


εχει δικιο ξεχασα οτι ειναι για χαμηλων απαιτησεων σορρυ που σε μπερδεψα ενα γενικο λιπασματακι και εισαι σουπερ

krispie 08-02-11 10:35

Ευχαριστώ πολύ, άρα τις seachem προτείνετε, έτσι;

kingrim 08-02-11 17:07

o yes

krispie 08-02-11 17:43

Ευχαριστώ πολύ!

Για να επανέλθω στο θέμα, που θα βρω φτηνή χαλαζιακή άμμο κοντά στους Αμπελόκηπους;

(Άντε πες και το στήσουμε επιτέλους....:))

HLIASKR 08-02-11 19:09

Εγω ειχα βαλει της sera το floredepot και τωρα θα βαλω το dennerle deponit mix.Θα εβαζα της seachem αλλα δεν θελω να αναμιχθει με το χαλικι.

georgis4 08-02-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 550100)
Ευχαριστώ πολύ!

Για να επανέλθω στο θέμα, που θα βρω φτηνή χαλαζιακή άμμο κοντά στους Αμπελόκηπους;

(Άντε πες και το στήσουμε επιτέλους....:))

Αμπελοκηπους θεσσαλονικη η αθηνα?:D

krispie 09-02-11 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 550142)
Αμπελοκηπους θεσσαλονικη η αθηνα?:D

Αθήνα:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 550137)
Εγω ειχα βαλει της sera το floredepot και τωρα θα βαλω το dennerle deponit mix.Θα εβαζα της seachem αλλα δεν θελω να αναμιχθει με το χαλικι.

Αυτά υποστρώματα δεν είναι;

Γιατί μάλλον δεν θα βάλω τελικά

HLIASKR 09-02-11 09:13

Ναι υποστρωματα ειναι.Δεν θα φυτεψεις δλδ?

krispie 09-02-11 09:23

Θα φυτέψω αλλά επειδή θα πάω σε χαμηλών απαιτήσεων μου είπαν τα παιδιά ότι είναι περιττό, θα βάζω ταμπλέτες...

HLIASKR 09-02-11 09:27

Εγω θα εβαζα γιατι ποτε δν ξερεις μπορει να αλλαξεις γνωμη.Το εχω παθει και εγω και μετα ξεκινησα παλι απο την αρχη.

krispie 09-02-11 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 550309)
Εγω θα εβαζα γιατι ποτε δν ξερεις μπορει να αλλαξεις γνωμη.Το εχω παθει και εγω και μετα ξεκινησα παλι απο την αρχη.

Ναι αλλά έτσι κι αλλιώς μετά από το πολύ ένα χρόνο δεν ξεθυμαίνει το υπόστρωμα οπότε χρησιμοποιείς ταμπλέτες;

HLIASKR 09-02-11 09:34

Οτι νομιζεις αφου θα ειναι χαμηλων απαιτησεων τοτε βαζε μονο ταμπλετες.Καλο ξεκινημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02452 seconds with 11 queries