Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Καλό συνδυασμό τροφών για mbuna? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85704)

dimitris 24-03-15 15:33

Καλό συνδυασμό τροφών για mbuna?
 
Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει κάτι παλιά άρθρα και posts (Κλεόβουλος γαρ), για φυσικές τροφές, όπως αρακά, σπανάκι, κτλ. Έχω αγοράσει κατά καιρούς Spirulina και Cichlid Gran της Tropica. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο Cichlid Gran και θέλω να αγοράσω ακόμη μία για να μην βαριούνται.

Επειδή έχω και 1-2 μικρά, αν είναι flakes, θα την τρίψω και γι'αυτά.

Κωστας Malawi 24-03-15 15:56

πολυ καλη ειναι και η ocean nutrition cichlid omni flakes-pellets.

Bill-Samos 24-03-15 16:01

NLS cichlid formula,ocean nutrition cichlid vegi flakes,tropical malawi,tropical 3-algae,JBL spirulina premium,Dr Bassleers biofish food regular,Tropical kelp algae,biofish food garlic πιο αραια..καλες ολες..και την οcean nutrition formula two δινω που ειναι για θαλασσινα ψαρια που και που..

Κωστας Malawi 24-03-15 16:15

ουπς.omni εγραψα..καντο veggi που λεει και ο φιλος Bill.αν και υπαρχουν mbuna που τρωνε μια χαρα την omni..

dimitris 24-03-15 16:17

Ευχαριστώ παιδιά για τις επιλογές. Bill, την επόμενη φορά που θα έρθω Σάμο θα κανονίσουμε για καφεδάκι.

Bill-Samos 24-03-15 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 882011)
ουπς.omni εγραψα..καντο veggi που λεει και ο φιλος Bill.αν και υπαρχουν mbuna που τρωνε μια χαρα την omni..

Χρειαζεται και η omni..να σπαει η χορτοφαγια..οχι σκετο καναβουρι-καναβουρι:p Δημητρη σε περιμενουμε ,απο δω και περα αρχιζει η καλη εποχη εδω..

Κωστας86 28-04-15 19:18

Καλησπέρα!διαβασα το θέμα τις τροφής και επιδι μολις το εστησα και έβαλα κατοίκους στο ενυδρειο ήθελα να ρωτήσω και εγω για της τροφες ( τα ψαράκια ειναι απο 3 εώς 5 εκ σχετικά μικρά) και πήρα σήμερα της παρακάτω τροφες sera vipagran και ocean nutrition spirulina flakes ειναι καλες?????τα ψαράκια ειναι mbuna....

Bill-Samos 28-04-15 19:44

Η Sera δεν ειναι καταλληλη..Η Σπιρουλινα κανει αλλα οχι για καθημερινη τροφη..Διαλεξε αναμεσα σ αυτες που προτεινονται παραπανω..

Κλεόβουλος 28-04-15 19:53

Κώστα ποιά ψάρια έβαλες τελικά?

Κωστας86 28-04-15 20:15

Έβαλα 6 metriaclima emmiltos banga rocks και 5 wiliamsi blue lips και περιμένω να βρω hongi...πως σου φένεται?????και οι δυο τροφες αν θυμάμαι καλα έχουν spirulina.....

Κωστας86 29-04-15 20:42

Περιμένω ακόμα να μου πείτε για τις τροφες και καθε ποτε να τις αλλάζω...κάθε βδομάδα ας πούμε να της κάνω εναλλάξ??
Κλεοβουλε που εισαι??δεν μου είπες για την σύνθεση.....

Κλεόβουλος 29-04-15 21:50

Εδώ είμαι :)
Για τη σύνθεση στα είπα αλλά κάνεις τα δικά σου :rolleyes:
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να βάλεις και hongi.

Απ' τις τροφές χρησιμοποίησε μόνο την ocean nutrition και αγόρασε μια New Life spectrum cichlid formula και δίνε την πρώτη στο πρώτο τάισμα και την δεύτερη στο επόμενο.

Κωστας86 30-04-15 20:02

Καλησπέρα!!!διλαδη ας πούμε να ταιζω μεσημέρι με την ocean nutrition spirulina flakes και το βράδυ με την NLS cichlids formula?????που θα βρω την NLS???
Αααα και για την σύνθεση τη μπορο να βάλω ακόμα??εκτος L CARALEUS......

Κλεόβουλος 30-04-15 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 (Μήνυμα 887670)
Καλησπέρα!!!διλαδη ας πούμε να ταιζω μεσημέρι με την ocean nutrition spirulina flakes και το βράδυ με την NLS cichlids formula????? ακριβώς....τροφή δίνουμε τουλάχιστον μισή ώρα αφού ανάψουν τα φώτα και τουλ. μία ώρα πριν σβήσουν (το γιατί σε άλλο θέμα :p) που θα βρω την NLS???
Αααα και για την σύνθεση τη μπορο να βάλω ακόμα??εκτος L CARALEUS......

NLS http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...fe-spectrum-93

Για τη σύνθεση καλύτερα να ρωτάς στο θέμα με το ενυδρείο σου (με κουράζεις ψάχνοντας να βρω πόσα λίτρα έχεις και τι σου είχα πει :D).
Εγώ θα έμενα με 2 είδη αλλά αφού επιμένεις :smt108
χωρίς να το σκεφτώ και πολύ, μια επιλογή θα μπορούσε να είναι τα
Metriaclima callainos ή Pseudotropheus socolofi

Κωστας86 30-04-15 21:21

Οκ σε ευχαριστω πολυ παντός.... Θα κάνω μολις μπορο μια παρουσίαση του ενυδρειου για να μου πείτε σχόλια.......θελω πολυ παντός να βάλω άλλο ένα χαρεμι...........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries