Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ξέρει κανείς ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54031)

mikrosaquaristas 24-06-11 16:51

ξέρει κανείς ?
 
η μία φυσαλίδα διοξείδιο το λεπτό....
πόσα λίτρα το λεπτό είναι?

0,00????

:D

θυμάμαι ένα παλιό μέλος που την έβρισκε να μας λύνει προβλήματα φυσικής?
κανας άλλος? :cool:

Κλεόβουλος 24-06-11 19:10

Τι ρωτάς βρε μικρέ δεν κατάλαβα :confused: Πόσα λίτρα είναι μια φυσαλίδα? :)

birdy 24-06-11 21:01

είναι πράγματι σπαζοκεφαλιά για λίγους...:confused:

bokostas 24-06-11 21:21

Aνάλογα την διάμετρο της φυσαλίδας. Σύμφωνα με αυτό: http://www.beekmanwine.com/prevtopam.htm
μια φυσαλίδα διοξειδίου σ' ενα μπουκάλι σαμπάνιας είναι 69 εκατομμυριοστά του ml, άρα 69 δισεκατομμυριοστά του λίτρου.:p

"The next step in Lembeck’s scientific inquiry was to determine the size and volume of an average Champagne bubble.
With the aid of a machine called an “optical comparator,” Lembeck was able to determine the average bubble diameter at the surface of the wine in a glass.
It was 0.5 mm (0.020 in). Knowing this, it was child’s play for him to compute the volume of the average bubble; a minuscule 69 millionths of a ml..."

Ελπίζω να βοήθησα...:D

glazar 24-06-11 21:28

BORKED

δεν ξερω αν εννοει κατι τετοιο, :)

delta66 24-06-11 22:11

Θυμηθηκα ενα αινιγμα.

Ερ: Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ κοκκορα?
Απ: Ο κοκκορας εχει δυο ποδια, εκ των οποιων το ενα.

:D

mikrosaquaristas 25-06-11 00:15

:D
καταρχάς έγραψα λάθος "μία φυσαλίδα το λεπτό"
εννοούσα δευτερόλεπτο:rolleyes:
βέβαια το ερώτημα δεν αλλάζει

και στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι "πόσα λίτρα διοξείδιο το δευτερόλεπτο/λεπτό/ώρα/ημέρα/οποιαδήποτε μονάδα χρόνου" καταναλώνουμε για τα φυτεμένα μας
και επειδή άλλος χρειάζεται μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και άλλος δύο ή τρείς ή και τέσσερις
τελικά "πόσα λίτρα είναι μία φυσαλίδα"?

αυτό όλο το έπαθα μετά απο δύο ώρες διάβασμα στο TheKrib σε ένα λίνκ με needle valves κλπ όπου διάφοροι στο παρελθόν είχαν αγοράσει βαλβίδες που δεν ρυθμίζονταν σε τόσο χαμηλή παροχή όπως μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο
αλλά το λιγότερο που έφταναν ήταν ας πούμε 12 ή και περισσότερες

προφανώς δεν είναι όλες οι βελονοειδής βαλβίδες για ενυδρειακή χρήση και το ερώτημα που προκύπτει είναι τελικά πόση παροχή διοξειδίου χρειαζόμαστε?
γιατί καμία βελονοειδής βαλβίδα δεν έχει πληροφορίες για "φυσαλίδα/δευτερόλεπτο"
:Dzw

και μην ακούσω πάρε την τάδε να ησυχάσεις!!!!!!!!(αυτά μου τα έχουν ήδη πεί άλλοι και τους ευχαριστώ πολύ)

ή κάνουμε επιστήμη ή δεν κάνουμε....:rolleyes:

λοιπόν
κύριοι
(και κυρίες βεβαίως):)

πόσες φυσαλίδες είναι ένα λίτρο διοξείδιο????????

ΥΓ
γιατί σβήστηκε η απάντηση του Tsagos -καλό γέλιο είχε!:cool:

Tsagos 25-06-11 11:12

πόσες φυσαλίδες είναι ένα λίτρο διοξείδιο????????

Θα σου πω πως με 1Φ/δλ με ενος λιτρου μπουκάλα μπορει να πας 2-3 μήνες χωρίς να κλείσεις ποτε την παροχή.

Κρίμα που σβήστηκε η απαντηση μου. Δεν πηράζει ήταν στο όριο βλακείας/χαβαλέ :)

mikrosaquaristas 25-06-11 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 602863)
πόσες φυσαλίδες είναι ένα λίτρο διοξείδιο????????

Θα σου πω πως με 1Φ/δλ με ενος λιτρου μπουκάλα μπορει να πας 2-3 μήνες χωρίς να κλείσεις ποτε την παροχή.

Κρίμα που σβήστηκε η απαντηση μου. Δεν πηράζει ήταν στο όριο βλακείας/χαβαλέ :)

την είδα στο μέιλ μου
προσωπικά γέλασα :)

δεν με είπες και καμπούρη :D αν και μετά το 103-101 με τους Ρώσους το καμπούρης είναι τιμιτική προσφώνηση ε? :D:D:D

πάω να κάνω λίγο μαθηματικά και επανέρχομαι

κάποιος να ψάξει αν το μέγεθος της φυσαλίδας αλλάζει ανάλογα το νερό που έχει μέσα ο drop checker :lol:

Γιώργος Κ 25-06-11 11:39

Το ποσες φυσαλιδες/λεπτο θα πρεπει να ρυθμισεις να εχεις ειναι συναρτηση πολλων πραγματων οπως ποσο αποτελεσματικη ειναι η διαχυση του Co2 στο νερο ... ποσο καταναλωνουν τα φυτα (εδω πρεπει να προσεξουμε τη πολύ καλη κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο ωστε να ειναι διαθεσιμο σε ολα τα φυτα) ... Συνεπως τα μαθηματικα λιγο μπορουν να μας βοηθησουν ... πιο πολυ εμπειρικα με το drop checker (το οποιο τοποθετουμε σε απομακρυσμενο σημειο απο την εξαγωγη του διοξειδιου) μπορουμε να δουμε ποσο ειναι διαθεσιμο στο νερο.

Tsagos 25-06-11 12:41

Ρε μας εχεις μπερδέψει!

Drop checker η bubble counter ?

Drop checker είναι η συσκευη που μετράει την ποσοτητα co2 στο νερό! Πρεπει να έχει συγκεκριμένη ποσότητα ml για να είναι ακριβής η μέτρηση και δεν έχει φουσκάλες μεσα!
-------------------------
Μαλλον έχεις μπερδεψει με τα μαθημάτικά την κεφάλα σου :)

Πες μας ΤΙ αρκιβως θέλεις να μετρήσεις να σου πούμε τον τρόπο. Ως τωρα εχουμε μπερδευτει όλοι και τα εχουμε κάνει μαντάρα. :)

Γίνε ποιο συγκεκριμένος. :)

Diskus fan 25-06-11 13:24

Σε τι θα την χρησιμοποιήσεις ... την φυσαλίδα;:rolleyes:

mikrosaquaristas 25-06-11 15:00

bubble counter....
άτιμα μαθηματικά-γέρασα και τα χάνω :D

παιδιά
μην κουράζεστε
απλά ψάχνω πάνω κάτω πόσα λίτρα διοξείδιο καταναλώνει κάποιος για το ενυδρείο του.

όλοι μιλάμε για φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο
ψάχνω το αντίστοιχο του σε λίτρα
:)

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας-δεν είναι κάτι το πιεστικό......ίσως οι πολλαπλοί θάνατοι που είχα τελευταία να με έχουν λολέψει λίγο.....zw

delta66 25-06-11 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 602984)
απλά ψάχνω πάνω κάτω πόσα λίτρα διοξείδιο καταναλώνει κάποιος για το ενυδρείο του.

όλοι μιλάμε για φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο
ψάχνω το αντίστοιχο του σε λίτρα
:smile:

Με το κιλο δεν γινεται το γεμισμα της μπουκαλας?
Το λιτρο που κολλαει?
Σορυ αν ρωταω ακυρο, δεν εχω πειρα με τις μπουκαλες.

mikrosaquaristas 25-06-11 15:24

μιλήστε ελεύθερα ρε παιδιά :)
επιστημονικό είναι το ερώτημα

η φυσαλίδα (που είναι η μονάδα μέτρησης που χρησιμοποιούμε στο χόμπι) είναι μονάδα όγκου
το βάρος της είναι μάλλον διαφορετικό ανάλογα την θερμοκρασία

λίτρα χωράει η μπουκάλα-λίτρα βγαίνουν όταν ανοίγουμε την στρόφιγγα

delta66 25-06-11 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 602998)
μιλήστε ελεύθερα ρε παιδιά :)
επιστημονικό είναι το ερώτημα

η φυσαλίδα (που είναι η μονάδα μέτρησης που χρησιμοποιούμε στο χόμπι) είναι μονάδα όγκου
το βάρος της είναι μάλλον διαφορετικό ανάλογα την θερμοκρασία

λίτρα χωράει η μπουκάλα-λίτρα βγαίνουν όταν ανοίγουμε την στρόφιγγα

Λιτρα χωραει η μπουκαλα, αλλα σε τι μορφη? Αεριο οπως και η φυσαλιδα?

redman88 25-06-11 16:15

στην μπουκαλα λογω της πιεσης γινεται υγρο
οταν την ανοιγουμε και βγαινει προς τα εξω γινετε αεριο λογω της διαφορετικης πιεσεως

αναλογα με την θερμοκρασια μεταβαλετε και ο ογκος

delta66 25-06-11 16:26

Σωστα το θυμηθηκα το αινιγμα τοτε πιο πανω :cool:

Tsagos 25-06-11 17:20

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA A

Σας παρακαλω ας το διαγράψει καποιος αυτο το θεμα ! :) :) :)

mikrosaquaristas 25-06-11 18:06

μεγάλε μου
αν δεν το φχαριστιόσουν δεν θα είχες το 20% των πόστ (μαζί με το διεγραμμένο σου :D )

επιχειρούμε μία υπέρβαση εδώ-απο το βάτ ανα λίτρο περνάμε στο λούμενς κλπ κλπ κλπ

ήδη αρχίζει να διαφαίνεται (αν ισχύει το ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος επηρεάζει το μέγεθος της φυσαλίδας) ότι πρέπει να φρονίζουμε να αλλάζουμε την παροχή μας απο χειμώνα προς καλοκαίρι :)

α
έκαμα και τις πράξεις
λοιπόν
ο φίλος μας είπε ότι 2-3 μήνες με 1 Φυσ/δευτερόλεπτο κρατάει μία μπουκάλα 1 λίτρο
ας πάρουμε 2,5 μήνες
ήτοι 75 μέρες
η μέρα έχει 86400 δευτερόλεπτα επι 75 = 6.480.000
άρα μπορούμε να υποθέσουμε με αρκετή ασφάλεια ότι η φυσαλίδα ισούται με ...........0,00000015 του λίτρου ή αλλιώς ότι το λίτρο περιέχει περίπου 6,5 εκατομμύρια φυσαλίδες
άρα
μπορούμε να λέμε πλέον με μία ροή 0,00000015λίτρα το δευτερόλεπτο αντί για μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο
ή και 0,0005λίτρα την ώρα
ή αλλιώς μισό ml την ώρα

οπότε σε μία βελονοειδή που δεν κατεβαίνει πιο κάτω απο μισό ml την ώρα μπορούμε απλά να πούμε όχι



λοιπόν
αποκαλυπτήρια τώρα
για την πρώτη μου μπουκάλα παρήγγειλα τηλεφωνικά στην εταιρία που μας παρέχει βιομηχανικά αέρια "διπλά μανόμετρα για διοξείδιο" και "βελονοειδή βαλβίδα"
ο άνθρωπος δεν ήξερε τι εννοούσα και του εξήγησα ότι θέλω μία βαλβίδα που μειώνει υπερβολικά την παροχή του αερίου
κι αυτός ,αφού μου έκανε δώρο την μπουκάλα και τα διπλά μανόμετρα μου έστειλε και μία βελονοειδή την οποία όταν ήρθε το τιμολόγιο ανακάλυψε ότι είχε 144,70 χωρίς τον ΦΠΑ :smt073

τι να έλεγα τώρα που την είχα ήδη μοντάρει στα μανόμετρα και την είχα χρησιμοποιήσει και που μου είχε κάνει και δώρο τα άλλα δύο που παρήγγειλα?
πλήρωσα και έσκασα , αν και μία η άλλη μου ήρθε,σχεδόν....
για την ιστορία αυτή η βαλβίδα κατεβαίνει μέχρι και 1 φυσαλίδα τα πέντε λεπτά(μην μου πείτε πόσα ml την ώρα:cool:)

τώρα λοιπόν μου έκαναν δώρο κι άλλη μπουκάλα-
μανόμετρα βρήκα απο αργκόν (γράφει πάνω και για διοξείδιο) και τώρα έμεινα στην βελονοειδή
πολλοί φίλοι (και τους ευχαριστώ) μου έστειλαν ακόμα και λίνκ για την τάδε βελονοειδή που χρησιμοποιούν ήδη χωρίς πρόβλημα
αλλά εγώ δεν μπορώ να περιμένω το ebay :p
και θέλω να παραγγείλω απο την εταιρία που συνεργάζομαι
αλλά για να μην μου ξαναστείλει εκείνη την οβίδα των 144 ευρώ
είπα να δώ τι παροχή χρειάζομαι

ΥΓ
έχω κακό χούι να αραδιάζω "σεντόνια" στα φόρουμ αλλά εδώ ως αρχάριος δεν είχα ξανά την ευκαιρία(εκτός αν μιλάμε για σκύλους :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)

mpoumpoula 25-06-11 22:19

Πραγματικά χάθηκα:smt120:smt120:smt120:smt120 Εντελώς:grin::grin::grin::grin:

Και εχω να φτιάξω και τα σακβουαγιαζ για τις διακοπές.....:confused::confused:

vaspiou 26-06-11 01:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 603218)
Πραγματικά χάθηκα:smt120:smt120:smt120:smt120 Εντελώς:grin::grin::grin::grin:

Και εχω να φτιάξω και τα σακβουαγιαζ για τις διακοπές.....:confused::confused:


Ααααχχχχχ το διμηνο που λεγαμε???

mikrosaquaristas 26-06-11 09:59

σακ βουαγιαζ
διακοπές
....κρίση....:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02225 seconds with 11 queries