Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τροφη για danio rerio,serpae tetra (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25524)

Apollwnas 08-06-08 16:52

Τροφη για danio rerio,serpae tetra
 
Απο οτι ειδα στο fishprofiles τα συγκεκριμενα ψαρια (τα οποια εχω στην κατοχη μου) τα λεει σαρκοφαγα.Με αυτο το σκεπτικο ειναι κακο να τα ταιζω παραπανω απο μια φορα την εβδομαδα αποξηραμενα bloodworms και κατεψυγμενο σκουλικι και γιατι??Επισης τι εναλλακτικο θα μπορουσα να δωσω?? :rolleyes:

smernaros 08-06-08 18:17

ειναι σαρκοφαγα αλλα το σκουληκι θελει μετρο...ειναι πλουσια τροφη δε χονευεται γρηγορα και η ψαρουκλα μπορει να φραξει..γιαυτο συνισταται για 1-3 φορεσ τη βδομαδα και τισ υπολοιπες καποια τροφη φλεικς που να εχει βαση τη σπιρουλινα.
μπορεις επισης να βγαλεις εξω ενα κουβα νερο και να μαζευεις νυμφες κουνουπιων.

Apollwnas 08-06-08 18:25

Να σου πω εχει ξεμεινει ενας κουβας απο την τελευταια αλλαγη νερου αλλα δεν εχω παρατηρησει καμια υποπτη κινηση μεσα του αλλα δεν ξερω και να ξεχωριζω τις νυμφες.

smernaros 08-06-08 18:30

μη βαλεις νερο απο αλλαγη ..τα κουνουπια μυριζουν τι ψαριλα και δε γεννανε.
κανουν μπαμ οι προνυμφες. μονο να τον ελενχεις ,να τισ ταισεις πριν προλαβουν και μεταμορφοθουν σε κουνουπια.:smt106

mikele 08-06-08 18:40

ναι αλλα μη το παρακανεις με την ζωντανη τροφη .....εγω θα ελεγα 1 φορα την βδομαδα 2 φορες σκουλικακι και καθημερινα φυλλαρακια μιξ

Apollwnas 08-06-08 18:50

Αυτα ισχυουν πανω κατω και για τα περισσοτερα παμφαγα ειδη tetra και cyprinade?

mikele 08-06-08 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 270976)
Αυτα ισχυουν πανω κατω και για τα περισσοτερα παμφαγα ειδη tetra και cyprinade?




;););)

fishme1 09-06-08 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 270974)
ναι αλλα μη το παρακανεις με την ζωντανη τροφη .....

γιατι; εγω μονο ζωντανη ταιζω πλεον,τα ψαρια δεν εχουν καμια σχεση με πριν και επισης πολλοι εκτροφεις νανοκιχλιδων ταιζουν μονο ζωντανη.
ομως οχι κουνουπια αλλα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια

εαν κανει για νανοκιχλιδες γιατι να μην κανει καλο σε αλλα ψαρια;

Tolis 09-06-08 01:23

Ειναι αλλη τροφη η αρτεμια και τα γαριδοειδη, και άλλη το σκουληκι, το οποιο ειναι πολυ πιο πλουσιο σε λιπαρα.

fishme1 09-06-08 01:27

δεν μιλαω για το κοκκινο σκουλικι μην μπερδευτει κανεις, αλλα για ζωντανη

mikele 09-06-08 14:52

το ζωντανο δολωμα/τροφη μπορει πιο ευκολα να σου μεταδωσει μια αθενεια μολυνση βακτυρια αν γινεται καθημερινη χρηση.........καθως και τα υπολειματα της επιβαρυνουν το νερο πολυ περισσοτερο απο τις αλλες τροφες ......και καλο ειναι να υπαρχει ποικιλια στο ταισμα των ψαριων

fishme1 09-06-08 15:05

σωστα και εγω καθε τοσο δινω κουνουπια και γκρινταλ τα οποια ταιζω με ψαροτροφη;) αλλα η βασικη ειναι η νεοεκκολαφθεισα αρτεμια

mikele 09-06-08 15:48

;););)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries