Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ερωτηση σε μηχανικους!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72404)

thanasis76 11-06-13 12:33

ερωτηση σε μηχανικους!!!!!!
 
καλησπερα!!!! ξερω οτι με την φωτο θα σας βγουν τα ματια εξω οπως και τα δικα μου, αλλα δεν γινετε να μην σχολιασουμε την φωτο ...
και συγκεκριμενα θα ηθελα να μαθω οτι εχει να κανει γυρο απο το τζαμι το οποιο οπως θα δειτε ειναι φυτεμενο μεσα στο μπετον!!!!!!!!!!
γινετε αυτο??? κι αν ναι πως???
δεν κρυβει κινδυνους απο ενα τρανταγμα, ενα μικροσεισμο....?????

maria p 11-06-13 12:53

αν είναι "φυτεμένο" και σπάσει πως αλλάζει?

pantelos 11-06-13 13:05

καλησπερα!! αν αναμεσα απο τσιμεντο και τζαμι μπει με καποιο τροπο φελιζολ και το τζαμι ακουμπαει στο φελιζολ και οχι απευθειας στο τσιμεντο νομιζω οτι δεν θα εχει καποιο θεμα... τωρα δεν ξερω ποσο σιγουρο θα ειναι απο θεμα μονοσης με τοση πιεση.....

stephos 11-06-13 13:21

Αν κρίνουμε από το πάχος των τοιχείων και τον πιθανό οπλισμό που θα "κρύβουν" μέσα τους, η όλη κατασκευή μάλλον έχει σχεδιαστεί να είναι άκαμπτος συμπεριλαμβανομένων και των τζαμιών που θα έχουν το ανάλογο πάχος. Έτσι σε ένα πιθανό σεισμό, ολόκληρο το σύστημα θα μετακινείται χωρίς να κάμπτεται άρα χωρίς στρβλώσεις στα κρύσταλλα, άρα χωρίς κίνδυνο θραύσης.

Βέβαι ένα μικρό ...tsunami θα δημιουργηθεί στην επιφάνεια του νερού αλλά μάλλον ακίνδυνο για την κατασκευή.

thanasis76 11-06-13 14:09

σιγουρα παιδια τα τοιχεια ειναι τεραστια.... και φανταζομαι το ιδιο και το τζαμι... αν κρινω απο το δικο μου, που για 6.000 λιτρα εβαλα 20χιλ. φανταζομαι ποσο παχος εχει στο ενυδρειο που βλεπουμε....
παντος ολη η ερωτηση εγινε γιατι μου αρεσει πολυ οπως το βλεπω και σιγουρα το θεμα μονωσης ειναι για πλακα... τοσο ευκολο...
τι παχος τοιχια χρειαζεται για να μπει το τζαμι ετσι μεσα....???

ANEMOS 11-06-13 14:27

20-25 εκατοστα και πανω,θαναση αρχισες να σκεφτεσαι το επομενο?

nikolakis94 11-06-13 14:32

Θαναση παιξε εσυ με το 6τονο σου και ασε αυτα τα τερατα.:D:D

thanasis76 11-06-13 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 770862)
20-25 εκατοστα και πανω,θαναση αρχισες να σκεφτεσαι το επομενο?

εσυ νομιζεις πως το ονειρο μου ειναι αυτο που φτιαχνω??? ειναι στο μυαλο μου συνεχεια ενα γυρο στα 30.000-50.000 λιτρα, με προσοψη στο σαλωνι....
δεν εχει φυγει ποτε...
δεν θα αλλαξω σπιτι... δεν θα με βοηθηση ο θεος...
μετα βαλτε φορμες και ελατε για δουλεια....:D:D:D

Netrino 11-06-13 14:37

Τα λεφτά να δω που θα βρεις συνονοματε για αυτό το εγχείρημα!!μόνο ο εξοπλίσμος θα πάει ο κούκος αηδόνι,χώρια τα κατασκευαστικά έξοδα!!Αλλά στο εύχομαι πάντως!!

maria p 11-06-13 14:40

BORKED
για το ρεφραίν εννοείται

thanasis76 11-06-13 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 770869)
Τα λεφτά να δω που θα βρεις συνονοματε για αυτό το εγχείρημα!!μόνο ο εξοπλίσμος θα πάει ο κούκος αηδόνι,χώρια τα κατασκευαστικά έξοδα!!Αλλά στο εύχομαι πάντως!!

οταν ξεκινας κατι τετοιο, μπαινει χρονοδιαγραμμα, λιγο μακροχρονιο, και αναλογα με τα οικονομικα το προχωρας...
οπως επισης κατι τετοιο το δουλευεις μονο με ενεργεια απο τη γη...:D:D
ιδεες εχω πολλες, χωρο δεν εχω....
ολα θα γινουν στην ωρα τους. και πριν λιγα χρονια που ειχα αφρικανες, δισκους και και.... να μου ελεγες γιατι δεν φτιαχνεις ενα 6.000 λιτρα, θα σου ελεγα οτι εισαι για δεσιμο....
τωρα ομως.....:D:D:D:D

ANEMOS 11-06-13 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 770866)
εσυ νομιζεις πως το ονειρο μου ειναι αυτο που φτιαχνω??? ειναι στο μυαλο μου συνεχεια ενα γυρο στα 30.000-50.000 λιτρα, με προσοψη στο σαλωνι....
δεν εχει φυγει ποτε...
δεν θα αλλαξω σπιτι... δεν θα με βοηθηση ο θεος...
μετα βαλτε φορμες και ελατε για δουλεια....:D:D:D


εγω λεω να μεινης σε υποβρυχιο μονο ετσι θα ησυχασεις:D:D

thanasis76 11-06-13 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 770877)
εγω λεω να μεινης σε υποβρυχιο μονο ετσι θα ησυχασεις:D:D

παντα κανω οτι μπορω... αν καποια στιγμη αλλαξω σπιτι... που το ψαχνω...
θα κοιταξω γυρο απο το σπιτι να εχει χωρο.
αυτο θα ειναι το πρωτο βημα....:D:D

konstantinos-z 11-06-13 18:58

το μονο σιγουρο ειναι οτι το τζαμι δεν ακουμπαει στο μπετο...μπορει να μοιαζει στο ματι οτι ειναι" φυτεμενο"...αλλα καποιο ειδος φλαντζας σιγουρα υπαρχει...

Netrino 11-06-13 19:04

Πρέπει να έχει λογικά αλουμινιο σαν 'τελάρο' και λαστιχάκια,όπως στις βιτρίνες,και απο μέσα extra σιλικόνη για στεγανοποίηση!

Kotsos 11-06-13 21:09

Επίσης εκτός απο μεσόγειο και ειρηνικό, οι υπόλοιπες χώρες δεν είναι ιδιαίτερα σεισμογενείς..;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02387 seconds with 11 queries