Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ιστοσελίδες στο Internet (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Ιστοσελίδα. Πως κάνω μια; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72359)

LAKI 09-06-13 19:12

Ιστοσελίδα. Πως κάνω μια;
 
Εχω δει ο,τι οταν παω να ανοιξωω να δω ενα χρηστη τοτε μου λεει:

1.Εμφανιση Δημοσιου προφιλ
2.Αναζητηση ολων τον μηνυματων του/της χρηστης <<ταδε>>
3..Αναζητηση ολων τον θεματων του/τις χρηστη <<ταδε>>
4.Add contacts to <<ταδε>>


Σε καπιους μου λεει:επισκευτητε την ιστοσελιδα του χρηστη <<ταδε>>...




Πως μπορω και εγω να να κανω μια ιστοσελιδα:confused:

Stefs 09-06-13 19:15

Αν εχεις καποιο μαγαζι και εχεις ιστοσελιδα το βαζεις ... ΔΕΝ Φτιαχνεις ;)

kgf12345 09-06-13 19:19

δηλαδη τωρα laki για να καταλαβω,ζητας σεμιναριο web developing αποδω μεσα;:D

παρε βιβλια κ διαβασε για html,flash και java και θα μαθεις:D...

...

σιγα μη σκοτωνεσαι κιολας για τα βιβλια:Dγραψε google pages στο google για αρχη:D

LAKI 09-06-13 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefs (Μήνυμα 770127)
Αν εχεις καποιο μαγαζι και εχεις ιστοσελιδα το βαζεις ... ΔΕΝ Φτιαχνεις ;)

δεν μπορεις να φτιάξεις ΕΣΥ(εγω δλδ.)μια;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 770130)
δηλαδη τωρα laki για να καταλαβω,ζητας σεμιναριο web developing αποδω μεσα;:D

παρε βιβλια κ διαβασε για html,flash και java και θα μαθεις:D...

...

σιγα μη σκοτωνεσαι κιολας για τα βιβλια,γραψε google pages στο google για αρχη:D

δεν το κατ..

Stefs 09-06-13 19:22

Θελει να το εχεις σπουδασει να εισαι wed designer :smt045

LAKI 09-06-13 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefs (Μήνυμα 770134)
Θελει να το εχεις σπουδασει να εισαι wed designer :smt045

ποποοο :smt066:smt066:smt066:smt066:smt066:smt066

Γιώργος N. 09-06-13 19:25

Ιστοσελιδα ΔΕΝ μπορεις να φτιαξεις αν δεν πληρώσεις συνδρομη. Μπορεις, ομως, να φτιαξεις blog (www.blogspot.com)

Kotsos 09-06-13 21:40

Μια που άνοιξε το θεμα, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξω ένα φόρουμ με phpBB χωρις να έχω server?

Εννοώ αν υπάρχει κάποιος προσομοιωτής για να το φτιάξω πρώτα στο πισι μου, και μετά να το ανεβάσω..

maria p 09-06-13 22:06

χρειάζεσαι ιστοσελίδα όταν θέλεις να προωθήσεις κάποιο προϊόν ή κάποια ιδέα, πληροφορία.
για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα, πληρώνεις έναν ειδικό και στην φτιάχνει.

Γιώργος N. 09-06-13 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 770172)
Μια που άνοιξε το θεμα, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξω ένα φόρουμ με phpBB χωρις να έχω server?

Εννοώ αν υπάρχει κάποιος προσομοιωτής για να το φτιάξω πρώτα στο πισι μου, και μετά να το ανεβάσω..

Υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ταμπλετες (templates)..
δες εδω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 770177)
χρειάζεσαι ιστοσελίδα όταν θέλεις να προωθήσεις κάποιο προϊόν ή κάποια ιδέα, πληροφορία.
για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα, πληρώνεις έναν ειδικό και στην φτιάχνει.

Οπως εμενα :p:p :D:D :smt077:smt077 χεχε.. i am the bad guy here!!!!!

Kotsos 09-06-13 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. (Μήνυμα 770178)
Υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ταμπλετες (templates)..
δες εδω

H εγώ δεν κατάλαβα τι είναι αυτά, ή εσύ δεν κατάλαβες τι θελω:D
δεν ψάχνω στυλ για php, ψάχνω κάποιον προσωμοιωτή σερβερ για να το στησω..

Γιώργος N. 09-06-13 22:38

Κατσε για να καταλαβω κι εγω.. ψαχνεις για "προτυπο".. σωστα? Κατι να "πατησει" παω το φορουμ σου..?!

Kotsos 09-06-13 22:40

Βασικά να το πάρουμε απο την αρχή γιατί έχει καιρό που το είχα ψάξει..
Η πλατφόρμα η phpBB δεν πρέπει να μπεί πάνω σε ένα λογισμικό σερβερ? απατσι πχ?
'Η κάνω λάθος?

Γιώργος N. 09-06-13 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 770207)
Βασικά να το πάρουμε απο την αρχή γιατί έχει καιρό που το είχα ψάξει..
Η πλατφόρμα η phpBB δεν πρέπει να μπεί πάνω σε ένα λογισμικό σερβερ? απατσι πχ?
'Η κάνω λάθος?

Μπορεις να δοκιμασεις (ξαναλεω) το blogspot. Κι εκει θα βαλεις την πλατφορμα που θες. Αλλα το λινκ θα ειναι .blogspot (ελπιζω να τα ξερεις αυτα - δλδ. www.το-ονομα-του-φορουμ-σου.blogspot.com

Αν θες να το "βγαλεις" αυτο πρεπει να πληρωσεις συνδρομη στην google 10 ευρω τον χρονο (αν θυμαμαι καλα). Πολυ μικρο ποσο κατα την γνωμη μου..
-------------------------
Αλλα για να βαλεις αυτην την πλατφορμα θελει να "ξερεις".. θελει δουλεια με html κλπ.

υγ.Αν θες εγω προσφερομαι να σε βοηθησω παντως..

Kotsos 09-06-13 22:50

Τα ξέρω αυτά, αλλά πολύ διαφήμιση.. Εγώ έχω στόχο να πληρώσω, αλλά για να μην πληρώνω όσο το στήνω, (και λόγω περιορισμένων γνώσεων μπορεί να είναι και αρκετός καιρός), ψάχνω ένα προσομοιωτή σέρβερ για να το στήσω σπίτι μου..
Λοιπόν ας το αφήσουμε για την ώρα, γιατί τρέχει και μια εξεταστική :D
Μάλλον θα σου στείλω κανένα πμ με ερωτήσεις το καλοκαίρι ;)

Γιώργος N. 09-06-13 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 770215)
Τα ξέρω αυτά, αλλά πολύ διαφήμιση.. Εγώ έχω στόχο να πληρώσω, αλλά για να μην πληρώνω όσο το στήνω, (και λόγω περιορισμένων γνώσεων μπορεί να είναι και αρκετός καιρός), ψάχνω ένα προσομοιωτή σέρβερ για να το στήσω σπίτι μου..
Λοιπόν ας το αφήσουμε για την ώρα, γιατί τρέχει και μια εξεταστική :D
Μάλλον θα σου στείλω κανένα πμ με ερωτήσεις το καλοκαίρι ;)

Οκ φιλε μου. Κι οτι θες εδω ειμαι εγω..
Τα htlm τα παιζω στα δαχτυλα, που λεει ο λογος. Ετσι βγαζω το ψωμι μου :D Αρα.. οτι θελεις.. ξες.. π.μ. ή τηλ.: 6980612209

60lt 09-06-13 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 770172)
Μια που άνοιξε το θεμα, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξω ένα φόρουμ με phpBB χωρις να έχω server?

Εννοώ αν υπάρχει κάποιος προσομοιωτής για να το φτιάξω πρώτα στο πισι μου, και μετά να το ανεβάσω..

xampp λέγεται αυτό που ψάχνεις.Τέλειωσε με το καλό την εξεταστική σου και εδώ είμαστε...

slight 10-06-13 01:15

http://www.wampserver.com/en/

ή αυτό και αν δεν είσαι σχετικός θα σου παρει μήνες μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται........

Kotsos 10-06-13 12:52

Ναι :p Αυτό ψάχνω σας ευχαριστώ..:)

LAKI 10-06-13 17:30

Δεν θα ηταν καλυτερο να κλιδωσει το θεμα:confused:

prospathw 10-06-13 18:12

Φίλε να ξέρεις ότι αν θες να ασχοληθείς με php θα πρέπει να διαβάσεις λίγο αφού η php είναι γλώσσα προγραμματισμού, κάτι που η HTML (σε περίπτωση που σου είναι οικεία) ΔΕΝ είναι. Το καλύτερο php manual κατά τη γνώμη μου βρίσκεται εδώ. Επίσης, αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις κάποια συνδρομή για server και ένα domain name και να ασχοληθείς πιο σοβαρά, να ξέρεις ότι αρχικά και μέχρι να νιώσεις ότι χρειάζεσαι κάτι περισσότερο (μέχρι να γίνει αυτό θα ξέρεις τι να κάνεις) δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από μια συνδρομή για shared server. Προσωπικά, χρησημοποιώ και προτείνω αυτή την εταιρία. Είναι πολύ μεγάλη και γνωστή στο χώρο και έχει πλάνα για όλα τα budgets και 24/7 support.

Αυτά από εμένα και καλή επιτυχία με το εγχείρημά σου!

Γιώργος N. 10-06-13 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 770551)
Φίλε να ξέρεις ότι αν θες να ασχοληθείς με php θα πρέπει να διαβάσεις λίγο αφού η php είναι γλώσσα προγραμματισμού, κάτι που η HTML (σε περίπτωση που σου είναι οικεία) ΔΕΝ είναι. Το καλύτερο php manual κατά τη γνώμη μου βρίσκεται εδώ. Επίσης, αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις κάποια συνδρομή για server και ένα domain name και να ασχοληθείς πιο σοβαρά, να ξέρεις ότι αρχικά και μέχρι να νιώσεις ότι χρειάζεσαι κάτι περισσότερο (μέχρι να γίνει αυτό θα ξέρεις τι να κάνεις) δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από μια συνδρομή για shared server. Προσωπικά, χρησημοποιώ και προτείνω αυτή την εταιρία. Είναι πολύ μεγάλη και γνωστή στο χώρο και έχει πλάνα για όλα τα budgets και 24/7 support.

Αυτά από εμένα και καλή επιτυχία με το εγχείρημά σου!

HTML ισως δεν ειναι αλλα τα Java Script που ψωφαω ολη μερα.. πιστευω ειναι και παρα ειναι!!

prospathw 10-06-13 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. (Μήνυμα 770572)
HTML ισως δεν ειναι αλλα τα Java Script που ψωφαω ολη μερα.. πιστευω ειναι και παρα ειναι!!

Αααα συγγνώμη δεν το έλεγα για εσένα αυτό το έλεγα στον φίλο Kotsos! Δεν το είπα υποτιμητικά ότι δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού η HTML, αυτό που εννοούσα είναι ότι ακόμη κι αν κάποιος ξέρει να δουλεύει πολύ καλά με HTML, θέλει λίγο δουλειά (αν δεν έχει ξανασχοληθεί με προγραμματισμό) η php όπως και όλες οι άλλες γλώσσες προγραμματισμού είτε αυτές υλοποιούνται στο web είτε όχι. Η JavaScript, ναι είναι γλώσσα προγραμματισμού! Έχει και if statements και loops και functions και ένα κάρο λειτουργίες οι οποίες, αν και δε χρησιμοποιούνται τόσο πολύ στο web όσο σε μια native εφαρμογή, δίνουν πολλές δυνατότητες στον προγραμματιστή και την καθιστούν μια γλώσσα προγραμματισμού κι όχι πχ. μια γλώσσα σήμανσης, όπως είναι η HTML!

Γιώργος N. 10-06-13 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 770659)
Αααα συγγνώμη δεν το έλεγα για εσένα αυτό το έλεγα στον φίλο Kotsos! Δεν το είπα υποτιμητικά ότι δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού η HTML, αυτό που εννοούσα είναι ότι ακόμη κι αν κάποιος ξέρει να δουλεύει πολύ καλά με HTML, θέλει λίγο δουλειά (αν δεν έχει ξανασχοληθεί με προγραμματισμό) η php όπως και όλες οι άλλες γλώσσες προγραμματισμού είτε αυτές υλοποιούνται στο web είτε όχι. Η JavaScript, ναι είναι γλώσσα προγραμματισμού! Έχει και if statements και loops και functions και ένα κάρο λειτουργίες οι οποίες, αν και δε χρησιμοποιούνται τόσο πολύ στο web όσο σε μια native εφαρμογή, δίνουν πολλές δυνατότητες στον προγραμματιστή και την καθιστούν μια γλώσσα προγραμματισμού κι όχι πχ. μια γλώσσα σήμανσης, όπως είναι η HTML!

+1000 τα ιδια λεμε :smt023

maria p 10-06-13 23:20

παιδιά κι αυτό είναι ένα επάγγελμα. είναι αντικοινωνικό να θέλουμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας. υπάρχει μια λεπτή ισορροπία ανάμεσα στο ψάχνομαι για να είναι κάτι φθηνό μέχρι καταργώ την ανάγκη του επαγγελματία.

prospathw 10-06-13 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 770702)
παιδιά κι αυτό είναι ένα επάγγελμα. είναι αντικοινωνικό να θέλουμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας. υπάρχει μια λεπτή ισορροπία ανάμεσα στο ψάχνομαι για να είναι κάτι φθηνό μέχρι καταργώ την ανάγκη του επαγγελματία.

Μαρία πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου. Αυτή είναι η ομορφιά του προγρμματισμου και ειδικά του web. Άλλωστε ο Kotsos αν αρχίσει να ασχολείται μπορεί να έχει μια καταπληκτική ιδέα η οποία θα αλλάξει την καθημερινότητά μας. Το ίδιο πιστέυω ότι ισχύει και σε οποιονδήποτε τομέα βέβαια, αλλά ειδικά το web είναι μια κοινότητα που βασίζεται σε αυτό ακριβώς, το γεγονός δηλαδή ότι οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει να υλοποιεί τις ιδέες του με προγράμματα χωρίς να απαιτείται να δώσει μια περιουσία. Γι' αυτό και υπάρχουν manuals για όλες τις γλώσσες προγραμματισμού online, και πολλές κοινότητες όπως το CodeAcademy που επιτρέπουν σε οποινδήποτε να μάθει να προγραμματίζει, ακόμη κι αν δεν έχει καμμία γνώση επί του θέματος.

Αν κάποιος απλός χρήστης μπορεί να κάνει αυτό που χρειάζεται χωρίς να χρειάζεται τον επαγγελματία, ίσως και καλύτερα από αυτόν τότε πρέπει να το κάνει! Έτσι μόνο θα αναπτυχθούν και θα εξελιχούν περισσότερο να σημερινά δεδομένα! Άλλωστε τι διαχωρίζει τον επαγγελματία από τον μη, όταν και οι δύο κάνουν το ίδιο πράγμα;

maria p 11-06-13 00:03

στις διαφωνίες στηρίζεται η εξέλιξη, οπότε μ αρέσουν:)
όλοι έχουμε κάποια δεξιότητα σε κάποιο τομέα που για κάποιον άλλον είναι επάγγελμα.
μερικοί ερασιτέχνες είναι πιο ιδιοφυείς από τους επαγγελματίες. εξ άλλου όλοι οι επαγγελματίες δεν είναι εξ ίσου καλοί στο επάγγελμά τους.
η διαφορά του επαγγελματία από τον ερασιτέχνη είναι οτι ο πρώτος από το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται βγάζει τα προς το ζην.
κι εγώ κάνω κάποιες τεχνικές εργασίες μόνη μου που άλλος ζητά επαγγελματική βοήθεια, δεν τηλεφωνώ όμως στον υδραυλικό να τον ρωτάω πως να το κάνω.
γι αυτό μίλησα για λεπτή ισορροπία πιο πριν γιατί δεν είναι απόλυτη η γνώμη μου.
άλλο η παραγωγική κι ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ ενημερωμένων ερασιτεχνών επί κάποιου θέματος, άλλο να έχει κάποιος παντελώς άσχετος, όπως εγώ ας πούμε, την απαίτηση να του πουν βήμα - βήμα πως να μάθει και να υλοποιήσει ένα έργο που απαιτεί χρόνια μαθητείας.
διαφωνούμε? δεν νομίζω:)

prospathw 11-06-13 00:20

Έτσι όπως το θέτεις δε διαφωνώ. Αν κάποιος έχει τη διάθεση να κοπιάσει όμως για να πετύχει κάτι, τότε προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθεί στον επαγγελματία! Άλλωστε αν ένας απλός άνθρωπος με λίγο διαβασμά μπορεί να κάνει αυτά που κάνει κάποιος άλλος και πληρώνεται, τότε ο δεύτερος πρέπει -- νομίζω -- να ανεβάσει το επίπεδό του! Ο ανταγωνισμός έχει ως αποτέλεσμα πολλά θετικά!

Καταλαβαίνω βέβαια την ανησυχία που εκφράζεις και ειδικά στις εποχές που ζούμε είναι πολύ λεπτά κάποια ζητήματα, όμως νομίζω πως πρέπει να επικεντρωθούμε στο πως θα εξελιχθούμε, ώστε να βελτιώσουμε την τρέχουσα κατάσταση και να μάθουμε να κάνουμε μόνοι μας κάποια πράγματα κι όχι να τα περιμένουμε όλα έτοιμα!

maria p 11-06-13 00:24

συμφωνώ μαζί σου με την προϋπόθεση να κάνει σωστά και την δική του δουλειά γιατί υπάρχει και ο τίτλος του "πολυτεχνίτη κι ερημοσπίτη":)

Kotsos 11-06-13 12:34

Prospathw σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. ;)
Μαρία δεν ζήτησα πληροφορίες βήμα βήμα.. Μια συγκεκριμένη ερώτηση έκανα, αν γνωρίζει κάποιος..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02539 seconds with 11 queries