Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με Vallisneria nana (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19626)

ψαρια και ψαρια 21-09-07 11:17

Πρόβλημα με Vallisneria nana
 
Εδώ και 1 ½ μήνα έχω βάλει vallisneria nana και anubia (χωρίς υπόστρωμα).
Οι Anubia είναι μία χαρά και βγάζουν καινούργια φύλλα κτλ.
Οι Vallisneria όμως τα φύλα τους είναι μεταξύ χρώματος πράσινου και καφέ και συνεχώς διαλύονται οι άκρες τους.
Οι μετρήσεις είναι όλες καλές.
Μόνο είναι χαμηλό το CO2. Φταίει αυτό; Αν ναι γιατί οι anubias δεν έχουν πάθει τίποτα;

stav 21-09-07 12:47

Λιπαινεις την Valisneria;

klaz 21-09-07 12:57

δωσε λιγο χρονο στα φυτα σου.....
πολλες φορες τα φυτα μπαινοντας σε νεο περιβαλλον,νεο νερο, χρειαζονται καποιο χρονο εγκλιματισμου πριν ξεκινησουν να μεγαλωνουν....

Access 21-09-07 13:27

Σε τι θερμοκρασίες έφτανες το καλοκαίρι ? αυτό το φυτό ξεκινάει από τους 20 και αντέχει μέχρι τους 28 άρα του αρέσει το κρυουλάκι……..
Το ότι δεν υπάρχει υπόστρωμα δεν το βοηθάει επίσης. Δεν μας είπες τίποτα και για τον φωτισμό σου αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.
Θα σου πρότεινα τουλάχιστον στις ρίζες της να βάζεις ταμπλέτες λίπανσης.

Μην απορείς για την ανούμπια αντέχει σχεδόν σε οτιδήποτε, είχαμε μία στο σαλόνι σε ένα μεγαλούτσικο βάζο με μόνο ηλιακό φώς και τα πήγαινε μια χαρά με λίγο υγρό λίπασμα όταν το θυμόμουν.





noe 21-09-07 13:38

Εγώ όταν φύτεψα την valisneria μου, έκανε ενα μήνα να προσαρμοστεί, είχε χάσει τα ποιο πολλά φύλα, είχα υποστρωμα, ειχα υγρα λιπασματα... φως δεν είχα καλό, όταν προσαρμόστηκε εξακολουθούσα να μην έχω κατάλληλο φωτισμό στο ενυδρείο αλλα αυτό δεν έδειχνε να την ενοχλεί ιδιαίτερα....

ψαρια και ψαρια 21-09-07 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 201100)
Σε τι θερμοκρασίες έφτανες το καλοκαίρι ? αυτό το φυτό ξεκινάει από τους 20 και αντέχει μέχρι τους 28 άρα του αρέσει το κρυουλάκι……..
Το ότι δεν υπάρχει υπόστρωμα δεν το βοηθάει επίσης. Δεν μας είπες τίποτα και για τον φωτισμό σου αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.
Θα σου πρότεινα τουλάχιστον στις ρίζες της να βάζεις ταμπλέτες λίπανσης.

Μην απορείς για την ανούμπια αντέχει σχεδόν σε οτιδήποτε, είχαμε μία στο σαλόνι σε ένα μεγαλούτσικο βάζο με μόνο ηλιακό φώς και τα πήγαινε μια χαρά με λίγο υγρό λίπασμα όταν το θυμόμουν.


Βάζω λίπασμα σε ταμπλέτες, και συμπληρώνων λίγο σίδηρο (ανάλογα με τι λέει η μέτρηση).
Η λάμπα είναι 30w της JBL (έχει ένα ροζέ χρώμα).
Η θερμοκρασία είναι τώρα στους 26 (Το καλοκαίρι έφτασε 30)

Access 21-09-07 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ψαρια και ψαρια (Μήνυμα 201102)
Η θερμοκρασία είναι τώρα στους 26 (Το καλοκαίρι έφτασε 30)

Οπότε απάντησες μόνος σου.... όπως είπε και ο φίλτατος klaz δώσε της χρόνο τώρα που έπεσε η θερμοκρασία θα συνέλθει.

gaia 21-09-07 15:26

Βάλε και μια λάμπα ακόμη για να έχεις 0,5 w/l .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01343 seconds with 11 queries