Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσίαση του 240λτ tropheus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16133)

a-sakis 14-03-07 17:29

Παρουσίαση του 240λτ tropheus
 
13 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις:1.20x43x45
Όγκος:238lit
Κατηγορία:Ενυδρείο με πέτρες
Φυτά:4 anubies, 4 valisneries, 2 κερατόφυλλο, 1 microsorium,1 μπαλίτσα άλγης
Ψάρια / Άλλα είδη:5 tropheus kaiser ikola,5 tropheus dubuisi,5 labidochromis
Διακοσμητικά υλικά:Λευκή ψιλή άμμος,Φεγγαρόπετρες και Όλυμπος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαύρη αφίσα
Φωτισμός:2 κοινές λάμπες που ήταν στο ένυδρείο
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες
Φιλτράρισμα:Εheim 2236 εξωτερικό για βιολογία και εσωτερικό Eheim 2008 για μηχανικό
Θερμοστάτης:300 watt jager
Λίπανση:3ml flourish potasium\μέρα
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:8,3
Γενική σκληρότητα (GH):17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):2,5
Αλλαγές νερού:30-40% κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:Φτιαγμένο με πολλή αγάπη και μεράκι
Φωτογραφία:
Συνημμένο Αρχείο 6988Συνημμένο Αρχείο 6989Συνημμένο Αρχείο 6990Συνημμένο Αρχείο 6991Συνημμένο Αρχείο 6992Συνημμένο Αρχείο 6993Συνημμένο Αρχείο 6994
Συνημμένο Αρχείο 6995Συνημμένο Αρχείο 6996Συνημμένο Αρχείο 6997Συνημμένο Αρχείο 6998Συνημμένο Αρχείο 6999Συνημμένο Αρχείο 7000

Περιμένω σχόλια και εντυπώσεις.

mikenuke 14-03-07 19:22

Ωραιο το ενυδρειο σου Σακη, ωραιες και οι φωτο, φτιαγμενο με μερακι οπως λες, εγω βεβαια το προτιμω με αλλες πετρες, ξερεις τι εννοω.
αλλα ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα προχωρησεις στο επομενο σταδιο!
Keep walking...

Υ.Γ.Η εισαγωγη φαινεται πολυ ασχημα...

Z_X 14-03-07 22:29

Ωραίο Σάκη,βγάλε και τα λαμπίντο να γίνει τέλειο.:D
Κάνε πιό μικρές αλλαγές,οι tropheus είναι λίγο ευαίσθητοι στης μεγάλες αλλαγές,15-20% είναι ότι πρέπει.
Αντε τώρα και στο επόμενο.
Η μπαλίτσα που βλέπω είναι αυτό που νομίζω?
Αν ναί πές μου σε πόσο καιρό θα το φάνε.

billy 14-03-07 23:57

:smt023:smt023Μπραβο Σακη μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου...Καλα τα μωρα βλεπω εχουν τρελη αναπτυξη ,βλεπεις τη κανουν τα πολλα λιτρα.Αντε με το καλο και χαζομπαμπας..:D:D

a-sakis 15-03-07 07:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy (Μήνυμα 161296)
:smt023:smt023Καλα τα μωρα βλεπω εχουν τρελη αναπτυξη ,βλεπεις τη κανουν τα πολλα λιτρα.

Ναι Βασίλη μεγαλώνουν εντυπωσιακά γρήγορα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy (Μήνυμα 161296)
Μπραβο Αντε με το καλο και χαζομπαμπας..:D:D

Από το στόμα σου...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 161278)
Ωραίο Σάκη,βγάλε και τα λαμπίντο να γίνει τέλειο.:D

Στο μέλλον ίσως να το κάνω μόνο tanganyika

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 161278)
Κάνε πιό μικρές αλλαγές,οι tropheus είναι λίγο ευαίσθητοι στης μεγάλες αλλαγές,15-20% είναι ότι πρέπει..

Δεν το γνώριζα αυτό αλλά ο Θάνος από τον azores μου είπε 30% για να πέρνουν τα φυτά τα συστατικά που χρειάζονται

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 161278)
Αντε τώρα και στο επόμενο..

Λίγο δύσκολα γιατί και για αυτό έδωσα μάχη στο σπίτι...:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 161278)
Η μπαλίτσα που βλέπω είναι αυτό που νομίζω?
Αν ναί πές μου σε πόσο καιρό θα το φάνε.

Ναι είναι μπαλίτσα άλγης και την έβαλα με την βεβαιότητα πως θα την φάνε.
Δεν την σκαλίζουν όμως και μεγαλώνει...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 161238)
Ωραιο το ενυδρειο σου Σακη, ωραιες και οι φωτο, φτιαγμενο με μερακι οπως λες, εγω βεβαια το προτιμω με αλλες πετρες, ξερεις τι εννοω.
αλλα ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα προχωρησεις στο επομενο σταδιο!
Keep walking...

Να είσαι σίγουρος πως όταν θα θελήσω να αλλάξω κάποτε την διακόσμηση και την σύσταση των ψαριών θα περάσω σε βιοτοπικό.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 161238)
Υ.Γ.Η εισαγωγη φαινεται πολυ ασχημα...

Το ξέρω και εμένα δεν μου αρέσει.Με την επόμενη αλλαγή νερού θα προσπαθήσω να την βάλω στην αριστερη πλευρα του ενυδρείου να φαίνεται λιγότερο.

MiziGr 15-03-07 11:59

Πάρα πολύ καλό αν εξαιρέσεις το σωλήνα του φίλτρου και την μπαλίτσα της άλγης!!!!! Συγχαρητήρια

a-sakis 15-03-07 15:10

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ
Ωραίο το ενυδρείο σου σάκη,για πές τι γίνεται εκεί μέσα,υποψιάζομαι οτί τα ίκολα άρχισαν να διακρίνονται?

Ούτως ή άλλος τα ikola είναι και τα μεγαλύτερα οπότε είναι φυσικό να διακρίνονται.
Είναι 1 το οποίο κυνηγάει όλα τα άλλα (τα ikola μόνο) και ένα δεύτερο που κυνηγάει όλα εκτός από το πρώτο που αν το ανταμώσει φεύγει.(υποψιάζομαι 2 αρσενικα) Τα υπόλοιπα έχουν τις τρύπες τους και πάνε και χώνονται μόλις δυσκολέψουν τα πράγματα.
Τα dubuisi παρόλο το μικρό τους μέγεθος έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.Είναι ένας που έχει μεγαλώσει αρκετα σε σχέση με τα υπόλοιπα και είναι μεταξύ τους ο μάγκας και τα άλλα τον ψιλοαποφεύγουν.
Τα labidos τέλος είναι πολύ πιο ήσυχα ψαράκια και κυνηγιούνται ελάχιστα,και εδώ βέβαια είναι κάποια που είναι λίγο μεγαλύτερα αλλά δεν πέφτει ιδιαίτερα ξύλο.
Πάντως κανένα δεν πειράζει άλλου είδους ψαράκι και επικεντρώνεται στους δικούς τους το κυνήγι.

Τα φυτά τέλος με έχουν εντυπωσιάσει πολυ και προοδεύουν αρκετα.
Το κερατόφυλλο το έχω κλαδέψει 5 φορές σε 3 εβδομάδες,μεγαλώνει 2 εκ την μέρα.(Αν θελήσεις ευχαρίστως να σου δώσω)
Οι ανούμπιες πέταξαν όλες 1-2 καινούργια φύλλα και το μικροσοριουμ το ίδιο.Ακόμα και η μπαλίτσα άλγης μεγαλώνει που δεν περίμενα να κάνει εβδομάδα στο ενυδρείο.Μόνο οι valisneries μου δεν δείχνουν να προοδεύουν. Μήπως είναι αργής ανάπτυξης σαν φυτό;

Όποτε βρεθείς κατά τον Εύοσμο και έχεις χρόνο ευχαρίστως να κεράσω καφέ να το δεις και από κοντά.Το σπίτι μου είναι κοντά στο μαγαζί του Βασίλη.
__________________

thanosatha 16-03-07 01:52

Μπραβο ρε Σακη, εγινε κουκλι!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από a-sakis (Μήνυμα 161323)
Δεν το γνώριζα αυτό αλλά ο Θάνος από τον azores μου είπε 30% για να πέρνουν τα φυτά τα συστατικά που χρειάζονται

Ναι αλλα δεν καταλαβα οτι εχεις tropheus... Εχει δικιο ο Χρηστος ... Κανε μικροτερες αλλα συχνοτερες αλλαγες....(Να μην ξεφυγουν νιτρικα-φωσφορικα)

a-sakis 16-03-07 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 161560)
Ναι αλλα δεν καταλαβα οτι εχεις tropheus... Εχει δικιο ο Χρηστος ... Κανε μικροτερες αλλα συχνοτερες αλλαγες....(Να μην ξεφυγουν νιτρικα-φωσφορικα)

Μάλιστα,τώρα κατάλαβα.Δηλαδή 20% κάθε εβδομάδα είναι καλά,ή πρέπει 15% κάθε 3 μέρες;

thanosatha 16-03-07 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από a-sakis (Μήνυμα 161630)
Μάλιστα,τώρα κατάλαβα.Δηλαδή 20% κάθε εβδομάδα είναι καλά,ή πρέπει 15% κάθε 3 μέρες;

Εδω θα σε βοηθουσαν πολυ οι μετρησεις νιτρικων φωσφορικων...
Θα προτιμησω το δευτερο αρχικα ωστε να κρατησεις τις παραπανω τιμες στα επιθυμητα ορια...

Andreas301 20-03-07 23:05

Σάκη το ενυδρείο σου πάει από το καλό στο καλύτερο. Μπράβο!
Την εξαγωγή γύρνα την στον πλαϊνό τζάμι και κόλλησε την εκεί όσο πιο ψηλά μπορείς οπότε έτσι δεν θα φαίνεται (τουλάχιστον δεν θα είναι φάτσα)
Πολύ καλή δουλειά!!!:smt023

a-sakis 21-03-07 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από acg301 (Μήνυμα 162701)
Σάκη το ενυδρείο σου πάει από το καλό στο καλύτερο. Μπράβο!
Την εξαγωγή γύρνα την στον πλαϊνό τζάμι και κόλλησε την εκεί όσο πιο ψηλά μπορείς οπότε έτσι δεν θα φαίνεται (τουλάχιστον δεν θα είναι φάτσα)
Πολύ καλή δουλειά!!!:smt023


Την εισαγωγή την έχω βάλει στο πλάι.Θα ανεβάσω καινούργιες φωτογραφίες το Σαββατο να το δείτε..

Ευχαριστώ.

klaz 23-03-07 10:18

αν και δεν ειμαι ειδημων στους κατοικους των συγκεκριμενων λιμνων,το ενυδρειο σου φιλε μου,μετα απο κανα2 παρατηρησουλες που σου εκαναν οι φιλοι παραπανωδειχνει και θα δειξει ακομη καλυτερο.!!
ομορφη προσπαθεια,και ομορφοαποτελεσμα,και το μυστικο ξερεις ποιο ειναι..??
οτι,μα οτι και να σου λεμε εμεις (που εχει σχεση με την αισθητικη),το θεμα ειναι να αρεσει σε σενα,και να το καραγουσταρεις εσυ.........
καλη συνεχεια φιλε μου,και πιστευω οτι συντομα θα βρεθουμε και απο κοντα να τα πουμε...ελπιζω να καταλαβες που....:rolleyes::p:p

a-sakis 01-05-07 17:58

Εγκυμοσύνη!!!
 
Έχουμε εξελίξεις...δείτε εδώ!!

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=17137

water polo 14-05-07 23:21

Σακη, μολις καταφερεις κ γεννησεις, θα μου δωσεις....
Πολυ δυνατο ενυδριο εχεις................

a-sakis 15-05-07 08:17

Δημήτρη ας πάρω με το καλό και θα σου δώσω...
Πρώτη φορά ήταν που έμεινε εγκυος και δεν τα κράτησε παραπάνω από εβδομάδα...

MANOS74 17-05-07 14:19

Σάκη το ενυδρείο σου είναι χάρμα οφθαλμών.τελικά τα tropheus είναι πανέμορφα. Ξερεις ασχολούμαι λίγο καιρό και με αμερικάνες και δεν έχω βρεί το χρόνο να μελετήσω και άλλα είδη. (όχι ότι ξέρω καλά τις αμερικάνες αλλά τουλάχιστον τις ξεχωρίζω οπτικά)


Μπράβο πολύ καλό το ενυδρείο σου

a-sakis 17-05-07 14:36

Σε ευχαριστώ Μάνο.
Έχω αλλάξει και λίγο το aquascaping στο ενυδρείο και έχω βάλει και την εισαγωγή σε σημείο που δεν φαίνεται....
...αλλά οι λίγο οι υποχρεώσεις με την δουλειά και λίγο οι σπαρίλα που μ'έχει πιάσει(αλήθεια γιατί δεν λέμε τσιπουρίλα; μόνο οι σπάροι φημίζονται για την τεμπελιά τους;:D ) δεν έχω βγάλει καινούργιες φωτογραφίες.

Υπόσχομαι όμως μόλις λασκάρω να βγάλω φωτογραφίες και να τις ανεβάσω για να δείτε και τα ψαράκια μου που μεγάλωσαν.

billy 17-05-07 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από a-sakis (Μήνυμα 175322)
Σε ευχαριστώ Μάνο.
Έχω αλλάξει και λίγο το aquascaping στο ενυδρείο και έχω βάλει και την εισαγωγή σε σημείο που δεν φαίνεται....
...αλλά οι λίγο οι υποχρεώσεις με την δουλειά και λίγο οι σπαρίλα που μ'έχει πιάσει(αλήθεια γιατί δεν λέμε τσιπουρίλα; μόνο οι σπάροι φημίζονται για την τεμπελιά τους;:D ) δεν έχω βγάλει καινούργιες φωτογραφίες.

Υπόσχομαι όμως μόλις λασκάρω να βγάλω φωτογραφίες και να τις ανεβάσω για να δείτε και τα ψαράκια μου που μεγάλωσαν.

Αντε ρε φιλε να σε θαυμασουμε....:p:p

a-sakis 15-06-07 09:27

Αλλαγή aquascaping
 
Λοιπόν,καταρχήν συγγνώμη για τις φωτογραφίες που ακόμα ανεβάζω...:)
Το καθηστέρησα γιατί είχα σκοπό να αλλάξω τις πέτρες και να το κάνω πιο φυσικό.

Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε τις προκοπές μου.:D

a-sakis 16-06-07 20:17

Επιτέλους καινούργια φωτογραφία
 
Μία πρώτη φωτό από το αλλαγμένο ενυδρείο μου.
http://img526.imageshack.us/img526/9...3699ay9.th.jpg

περιμένω εντυπώσεις....θα ακολουθήσουν κι άλλες!!!

Z_X 16-06-07 20:32

Πολύ καλύτερο για μένα,πιό φυσικό.
και άλλες

klaz 16-06-07 20:38

σουπερπανεμορφο...
 
οχι απλα μπραβο,αλλα κατι παραπανω....
ψωνιο...!!!!!
μου αρεσε υπερβολικα....
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΚΗ!!!!!!!:p:p:p:p

a-sakis 16-06-07 21:04

ακόμα λίγες φωτό
 
Ευχαριστώ παιδιά:)

http://img362.imageshack.us/img362/1...3702tr3.th.jpg

http://img362.imageshack.us/img362/1...3713nj9.th.jpg

http://img362.imageshack.us/img362/7...3716mq2.th.jpg

ψιλοπειραματίζομαι με τις λάμπες οπότε το φως θα αλλάξει.Όπως επίσης θα προστεθούν μερικές ακόμα valisneries.

Θα ανεβάσω φωτό ξανά όταν είμαι έτοιμος.

Carebean pirate 16-06-07 21:07

Τέλιοοο..!!
Εγώ για το φωτισμό θα σου έλεγα να τον αφήσεις έτσι όπως είναι.., εμένα μου αρέσει :p

crazyio 16-06-07 21:15

Όμορφο ενυδρείο.
Τώρα οι πλάκες απο πίσω κάπου δεν μου κολλάνε καλά αλλα αν σου αρέσουν εσένα ....
αν ακουμπάνε στο τζάμι να τις προσέξεις ...

a-sakis 16-06-07 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 183514)
Όμορφο ενυδρείο.
Τώρα οι πλάκες απο πίσω κάπου δεν μου κολλάνε καλά αλλα αν σου αρέσουν εσένα ....
αν ακουμπάνε στο τζάμι να τις προσέξεις ...


Δεν ξέρω......πειραματίζομαι και εγώ.......
Τις έβαλα δοκιμαστικά να δω πως θα μου κάτσουν στο μάτι.
Μπορεί να τις βγάλω γιατί ούτως ή άλλως εκεί θα μπουν valisneries.
Θα δω.
Αλήθεια δεν κάνουμε ένα γκάλοπ....;

ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ή ΟΧΙ ΟΙ ΠΛΑΚΕΣ;
:D

MiziGr 17-06-07 13:40

Προσωπικά το ενυδρείο σου μου άρεσε πολύ!!!!! Οι πλάκες όχι.... Τις υπόλοιπες πέτρες από πού τις πήρες;;;;

a-sakis 17-06-07 13:56

Από pangea Mizi

billy 17-06-07 14:46

ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟ:smt119:smt119:smt023:smt023:smt033Μπράβ ο ρε Σάκη ...:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02656 seconds with 11 queries