Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   χαλικι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21061)

Θεοδωρος 24-11-07 10:56

χαλικι.
 
Τι προτεινετε να βαλω για χαλικι στο καινουριο ενυδρειο; Καποιο που να βοηθαει τα φυτα.

tsagod 24-11-07 11:05

καταρχην χρειαζεσαι καποιο καλο υποστρωμα, αν πας για καπως πιο απαιτητικα φυτα...

Τσιόνογλου Σταύρος 24-11-07 11:41

Ψιλό ουδέτερο χαλίκι διαμέτρου 0,1-0,2 mm στρόγγυλο σε περίπτωση που βάλεις γατόψαρα για να μη πληγωθούν τα μουστάκια τους.Και απο κάτω κάποιο καλό υπόστρωμα υπάρχουν πολλών εταιριών η επιλογη δική σου.

Θεοδωρος 24-11-07 12:52

Εγω θελω οπως ειπατε και παραπανω να εχω ψιλο χαλικι.Απο κατω λεω αν ειναι καλο να βαλο καποιο αλλο χαλικι που να βοηθαει τα φυτα.π.χ Χαλαζιακο.
Στο αλλο ενυδρειο ειχα βαλει για υποστρωμα ενα της sera αλλα μου ειπαν οτι μετα απο μερικους μηνες αυτο εξαφανιζεται.................γιατι το αποροφουν τα φυτα. Ενω αν καποιο ειδος χαλικιου βοηθαει και δεν αποροφαται απο τα φυτα θα κρατησει περισσοτερο.

klaz 24-11-07 12:55

βαζεις ειδικο φυλλοχωμα εμποτισμενο με ολα τα ιχνοστοιχεια,και στην συνεχεια απο πανω του ψιλο χαλαζιακο χαλικι,και τελος.
ποσο πιο απλα να σου πψ,οτι ο καλυτερος τροπος ειναι ΠΑΝΤΑ ο φυσικος...!!

annivas2000 26-11-07 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θεοδωρος (Μήνυμα 216622)
Εγω θελω οπως ειπατε και παραπανω να εχω ψιλο χαλικι.Απο κατω λεω αν ειναι καλο να βαλο καποιο αλλο χαλικι που να βοηθαει τα φυτα.π.χ Χαλαζιακο.
Στο αλλο ενυδρειο ειχα βαλει για υποστρωμα ενα της sera αλλα μου ειπαν οτι μετα απο μερικους μηνες αυτο εξαφανιζεται.................γιατι το αποροφουν τα φυτα. Ενω αν καποιο ειδος χαλικιου βοηθαει και δεν αποροφαται απο τα φυτα θα κρατησει περισσοτερο.

Κανενος ειδους ''χαλικι'' δε βοηθαει τα φυτα. Μονο ενα θρεπτικο υποστρωμα (που δεν ειναι σκετο χαλικι) μπορει να βοηθησει τα φυτα που κι αυτο εξαρταται απο το τι θες να κανεις. Τα θρεπτικα υποστρωματα δεν ''εξαφανιζονται'' - απλα καταναλωνονται τα θρεπτικα συστατικα που περιεχουν-. Αποφασισε τι ειδους ενυδρειο θες (υψηλων/χαμηλων απαιτησεων για φυτα) διαβασε λιγο και για υποστρωματα και αναλογως υπαρχουν διαφορες λυσεις που μπορουν να κανουν μια χαρα τη δουλεια (σκετο χαλικι, σκετο υποστρωμα, χαλικι με υποστρωμα κλπ).

basillis 27-11-07 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 (Μήνυμα 217124)
Κανενος ειδους ''χαλικι'' δε βοηθαει τα φυτα. Μονο ενα θρεπτικο υποστρωμα (που δεν ειναι σκετο χαλικι) μπορει να βοηθησει τα φυτα που κι αυτο εξαρταται απο το τι θες να κανεις. Τα θρεπτικα υποστρωματα δεν ''εξαφανιζονται'' - απλα καταναλωνονται τα θρεπτικα συστατικα που περιεχουν-. Αποφασισε τι ειδους ενυδρειο θες (υψηλων/χαμηλων απαιτησεων για φυτα) διαβασε λιγο και για υποστρωματα και αναλογως υπαρχουν διαφορες λυσεις που μπορουν να κανουν μια χαρα τη δουλεια (σκετο χαλικι, σκετο υποστρωμα, χαλικι με υποστρωμα κλπ).


Δηλαδή ενα υπόστρωμα (π.χ. της sera ή της tetra ή και οποιοδήποτε άλλο) που έχει τοποθετηθεί κάτω και μέσα στο χαλίκι,
εξακολουθέί να είναι είναι ενεργό και μετά απο 2-3 χρόνια?

annivas2000 27-11-07 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 217374)
Δηλαδή ενα υπόστρωμα (π.χ. της sera ή της tetra ή και οποιοδήποτε άλλο) που έχει τοποθετηθεί κάτω και μέσα στο χαλίκι,
εξακολουθέί να είναι είναι ενεργό και μετά απο 2-3 χρόνια?

Ειπαμε οτι δεν ειναι ''ενεργο'' με την εννοια οτι τα θρεπτικα συστατικα που ειχε οταν το αγορασαμε εχουν καταναλωθει. Απο την αλλη ομως με την παροδο του χρονου ιζηματα (muml) που προερχονται απο την αποσυνθεση τροφων, φυτων κλπ, εισχωρουν μεσα στο οποιο υποστρωμα και το ''επανεμπλουτιζουν'' μπορουμε να πουμε.

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 23:10

Και άν θέλουμε το ενισχύουμε και με ταμπλέτες.

basillis 27-11-07 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 (Μήνυμα 217378)
Ειπαμε οτι δεν ειναι ''ενεργο'' με την εννοια οτι τα θρεπτικα συστατικα που ειχε οταν το αγορασαμε εχουν καταναλωθει. Απο την αλλη ομως με την παροδο του χρονου ιζηματα (muml) που προερχονται απο την αποσυνθεση τροφων, φυτων κλπ, εισχωρουν μεσα στο οποιο υποστρωμα και το ''επανεμπλουτιζουν'' μπορουμε να πουμε.


Φίλε anniva, περίεργο μου φάνηκε αυτό, και ομολογώ οτι δεν το ήξερα. ''Ιζήματα προερχόμενα απο αποσύνθεση σάπιων φυτών και υπολοιμάτων τροφής μπορούν να είναι και ωφέλημα σε ενα ενυδρείο. Τότε γιατί τρέμουμε να μην μένουν υπολοίματα στο χαλίκι? Όλα αυτά δεν παράγουν αμμωνία?

orck 27-11-07 23:30

φιλε Σταυρο
χαλικη με διαμετρο 0,1-0,2mm δεν νομιζω οτι ειναι χαλικι αλλα αμος (και μαλιστα ιδιαιτερα λεπτη)
εισαι σιγουρος για την διαμετρο που εγραψες;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 216594)
Ψιλό ουδέτερο χαλίκι διαμέτρου 0,1-0,2 mm στρόγγυλο σε περίπτωση που βάλεις γατόψαρα για να μη πληγωθούν τα μουστάκια τους.Και απο κάτω κάποιο καλό υπόστρωμα υπάρχουν πολλών εταιριών η επιλογη δική σου.


annivas2000 27-11-07 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 217385)
Φίλε anniva, περίεργο μου φάνηκε αυτό, και ομολογώ οτι δεν το ήξερα. ''Ιζήματα προερχόμενα απο αποσύνθεση σάπιων φυτών και υπολοιμάτων τροφής μπορούν να είναι και ωφέλημα σε ενα ενυδρείο. Τότε γιατί τρέμουμε να μην μένουν υπολοίματα στο χαλίκι? Όλα αυτά δεν παράγουν αμμωνία?

Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για φυτεμενα ενυδρεια. Δεν ειναι η ιδια η αντιμετωπιση αυτων των ιζηματων σε φυτεμενα και μη. Υπαρχουν πολλα φυτεμενα ενυδρεια που κανουν πολυ αραια (γιατι δε μπορουν κιολας) σκουπα βυθου και τα ιζηματα κατακαθονται στο υποστρωμα συνεχως και προσφερουν τροφη στα φυτα. Η αμμωνια διασπαται απο τα βακτηριδια και καποια ποσοτητα απορροφουν και τα φυτα.

Οντως διαμετρος 0,1 ειναι αρκετα ψιλη, καλυτερα στο 0,2-0,3.

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 23:58

Τέλοσπαντων το πιό ψηλό χαλίκι που υπάρχει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02805 seconds with 11 queries