Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   κερατόφυλλο για λίπασμα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37126)

karxarini 21-01-10 22:59

κερατόφυλλο για λίπασμα??
 
Λοιπόν... η απορία μου είναι η εξής ...
στη φύση γενικά οτιδήποτε φυτό χαλάει , πέφτει στο χώμα , ανακατεύεται με αυτό , σαπίζει και τα θρεπτικά του συστατικά διασπώνται σε αυτό , οπότε αργότερα χρησιμποιείται απο τα υπόλοιπα φυτά . Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το κερατόφυλλο σαν λίπασμα?? δηλαδή να θάβουμε το κερατόφυλλο στο βυθό , με το σκοπό να διασπαστεί και να χρησιμοποιηθεί απο φυτά με ρίζες?

panos1972 21-01-10 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 407841)
Λοιπόν... η απορία μου είναι η εξής ...
στη φύση γενικά οτιδήποτε φυτό χαλάει , πέφτει στο χώμα , ανακατεύεται με αυτό , σαπίζει και τα θρεπτικά του συστατικά διασπώνται σε αυτό , οπότε αργότερα χρησιμποιείται απο τα υπόλοιπα φυτά . Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το κερατόφυλλο σαν λίπασμα?? δηλαδή να θάβουμε το κερατόφυλλο στο βυθό , με το σκοπό να διασπαστεί και να χρησιμοποιηθεί απο φυτά με ρίζες?

Δεν είναι ούτε σωστό ούτε πρακτικό 1ον διότι σηκώνεις πολλά άλλα υλικά από το βυθό κατά την τοποθέτηση με αποτέλεσμα να σου ανεβάσει το ενυδρείο αμμωνία, 2ον πού να χώσεις ολόκληρο κερατόφυλλο από κάτω το βλέπεις εύκολό; 3ον μέχρι να φτάσει σε επίπεδο λιπάσματος περνώντας από διάφορα στάδια αποσύνθεσης, θα σου ρημάξει εντελώς τη χημεία του ενυδρείου και εάν μιλάμε για μεγάλες ποσότητες θα στα κάψει όλα. Ταμπλετίτσα και ζουμάκια....

Rigel 22-01-10 02:40

Δεν ξερω για ενυδρειο,εγω παντως το κερατόφυλλο που περισσεύει αντι να το πεταω το ρίχνω στη ζαρντινιέρα που εχω στο μπαλκόνι για λίπασμα...:D

potami 22-01-10 14:02

εχει ριξει κανεις καφε μεσα στο ενυδρειο του για λιπασμα και τονοτικο;

panos1972 22-01-10 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 407994)
εχει ριξει κανεις καφε μεσα στο ενυδρειο του για λιπασμα και τονοτικο;

Έχεις εσύ;;;;;

potami 22-01-10 16:22

οχι αλλά πρεπει να ειναι καλο

Apollwnas 22-01-10 19:51

Τι καφε στιγμιαιο,φιλτρου η φραπε ?

thanasis76 22-01-10 20:00

στο θεμα του καφε να πω οτι η μητερα μου ριχνει τα υπολοιματα του γαλλικου καφε στα φυτα της με πολυ καλα αποταιλεσματα....
κανει καλη δουλεια...
αλλα για το ενυδρειο πως θα γινει?? θα τρωνε και τα ψαρια καφε??

potami 22-01-10 20:44

κατακαθι καφε

θα σπινταρουν λιγο αλλα δεν θα παθουν τιποτε

με τη ζαχαρη ομως δεν ξερω τι γινεται
μαλλον θα δωσει νιτρικα οποτε καλυτερα εναν πικρο

Πάνος 22-01-10 20:50

προσωπικα το ενυδρειο μου το προτιμω ελαφρυ με αρκετο γαλα!:smt120

Dimis 22-01-10 21:04

Εγω πινω καπουτσινο και φοβαμαι μην τα πιασει καουρα απο την κανελα.

harris samos 22-01-10 21:29

μετά να βάλεις και νόβα στο ενυδρείο με τόσο καφέ δε θα τα παίρνει ο ύπνος και άμα μπει η τηλεόραση ξεχάστε της αναπαραγωγές

Apollwnas 22-01-10 21:57

Εξαρταται τι καναλι θα δουν στο νοβα ......:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries