Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   νεος στα φυτα!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27169)

thanasis76 30-09-08 15:37

νεος στα φυτα!!!!
 
καλησπερα !!!! μετα απο αγορα νεου ενυδρειου με σκοπο να γινει φυτεμενου σημερα ξεκιναει το στησιμο...
ελαβα τα παντα υποστρωμα, φυτα, ξυλα, και το μονο που λειπει ειναι η δευτερη λαμπα...
σας βαζω φωτο απο το ξεκινημα να περετε μια ιδεα...

crazyio 30-09-08 16:02

τελικά τα ασύμμετρα ξύλα έχουν κάνει για τα καλά την επανάσταση τους ! :D
Ξεκινάς με καλές προοπτικές κατά την γνώμη μου ..
Άν ήμουν στην θέση σου θα έντυνα το μεγαλύτερο μέρος των ξύλων δεξιά με java moss και θα την άφηνα να απλωθεί ....
Θα δείξει υπέροχο .... ;)

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους με φωτογραφίες ..

Πάνος 30-09-08 16:06

ωραια ξυλα..ξεκινα να δημιουργεις!!!

chrisx 30-09-08 16:07

Ωραία τα ξύλα, ωραίο το στήσιμο (κρύψιμο εξοπλισμού και χώρος αριστερά για κολύμπι) ωραία και η ιδέα του crazyio για moss. Καλή συνέχεια...

Teo 30-09-08 16:13

Πολυ ομορφα ξυλα!!!Εαν κανεις και αυτο που προτεινει ο crazyio θα δειξει πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
Περιμενουμε την συνεχεια :cool::cool::cool:

thanasis76 30-09-08 20:17

καλησπερα!!! σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και ευχομαι να πετυχω αυτο που εχω στο μυαλο μου...
java moss δεν εχω αυτη τη στιγμη...
και για να ξερετε να τι φυτα μου ηρθαν σημερα!!!!

1 x hydrocotyle leucocophala
1 x hygrophilia difformis subm
2 x lilaleopsis mayritiana
2 x vasicularia dybyana por
1 x taxiphyllum spec pad


πιο κατω βλεπετε στις πρωτες φωτο το ενυδρειο αφου εχει μπει το υποστρωμα και το χαλικι...
και στις αλλες 2 το ενυδρειο αφου εχει μπει το (πολυυυ) μπολι...:smt041

οτι αποψεις και γνωμες δεκτες και σας ευχαριστω!!!!
οσο για το χωρο για κολυμπι που ειπε καποιος απλα να σας πω οτι
το ενυδρειο θα εχει κατοικους γαριδες....
και ισως αλλα δεν νομιζω κανενα κοπαδακι νεον...

thanasis76 30-09-08 20:34

σορυ ξεχασα τις φωτο... χιχιχιχι:D:D

thanasis76 30-09-08 20:40

να και η αλλη...

delta66 30-09-08 21:03

Μικρα φυτα για τη ριζα, η προταση μου :

Αριστερα στα κλαδια : δεμενη Java moss (Taxiphyllum barbieri) ή αν βρεις πιο καλα Spiky moss (Taxiphyllum sp.) πιο ομορφη (ΙΜΟ)
Δεξια στο χοντρο μερος τη ριζας : σκαλωμενη Java fern (Μicrosorum pteropus)
Υπομονη και μετα απολαυση.



ΥΓ. Οι moss αντεχουν το ταξιδι.
Απλα ειναι μικρη η ποσοτητα.
Εχουν εγγυση αν ερθουν σαπια, τους στελνεις φωτο με τα σαπια και σου στελνουν αλλα δωρεαν, (διαβασε σχετικα).
Εχουν γινει αγορες απο συνχομπιστες που επιβεβαιωνουν τα παραπανω.
http://stores.ebay.com/AquaticMagic_...QQftidZ2QQtZkm

ΥΓ να δω οταν σταματησει να βγαζει η βρυση σου 6 pH, πως θα μαλακωνεις το νερο, αφου εισαι των σκληρων και δεν το κατεχεις το αθλημα :D

thanasis76 30-09-08 21:10

[quote=delta66;293515]Μικρα φυτα για τη ριζα, η προταση μου :

Αριστερα στα κλαδια : δεμενη Java moss (Taxiphyllum barbieri) ή αν βρεις πιο καλα Spiky moss (Taxiphyllum sp.) πιο ομορφη (ΙΜΟ)
Δεξια στο χοντρο μερος τη ριζας : σκαλωμενη Java fern (Μicrosorum pteropus)
Υπομονη και μετα απολαυση.



ΥΓ. Οι moss αντεχουν το ταξιδι.
Απλα ειναι μικρη η ποσοτητα.
Εχουν εγγυση αν ερθουν σαπια, τους στελνεις φωτο με τα σαπια και σου στελνουν αλλα δωρεαν, (διαβασε σχετικα).
Εχουν γινει αγορες απο συνχομπιστες που επιβεβαιωνουν τα παραπανω.
http://stores.ebay.com/AquaticMagic_...QQftidZ2QQtZkm

ΥΓ να δω οταν σταματησει να βγαζει η βρυση σου 6 pH, πως θα μαλακωνεις το νερο, αφου εισαι των σκληρων και δεν το κατεχεις το αθλημα quote]

σε ευχαριστω για τις πρωτασεις σου...
πρως το παρον πρεπει να βαλω αυτα τα φυτα που εχω και αν βρω κατι αλλο καλος...
οσο για το νερο επιδη εισαι κακος...:smt041:smt041 δε θα σταματησει ποτε!!!!
και αντε και σταματησε τοσο δυσκολο ειναι με τοσο μικρο ενυδρειο βρε???

xontros 30-09-08 21:17

Καλή αρχή! :smt041

Το ξύλο δεν παίζεται! Τυχεράκιδες όλοι, με τα ωραία ξύλα σας! Αλλά θα σας δείξω εγώ.. θα δείτε τι θα πάθετε.. :D:D:D

Γιατί το έκανες έτσι χάλια το ενυδρείο? Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι! Θα μπορούσες να βάλεις καινούριο υλικό στο άλλο ενυδρείο (αντικαθιστώντας μέρος του βιολογικού υλικού), και το "μπιχλιασμένο" υλικό να το βάλεις στο καινούριο φίλτρο.. Ή θα μπορούσες αντίστοιχα να στίψεις ή να ξεπλύνεις το παλιό υλικό μέσα στο καινούριο φίλτρο.. Θα μου πεις.. Δε θα "έστρωνε" ο βυθός.. Αλλά αφού υπάρχουν βακτηρίδια, με λίγη αμμωνία, ο πολλαπλασιασμός τους θα ήταν πολύ γρήγορος (αν δεν κάνω λάθος έχουν χρόνο διπλασιασμού περί τις 15 ώρες).. Μόλις κάτσει τώρα αυτό, θα μείνει ένα χάλι κάτω.. Πώς θα το καθαρίσεις?

thanasis76 30-09-08 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 293523)
Καλή αρχή! :smt041

Το ξύλο δεν παίζεται! Τυχεράκιδες όλοι, με τα ωραία ξύλα σας! Αλλά θα σας δείξω εγώ.. θα δείτε τι θα πάθετε..

Γιατί το έκανες έτσι χάλια το ενυδρείο? Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι! Θα μπορούσες να βάλεις καινούριο υλικό στο άλλο ενυδρείο (αντικαθιστώντας μέρος του βιολογικού υλικού), και το "μπιχλιασμένο" υλικό να το βάλεις στο καινούριο φίλτρο.. Ή θα μπορούσες αντίστοιχα να στίψεις ή να ξεπλύνεις το παλιό υλικό μέσα στο καινούριο φίλτρο.. Θα μου πεις.. Δε θα "έστρωνε" ο βυθός.. Αλλά αφού υπάρχουν βακτηρίδια, με λίγη αμμωνία, ο πολλαπλασιασμός τους θα ήταν πολύ γρήγορος (αν δεν κάνω λάθος έχουν χρόνο διπλασιασμού περί τις 15 ώρες).. Μόλις κάτσει τώρα αυτό, θα μείνει ένα χάλι κάτω.. Πώς θα το καθαρίσεις?


δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες για το στρωσιμο...
αλλα τα σφουγγαρια του μεγαλου δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που εχει το μικρο για να κανω αλλαγη...
και απο την αλλη ειναι ο δικος μου τροπος αυτος για να γεμιζει το καινουργιο φιλτρο με πολα βακτηριδια... εχω μπολιασει εδω στη Συρο πολλα ενυδρεια ετσι και ηταν super... οσο για τον βυθο το μονο που κανεις στο τελος ειναι μια ελαφρα σκουπιτσα... και ολα ειναι τελεια...
οσο για τα ξυλα οντως ειναι πανεμορφα
και φαντασου οτι ειναι δωρο...
τα διαλεξα οταν πηρα το ενυδρειο και μου ειπε αυτα παρτα ετσι δωρο... :smt041:smt041

kwnstantina 30-09-08 23:24

θαναση καλη αρχη.παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο θα γινει.και πολυ ωραιο ξυλο.:p:p:pπεριμενουμε και αλλες φωτο:confused::confused:

Raven 01-10-08 00:52

Καταπληκτικα ξυλα !!:smt118 Εχεις το προνομιο να κατεχεις αριστο υλικο για να φτιαξεις εναν υπεροχο γαριδο-κηπο. Οσο για φυτα, δες τι θα χρειαστεις κι εμεις ειμαστε εδω.
Καλη συνεχεια φιλε μου.

makis206 01-10-08 08:10

Καλή συνέχεια κι από μένα στο τέλειο αποτέλεσμα που αναμένεται να βγάλεις για άλλη μια φορά !!

:smt041

chemical mac 01-10-08 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 293506)
1 x hydrocotyle leucocophala
1 x hygrophilia difformis subm
2 x lilaleopsis mayritiana
2 x vasicularia dybyana por
1 x taxiphyllum spec pad

Εξαιρετικό ξύλο. Η vesicularia και το taxiphyllum είναι και τα δυο Moss. Ισως ο προμηθευτής σου να εννοεί δυο διαφορετικά είδη αλλά στην ουσία είναι το ίδιο. Η ιδέα να βάλεις moss στο ξύλο είναι ωραία αλλά έχε υπόψη σου ότι θα πρέπει να είσαι με το ψαλιδάκι στο χέρι όλη την ώρα. Αμα σου ξεφύγει γεμίσζει φίλτρα κτλ και δεν είναι και το καλύτερο. Όσο για το lilaleopsis mayritiana απαιτεί δυνατό φωτισμό για να μπορέσει να στρωθεί σα γρασίδι, οπότε κανόνισε τι θα κάνεις με τις λάμπες σου. Καλή επιτυχία.

thanasis76 01-10-08 17:28

καλησπερα και παλι!!! σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και ευχομαι να μπορεσω να φτιαξω κατι ομορφο...
η αληθεια ειναι οτι τωρα στο στησιμο των φυτων μου φενετε βουνο βλεποντας ολους τους δικους σας κηπους....
για να δουμε τι θα καταφερω...
σας ευχαριστω για την βοηθεια σας...

thanasis76 01-10-08 21:55

καλησπερα!!! μολις τελειωσα το φυτεμα...
σας ανεβαζω μια φωτο να παρετε μια ιδεα αλλα δεν ξερω σιγουρα αν ειναι το τελειωτικο...
θελω να το επεξεργαστω λιγε μερες με το ματια μου και να ακουσω την γνωμη σας...
το τελικο χαλικακι δεν εχει μπει ακομα...
θα μπει μολις ειναι ετοιμο οριστικα...:smt041:smt041
το φιλτρακι που φενετε θα φυγει, ειναι βοηθητικα εκει με ενυδρειακο υαλοβαμβακα για να καθαρισει το νερο...:smt041:smt041
περιμενω τα σχολια σας... οχι τοσο για τα φυτα γιατι δεν ηταν σε καλη κατασταση και το ξερω...

σας ευχαριστω!!!!

delta66 01-10-08 22:05

Το χαλικακι τι εχει και θα το αλλαξεις? :roll:

Teo 01-10-08 22:07

Μια χαρα το βλεπω!!!
Αντε με το καλο να γινει δασακι !!!:smt041:smt041:smt041

thanasis76 01-10-08 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 293877)
Το χαλικακι τι εχει και θα το αλλαξεις? :roll:


τιποτα δεν εχει...
θα μπει απο πανω αλλο σκουρο φυσικο... να εχει πολυ βαθος μεχρι το υποστρωμα... δεν ειμαστε να ξεκιναμε με αλγες....:D:D:D
-------------------------
παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!! κι εσεις ετσι ξεκινησατε??
γιατι μου φενετε αδειο...??
θα χαρω να ακουσω και αρνητικα σχολια και τυχον τι δεν σας αρεσει...

blondi 01-10-08 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 293879)
τιποτα δεν εχει...
θα μπει απο πανω αλλο σκουρο φυσικο... να εχει πολυ βαθος μεχρι το υποστρωμα... δεν ειμαστε να ξεκιναμε με αλγες....:D:D:D
-------------------------
παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!! κι εσεις ετσι ξεκινησατε??και χειρότερα..
γιατι μου φενετε αδειο...??θελει και άλλα φυτα και αφίσα
θα χαρω να ακουσω και αρνητικα σχολια και τυχον τι δεν σας αρεσει...

την ριζα που εχεις πίσω στην πλάτη γύρνα την λίγο να κοιτάει διαγώνια, βάλε απο πίσω της ψηλά φυτά και μπροστά της φυτά μέτριου μεγέθους ετσι που να δίνει την ψευδαίσθηση ότι η ρίζα ξεφυτρώνει απο τα φυτά, απλά μην τα βάλεις σε παράληλη διάταξη(μια σειρά φυτά μια σειρα ξύλα) για την moss σε είπαν τα παιδιά πιο πάνω,το χαλίκι είναι ωραίο αλλά αν θες βάλε και καμιά πετρουλα με κανα χαμηλό φυτό γύρω γύρω για να μην φαίνεται ξεκάρφωτη, πάντως είσαι σε καλό δρόμο έχεις όρεξη και σίγουρα με λίγο ψάξιμο θα μείνεις έκπληκτος απο το αποτέλεσμα, καλή επιτυχια!!!

thanasis76 02-10-08 06:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blondi (Μήνυμα 293891)
την ριζα που εχεις πίσω στην πλάτη γύρνα την λίγο να κοιτάει διαγώνια, βάλε απο πίσω της ψηλά φυτά και μπροστά της φυτά μέτριου μεγέθους ετσι που να δίνει την ψευδαίσθηση ότι η ρίζα ξεφυτρώνει απο τα φυτά, απλά μην τα βάλεις σε παράληλη διάταξη(μια σειρά φυτά μια σειρα ξύλα) για την moss σε είπαν τα παιδιά πιο πάνω,το χαλίκι είναι ωραίο αλλά αν θες βάλε και καμιά πετρουλα με κανα χαμηλό φυτό γύρω γύρω για να μην φαίνεται ξεκάρφωτη, πάντως είσαι σε καλό δρόμο έχεις όρεξη και σίγουρα με λίγο ψάξιμο θα μείνεις έκπληκτος απο το αποτέλεσμα, καλή επιτυχια!!!


καλημερα!!! σε ευχαριστω!! ορεξη εχω...:smt041:smt041
η ριζα που λες αν λες αυτη που ειναι δεξια ειναι λιγο διαγωνια και απο πισω της κρυβει τον εξωπλισμο... της εχω βαλει πανο moss και οταν αναπτηχθει θα δειξει ομορφα...
θα δω αν γυρναει λιγο ακομα...
πετρα θα βαλω αλλα αν βρω καποια να δενει με το ολο set up:D
αυτη τη στιγμη εχω απο το αλλο ενυδρειο 1-2 anubies....
σκεφτομαι να την βαλω μαζι με μια πετρα
στις ριζες του hydrocotyle leucocephala
για να μην φιανονται ετσι αδεια τα κλαδια του στη βαση...
τι λετε???

thanasis76 02-10-08 18:11

καλησπερα!!!! παιδια εχω κανει κατι σκεψεις και θελω να μου πειτε την γνωμη σας....
εκει που ειναι το κοκκινος βελος σκεφτομαι να βαλω καμια πετρα...
εκει που ειναι το μπλε βελος ( πισω απο το ξυλο ) σκεφτομαι να βαλω κανενα φυτο με μακρυα πλουσια φυλλα
και εκει που ειναι το κιτρινο βελος να εβαζα μια μικρη πετρα με καμια βαλισνερια για να μην φενονται οι αδειοι κορμοι...
τι λετε???

delta66 02-10-08 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 294076)
...
και εκει που ειναι το κιτρινο βελος να εβαζα μια μικρη πετρα με καμια βαλισνερια για να μην φενονται οι αδειοι κορμοι...
τι λετε???

Μια χαρα ειναι οι κορμοι γιατι να τους κρυψεις?
Κανενα φυτο εκει βαλε (java fern), πετρα δεν χρειαζεται.

thanasis76 02-10-08 20:16

καλησπερα και παλι... σας εχω ζαλισει μαλλον αλλα ειμαι πρωταρης και ρωταω...:D
απο χθες το ενυδρειο φυτευτηκε και τα φωτα τα αναβω 6 ωρες καθε μερα και σταδιακα θα ανεβενω....
καλα ειναι ετσι???
απο λιπασμα ειμαι με το υποστρωμα...
πρεπει να ριχνω κανενα υγρο λιπασμα και ποιο θα μου λεγατε??
για co2 πρεπει να ξεκινησω τωρα η πιο πισω???
σας ευχαριστω!!!

xontros 02-10-08 20:31

Καλησπέρα! Και καλή αρχή!
(ελπίζω τουλάχιστον να σε αποζημιώνει και να σε ηρεμεί από τις ατυχίες που διάβαζα στο άλλο σου ποστ, και που με στενοχώρησαν κι εμένα)

Τίποτα απολύτως από λίπασμα για την ώρα.. Θα αρχίσουν να στο ζητάνε από μόνα τους τα φυτά.. Μή σου πώ να βάλεις και λίγο κερατόφυλλο, να ρουφάει θρεπτικά, γιατί το πρώτο διάστημα τα θρεπτικά συστατικά που απελευθερώνονται από το υπόστρωμα είναι πολλά, και τα φυτά δε θα έχουν προσαρμοστεί με τη μία για να μπορούν να τα τραβάνε.. (έχει ένα σχετικό άρθρο και στο site του κ. Τσάμη)

Όσο για το CO2, ξεκίνα από τώρα, ναι.. DIY θα φτιάξεις, ή κατευθείαν σε μπουκάλα?

thanasis76 02-10-08 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 294120)
Καλησπέρα! Και καλή αρχή!
(ελπίζω τουλάχιστον να σε αποζημιώνει και να σε ηρεμεί από τις ατυχίες που διάβαζα στο άλλο σου ποστ, και που με στενοχώρησαν κι εμένα)

Τίποτα απολύτως από λίπασμα για την ώρα.. Θα αρχίσουν να στο ζητάνε από μόνα τους τα φυτά.. Μή σου πώ να βάλεις και λίγο κερατόφυλλο, να ρουφάει θρεπτικά, γιατί το πρώτο διάστημα τα θρεπτικά συστατικά που απελευθερώνονται από το υπόστρωμα είναι πολλά, και τα φυτά δε θα έχουν προσαρμοστεί με τη μία για να μπορούν να τα τραβάνε.. (έχει ένα σχετικό άρθρο και στο site του κ. Τσάμη)

Όσο για το CO2, ξεκίνα από τώρα, ναι.. DIY θα φτιάξεις, ή κατευθείαν σε μπουκάλα?


φιλε αστα με το αλλο ποστ... ο διαολος με εβαλε να το κανω...:smt009:smt009
για το co2 θα φτιαξω diy τωρα και οταν μπορεσω λεω να παρω μια μπουκαλα...
κερατοφυλλο θα βαλω αλλα το υποστρωμα που ειναι βαθυα, βγαινει τοσο πολυ??
η egeria που εβαλα, δεν τραβαει και αυτη???

H2O 02-10-08 20:46

Συγχαρητηρια, εξελισεται σε παρα πολυ ωραιο.

xontros 02-10-08 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 294122)
φιλε αστα με το αλλο ποστ... ο διαολος με εβαλε να το κανω...:smt009:smt009
για το co2 θα φτιαξω diy τωρα και οταν μπορεσω λεω να παρω μια μπουκαλα...
κερατοφυλλο θα βαλω αλλα το υποστρωμα που ειναι βαθυα, βγαινει τοσο πολυ??
η egeria που εβαλα, δεν τραβαει και αυτη???

Ατυχίες συμβαίνουν, σε όλα τα θέματα, παντού.. Don't worry λοιπόν..

Ξεκίνα με το CO2, μια χαρά θα είσαι σε πρώτη φάση για τα λίτρα σου, αν έχεις και μπάλαστ εξωτερικό να το βάλεις δίπλα (γιατί με τα κρύα τώρα πέφτει η απόδοση).. Και όταν βαρεθείς τα μίγματα, ή όταν αρχίσεις να ανεβάζεις τις απαιτήσεις, βλέπεις.. Από διάχυση τι θα κάνεις?

Δεν παίζει τόσο βασικό ρόλο το πάχος του χαλικιού σε αυτό.. (το πολύ χαλίκι το βάζουμε για να κάθεται το υπόστρωμα στον πάτο και να μην ανακατεύεται με το νερό, κυρίως όταν βάζεις και βγάζεις φυτά).. Ούτως ή άλλως όμως έρχεται σε επαφή με το νερό.. Και θρεπτικά συστατικά ούτως ή άλλως διαλύονται στην υδατική στήλη.. Μη σε φοβίζει όμως, λίγα γρήγορα φυτά να έχεις θα κάνουν τη δουλειά τους, και θα ισορροπήσει σιγά σιγά το σύστημα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02650 seconds with 11 queries