Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Θα αντέξει το έπιπλο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53930)

Kotsos 20-06-11 23:47

Θα αντέξει το έπιπλο??
 
1 Συνημμένο(α)
λοιπόν παρακάτω είναι το σχήμα..
Το μήκος του είναι 145, και το πλάτος 35 εκατοστά..
αριστερα και δεξια τα ξύλα είναι 15mm και στην μέση έχει ένα διπλο 15 διλαδή 30mm. Το πάνω ξύλο είναι 30mm.
Επίσης έχει δυο οριζοντια ράφια απο 15αρι ξύλο σε κάθε ντουλάπι...
Πάνω έχει το 100ρι μου,94 νομιζω καθαρα, και θέλω να κολίσω ένα απο άκρη σε άκρη..
Σύνολο 150 λίτρα 8αρι τζάμι...
Προβλήματα ισσοροπίας δεν έχει, σταθερότατο το έπιπλο..
Θα αντέξει όμως το βάρος??
Το ξύλο είναι αυτο το ντυμένο πριονίδι mdf νομίζω το λένε..(?)

giwrgos_1977 20-06-11 23:52

hi!
 
καλησπερα φιλε!
εγω που ειμαι μαραγκος σου λεω οτι δ θα αντεξει.
πρεπει να βαλεις και τα πλαινα 3αρι mdf κ στη μεση καλυτερα να εχεις 2 χωρισματα.

akoulis 21-06-11 02:08

μονο εσωτερικα μπορει να κανεις την μετατροπη για πιο απλα,κι'αυτο μονο με σιδεριες.εξωτερικα μπορει να χαλασεις την μοστρα του επιπλου.να ξερεις κι'ολας οτι αν η βαση του επιπλου ειναι κι'αυτη απο mdf που συγουρα ειναι πρεπει να αντικατασταθει η με μασιφ η η σιδερια που θα βαλεις απο μεσα να ακουμπαει στο πατωμα.κι'αυτο γιατι αν το mdf ερθει σ'επαφη με το νερο φουσκωνει και τοτε διαλυεται.και οπως ειπε ο γιωργος χωρισματα μπολικα.;)

Kotsos 21-06-11 05:25

Αν δεν αντέχει δεν θα το ενισχύσω, απλά δεν θα γίνει το ενυδρείο..
Αν βγάλω απλά την πλάτη που είναι μια 3αρα φλούδα και βάλω 1μισαρι mdf, ετσι ωστε να δέσει όλο μαζι??

akoulis 22-06-11 04:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 601409)
Αν δεν αντέχει δεν θα το ενισχύσω, απλά δεν θα γίνει το ενυδρείο..
Αν βγάλω απλά την πλάτη που είναι μια 3αρα φλούδα και βάλω 1μισαρι mdf, ετσι ωστε να δέσει όλο μαζι??

η πλατη δεν το δενει. μονο τα καρφακια της μπορουν να το κανουν.δεν φτανει αυτο:(:(

Kotsos 22-06-11 12:17

Οχι καρφάκια βίδες...
Αλλα επειδη δεν πίστικα οτι δεν αντεχει, καποια στιγμή θα κατεβάσω το 100 λιτρο, και θα ανεβω πανω με αλλα 3 ατομα.. :D

akoulis 23-06-11 03:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 601792)
Οχι καρφάκια βίδες...
Αλλα επειδη δεν πίστικα οτι δεν αντεχει, καποια στιγμή θα κατεβάσω το 100 λιτρο, και θα ανεβω πανω με αλλα 3 ατομα.. :D

mporeis να βαλεις και τεσερα 50κιλα τσουβαλια τσιμεντο;).θα τ'αντεξει....ο χρονος ομως θα κανει την ζημια.και να ξερεις το mdf δεν συνηστατε για μεγαλα ενυδρεια .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 601792)
Οχι καρφάκια βίδες...
Αλλα επειδη δεν πίστικα οτι δεν αντεχει, καποια στιγμή θα κατεβάσω το 100 λιτρο, και θα ανεβω πανω με αλλα 3 ατομα.. :D

και μπετοβεργες να ειναι στο πλαισιο καρφονονται..αυτο δεν σημενη οτι κρατανε την κατασκευη

Kotsos 23-06-11 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 601812)
και μπετοβεργες να ειναι στο πλαισιο καρφονονται..αυτο δεν σημενη οτι κρατανε την κατασκευη

Το ίδιο είναι αμα έχει και άμα δεν εχει πλάτη:confused: Εννοείται πως η πλάτη θα το δεσει... Κάτι σαν το Χ που βάζουν στις μεταλικές βάσεις...

akoulis 23-06-11 14:28

kotso η μετατροπη ειναι απλη.εχεις δει κατι γαλβανιζε τετραγωνα σιδερα 3 ποντα;;παρε 4 η καλητερα 6 απ'αυτα.πανε σ'ενα σιδερα να σου κολισει σ'ολα στην μια μερια μια λαμαρινα με τρυπες για να της βιδωσεις στον παγκο απο μεσα.βγαλε τα ραφια.βιδωσε τα ποδια απο μεσα κολιτα στα πλαινα πανω στον παγκο.βαλε τα ραφια και οπου χρειαστη κοφτα.και τελος κατω στα σηδερα βαλε ταπες για να μην γδαρθει το πατωμα.το μονο που πρεπει να προσεξης τα ποδια πρεπει να ακουμπουν στο εδαφος.αν βρεις σιδερο τετοιο τοτε το κοστος θα ειναι 000;)

mikrosaquaristas 23-06-11 14:33

εμένα σε αντίστοιχο έπιπλο το οποίο συνεργάζεται και με έναν τοίχο απο τούβλα(δηλαδή το πάνω ξύλο πατάει στην μία άκρη πάνω στον τουβλότοιχο) ακύρωσα την ιδέα μου γιατί
όλα αυτά τα κουζινοέπιπλα πατάνε στο έδαφος με κάτι πλαστικά "πόδια" εντελώς αμφίβολα.....
και εσένα έτσι δεν είναι?

εντωμεταξύ μάλλον δεν έχεις mdf(αυτό έχει εμφάνιση σαν συμπιεσμένη σκόνη ξύλου) αλλά μάλλον μελαμίνη (δεν ξέρω αν το λέω σωστά,πάντως έχει εμφάνιση σαν συμπιεσμένο ροκανίδι...) το οποίο είναι τελείως αδύναμο μπροστά στο mdf

τρύπα τον πάτο και ρίξε σίδερα να πάρουν το βάρος και να το ακουμπήσουν στο πάτωμα....

akoulis 24-06-11 03:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 602106)
εμένα σε αντίστοιχο έπιπλο το οποίο συνεργάζεται και με έναν τοίχο απο τούβλα(δηλαδή το πάνω ξύλο πατάει στην μία άκρη πάνω στον τουβλότοιχο) ακύρωσα την ιδέα μου γιατί
όλα αυτά τα κουζινοέπιπλα πατάνε στο έδαφος με κάτι πλαστικά "πόδια" εντελώς αμφίβολα.....
και εσένα έτσι δεν είναι?

εντωμεταξύ μάλλον δεν έχεις mdf(αυτό έχει εμφάνιση σαν συμπιεσμένη σκόνη ξύλου) αλλά μάλλον μελαμίνη (δεν ξέρω αν το λέω σωστά,πάντως έχει εμφάνιση σαν συμπιεσμένο ροκανίδι...) το οποίο είναι τελείως αδύναμο μπροστά στο mdf

τρύπα τον πάτο και ρίξε σίδερα να πάρουν το βάρος και να το ακουμπήσουν στο πάτωμα....

στεκομαι <στα πλαστικα ποδια> που λες:confused::confused:γιατι δεν τ'αλαζεις;;;:smt120:smt120

mikrosaquaristas 24-06-11 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 602408)
στεκομαι <στα πλαστικα ποδια> που λες:confused::confused:γιατι δεν τ'αλαζεις;;;:smt120:smt120


να σου πώ ότι δεν το σκέφτηκα....:smt073
αλλά γίνεται άραγε?

akoulis 24-06-11 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 602501)
να σου πώ ότι δεν το σκέφτηκα....:smt073
αλλά γίνεται άραγε?

ολα γινονται.βγαλε καμια φωτο να το δουμε;)

mikrosaquaristas 24-06-11 14:21

ευχαριστώ-θα το κάνω αργότερα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries