Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   ενυδρείο με μέδουσες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36783)

harris samos 10-01-10 17:15

ενυδρείο με μέδουσες
 
καλησπέρα παιδιά
είδα ένα φανταστικό ενυδρείο με μέδουσες σε ένα βίντεο και σκέφτομαι να φτιάξω ένα

μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ από εξοπλισμό και ποια είναι τα λιγότερα λίτρα γι αυτο :grin:

prospathw 10-01-10 18:45

Ενδιαφέρον ακούγεται!!!περιμένω και εγώ απαντήσεις!!!

pavlos2003 10-01-10 20:51

...χαζευα και γω ενα λινκ πριν καποιες μερες και οταν το ξαναβρω μπροστα μου θα το παραθεσω..
Δεν ειναι το προβλημα τα λιτρα γιατι υπαρχουν και μικρα ειδη που μπαινουν σε πολυ λιγα λιτρα, το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο ενυδρειο θες αλλα συγκεκριμενου τυπου για μεδουσες γιατι τα ενσωματωμενα φιλτρα που διαθετουν δημιουργουν μια συγκεκριμενη κυκλικη ροη...
Ωντος ηταν παρα πολυ ωραιο αλλα το φτηνοτερο που ειδα απο την εταιρια που χαζευα (ουτε θυμαμαι πια ηταν οταν το ξαναβρω θα το βαλω) ειχε 250 ευρο και ηταν σαν μια μεγαλη γυαλα για χρυσοψαρα και το αμεσως μεγαλυτερο (40 γαλονια) ειχε 2.500 χιλιαρικα περιπου και το φαι τους ειναι παρα πολυ ακριβο.....

harris samos 10-01-10 21:52

βασικα θελω να μαθω αν θελει σαμπ τσιλερ και σκιμερ και οτι αλλο χρειαζετε :confused:

george 10-01-10 22:07

Λίγο δύσκολο

http://www.cretaquarium.gr/eikoniki/medouses.html
Οι μέδουσες που φιλοξενούνται έχουν γεννηθεί στις καραντίνες του ενυδρείου όπου και αναπαράγεται ολόκληρος ο κύκλος ζωής τους με όλα τα διαφορετικά στάδια σε ξεχωριστές, ειδικά προσαρμοσμένες δεξαμενές. Επιπλέον, η κυκλική δεξαμενή η οποία φιλοξενεί τις μέδουσες είναι κατασκευασμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργεί ένα ελαφρύ κυκλικό ρεύμα, που επιτρέπει στα ζώα αυτά να κολυμπάνε και όχι να παρασύρονται στα φίλτρα της δεξαμενής. Επίσης, η ένταση του ρεύματος είναι προσεχτικά ρυθμισμένη. Το ρεύμα δεν είναι πολύ δυνατό ώστε να χτυπάνε οι μέδουσες στα τοιχώματα της δεξαμενής, αλλά ούτε πολύ αδύνατο ώστε να πέφτουν στον πυθμένα της.

harris samos 10-01-10 22:21

εγώ το βίντεο που είδα ήταν ένα ενυδρείο ειδικό για μέδουσες αλλα ο χαζός έχω χάσει το link έδειχνε από την αρχή τα βήματα από εδώ το είχα βρει μια αμερικανικη εκπομπή με θαλασσινά ενυδρεία ήταν που πήγαινε ένας τύπος και τα έστηνε

george 10-01-10 22:23

To ενυδρείο στην Κρήτη να φανταστείς είναι σαν ένας τεράστιος κάδος πλυντηρίου που περιστρέφεται πολύ αργά.

harris samos 10-01-10 22:36

σίγουρα είναι δύσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο νομίζω και αυτό που είδα απ έξω ήταν τετράγωνο αλλα μέσα στρογγυλό τι είπα τώρα σα πλυντήριο με τον κάδο στη μέση

Τσιόνογλου Σταύρος 10-01-10 22:39

Τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο,αλλά το συγκεκριμμένο είναι δύσκολο ,αλήθεια μέδουσες που θα βρείς;

doctor 10-01-10 22:45

μπορεις φιλε μου αν θελεις να μπεις στο www.lafishguys.com που ειναι εκπομπη για ενυδρεια και σε αρκετα επεισοδια δειχνει ενυδρεια για μεδουσες.ειναι αρκετα ενδιαφερον.

Τσιόνογλου Σταύρος 10-01-10 22:50

Aπότι βλέπω οι τιμες είναι άστα να πάνε.

harris samos 10-01-10 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 403863)
μπορεις φιλε μου αν θελεις να μπεις στο www.lafishguys.com που ειναι εκπομπη για ενυδρεια και σε αρκετα επεισοδια δειχνει ενυδρεια για μεδουσες.ειναι αρκετα ενδιαφερον.

αυτο ειναι ευχαριστω

george 10-01-10 22:53

http://www.jelliquarium.com/

harris samos 10-01-10 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 403865)
Aπότι βλέπω οι τιμες είναι άστα να πάνε.

που θα βρει αυτος που τον απασχολει χαχα:D:D
εγω μονο θα τον βοιθησω να το φτιαξει
-------------------------
φαρμακειο ειναι παναγια μου:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120

μαλλον θα τον πησω ευκολα να αλλαξει γνωμη
ευχαριστω πολυ παιδια για της απαντησης

pavlos2003 11-01-10 21:59

ελα φίλε Χαρη το βρηκα, σου ειχα πει οτι υπαρχει και γυαλα κομπλε με 250 ευρο (7..γαλόνια..)και σου στελνουν και τις μεδουσες και το φαγητο τους και ολα..
Το..ζαχαρωνα γιατι μου αρεσε και μενα να πω την αληθεια..
Δεν εχει βεβαια την αιγλη των μεγαλυτερων αλλα περι ορεξεως...
Το μεγαλυτερο 40 γαλονια ειναι ακριβο πολυ αλλα και το μικρο να εχεις με 6 μεδουσες,(λεει μεχρι 10 μικρες βαζεις) αν υπολογισεις το φαγητο τους σε βαζει...μεσα...
Ψαξε λιγο το λινκ,εχει μεσα ντεμο με το σετ απ, τα ειδη των μεδουσων και πολλα αλλα...
http://www.jellyfishart.com/Desktop-Jellyfish-Tank-and-Starter-Kit-p/nh764tik.htm

harris samos 11-01-10 22:10

ευχαριστω αλλα αυτο δεν εχει ουτε φιλτρο ουτε τιποτα
μονο κατι σαν αεραντλια βλεπω και για θαλασσινο μου φενετε πολυ ευκολο

δε θελουν τσιλερ σκιμερ και τα λιπα

απ οτι καταλαβα ειναι ευκολο να φτιαξω ενα ενυδρειο με μεδουσες απλα πρεπει να βρω κουρπαρισμενα κομματια γιαλι

μπορει να μου πει καποιος τη μηχανιματα χρειαζομε ομως αυτο νομιζω ειναι το συμαντικοτερο

pavlos2003 11-01-10 22:19

...ισως θα μπορουσες και με καποιο μαιλ να τους ρωτησεις καποια πραγματα γιατι στο αμεσως μεγαλυτερο απο τη γυαλα δεν φαινεται ουτε και αυτη η αντλια, αλλα σιγουρα καπως γινεται η ροη..καπου ειχα δει και σχεδιαγραματα σχετικα με τετοια ενυδρεια αλλα δε θυμαμαι αν ηταν σε αυτο το λινκ ή σε άλλο, πάντως σίγουρα θα βρεις ακρη αν ψήνεσαι......

george 11-01-10 22:26

Είπα κάτι παραπάνω αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες

harris samos 11-01-10 22:43

ολα τα προσεξα ;)
αλλα σε ενα λινκ που μου εδωσες φενετε πως ειναι http://www.jelliquarium.com/productd...productID=3207
τωρα δεν μπορω να καταλαβω αν εχει τριπες γυρο γυρο η καποιο κενο απο το γιαλι εμπρος αστε να εχει κυκληκη ροη :smt120

george 11-01-10 22:46

http://www.jelliquarium.com/DocumentPage.aspx?id=1015

harris samos 11-01-10 22:51

ωχ αυτο δε το ειδα :smt009
ευχαριστω πολυ :D:D

Μάριος 12-01-10 12:37

Το πιο συμαντικό θέμα το οποίο κάνει τα ενυδρεία με μέδουσες δύσκολα είναι η επίτευξη συνεχούς σωστής ροής. Γι'αυτό και θα δείς ότι χρησιμοποιούνται κυλινδρικά ενυδρεία έτσι ώστε η ροή του νερού να είναι ίδια παντού. Αν χρησιμοποιήσεις τετράγωνη δεξαμενή τότε οι μέδουσες θα κολάνε στις γονίες.

Επίσης πιστεύω ότι το ενγχείρημα αυτό θα έχει απαγορευτικό κόστος καθώς και οι απαιτήσεις συντήρησης θα είναι πολύ μεγάλες.

3r4ndo 15-01-10 15:36

Ενδιαφερεται κανεις για πλεξι κυλινδρικο...?? Παχος 8 χιλιοστα, τις υπολοιπες διαστασεις δεν τις θυμαμαι, εχει διαμετρο περιπου 75 εκατοστα και παρομοιο υψος. Υπαρχουν 2 τεμαχια διαθεσιμα. Οταν μπορεσω να μετρησω θα ενημεροσω εαν υπαρχει ενδιαφερον!!

adeligkas 27-04-10 02:14

Καλησπερα
Εστειλα mail στο jellyfish art και ο τυποσ μου ειπε οτι το desktop ενυδρειο κοστιζει γυρω στα 130 δολλαρια. Αλλα για να στειλουν Ελλαδα πρεπει να εχουν παραγγελια για 500 $ περιπου. Για να στειλουν μεδουσες οι οποιες εχουν διασταση 2 ιντζες περιπου θελει παραγγελια για 700 $. Η καθε μεδουσα κοστιζει αν θυμαμαι καλα ειναι 20-30$ η μια οποτε δεν Ευρωπη?
Ευχαριστω

in the pond 27-04-10 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από adeligkas (Μήνυμα 439983)
Καλησπερα
Εστειλα mail στο jellyfish art και ο τυποσ μου ειπε οτι το desktop ενυδρειο κοστιζει γυρω στα 130 δολλαρια. Αλλα για να στειλουν Ελλαδα πρεπει να εχουν παραγγελια για 500 $ περιπου. Για να στειλουν μεδουσες οι οποιες εχουν διασταση 2 ιντζες περιπου θελει παραγγελια για 700 $. Η καθε μεδουσα κοστιζει αν θυμαμαι καλα ειναι 20-30$ η μια οποτε δεν Ευρωπη?
Ευχαριστω

Φίλε μου, οι μέδουσες δεν είναι και ότι το ευκολότερο, όσον αφορά την διατήρηση τους σε ενυδρείο. Χρειάζονται πάντως κυλινδρικό ενυδρείο (χωρίς γωνιές), καθόλου βράχους και άλλα σημεία που μπορεί να τις πληγώσουν ή και να τις σκοτώσουν, πολύ καλή κυκλοφορία του νερού.

Δεν γνωρίζω αν οι συγκεκριμένες που έχεις δει, μπορούν να τραφούν με έτοιμες τροφές, μάθε πληροφορίες είδους, διατροφής, αλλά το κυριότερο τελικού μεγέθους και ενυδρείο/λίτρα που απαιτούνται. Τα ξαδέλφια τους "κνιδόζωα" κοράλια και ανεμόνες μπορούν να τρέφονται με έτοιμη/κατεψυγμένη τροφή. Συνήθως όμως, οι μέδουσες κολυμπούν στις ανοικτές θάλασσες όπου υπάρχουν κοπίποδα (ζωντανά) για να τραφούν και ποτέ δεν ψάχνουν για τροφή στην άμμο. Δεν είμαι γνώστης του εξοπλισμού που απαιτείται για αυτόν τον σκοπό, αλλά πρέπει η τροφή τους με κάποιο τρόπο να αιωρείται στο νερό. Σε ντοκιμαντέρ πάντως έχω δει να ταίζονται μέσω σύριγγας με ζωντανή τροφή που ελευθερώνουν στο νερό. Υπάρχουν δε είδη που αναπτύσσουν απάνω τους συμβιωτική άλγη ώστε να τρέφονται εν μέρει ή ολοκληρωτικά από αυτήν, όπως ακριβώς κάνουν και τα κοράλια.

Καλό θα ήταν πάντως να γενικευόταν ένα τέτοιο θέμα, ώστε επί τέλους να έχουμε και στον ελληνικό χώρο και αυτού του είδους ενυδρείο.

Εύχομαι να βοήθησα περί γενικολογίας....:p

MIXALIS CYPRUS 27-04-10 19:45

Εχω διαβασει σε αρκετες σελιδες οτι μερικα απο τa "ευκολα" ειδη μεδουσων (Upside-down Jellyfish )μπορουν να τραφουν με κατεψυγμενη τροφη οπως ειναι η cyclops πραγμα πολυ βολικο . Αυτο το ειδος μεγαλωνει ως τις 10 ιντζες . Αντε να κανει καποιος το πρωτο βημα για να ακολουθησουμε και εμεις ;)

Samian 27-04-10 20:34

Χάρρη να σου στείλω καμιά τεράστια μπλέ Pelagia...... να δώ τι θα την κάνετε μετά. Θα τρώς τσουχτροζελέ όλη μέρα σαν ..... τον Μπόμπ το Σφουγγαράκη.

Πραγματικά θα ήταν πολύ καλό να φτιαχνόταν ένα τέτοιο ενυδρείο, κυρίως για απόκτηση εμπειρίας.:smt041

akis7 27-04-10 20:47

αυτο θα πει τρελα!!γτ δεν σκεφτεσαι για ιπποκαμποενυδρειο??ειχε και τετοια εκει!καλο ακουγεται!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02392 seconds with 11 queries