Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ερωτηση για γεννα!HELP!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20033)

AXEL 09-10-07 21:10

Ερωτηση για γεννα!HELP!!!!!
 
Για τριτη φορα τα ραμ μου γεννησαν!:D Το θεμα ρε παιδια που με καιει ειναι να μεταφερω την πετρα που ειναι πανω τα αυγα σε αλλο ενυδρειο για να μην φαγωθουν παλι?Πρεπει να μεταφερω μαζι και τους γονεις???HELP!!!Δεν γουσταρω να τα ξαναχασω!:D
-------------------------
υποψην οτι οι συγκατικοι ειναι neon,corydoras και χατσετ...please help...

klaz 09-10-07 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AXEL (Μήνυμα 205358)
Για τριτη φορα τα ραμ μου γεννησαν!:D Το θεμα ρε παιδια που με καιει ειναι να μεταφερω την πετρα που ειναι πανω τα αυγα σε αλλο ενυδρειο για να μην φαγωθουν παλι?Πρεπει να μεταφερω μαζι και τους γονεις???HELP!!!Δεν γουσταρω να τα ξαναχασω!:D
-------------------------
υποψην οτι οι συγκατικοι ειναι neon,corydoras και χατσετ...please help...

χατσετ και ειδικα τα νεον θα κανουν παρτακι....

AXEL 09-10-07 21:25

Δηλαδη να τα βγαλω ρε klaz????

klaz 09-10-07 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AXEL (Μήνυμα 205383)
Δηλαδη να τα βγαλω ρε klaz????

αν εχεις τις ιδιες συνθηκες νερου στο αλλο ενυδρειο και μεινουν βρεμμενα τα αυγα....:rolleyes:αλλα και παλι εχει το ρισκο του......

AXEL 09-10-07 21:30

χρειαζονται και τους γονεις μαζι?

Tolis 09-10-07 21:54

Αν μεταφερεις και τους γονεις υπαρχει το ρισκο να αγχωθουν και να τα φανε και να τσακωθουν.
Αν θες να μεταφερεις την πετρα, φροντισε να μεινει μεσα στο νερο καθ ολη τη μεταφορα, ωαλε στο αλλο ενυδρειο νερο απο αυτο που τα εχεις, μια αεραντλια πολυ κοντα στα αυγα και μπλε του μεθυλενιου.

Giorgos 09-10-07 22:22

Πριν κάνεις οτιδήποτε, θα ήθελα να μας θυμήσεις πρώτα τι έχει γίνει στις δύο προηγούμενες γέννες. Οι γονείς έφαγαν τα αυγά ή πρόλαβαν να εκκολαφθούν σε γόνο και στη συνέχεια εξαφανίστηκαν τα μωρά;

Έχει σημασία αυτό που ρωτάω. Αν στις δύο προηγούμενες γέννες φαγώθηκαν τα αυγά, τα σου έλεγα να μεταφέρεις την πέτρα όπως ακριβώς σου περιέγραψε ο Τόλης.

Αν όμως οι γονείς κατάφεραν στις δύο προηγούμενες προσπάθειές τους να εκκολάψουν τα αυγά τους, θα σου πρότεινα να αφήσεις και πάλι τα αυγά να εκκολαφθούν, και στη συνέχεια να μεταφέρεις το γόνο (ρουφώντας τον προσεκτικά με μια σωλήνα μικρού διαμετρήματος) σε ένα άλλο μικρό ενυδρείο όπου θα έχεις μεταφέρει νερό από το κυρίως ενυδρείο και θα έχεις προσαρμόσει ένα μικρό φίλτρο με παλαιά υλικά.

ΥΓ. Τα hatchet δεν θα πολυασχοληθούν με τον γόνο. Τα νέον να φοβάσαι.

nikitasp 10-10-07 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 205423)
ΥΓ. Τα hatchet δεν θα πολυασχοληθούν με τον γόνο. Τα νέον να φοβάσαι.

αυτο ξαναπες το. και αμα τα δεις πως την πεφτουν στα μωρα και τι στρατηγικη ακολουθουν....θυμιζει αγελη ειναι φοβερο θεαμα....
παντως η μεταφορα τους με σωληνακι αφου εκολαφθουν ειναι παιχνιδακι...

Βαγγέλης (Dearangelo) 10-10-07 09:15

απορία
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 205412)
Αν μεταφερεις και τους γονεις υπαρχει το ρισκο να αγχωθουν και να τα φανε και να τσακωθουν.
Αν θες να μεταφερεις την πετρα, φροντισε να μεινει μεσα στο νερο καθ ολη τη μεταφορα, ωαλε στο αλλο ενυδρειο νερο απο αυτο που τα εχεις, μια αεραντλια πολυ κοντα στα αυγα και μπλε του μεθυλενιου.

μπλε του μεθυλενιου
τι είναι αυτο?

Giorgos 10-10-07 10:28

Αντιμυκητιακό -μεταξύ άλλων χρήσεων. Μπορείς να το βρεις σε φαρμακεία σε μορφή σκόνης ή υγρή μορφή.

AXEL 12-10-07 13:30

Παιδια εχουν περασει ποσες μερες και το μονο αποτελεσμα ειναι να εχουν ασπρισει και μεγαλωσει λιγο τα αυγα...πρεπει να ανησυχω???επισης ενα δυο εχουν πιασει κατι σαν βλενα...Τι ειναι αυτο????

PascM 12-10-07 15:03

Τα έχεις μεταφέρει ? ή τα έχεις στο ίδιο ενυδρείο?

AXEL 12-10-07 17:59

Τα εχω μεταφερει...

Giorgos 12-10-07 21:28

Το ότι άσπρισαν τα αυγά, σημαίνει ότι δεν πρόκεται να εκκολαφθούν, ότι είναι πλέον χαλασμένα. Η βλέννα είναι μήκυτας. Αν έχουν ασπρίσει όλα, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να δεις μωρά. Αν όμως, έχουν ασπρίσει ένα ποσοστό, αφαίρεσε τα λευκά αυγά και άσε τα υπόλοιπα.

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την γέννα;

PascM 13-10-07 10:02

Από τις 9-10 που είναι το πρώτο ποστ μέχρι σήμερα εφοσον δεν έχουν εκκολαφθεί δεν νομίζω και εγώ οτι υπάρχει περίπτωση να δεις μικρά!
Δεν ξέρω το ενυδρείο που τα έχεις μεταφέρει αλλά μάλλον ήθελε και methylen blue. Για να μην πιάσουν fungus.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries