Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοηθεια προς αρχαρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96908)

fishlover 28-04-17 19:56

Βοηθεια προς αρχαρια
 
Καλησπερα σας,
Μου εκαναν δωρο στα γενεθλια μου ενα ενυδρειο και τρια ψαρια.Το ενυδρειο ειναι 18 λιτρα και εχει θερμομετρο,φιλτρο.θερμοστατη και χαλικι ψιλο μαυρο.Οσο για τον φωτισμο δεν ειμαι σιγουρη,παντως η λαμπα δεν ειναι πολυ δυνατη.Η αληθεια ειναι πως ειμαι παντελως ασχετη με το χομπι και δεν ηξερα καθολου πως να το φροντισω.Εχει καιρο που το πηρα το ενυδρειο και νομιζω εχει στρωσει.Πλεον ομως αρχισα να το ψαχνω το θεμα και ειδα οτι εκανα πολλα λαθη σχετικα με την φροντιδα οποτε αποφασισα να το παρω πιο σοβαρα.Θα ηθελα την βοηθεια σας με τα εξης:
1)Το ενυδρειο εχει μεσα τρια ψαρια,το ενα ειναι γλειφτης αλλα τα αλλα δυο δεν ξερω τι ειναι οποτε τωρα που θελω να ξεκινησω μετρησεις στο νερο δεν ξερω ποιες τιμες ειναι καταλληλες για αυτα και οσο το ψαχνω online τοσο μπερδευομαι.Το δευτερο ψαρι νομιζω ειναι αγγελοψαρο.
2)Το ενυδρειο εχει μεσα πλαστικα φυτα τα οποια θελω να βγαλω.Εψαξα λιγο για ζωντανα φυτα ευκολα για αρχαριους και κατεληξα να βαλω μεσα μια ανουμπια.Ειναι καλη επιλογη;χρειαζεται λιπασμα;τι πρεπει να προσεχω για να την βαλω με επιτυχια στο ενυδρειο;
3)Μεχρι τωρα εκανα αλλαγες νερου καθε 15 μερες μεχρι που καταλαβα πως πρεπει πιο συχνα.Πως καταλαβαινω καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες;
Αν με βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα πολυυυ.Σας ευχαριστωωω! :)

Λάμπρος.Τ 28-04-17 20:07

Καλησπέρα φίλε μου.

Δυστυχώς στο ενυδρείο που έχεις δεν μπορείς να βάλεις ΚΑΝΕΝΑ ψαράκι.
Τα λίτρα του είναι πάρα πολύ λίγα για οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό.

Δυστυχώς θα πρέπει να τα δώσεις όλα είτε πίσω στο κατάσημα είτε σε κάποιον άλλο που μπορεί να τα φιλοξενήσει σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

alexis cosmo 28-04-17 20:13

Καλησπερα.
Σε 18 λιτρα δεν βαζεις ψαρια.
Το αγγελοψαρο θελει ενυδρειο με μινιμους υψος 55 ποντους. Δλδ πανω απο 200 λιτρα.
Ο γλυφτης ειναι αλγοφαγο ψαρι και αυτος ομως δεν κανει για τα λιτρα σου το αλλο ψαρι βαλε φωτο για να δουμε.
Αυτο που πρεπει να κανεις γιατι ολα θα ψοφισουν ειναι καθε μερα αλαγη νερου 50% και βαλε αγγελεια να δωσεις τα ψαρια σε ατομα με καταληλα ενυδρεια για αυτα γιατι ειναι κριμα. σε στεναχωρισα αλλα ειναι η αληθεια.
Μετρησεις ειναι δωρο αδωρο να κανεις σε 18 λιτρα με 3 ψαρια μεσα και ειδικα τετοια ψαρια και καθε 15 μερες. Θα πνιγουν στην αμμωνια και θα παθουν νανισμο αλλα μαλλον θα σε αφησουν πιο συντομα.
Βαλε φωτο να δουμε να σου πουμε πιο σωστα για τα ψαρακια σου και το ενυδρειο.
Αν θες σου στελνω γαριδες και σαλιγγαρακια και φυτακια αληθινα και θα γινει ενα τελειο γαριδαδικο που θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι.
Καλη συνεχεια

fishlover 28-04-17 20:22

2 Συνημμένο(α)
ναιι καταλαβαινω τι μου λετε και σας ευχαριστω που απαντησατε τοσο γρηγορα!

fishlover 28-04-17 20:24

Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να τα βασανιζω τα καημενα οποτε μαλλον θα τα παω πισω αλλα η ιδεα για τις γαριδες που προτινατε με τρομαζει λιγο.Θα ηθελα να το προσπαθησω βεβαια.

alexis cosmo 28-04-17 22:48

Το καλυτερο που θα κανεις ειναο να τα πας πισω και με τα λεφτα που θα σου δωσει παρε ενα φιλτρο κρεμαστο ομως που ειναι φθηνα και δεν πιανουν χωρο.
Η και λιγο υποστρωμα αλλα αν δεν εχεις λεφτα παρε απλα μαυρο η μπεζ χαλικακι.
Τα υπολοιπα τα συζηταμε. Ανοιξε ενα θεμα στις γαριδες και θα τα πουμε ολα εκει.

more2 28-04-17 23:12

Γαρίδες να χαρεί το μάτι σου!! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries