Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Πάμε για 2η Λίμνη !!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87405)

gregkn73 09-09-15 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 898642)
Γρηγόρη, σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!:D
Ευχαριστώ που με βοήθησες και με το liner:)Να σου πώ για το γεφυράκι θα το δούμε έχουμε χρόνο... αλλά μάλλον θα μείνει κάπως έτσι με τον βράχο είναι δύσκολη η πρόσβαση απο το πλάι στο Κιόσκι αν δεν βάλουμε κάτι να περνάμε απέναντι . Για τις πέτρες δεν σκάω έχω σκούπα για λίμνη και αν γίνει χάλια θα την καθαρίσω, αν δεν καθαρίζει θα τις βγάλω. Γιατί να έχω πρόβλημα με τον ήλιο με τα νούφαρα? Σε ευχαριστώ Γρηγόρη , εκτιμώ την κριτική σου :)

Νόμισα ότι το γεφυρακιτο έκανες Γιάνα σκιάσεις την λίμνη......με τα νούφαρα δεν θα έχεις πρόβλημα με το ήλιο, θα σου καλύψουν το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του νερου

Artemisia 09-09-15 22:43

Όχι βρε Γρηγόρη για να περνάω απέναντι :)
Θα δούμε πώς θα πάει , αν δώ οτι αναπτύσσονται πολύ μπορώ είτε να τα πάω στην μεγάλη είτε να τα κλαδεύω , βλέποντας και κάνοντας... ;) Να σου πώ και η αδερφη μου την ίδια άποψη έχει για τα φυτά, μπορεί στο τελος να αφήσω 1 νούφαρο μόνο.
Αν και τώρα με τα πρώτα κρύα δεν θα μείνει τίποτα....
Κερνάω καφέ :)

pavos 10-09-15 06:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 898614)
Σε ευχαριστώ !!! :p
Κατα λάθος το βρήκα σε όλα τα pet shop πήγα ...... έλα να σου το δώσω :D . Η λίμνη μου σου άρεσε Σταυρο? Άν και θα μου πεις και απο κοντά φαντάζομαι ...... :D

Φυσικά και μου άρεσε και πρέπει να πιούμε καφέ στο Κιόσκι!!!
Χθες πήρα το οκ από τα πεθερικα να σκαψω στην αυλή.... Οπότε σε λίγο ξεκινάω. τώρα που έμαθες με το σκάψιμο έλα για βοήθεια!!! :D

aliens- 10-09-15 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 898616)
.... Επίσης θα εβγαζα τις πέτρες από τον βυθό, πολύ σύντομα θα γεμίσουν μπιχλα-λασπη και θα φαίνονται χαλιά. Ο μαύρος πάτος πολύ σύντομα θα πιάσει αλγη και λάσπη και δεν θα φαίνεται.

Συμφωνώ.

Ότι και να κάνεις την λάσπη που θα μαζέψει ανάμεσα και πίσω από τις πέτρες δεν θα μπορείς να την μαζέψεις. Εκεί θα αναπτύσσονται τα κακά βακτήρια αναερόβια και φλεξιμπακτερ. Ιδικά το καλοκαίρια δεν θα φαίνονται λόγο της άλγης και την εξάπλωση από τα νούφαρα. Άσε που σου τρώνε χώρο (λίτρα).

Για όλα τα άλλα υποκλίνομαι. Μακάρι να ήμουν κοντά να ερχόμουν για καφεδάκι.

Artemisia 10-09-15 14:39

2 Συνημμένο(α)
Σε ευχαριστώ όποτε σε βγάλει ο δρόμος εδω θα είμαι :)
Αλλά για τις πέτρες διαφωνώ , οι μεγάλες εταιρείες σε Αμερική και Αγγλία στήνουν πάντα λίμνες με πέτρες για πιο φυσικό αποτέλεσμα . Με τον Richard που μιλάω στην Αγγλία γνωστος και ως Pondguru στο youtube στήνει Λίμνες χρόνια με πέτρες , αυτή ειναι η δουλειά του .... πριν στήσω μια Λίμνη πάντα τον συμβουλεύομαι . Αυτή την στιγμή η μεγάλη μου λειτουργει 1 χρόνο και με τα μηχανήματα που μου είπε να βάλω και πως να τα βάλω δεν εχει ίχνος λάσπης , μπορείς να δεις μεχρι και τους κόκους της αμμου που ρίχνουν τα Κοι απο τις γλάστρες .... Τα πάντα στις Λίμνες είναι βιολογία και κυκλοφορία , αν μείνει 1 κόκκος τροφής στην Λίμνη μου θα κάνει όλο τον Κύκλο.... δες φωτό . Στην πάνω αριστερή γωνία φαίνεται 1 ασπρο βότσαλο που έπεσε σε βάθος 1,80 μ.

Artemisia 10-09-15 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 898659)
Φυσικά και μου άρεσε και πρέπει να πιούμε καφέ στο Κιόσκι!!!
Χθες πήρα το οκ από τα πεθερικα να σκαψω στην αυλή.... Οπότε σε λίγο ξεκινάω. τώρα που έμαθες με το σκάψιμο έλα για βοήθεια!!! :D

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ φίλε Σταύρο για καφέ θα ρθώ ;) και για ψυχολογική υποστήριξη :grin: Άσε που τώρα βοηθάει και ο καιρός αλλά πρέπει να βιαστείς μην σε πιάσουν τα κρύα :) έλα ξεκίνα να βλέπουμε Λίμνες :smt041:smt041:smt041
-------------------------
Συμπληρωματικά να πώ ότι ο Νίκος (Japetus) έχει μια Λίμνη που τον τελευταίο χρόνο λειτουργεί χωρίς καμία φίλτρανση και χωρίς αντλία στον πάτο η Λίμνη έχει 20εκατ λάσπη απο τα φύλλα που σάπισαν και απο τα ψάρια . Έχει μέσα 50 χρυσόψαρα (πάνω κάτω) και 2 Κοι μια χαρά ζουν και βασιλεύουν .......
Νικόλα (Japetus) σε ευχαριστώ , ξέρεις εσύ ;)

aliens- 10-09-15 15:18

Άντε !!! Τον Pondguru τον έχω παρακολουθήσει για αρκετές... ώρες. Πολύ χρήσιμα τα βίντεο του. Ασχολείται και με άλλα θέματα. Πάντως και ο ίδιος στήνει λίμνες και χωρίς πέτρες. Έχει ασχοληθεί και με τις 2 κατηγορίες λιμνών.

Γενικός πιστεύω ότι μια λίμνη χωρίς πέτρες θα δημιουργεί λιγότερους μπελάδες σε σχέση με μια λίμνη με πέτρες. Και εγώ εγώ έτσι πρώτο ξεκίνησα, και στο τέλος με βλέπω να μην έχει καν φυτά η λίμνη μου.

Το βότσαλο φαίνεται και είναι και μεγάλο το βάθος. Άλλο είναι όμως να έχει 1 βότσαλο και άλλο να έχεις την μια πέτρα πάνω στην άλλη. Οι πέτρες θα δυσκολέψουν την κυκλοφορία του νερού για να καθαρίσουν ότι βρίσκεται ανάμεσά τους.

Artemisia 10-09-15 15:48

Παναγιώτη , εδώ θα είμαστε και θα δούμε ........ :)

Artemisia 10-09-15 16:03

1 Συνημμένο(α)
Για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα ... τα έπιασα στα πράσα :D Για πείτε όσο καταλαβαίνετε (γιατι είναι και τεράστια...) είναι sarasa comet και sunbunkin αγόρι κορίτσι?????

Artemisia 18-09-15 14:33

3 Συνημμένο(α)
Ξεθαρεύουμε ....... :grin::grin::grin:

Τάκης 18-09-15 16:35

Μπραβο βρε Αρτεμης, τέλειο, η φύση οργιάζει στην αυλή σου, και τα ψαράκια βρήκαν το χώρο που τους αρμόζει

Artemisia 18-09-15 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899457)
Μπραβο βρε Αρτεμης, τέλειο, η φύση οργιάζει στην αυλή σου, και τα ψαράκια βρήκαν το χώρο που τους αρμόζει

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Τάκη :grin::grin::grin::grin: και εγω αυτό ήθελα ένα χώρο που να τους αρμόζει :smt041:smt041

pavos 18-09-15 18:24

τελεια...τελεια...τελεια...!!!
Γεμισε την μη την εχεις αδεια.... βαλε ψαριααααα

p.s επειδη δεν μπορω να ανεβασω ξανα τη φωτογραφια δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86541
-------------------------
....

Artemisia 18-09-15 19:30

[QUOTE=pavos;899466]τελεια...τελεια...τελεια...!!!
Γεμισε την μη την εχεις αδεια.... βαλε ψαριααααα

Σε ευχαριστώ Σταυρό!!!!!! Καλέ τι όμορφη που είναι η δικιά σου !!! Δεν καταλαβα διαφορα με τα δικά μου sarasa στα πτερύγια .... εντάξει μην σε αδικήσω έχει πιο ωραίο χρωμα :P
Φοβάμαι να βάλω απο την αρχή πολλά ... κάνω υπομονή , μήπως γίνουν Κόι :smt119:smt119
-------------------------
Έβλεπα τώρα αυτό : https://www.youtube.com/watch?v=HXenjDUkvLI
έχει κανένας τόσο μεγάλα goldfish?? Αν είναι να γίνουν τόοοοσα σε μέγεθος δεν βάζω άλλα .

pavos 18-09-15 20:07

1 Συνημμένο(α)
Δεν ξέρω αν φαίνεται το μέγεθος αλλά το μικρό είναι 10cm που το πήγα εγώ στη λιμνούλα του κουμπαρου

Artemisia 18-09-15 20:20

Γουρουνάκια :D:D:D:D Τι ωραία !!!!!! Με αυτα θα μείνω δεν παίρνω άλλα , ο κουμπάρος σου πόσα χρόνια τα έχει και τι βάθος έχει η λίμνη του?

pavos 18-09-15 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899477)
Γουρουνάκια :D:D:D:D Τι ωραία !!!!!! Με αυτα θα μείνω δεν παίρνω άλλα , ο κουμπάρος σου πόσα χρόνια τα έχει και τι βάθος έχει η λίμνη του?

τα εχει τουλάχιστον 4 χρονια... το βαθος ειναι 40 ποντοι, τα 2 μεγαλα με την μεγαλη ουρα ειναι αρσενικο θηλυκό, το αλλα γεννηθηκε μαυρο και εγινε στην πορεια κοκκινο

Artemisia 18-09-15 21:32

Ξάνθη είναι και ο κουμπάρος σου? Ρωτάω γιατι αν αντέχουν στο δικό μας το κρύο σε 40εκατ. τότε μπράβο Super ψαράκια !!!! Να τα χαίρεται!!!!!

pavos 18-09-15 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899488)
Ξάνθη είναι και ο κουμπάρος σου? Ρωτάω γιατι αν αντέχουν στο δικό μας το κρύο σε 40εκατ. τότε μπράβο Super ψαράκια !!!! Να τα χαίρεται!!!!!

ναι Ξανθη ειναι... το χειμωνα απο πανω παγωνει και κατω αυτα δεν παθαινουν τιποτα

Artemisia 18-09-15 21:41

Τελικά τα Χρυσόψαρα είναι τα πιο ωραία , τα πιό ανθεκτικά , τα πιο εύκολα (σε συντήρηση και ταίσμα ) και τα πιο παρεξηγημένα ....

gregkn73 18-09-15 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899490)
Τελικά τα Χρυσόψαρα είναι τα πιο ωραία , τα πιό ανθεκτικά , τα πιο εύκολα (σε συντήρηση και ταίσμα ) και τα πιο παρεξηγημένα ....

Όταν εσκαβες με τον καύσωνα στα έλεγα......αλλά εσύ ήθελες να παδευτεις[emoji2] [emoji2]

Artemisia 18-09-15 22:39

Δεν πειράζει Γρηγόρη , άξιζε τον κόπο :D:D αλλιώς δεν θα είχα τελειώσει ακόμα ..... :smt120

gregkn73 18-09-15 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 899502)
Δεν πειράζει Γρηγόρη , άξιζε τον κόπο :D:D αλλιώς δεν θα είχα τελειώσει ακόμα ..... :smt120

Παρααξιζε φυσικά, την έκανες πανέμορφη! Τόσο βαθειά να σκαψεις δεν χρειαζοταν[emoji2]

Artemisia 18-09-15 23:42

Σε ευχαριστώ Γρηγόρη :):) Ο πόνος απο το σκάψιμο πέρασε σε 3 ημέρες (χαχαχαχαχαχα) ακόμα το θυμάμαι :smt040

Yiannis59 19-09-15 21:04

[QUOTE=Artemisia;899471]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 899466)
-------------------------
Έβλεπα τώρα αυτό : https://www.youtube.com/watch?v=HXenjDUkvLI
έχει κανένας τόσο μεγάλα goldfish?? Αν είναι να γίνουν τόοοοσα σε μέγεθος δεν βάζω άλλα .

Γίνονται και ανάλογα την ράτσα και μεγαλύτερα

Artemisia 19-09-15 22:00

Κατάλαβα .... δεν θα πάρω άλλα όπως είπα , γιατι δεν θέλω να τα περιορίσω σε λίτρα :D Εσύ Γιάννη έχεις Sarasa ? (Να ξέρω μέγεθος) Νομίζω σε φωτό σου μόνο τα common Carassius auratus είδα , επίσης το Black moor σου πόσο άντεξε ??

Yiannis59 19-09-15 22:17

Αντεξε 3 χρονια αλλα το αγορασα απο καποιον που το ειχε κατι χρονια σε ενυδρείο μαζι με τα αλλα χρυσοψαρα και ηθελε να τα ξεφορτωθεί ετσι ξεκίνησα και εβαλα χρυσοψαρα με τα κοι

Artemisia 20-09-15 13:22

2 Συνημμένο(α)
Στη Λίμνη μου κατοικούν και άλλα ζωάκια :)
Επίσης το 1 το χρυσόψαρο μου βγήκε ζωηρούλι, συνέχεια σκουντάει τα άλλα , έχει πονηρό σκοπό λετε?????;)

https://www.youtube.com/watch?v=6Hl5m-RLo3k

sarpijk 20-09-15 13:59

Ωραιοι κατοικοι! Τη σαυρα την εχεις δει να κολυμπαει?

Artemisia 20-09-15 15:27

Κολυμπάνε οι σαύρες????? Δεν είχα ξαναδει γενικότερα στις Λίμνες μου σαυρες , Σαλαμάνδρες έχω συνήθως που έρχονται αυτούς τους μήνες να ξεχειμωνιάσουν.
Την πρώτη φορα που ειχα δει σαλαμάνδρα κολυμπούσε και γω νόμιζα οτι ήταν σαυρα και πνιγόταν... :smt120 την έβγαζα εγω , έμπαινε αυτη στο νερό ... που να ξερα..... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02763 seconds with 11 queries