Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Vasilis Xanth (African Cichlids) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21717)

Vasilis Xanth 26-12-07 15:51

Vasilis Xanth (African Cichlids)
 
7 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 150cm x 50cm x 50cm
Όγκος: 375lt
Κατηγορία: African Cichlid
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:1 Cyphotilapia frontosa, 3 Haplochromis sp."zebra - obliquidens", 1 Julidochromis regani, 1 Panaque nigrolineatus, 3 Neolamprologus caudopunctatus, 4 Altolamprologus compressiceps "gold head", 2 Altolamprologus calvus, 7 Paracyprichromis nigripinnis.
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: 2 x 120cm
Διάρκεια φωτισμού: 12ώρες
Φιλτράρισμα: Συνεχές φιλτράρισμα με άνθρακα
Θερμοστάτης: εξωτερικός
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 10ppm
Αλλαγές νερού: κάθε 3 μέρες 20lt(= 8gr αλάτι, 2,5ml Buffer, 5ml Stress Coat)
Θερμοκρασία: 27 oC
Άλλες πληροφορίες: 1 Φορά την εβδομάδα 40ml Cichlid Trace Elements
Φωτογραφία:

Tolis 26-12-07 16:25

Γεια σου ανηψιε, καλωσορισες στο GAB!

Σταπα κι απο το τηλ., να στα πω κι εδω μιας και βλεπω και φωτος.

Το panaque εχει διαφορετικες απαιτησεις σε παραμετρους νερου απο τα ψαρια των λιμνων της αφρικης, θελει πολυ πιο μαλακά νερα.

Κανονικα δεν βαζουμε κιχλιδες απο δυο διαφορετικες λιμνες στο ιδιο ενυδρειο (μιλαω για το Haplochromis που ειναι απο Victoria ενω τα υπολοιπα ειναι απο Tanganyika) αλλά τελος παντων - τουλαχιστον εχουν τις ιδιες διατροφικες αναγκες και ζουν στις ιδιες παραμετρους νερου οποτε περι ορεξεως...

Κατα τη γνωμη μου το φροντοζα θαπρεπε να ζει σε ομαδα τουλαχιστον 4-5 ατομων, οποτε τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για αυτο το ειδος.

Τελος, για να δεις την πραγματικη συμπεριφορα των ψαριων σου, πρεπει να βαλεις παρα πολλες πετρες στο ενυδρειο μιας και αυτα ζουν σε συμολεγματα βραχων.

Καλο διαβασμα!

thanasis76 26-12-07 17:27

καλησπερα κι απο εμενα και καλος ηρθες...
το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και με με ομορφες διαστασεις...:D :D
δεν εχω μεγαλη εμπειρια για να σου κανω παρατηρησεις αλλα πιστευω οτι οντως χρειαζεσαι πετρες για τα ψαρια σου:rolleyes: :rolleyes:
και μαλλον εχεις πολλα ψαρια μονα τους....
παντος αφου εισαι ανηψιος του toli πρεπει να τον ακους:D :D :D
και παλι καλος ηρθες...

Tkagem 26-12-07 18:27

Καλωσόρισες και Χρόνια πολλά!Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά έχω μερικές απορίες....Κατ'αρχάς πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με αυτή τη σύνθεση ψαριών?
Γιατί χρησιμοποιείς συνεχώς άνθρακα στο φιλτράρισμα?
Όταν λές εξωτερικός θερμοστάτης τί εννοείς?
Τα 8gr αλάτι τα βάζεις για να ανεβάσεις σκληρότητα?
Καλή συνέχεια....

Z_X 26-12-07 18:33

Γεια,
το ενυδρείο σου είναι ένα φωτογραφικός παράδεισος των ειδών..:grin: .
Χωρίς πλάκα τώρα,τα είδη απο tanganyika που έχεις χρείαζονται πέτρες,πολλές πέτρες.
Υπάρχουν προοπτικές για να γίνει ωραίο αλλά θέλει να βγάλεις μερικά και να αλλάξεις τελείως το setup.

andreas K 26-12-07 22:10

Μου δινει την αισθηση του ''προσεχως'' ...και ολιγον δειγματολογιου.Μονον ανθρακα εχεις στο φιλτρο σου;Εξωτερικο θερμοστατη hydor εχεις;Aκολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσαν και η εικονα θα βελτιωθει πολυ.Καλη συνεχεια.

imichal 26-12-07 22:19

Το ενυδρείο σου από διαστάσεις εχει φοβερες προοπτικές. Μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες συνθεσεις....Ακολούθησε τις οδηγιες των παραπανω και θα δεις ενα πολυ ομορφο οπτικο αποτελεσμα...
Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!

GEORGIOS 27-12-07 10:29

Βγάλε έξω τα haplochromis σε πρώτη φάση γιατί κινδυνεύουν τα paracyprichromis και σε δευτερη φάση την frontosa για τον ίδιο λόγο

Γιώργος

Z_X 28-12-07 21:31

Για να καταλάβεις τι εννούμε με την διακόσμηση και την συμπεριφορά,βάλε μερικά(τρία τεσσερα)κελύφη απο σαλιγκάρια σε μία γωνία του ενυδρείου...

Vasilis Xanth 24-01-08 10:44

African Cichlids (πρώτο στάδιο διακόσμησης μετά τις συμβουλές σας)
 
5 Συνημμένο(α)
Μάζεψα πέτρες από μια παραλία στη Βουλιαγμένη, τις έβρασα δύο φορές, τις έτριψα και τις ξέπλυνα πριν της βάλω στο ενυδρείο. Αγόρασα 1 κιλό σαλιγκάρια (κοχλιούς) και έκανα τις ίδιες ακριβώς ενέργειες. Περιμένω την γνώμη και τις συμβουλές σας για το αποτέλεσμα.

Υ.Γ.: Θείε, τι επιλογές έχω σε φυτά? τι μπορώ να κάνω για να "ζωντανέψω" τα φυτά που ήδη έχω?

Tolis 24-01-08 13:43

Θελει ακομα αλλες τοσες πετρες.
Ελπιζω να αδειασες τα σαλιγκαρια.
Για φυτα βαλε κι αλλες βαλισνεριες.

steady 24-01-08 13:47

οι πετρες ειναι καλα στηριγμενες?αποτι βλεπω τις ακουμπησες πανω απο το χαλικακι και αμα αρχισει λιγο σκαψιμο και καταρευσουν θα εχει ασχημο αποτελεσμα!καλυτερα σκαψε να ακουμπησουν στον πατο και μετα καληψε τες γυρω γυρω με το χαλικι ωστε ενα μερος να βρισκεται θαμενο και να στηριζονται καλα!

Stelios_Rjk 24-01-08 14:30

Καπου πιο πανω τα λεει σωστα ο θειος:D κι εσυ τι κανεις?:rolleyes: Θα σου τραβηξει το αφτακι:smt045
Αλλα το βασικο ειναι θα εχεις προβλημα μεταξυ των ειδων που φιλοξενεις και με τις πετρες αν σκαψουν μπορει να γινει χοντρη κατασροφη. Και δε θελουμε να ρισκαρουμε εεεετσι?

Vasilis Xanth 10-02-08 19:42

2ο Στάδιο Διακόσμησης
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 231325)
Θελει ακομα αλλες τοσες πετρες.
Ελπιζω να αδειασες τα σαλιγκαρια.
Για φυτα βαλε κι αλλες βαλισνεριες.

Πως το βλέπεις τώρα? http://uk.youtube.com/watch?v=BMNQ8EePWi8
Η βαλισνερια που είχα τα "έφτυσε" έχω σκοπό να ξαναβάλω 1 με 2 και άλλη μια ρίζα Ανούμπια δεμένη σε κορμό.
Πως μπορώ να συντηρήσω τα φυτά μου?
Θερμοκρασία έχω 28
Αλλαγή κάθε 15 μέρες 100lt.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries