Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Microsorum pteropus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44091)

Konstantin79 25-09-10 18:24

Microsorum pteropus
 
Αγορασα σημερα ενα γλαστρακι Microsorum pteropus. H πωλητρια μου ειπε οτι πρεπει να το φυτεψω μεσα στο υποστρωμα και διπλα να βαλω το λιπασμα σε μορφη ταμπλετας το οποιο και εκανα. Γιατι διαβαζω εκ των υστερων ομως οτι αν το κανω αυτο θα μου σαπισει;;;

Τηλέμαχος 25-09-10 18:25

Το δένεις σε ρίζα...:D

Konstantin79 25-09-10 18:27

Φιλε μου, οπως το πηρα ειναι ενας βολβος με ριζες. Τι να κανω; Να τον σπασω σε κομματια;;;

Τηλέμαχος 25-09-10 18:30

Δένεις την βάση του μικροσόρουμ και όχι τα φύλλα... Απαλά και όχι σφιχτά... Θα εφαρμόσει με τον καιρό μόνο του

Konstantin79 25-09-10 18:33

Για να καταλαβω... Οπως το εβγαλα απο το γλαστρακι, ο βολβος εχει σχεδος το μεγεθος του. Θα δεσω τον βολβο οπως ειναι σε καποιο ξυλο ή ριζα; Αν το αφησω στο χαλικι με τις ριζες να βγαινουν προς τα εξω, τι κινδυνο εχει;

Τηλέμαχος 25-09-10 18:35

Το δένεις σε ξύλο ή πέτρα
αλλιώς σαπίζουν οι ρίζες:D

Tolis 25-09-10 18:39

Το microsorum δεν εχει βολβο, κατι αλλο εννοεις?

Konstantin79 25-09-10 18:56

Το εδεσα. Εννοουσα το μποστανι με τις ριζες που ειναι μια μαζα. Οκ. Το λιπασμα τωρα; Ειναι ταμπλετες σε μορφη μπαλας.

theodor72 25-09-10 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 485221)
Το microsorum δεν εχει βολβο, κατι αλλο εννοεις?

Ακριβώς ...

delta66 25-09-10 20:59

Αυτο ειναι το φυτο σου?

Ενα μπραβο για το επιχειρηματικο εις διπλουν μυαλο της υπαλληλου. :D

Konstantin79 25-09-10 21:42

Ναι. Η ονομασια του στο γλαστρακι ομως ειναι οπως την αναφερω! :confused:
-------------------------
Το ερωτημα μου αλλο ειναι ομως! Οκ. Το εδεσα απαλα με κλωστη πανω στο ξυλο. Νάου γούατ; :smt120 Χρειάζεται λίπασμα; Γιατι καπου διαβασα οτι στα νεα ενυδρεια δεν ειναι απαραιτητο. Εγω το εχω και τρεχει ομως 3 μηνες, τους 2μιση με ψαρια. Θα βαλω λιπασμα; Να σημειωσω οτι αγορασα ενα σε μπιλιες που ειναι για βυθο και κρατανε 1χρονο, συμφωνα με τις οδηγιες.

delta66 25-09-10 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 485315)
Ναι. Η ονομασια του στο γλαστρακι ομως ειναι οπως την αναφερω! :confused:
-------------------------
Το ερωτημα μου αλλο ειναι ομως! Οκ. Το εδεσα απαλα με κλωστη πανω στο ξυλο. Νάου γούατ; :smt120 Χρειάζεται λίπασμα; Γιατι καπου διαβασα οτι στα νεα ενυδρεια δεν ειναι απαραιτητο. Εγω το εχω και τρεχει ομως 3 μηνες, τους 2μιση με ψαρια. Θα βαλω λιπασμα; Να σημειωσω οτι αγορασα ενα σε μπιλιες που ειναι για βυθο και κρατανε 1χρονο, συμφωνα με τις οδηγιες.

Γιαυτο ειπα οτι σκεφτηκε εξυπνα η υπαλληλος "εις διπλουν" (εκτος κι αν εχει πληρη αγνοια τι πουλαει)
Σε συμβουλεψε να το φυτεψεις ωστε να χαλασει καποια στιγμη και να παρεις αλλο, και σου πουλησε και ταμπλετα λιπασματος που δεν χρειαζεται :D
Τις ταμπλετες βγαλτες ή μετακινησε τες κοντα σε φυτα που τις χρειαζονται (προσεκτικα να μην αφησουν λιπασμα στην στηλη του νερου)

ΥΓ το δεσιμο ειναι προτιμοτερο να γινεται με ψιλη πετονια χωρις να σφιγγεται το ριζωμα πολυ σφιχτα

Konstantin79 25-09-10 21:53

Αυτο γιατι μπορει να διαλυθει η κλωστη; Ειναι σχετικα χοντρη. Και ρωταω τωρα, χωρις να ξερω: Αν ριζωσει στο ξυλο, δε θα ειναι αχρηστη μετα η κλωστη ή η πετονια;

delta66 25-09-10 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 485338)
Αυτο γιατι μπορει να διαλυθει η κλωστη; Ειναι σχετικα χοντρη. Και ρωταω τωρα, χωρις να ξερω: Αν ριζωσει στο ξυλο, δε θα ειναι αχρηστη μετα η κλωστη ή η πετονια;

Διαλυεται συνηθως (οχι παντα ομως πχ αν ειναι ναυλον)
Ναι οταν ριζωσει δεν σε νοιαζει.

Konstantin79 25-09-10 22:11

Υφασματινη ειναι! Ελπζω να με βοηθησει ο χρονος κ οι ριζες! :rolleyes: Δε θελω παλι να το βγαζω κ να το ξαναδενω! Θελω να τα αφησω και μια μερα στην ησυχια τους τα καημενα! Ολο χερι τους βαζω... :D :D

delta66 25-09-10 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 485346)
Υφασματινη ειναι! Ελπζω να με βοηθησει ο χρονος κ οι ριζες! :rolleyes: Δε θελω παλι να το βγαζω κ να το ξαναδενω! Θελω να τα αφησω και μια μερα στην ησυχια τους τα καημενα! Ολο χερι τους βαζω... :D :D

Πιανει ριζες πολυ πιο ευκολα απο τις ανουμπιες, μια χαρα θα τα παει μη την ενοχλεις αλλο :cool:

Konstantin79 25-09-10 22:24

Εγινε!
Να'σαι καλα φιλε μου!! Θα ειμαστε σε επικοινωνια για οτι νεοτερο! :)

Konstantin79 30-09-10 21:11

Απορια... Ακομα κ οπως την εχω πανω στο ξυλο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43325&page=2 θα πιασει μονη της; Δε χρειαζεται καποια αμπουλα στην αρχη;;; :smt120

Konstantin79 09-10-10 11:42

Δε θα βοηθησει το λιπασμα τωρα που το εδεσα στο ξυλο, να αναπτυχθει πιο γρηγορα???

Γνωμες????

Γιώργος Κ 11-10-10 05:24

Δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε λιπανση ... αν ειναι φρεσκοστημενο το ενυδρειου σου θα ελεγα να μη λιπαινεις ωσπου να στο "ζητησουν" τα ιδια τα φυτα σου! ;)

Κατι αλλο που πρεπει να προσεχουμε ειναι οτι η λιπανση ειναι σε συναρτηση με το φωτισμο και το CO2 που εχουμε!!

Konstantin79 11-10-10 20:08

Ουσιαστικα δλδ ειναι το φως και το οξυγονο που ημιουργουν οι μπουρμπουληθυρες μας που μεγαλωνουν τα φυτα, σωστα; Πως καταλαβαινεις ποτε θα χρειαστει λιπασμα ομως; Θα ατονησουν τα φυτα?

kingrim 11-10-10 20:42

Οχι λαθος

Ενα φυτο μεγαλωνει με φως(εαν δεις οτι θελει εξτρα βαζεις περισσοτερες λαμπες), co2(εαν δεις οτι θελει εξτρα βαζεις ή σε υγρη μορφη excel ή με DIY ή με μπουκαλα, και λιπανση (εαν δεις οτι θελει εξτρα βαζεις σε υγρη μορφη ή ταμπλετες αναλογα τα φυτα)

και να πως θα καταλαβεις

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033

Konstantin79 11-10-10 22:31

Φιλε μου αυτο ηταν κατατοπιστικοτατο!!! Καν κρινω απο μερικες οντως ξεραμενες ακρες του φυτου, καταλαβαινω οτι υπαρχει ελλειψη χαλκου που χρειαζεται αλλαγη λιπανσης.
Δοκιμαζω αυτη τη στιγμη να χωσω μια μιση κομμενη μικρη ταμπλετα στο μεγεθος του μεγαλου νυχιου στη βαση των ριζων κ θα περιμενω μια βδομαδα να δω αποτελεσματα!
:confused:

Παρατηρησεις;

Γιώργος Κ 12-10-10 01:03

Οι ταμπλετες που εχεις πρεπει να τις θαψεις βαθια στο βυθο ωστε να μην ερχονται σε επαφη με το νερο ... Αν το κανεις ετσι θα δυαλυθει στο νερο ... Αν μπορεις βαλε μια φωτο! Πολλες φορες τα φυτα στρεσσαρονται οταν μπαινουν στο ενυδρειο μας! Χρειαζεται χρονος να παρουν τα πανω τους! ;)

Konstantin79 13-10-10 20:41

http://i53.tinypic.com/2wcqpm8.jpg

kingrim 13-10-10 20:44

μια χαρα το βλεπω το φυτο σου

Γιώργος Κ 13-10-10 21:56

Ειχα και εγω παλια μια ψευτικη ριζα ... ξαφνικα αρχισε να ξεβαφει και μυριζε κανονικη μπογια :smt120... ευτυχως προλαβα και την αφαιρεσα (τη πηγα πισω στο πετσοπ απο οπου τη πηρα)
Προσεχε το αν εχεις και εσυ τετοιες!!! ;)

Konstantin79 13-10-10 22:37

Εχω φιλε μου αλλα που να βρω αληθινη! :smt120 Μπορω να ψαξω στη φυση, αλλα που;;; Εχει να κανει η ριζα αν τη βρω στο βουνο, πχ Υμηττο; Σιγουρα θα θελει καλο βρασιμο να υποθεσω...

Γιώργος Κ 13-10-10 22:44

Ολα τα πετσοπ εχουν ... κοιτα στον Μανθο (Starfish) λογικα παντα εχει διαφορες ριζες (παρε ενα τηλ πριν να ξερεις ... ) ;)

Για ξυλα απο τη φυση ... χρειαζεται μακροχρονια προετοιμασια ... κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλα θεματα!! :p

Konstantin79 13-10-10 22:52

Εγινε φιλε μου! θα τον παρω αυριο κιολας!
Ηδη γιατο ενυδρειο εχω καταληξη σ'αυτη τη συσταση...
http://www.tropica.com/layouts/begin...scription.aspx

Τι λες κ εσυ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02529 seconds with 11 queries