Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   drop checker (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91255)

alexis cosmo 17-03-16 18:04

drop checker
 
Το ξέρω σας επριξα αλλά ακόμα μια απορία.
σήμερα έβαλα το drop checker της aquily και αυτό.
Έβαλα στο μπουκαλάκι 5 σταγόνες από το διάλυμα και μέχρι την γραμμή που λέει έβαλα νερό ενυδρειου, το θέμα είναι ότι το χρώμα είναι μπλε σκούρο όπως στη να αρχή.
Έχω που το έβαλα μια ώρα και σύμφωνα με την σκληρότητα που έχω πρέπει να έχω χρώμα πράσινο ανοιχτό στα 6,5 ph
πόσες ώρες περιμένω να λειτουργήσει η ένδειξη?
έχω ακούσει ότι κάνει μέχρι 3 ώρες είναι αλήθεια?
και αν ναι μετά δίνω η μειώνω co2 σωστά?
ευχαριστω πολυ.:D

Τάκης 17-03-16 18:08

Θα σε απογοητεύσω,
δεν νομίζω πως θα λειτουργήσει έτσι, και αν λειτουργήσει το πιθανότερο είναι να έχεις λάθος ενδείξεις , πρέπει να βάλεις νερό ΚΗ4. Τώρα το νερό σου , σύμφωνα με το άλλο θέμα σου, έχει ΚΗ=13

alexis cosmo 17-03-16 18:11

Αφού αυτή η βλακεια είναι και καλά έτοιμο να το βάλεις κατευθείαν με νερο ενυδρειου.
πως κάνω KH4 με σόδα και απιονισμενο νερό?

Τάκης 17-03-16 18:18

Κάπως έτσι την έχουμε πατήσει σχεδόν όλοι Αλέξη, και εγώ είχα πάρει της SERA και ήταν πράσινο από τη 1η στιγμή (γιατί ήδη το νερό του ενυδρείου είχε όξινο νερό), και ποτέ δεν γινότανε μπλε ή κίτρινο. Που στο τέλος κράτησα μόνο τον drop-chcker και έφτιαχνα μόνος μου νερό ΚΗ4 και έβαζα τεστ PH της API, που στο τέλος με το άνοιξε/κλείσε χάλασε και ο drop-checker και πήρα με 1-2 Ευρώ γυάλινο από ebay.
Δες πως φτιάχνουν νερό ΚΗ4 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76566/#6
και για να δεις αν δουλεύει σωστά φαίνεται μόλις βγάλεις για λίγο τον drop-checker έξω από το νερό, τότε υποχρεωτικά πρέπει να γίνει μπλε, όπως μπλε γίνεται και μετά τις αλλαγές

alexis cosmo 17-03-16 18:24

Έχω από φαρμακειο που το πήρα για όρο ένα που λέει sodium chloride 0,9% intravenous infusion
αυτό κάνει? πρέπει να πάρω 4 λίτρα? test ph κανονικό υγρό ?

kosmas 17-03-16 18:36

Και εγω ημουν ετοιμος να τον πεταξω τον drop checher! Λες να βαλω ΚΗ4? Τεστ ΡΗ εχω της sera.Εχει ενα μπουκαλακι.Να βαλω 5 σταγονες απο αυτο και να πεταξω αυτο που δεινει το co2 test sera?

alexis cosmo 17-03-16 19:39

Πάω να πάρω απιονισμενο νερό σόδα και ph test και έρχομαι να σας ξαναπριξω χαχαχαχ
-----------------------

Τάκης 17-03-16 20:15

Από το φαρμακείο μόνο WFI (water for injections), τίποτα άλλο, στο απιονισμένο κάντε μια μέτρηση για καλο και για κακό, και προσέχετε μη πάρετε αυτο με το άρωμα

alexis cosmo 17-03-16 20:17

έφτιαξα με απιονισμενο νερό και σόδα με ζυγαριά ακριβείας KH4
πήρα τεστ ph της api και έβαλα 4 σταγόνες στο drip checker και μέχρι την γραμμή που λέει έβαλα νερό με KH4
τώρα βλέπω το χρώματολογιο της aquily η κάτι άλλο?

Τάκης 17-03-16 20:31

Σύγκρινε με το τεστ της API που λέμε να είναι πράσινο και όχι μπλε

http://angelfins.ca/images/api_low_range_pH01.jpg

http://www.aquili-on-line.it/s/cc_im...g?t=1355762516

υπολόγισε δηλαδή περίπου < 7 > 6,5

δες και εδώ , στη γραμμή ΚΗ=4

http://www.ukaps.org/forum/attachments/ph-kh-jpg.26555/

alexis cosmo 17-03-16 20:38

Ναι ήταν μπλε και μόλις το έβαλα στο νερό μετά από λίγο έγινε πολύ ωραίο έντονο πράσινο
κάπου στα 7 νομίζω είμαι από aquily από api είναι λίγο άχρωμα.

kosmas 17-03-16 20:44

Αλεξη τι αναλογια εβαλες περιπου απιονισμενου-μαγια?

Τάκης 17-03-16 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 930480)
Αλεξη τι αναλογια εβαλες περιπου απιονισμενου-μαγια?

Οχι μαγιά βρε, σόδα :)

alexis cosmo 17-03-16 20:58

Σε 4 λίτρα απιονισμενο νερό έβαλα 4,8 gr μαγειρική σόδα.
το ανακάτεψα καλά.
Μετά σε ένα μπουκάλι έβαλα 900ml απιονισμενο νερό καινούριο και πρόσθεσα 100ml από τα 4 λιτρα που έφτιαξα με την σοδα.
Μετά έβαλα 4 σταγόνες υγρό τεστ ph στο drop checker και πρόσθεσα νερο από το μίγμα που έφτιαξα που είναι στο 1 λιτρο.
εύκολο είναι αλλά μου την έδωσαν τα test co2 με το. Drop checker που είναι τόσο μουφα

paraskevas 17-03-16 22:00

να ρωτησω κατι παιδια το μιγμα που φτιαχνετε στα 4 λιτρα και το μιγμα το αλλο 900μλ+100μλ απο τα 4 λιτρα ποσο και συντηρουνται? κρατανε η θελει συνεχεια καινουργιο μιγμα?

Τάκης 17-03-16 22:01

Δεν παθαίνει τίποτα το διάλυμα αυτό, το δικό μου πρέπει να το έχω κανα 2 χρόνια

odin79 17-03-16 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 930484)
Σε 4 λίτρα απιονισμενο νερό έβαλα 4,8 gr μαγειρική σόδα.
το ανακάτεψα καλά.
Μετά σε ένα μπουκάλι έβαλα 900ml απιονισμενο νερό καινούριο και πρόσθεσα 100ml από τα 4 λιτρα που έφτιαξα με την σοδα.
Μετά έβαλα 4 σταγόνες υγρό τεστ ph στο drop checker και πρόσθεσα νερο από το μίγμα που έφτιαξα που είναι στο 1 λιτρο.
εύκολο είναι αλλά μου την έδωσαν τα test co2 με το. Drop checker που είναι τόσο μουφα

να μοιραστω και εγω κατι το νερο με κη 4 το εκανα ως εξης εβαλα σε ενα μικρο μπουκαλακι νερο και προσεθετα πολυ λιγη σοδα μετρουσα kh2 αντε λιγο ακομα μιλαμε για πολυ μικρες τσιμπιες.μετρησα 5-6 φορες μεχρι να φτασω στο 4 δεν ξερω μου φανηκε πιο ευκολο απο το να μετραω λιτρα ασε που δεν ειχα και ζυγαρια ακριβειας για την σοδα και αν δεν εχεις και οσμωση πρεπει να παρεις 2 τετραλιτρα.

kosmas 17-03-16 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930483)
Οχι μαγιά βρε, σόδα :)

Εγω θα το γυρισω στην μαγειρικη:D

Τάκης 17-03-16 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 930519)
να μοιραστω και εγω κατι το νερο με κη 4 το εκανα ως εξης εβαλα σε ενα μικρο μπουκαλακι νερο και προσεθετα πολυ λιγη σοδα μετρουσα kh2 αντε λιγο ακομα μιλαμε για πολυ μικρες τσιμπιες.μετρησα 5-6 φορες μεχρι να φτασω στο 4 δεν ξερω μου φανηκε πιο ευκολο απο το να μετραω λιτρα ασε που δεν ειχα και ζυγαρια ακριβειας για την σοδα και αν δεν εχεις και οσμωση πρεπει να παρεις 2 τετραλιτρα.

Ετσι το έκανα και εγω :)
Ημουνα λίγο τυχερός βέβαια, με τη 1η μου βγήκε ΚΗ=8, έβαλα άλλο τόσο νερό και με τη 2η είχα ΚΗ=4 , το ξέρω, κρίμα που δεν έπαιξα Joker :)

odin79 17-03-16 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930523)
Ετσι το έκανα και εγω :)
Ημουνα λίγο τυχερός βέβαια, με τη 1η μου βγήκε ΚΗ=8, έβαλα άλλο τόσο νερό και με τη 2η είχα ΚΗ=4 , το ξέρω, κρίμα που δεν έπαιξα Joker :)

:D:D:D
εγω απο τα νευρα μου πηγα να πεταξω και τα κανατια και τις ζυγαριες keep it simple

Themis_aqua 17-03-16 22:40

..
 
Παιδια μπορουμε να το τσεκαρουμε κι αλλιως αν μας μπερδευει ο drop checker..Μια επαληθευση:pΒαζουμε σε ενα ποτηρι νερο απ το ενυδρειο μας και το αφηνουμε σε μια μερια για 1-2 24ωρα ετσι ωστε να φυγει εντελως το co2 που υπαρχει στο νερο και παιρνουμε μια μετρηση ph..Στη συνεχεια μετραμε εκεινη τη στιγμη το νερο του ενυδρειου κι αν η διαφορα μεταξυ των δυο μετρησεων ειναι 1 με 1,2 μοναδες τοτε εχουμε επαρκες co2 στο ενυδρειο περιπου 30 ppm..
Τακη τα λεω καλα;:p:p

Τάκης 17-03-16 22:45

Ναι Θέμη και αυτό έχει μια λογική εξήγηση, αλλά αν το ΚΗ είναι ψηλό η διαφορά θα είναι μικρή και δεν θα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσο CO2 έχεις. Γιατι γνωρίζουμε πως όσο πιο μεγάλο ειναι το ΚΗ τόσο μπορεί να αυξηθεί η περιεκτικότητα σε CO2 χωρίς να μειωθεί αισθητά το PH

Themis_aqua 17-03-16 23:59

.
 
Σιγουρα το kh ειναι ενας παραγοντας που δεν πρεπει να ξεχναμε!Ψαχνοντας το ειχα διαβασει καπου σε παλιο ποστ για αυτη την επαληθευση κι επειδη δεν εβγαζα ακρη με τις αποχρωσεις στον drop checkerzw to τεσταρισα κι οντως ειχα 1 μοναδα διαφορα..Καλα με τα απιονισμενα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι,ειχα μετρησει σε καινουριο μπετονι kh 0 και μετα απο 3 βδομαδες σε αυτο που εμεινε, μετρησα kh 5...Αντε πως γινεται αυτο τωρα..

alexis cosmo 18-03-16 00:41

Πώς γινεται να ανέβηκε μετά το KH μέσα στο μπετονι? μήπως είχε και σόδα μέσα?

Themis_aqua 18-03-16 01:07

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 930555)
Πώς γινεται να ανέβηκε μετά το KH μέσα στο μπετονι? μήπως είχε και σόδα μέσα?

Τρελαθηκα οταν το ειδα..Οχι καμια σχεση ποια σοδα;Κι εκανα τη μετρηση ξανα γιατι πηγα να φτιαξω καινουριο kh4 μετα απο καιρο και συμπληρωνοντας απιονισμενο νερο αντι να πεφτει το kh, αυτο ανεβαινε με τις μετρησεις..Λεω κατι δε παει καλα εκει πονηρευτηκα κανω αλλη μια μετρηση στο απιονισμενο και βλεπω kh 5..Μου ρθε να τα πεταξω ολα απ το μπαλκονι,10 μετρησεις εκεινη τη μερα μεχρι να το πετυχω..Μπορει να ετυχε,το ειχα παρει απο σ. μαρκετ παντως..:o

alexis cosmo 18-03-16 09:42

και γω από super market τα πηρα.
και χθες και σήμερα το ξανά μέτρησα και είναι KH4 .
με ανχωσες γιαυτό το ξαναμετρησα:D

kosmas 31-03-16 18:30

Καλησπερα και συγνωμη που δανειζομαι το θεμα σου αλλα εχω κατι σχετικο.
Εκανα αυτο που λετε πιο πανω.Εφτιαξα ΚΗ4 με απιονισμενο νερο και σοδα.Εβαλα στον drop checher 1ml και εριξα 4 σταγονες απο το ΡΗ τεστ που εχω sera.Κανονικα επρεπε να γινει μπλε και μολις το βαλω μεσα να παρει το αναλογο χρωμα ετσι? Αυτο εγινε κιτρινο.Εγω το εβαλα μεσα,το αφησα 2 μερες αλλα τιποτα.Παρεμεινε κιτρινο.Το ξαναεκανα.Δοκιμασα το νερο που εφτιαξα και ηταν ΚΗ4.Παλι κιτρινο.Εριξα αλλες 3 σταγονες τιποτα-κιτρινο.Το εβαλα μεσα κατεβασα το co2 σε 40 φυσαλιδες το λεπτο για 1 μερα και δεν αλλαξε χρωμα.
Μηπως αυτο δουλευει μονο με ΡΗ τεστ api? Το εχετε δοκιμασει με sera?

alexis cosmo 31-03-16 20:44

κανονικά λειτουργεί με όλα τα τεστ ph.
κάτι άλλο συμβαίνει μήπως είναι λυμένο το τεστ η αλλιώς ενός από κακές συνθήκες αποθήκευσης?

Themis_aqua 31-03-16 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 934082)
Εκανα αυτο που λετε πιο πανω.Εφτιαξα ΚΗ4 με απιονισμενο νερο και σοδα.Εβαλα στον drop checher 1ml και εριξα 4 σταγονες απο το ΡΗ τεστ που εχω sera.Κανονικα επρεπε να γινει μπλε και μολις το βαλω μεσα να παρει το αναλογο χρωμα ετσι? Αυτο εγινε κιτρινο.Εγω το εβαλα μεσα,το αφησα 2 μερες αλλα τιποτα.Παρεμεινε κιτρινο.Το ξαναεκανα.Δοκιμασα το νερο που εφτιαξα και ηταν ΚΗ4.Παλι κιτρινο.Εριξα αλλες 3 σταγονες τιποτα-κιτρινο.Το εβαλα μεσα κατεβασα το co2 σε 40 φυσαλιδες το λεπτο για 1 μερα και δεν αλλαξε χρωμα.
Μηπως αυτο δουλευει μονο με ΡΗ τεστ api? Το εχετε δοκιμασει με sera?

Παρομοιο θεμα ειχα κι εγω στην αρχη που εχω sera ph test..Εδειχνε εξ αρχης κιτρινο κι εμενε ετσι:smt084 οπως λες, και δωστου δοκιμες κτλ οποτε μετα παραγγειλα απο ebay ενα ετοιμο co2 test και λυθηκε το μυστηριο.;)Βεβαια κι εδω απορησα στην αρχη γιατι το χρωμα ποτε δεν γινεται μπλε κατευθειαν,αλλα σκουρο πρασινο.Αυτο εχε το υπ οψιν σου!Το αφησα λοιπον μια φορα κανα 3 ωρες εκτος ενυδρειου και τοτε πραγματι εγινε μπλε καθαρο,oποτε βγηκαν τα συμπερασματα;)Το τεστ της σερα εχει διαφορετικες διαβαθμισεις απ αυτο της api και γι αυτο ειναι πολυ πιο δισδιακριτο το χρωμα..Για μενα παρε api test ή καποιο αλλο ετοιμο.Ελπιζω να βοηθησα!!

Τάκης 31-03-16 23:55

Εχουν διαφορές στο χρωματολόγιο τα τεστ api & sera
σύγκρινε τις διαφορές
http://www.aquahobi.com/img/cms/sera-ph-color-chart.png

http://angelfins.ca/images/api_low_range_pH01.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02414 seconds with 11 queries