Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   ΧΕΛΩΝΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52451)

tasosanna 06-05-11 07:20

ΧΕΛΩΝΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ
 
ΠΗΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΧΕΛΩΝΑΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΝΙΓΥΡΙ.ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΓΥΑΛΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΥΣΧΙΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΟΥΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΔΩΜΤΙΟ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΩ ΚΟΙΜΑΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΑΝΙ ΖΩΗΡΟ!:confused:ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ 2 ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΨΩΦΙΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΘΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!

eimaste aR21rwstoi 06-05-11 08:32

καλημερα φιλε μου γραφε με μικρα γραμματα ειναι κανονας του φορουμ;)
το θεμα σου το εχεις ανοιξει σε λαθος σημειο αλλα λογικα καποιος μοντ θα το μεταφερει και θα παει στην κατηγορια αλλα ζωα...
αν πηγαινες εκειθααααβρισκες κτευθειαν τις απαντησεις...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490 διαβασε αυτο λογικα θα σε βοηθησει πολυ

tasosanna 06-05-11 09:37

file se eyxaristw polu!!!

Γιώργος Κ 06-05-11 10:12

Καλως ηρθες!! :p

Θα πρεπει να γραφεις και με Ελληνικους χαρακτηρες και οχι greeklish (ειναι και αυτο στους κανονες ... διαβασε τους -εχει και αλλους!! :D)

eimaste aR21rwstoi 06-05-11 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosanna (Μήνυμα 586904)
file se eyxaristw polu!!!

να σαι καλα

ARIS1983 06-05-11 11:57

Δες εδω, εχει αρκετες πληροφοριες για τις χελωνες τις κοκκινομαγουλες.

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=99

tsoum 06-05-11 12:02

Φίλε, αν δεν εχεις να διαθέσεις για ενα κανονικό, γυαλινο ενυδρείο, παρε ενα πλαστικό τετραγωνο. Η χελωνίτσες θελουν απλα για να περπατανε και να κολυμπανε. Στην κλασσική στρογγυλη γυαλα δεν θα περναει καλα.

Θα χρειαστεις ενα μικρό φιλτράκι (ενα κινέζικο των 7-8 ευρω θα σου κανει την δουλεια) και ενα θερμαντήρα τον χειμώνα.

1 γαριδα την ημέρα είναι λίγο. δινε 2-3. Επίσης, αμα πας σε κανενα πετ σοπ, ρωτα τι τροφή περα απο τις γαριδουλες μπορείς να δωσεις, γιατί πρεπει να υπαρχει μια ποικιλία στη διατροφή της.

Καλό θα ήταν να παρεις και ενα συμπληρωμα ασβεστιου, ωστε να μην εχει προβληματα με το καβουκι.

Αυτα νομίζω ειναι όλα, για αρχη.

Οτι αλλο θελεις, ρωτα εδω καλύτερα, γιατί οι περισσοτεροι στα πετ σοπ θα προσπαθησουν να σε εκμεταλλευτουν δινοντάς σου ακριβα και αχρηστα πραγματα.

Καλή συνεχεια, και να βιαστεις το ενυδρειο!

tasosanna 06-05-11 13:09

σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο και την βοηθεια σας!!!:grin::grin::grin:

Ορέστης 08-05-11 11:01

Αν τελικά δεν μπορέσεις να πάρεις κάποιο ενυδρείο με φίλτρο(τουλάχιστον για αυτό τον καιρό) καλύτερα να αλλάζεις το νεράκι του κάθε μέρα εκεί που θα το έχεις!Θα το δείς κι εσύ ότι θα βρωμίζει πολύ και αρκετά συχνά και ο χώρος θα γίνεται ακατάλληλος για το ίδιο σου το χελωνάκι!

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!

tasosanna 08-05-11 11:31

4 Συνημμένο(α)
Αυτο ειναι το νεο σπιτι τησ χελωνιτσας μου πως το βλεπετε.βεβαια με δυσκολευει στην αλλαγη του νερου γιατι καθε φορα πρεπει να το ξαναφτιαχνω αλλα εχω πολυ ορεξη και αγαπη για το χελωνακι μου!!!
αν βρισκετε κατι λαθος επισημανετε το μου!

tsoum 08-05-11 11:34

2 συμβουλές:
α) Βαλε 5-10 εκατοστα νερου, ωστε να έχει χωρο για κολύμπι! Τώρα, απ'οτι βλεπω, δεν μπορεί καν να βρέξει το ολόκληρο το καβούκι της.
β) Κανε μια και μεγάλη στοιβα απο πετρες, ωστε να μπορεί να βγαίνει τελείως έξω, και να στεγνώνει!

tasosanna 08-05-11 11:43

στην αρχη ειχα κανει μια στιβα αλλα το εβλεπα οτι δυσκολεβοταν να τισ σκαρφαλωση!τι λεσ?
-------------------------
δεν υπαρχει κινδινοσ πνιγμου

tsoum 08-05-11 11:47

Βρες καποια πιο ισια πετρα, και βαλε 2-3 απο τις ασπρες απο κάτω, για να κάνεις κάτι σαν ραμπα! Απ'οτι βλεπεις, ήθελε να βγεί, αλλα δεν μπορουσε να ανέβει. Τώρα και να μπορεσει να ανέβει, δεν έχει καπου να παει! :p Κανε μια ραμπα, και ασε τις αλλες στοιβες αμα σου αρεσουν. Δεν υπαρχει πρόβλημα! ;)

Εγω θα ξαναπω για το φιλτράκι παντως. Ειναι σαν αυτό και κοστίζει 7-10 ευρω. Θα βοηθήσει και το χελώνακι σου πολύ, και εσενα, αφου δεν θα χρειαζεται να καθαρίζεις το νερό τόσο συχνά.

tasosanna 08-05-11 12:53

7 Συνημμένο(α)
Τωρα πως το βλεπεις?Με το νερο φοβαμαι λιγο το εχω στουσ 3 ποντους στην προηγουμενη χελωνιερα το βραδυ κοιμοταν μεσα στο νερο βεβαια ειχε μεσα το πολυ 1 ποντο νερο.φοβαμαι γιατι καπου διαβασα οτι για τα μικρα υπαρχει κθνδηνος πνιγμου.προηγουμενος δεν ανεβηκε μονο του εγω το ανεβασα.οσες μερεσ το εχω δεν το εχω δει να βγαινει εξω απο το νερο!

ARIS1983 08-05-11 13:00

Aν εχεις δει και στα περισσοτερα πετσοπ εχουν περιπου 20 ποντους νερο και ενα μεγαλο βραχο για να βγαινουν εξω τα χελωνακια. Πιστευω με 5-10 ποντους που ειπε ο tsoum και με μια πετρουλα πλακε σαν ραμπα θα ειναι ενταξει. Αφου το εχεις κοντα σε παραθυρο καλο ειναι να το χτυπαει και ο ηλιος μερικες ωρες αφου δεν εχει ειδικη λαμπα UV. To φιλτρακι θα ξεκουραρει και εσενα και τον φιλαρακο σου, θα αποκτησει βιολογια το νερο και δεν θα σπαταλας τοσο νερο ασκοπα.
-------------------------
Τωρα ειναι πολυ καλητερα! Προσπαθησε να τις βαζεις οριζοντιομενες τις πετρουλες για να ανεβαινει ευκολα.

tasosanna 08-05-11 13:11

Οι πετρουλες ειναι οριζοντιομενες οι περισσοτερες ειναι πλακε απλα δεν φαινονται καθαρα απο το κινητο τις τεσταρα και τισ ανεβαινει και κατεβαινει ευκολα.θα ακουσω τη συμβουλη σασ και θα του βαλω κυαλο νερο αλλα αυριο που θα παρω το φιλτρακι.μεγκες με εχετε βοηθησει αφανταστα.

tsoum 08-05-11 13:30

Γι'αυτο είμαστε εδω!

Καλη συνεχεια!

Ορέστης 08-05-11 21:04

Αυτα τα πολύχρωμα είναι πετρούλες?Αν ναι ,τότε θα σου προτείνω να τις βγάλεις γιατι υπάρχει πιθανότητα να φάει καμία και δεν το θές!Από την φύση τους είναι περίεργες και δοκιμάζουν τα πάντα :D

ARIS1983 08-05-11 23:48

Ρε παιδια να ριξω και εγω το ασχετο μου αλλα καλο θα κανει για ενημερωση, αμμος για υποστρωμα σε χελωνες κανει ή υπαρχει περιπτωση να την καταπιουν? Αυτο το λεω μιας και οι μικρες πετρουλες-χαλικακι μαλλον δεν κανουν!

tsoum 09-05-11 00:00

Δεν είναι χαζες οι χελώνες. Δεν τρώνε πέτρες.

Αμμος κανει, αλλα θα λερώνεται απειρα.

Εγω, στο μεγάλο που θα κάνω, θα βάλω χαλίκι 0,5-1εκ.

ARIS1983 09-05-11 01:06

Οποτε καλητερα χαλικι για να μην γινετε χαμος!

tsoum 09-05-11 09:50

Εγώ θα βάλω χαλίκι και για εναν αλλο λόγο. Μαλλον σε ενα τμημα του ενυδρείου, θα βαλω undergravel φιλτρο.

Ορέστης 09-05-11 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 587857)
Δεν είναι χαζες οι χελώνες. Δεν τρώνε πέτρες.


Δεν είναι θέμα χαζομάρας!Υπάρχει πιθανότητα να φανε κάποια πετρούλα και αυτό συμβαίνει για κάποιο λόγο,όπως υπάρχει και λόγος που καμιά φορά τρώνε τα κακά τους!

Σε ένα βιντεάκι που έχει αναπτύξει ένας φίλος ,χελώνα "δοκιμάζει" τα απαυτά του σκύλου ,οπότε πάρε και κατάλαβε....:rolleyes:

tsoum 09-05-11 10:25

Περιεργο! Εγώ δεν θυμαμαι να είχε κανει κατι τεοτιο ποτε...

Ορέστης 09-05-11 13:53

Υποθέτω ότι κάθε χελώνα είναι και διαφορετική ,αυτό είναι κάτι λογικό!Γενικώς καλό είναι να μην βάζουμε μικρά αντικείμενα όπως πετραδάκια!Όλα να είναι αρκετά μεγαλύτερα από το κεφάλι τους.
Δες εδώ ,στο τέλος της σελίδας.

http://www.redearslider.com/tank_considerations.html

tasosanna 10-05-11 14:46

7 Συνημμένο(α)
Τελικα πηρα και ενα φιλτρακι και εβαλα 7cm νερο σιγουρα δεν υπαρχει κυνδηνοσ πνιγμου?του εφτιαξα και μια μεγαλη μπαζα απο πετρεσ>βλεπετε καποιο λαθοσ που πρεπει να διορθοσω?

achisael 10-05-11 14:55

αν και δεν ειμαι σιγουρος πολυ νερο δεν εβαλες ?

tasosanna 10-05-11 14:57

τα παιδια απο πανω μου ειχαν πει να του βαλω απο 5- 10cm.τι να κανω?

Ορέστης 10-05-11 15:01

Το νεράκι καλό είναι ,απλά μπορείς να το βάλεις σιγά σιγά έτσι ώστε να συνηθίσει.Τι εννοώ με αυτό ,μπορείς την πρώτη μέρα να του βάλεις στα πχ. 3εκατ ,μετά από μία μέρα στα 4 ,την επόμενη στα 5 κ.ο.κ μέχρι την στάθμη που θές εσύ.Καλό είναι ,επειδή είναι μικρό ακόμα ,να μην ξεπεράσεις τα 15 εκατ.Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις κάτι που θα έρχεται σε ύψος λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια έτσι ώστε όταν κοιμάται να μπορεί να βγάζει το κεφαλάκι του έξω.

Κατά τ'άλλα ,τα μπάζα στην γωνία είναι υπέροχα :D
Καλή συνέχεια

achisael 10-05-11 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosanna (Μήνυμα 588399)
τα παιδια απο πανω μου ειχαν πει να του βαλω απο 5- 10cm.τι να κανω?


εχω δει χελωνακια και τα βαζουν σε ποιο λιγο νερο.
αλλα δεν ειμαι σιγουρος μην σε παρω στον λαιμο μου..
απλα μου φαινεται πολυ !!!

αναλογως παντα και το μεγεθος ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02301 seconds with 11 queries