Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   προβλημα με γκαπυ!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86291)

guppylover 27-04-15 21:55

προβλημα με γκαπυ!!
 
Εχω δυο αρσενικα γκαπυ σε ενα ενυδριο 12lt.Το ενα απο τα δυο ειναι πιο αδυναμο και το αλλο το κυνιγαει και τι τσιμπαει συνεχεια..τι πρεπει να κανω??

nazgul 27-04-15 22:16

Τα 12 λιτρα δυστυχως δεν μπορουν να φιλοξενησουν κανενα ζωντανο. Καλο θα ειναι να κοιταξεις για κατι μεγαλυτερο αμεσα, αν θελεις να ειναι καλα τα ψαρακια σου.

Περα απο αυτο. Εχεις φιλτρο στο ενυδρειο? Ειναι στρωμενο? Μετρησεις κανεις?

Και πιο περα απο αυτο. Ακομα και μεγαλυτερο να ηταν το ενυδρειο, τα guppies ειναι ψαρια που το μονο που εχουν στο μυαλο τους, ειναι η αναπαραγωγη. Αν υπαρχουν δυο αρσενικα και κανενα θηλυκο, φυσικο ειναι να υπαρχουν αψιμαχιες. Τα ζωοτοκα πηγαινουν σε χαρεμι (1 αρσενικο / 3 θηλυκα), ωστε να μην παρουσιασουν προβλημα τα θηλυκα απο το εντονο φλερτ των αρσενικων.

guppylover 27-04-15 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 887253)
Τα 12 λιτρα δυστυχως δεν μπορουν να φιλοξενησουν κανενα ζωντανο. Καλο θα ειναι να κοιταξεις για κατι μεγαλυτερο αμεσα, αν θελεις να ειναι καλα τα ψαρακια σου.

Περα απο αυτο. Εχεις φιλτρο στο ενυδρειο? Ειναι στρωμενο? Μετρησεις κανεις?

Και πιο περα απο αυτο. Ακομα και μεγαλυτερο να ηταν το ενυδρειο, τα guppies ειναι ψαρια που το μονο που εχουν στο μυαλο τους, ειναι η αναπαραγωγη. Αν υπαρχουν δυο αρσενικα και κανενα θηλυκο, φυσικο ειναι να υπαρχουν αψιμαχιες. Τα ζωοτοκα πηγαινουν σε χαρεμι (1 αρσενικο / 3 θηλυκα), ωστε να μην παρουσιασουν προβλημα τα θηλυκα απο το εντονο φλερτ των αρσενικων.

Θα κοιταξω ν παρω οσο το δυνατον γρηγοροτερα μεγαλυτερο ενυδρειο.Μεχρι τοτε μηπως θα επρεπε να βαλω το ενα απο τα δυο σε μια γυαλα 10 lt που εχω??

BaCh 27-04-15 22:49

Μιλάμε για γυάλες χωρίς φίλτρα;

AntoniosR 27-04-15 22:49

Μεχρι να προμηθευτεις ενυδρειο και θηλυκά, αν μπορεις να τα χωρισεις προσφέροντας τους τις στοιχειωδως καλές συνθηκες (φιλτρανση, θερμοκρασια κτλ) και βεβαια να το κανεις!

guppylover 27-04-15 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh (Μήνυμα 887262)
Μιλάμε για γυάλες χωρίς φίλτρα;

Αυτη που τα εχω τωρα εχει.δεν ξερω μοντελο ,μου το ειχε χαρισει ενας γνωστος.αυτην που λεω ν βαλω το ενα δεν εχει φιλτρο

BaCh 27-04-15 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από guppylover (Μήνυμα 887265)
Αυτη που τα εχω τωρα εχει.δεν ξερω μοντελο ,μου το ειχε χαρισει ενας γνωστος.αυτην που λεω ν βαλω το ενα δεν εχει φιλτρο

Το φίλτρο το έστρωσες πριν βάλεις ψάρια;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Το guppy δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει δίχως φίλτρο. Προτιμότερο να βρεις ένα τρόπο να τα διαχωρίσεις μέσα σε αυτά τα λίγα λίτρα μέχρι να πάρεις (άμεσα) μεγαλύτερο ενυδρείο.

guppylover 28-04-15 06:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh (Μήνυμα 887271)
Το φίλτρο το έστρωσες πριν βάλεις ψάρια;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Το guppy δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει δίχως φίλτρο. Προτιμότερο να βρεις ένα τρόπο να τα διαχωρίσεις μέσα σε αυτά τα λίγα λίτρα μέχρι να πάρεις (άμεσα) μεγαλύτερο ενυδρείο.

Το φιλτρο το εστρωσα πριν το βαλω στα ψαρια. Ποσα λιτρα ενυδρειο χρειαζεται για ενα χαρεμι?

genecr 28-04-15 09:00

με ένα 60λιτρο θα είσαι μια χαρά.... για αρχή :D

BaCh 28-04-15 18:31

60x30x30cm το μικρότερο.
Βάλε και κανένα πυκνό φυτό όπως κερατόφυλλο ή Cabomba Caroliana για να κρύβονται τα μωρά, και είσαι κομπλέ.

guppylover 28-04-15 21:52

Ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες.Συναντισα εναν γνωστο μου πετσοπα και μου ειπε ν βαλω το δυνατο ψαρακι παγιδευμενο σε μια αποχη μεσα στο ενυδρειο και ετσι μετα δεν θα επιτιθεται στο αλλο..να το κανω??

nazgul 28-04-15 21:59

Μπορεις να το βαλεις και σε ενα σφηνακι με νερο, ουτε εκει θα το πειραζει. Το γεγονος οτι θα στρεσαριστει και πολυ πιθανο εμφανισει καποια ασθενεια, περναει ετσι. Ρε τι θα ακουσουμε ακομα :confused:

Ασε τις φιλοσοφιες του καθενος και κοιταξε να φτιαξεις ενα σωστο περιβαλλον για τα ψαρακια σου. Ολα δε γινονται με τη μια, οσο μπορει ο καθενας αυτη την εποχη, αλλα προσπαθησε να προσφερεις να βασικα σωστα.

guppylover 28-04-15 22:09

Ενταξει θα κοιταξω οσο πιο γρηγορα μπορω να δωσω στα ψαρακια μου αυτα που χρειαζονται

nazgul 28-04-15 22:11

Οι περισσοτεροι με λαθη αρχισαμε, δεν εισαι ο μονος. Η συνεχεια εχει σημασια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries