Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   φυσαλίδες στις ενώσεις! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78127)

ScorpionGr 21-02-14 09:09

φυσαλίδες στις ενώσεις!
 
Καλημέρα σε ολους.. πριν δυο μερες κολλησα το ενυδρειο και σημερα παρατηρησα λιγες φυσαλίδες σε μια ενωση με άδειο ενυδρειο. Κατα ποσο ειναι ασφαλες το ενυδρειο;; αν το γεμισω και δεν υπαρχουν διαρροές μετα απο ποσες μερες μπορω να πω οτι δεν θα εχω θεμα αν το αφγσω γεμάτο; ;; το ενυδρειο ειναι 90*35*40 με 8mm τζαμι... να προσθέσω οτι στις εσωτερικες γωνιες εχω σιλικόνη σχεδον μισο εκατοστο με "δακτυλιασμα"..

bouboulas 21-02-14 09:21

Αν είναι λίγες και μικρές λογικά δεν θα ,έχεις πρόβλημα. Γέμισε το και άστο δύο τρείς μέρες να δεις τι θα κάνει.

ScorpionGr 21-02-14 09:30

Αυτο ειναι σιγουρο... αν το αφησω ετσι μπορώ να το ενίσχυσω καπως για να γλιτωσω το ξεκολλημα;;

bouboulas 21-02-14 10:24

Γιατί να κάνεις περεταίρω ενίσχυση; Δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος. Έχω γυάλα χιλιοταλαιπωρημένη 120 λίτρων έτσι και δουλεύει τρία χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Racikos 21-02-14 10:37

οι φυσαλιδες που λες ειναι ο αερας εμεινε στις ενωσεις . Αν στο κολλημα εβαζες χαρτοταινια θα ησουν κομπλε . Μονο αν το αφησεις γεματο θα δεις τι και πως ναι και θα μπορουσες να βαλεις απο εξω σαν εξτρα στηριγμα αλουμινογωνιες και σαν design αλλα και σαν κατι "εξτρα"

ScorpionGr 21-02-14 10:41

Χαρτοταινια που να βαλω;; εσωτερικα εβαλα κοντα στην ενωση και απ' εξω για να κραταει τα τζαμια!!

Racikos 21-02-14 11:02

Επρεπε να ειχες βαλει για να εχεις πιεση αναμεσα στις ενωσεις σου για να αποφυγεις τις φυσαλιδες

ScorpionGr 21-02-14 11:06

Εννοειται πως εβαλα κοκορέτσι το εκανα... περ απο το πως θα τις αποφυγω... το πρόβλημα είναι τωρα που εγιναν... :confused:

Racikos 21-02-14 12:08

βαλε μια φωτο νομιζω πως απλα πλεον ειναι η ιδεα σου

Κουραμπιές 21-02-14 12:13

Δεν ειναι θεμα χαρτοταινιας. Μουχει τυχει και μενα σε ενυδρειο να εχω βαλει λιγοτερη σιλικονη σε ενα σημειο, και στην εφαρμογη να μην σφραγισει σωστα, και εμειναν φυσαλιδες. Το ειδα εκεινη τη στιγμη και το ξανανοιξα παλι καλα οποτε δεν εγινε τιποτα. Ανεβασε μια φωτο να δουμε. Κατα πασα πιθανοτητα δεν εχεις θεμα. Αν ειναι και σχετικα προς τα ψηλα και οχι κατω ακομα καλυτερα.

ScorpionGr 21-02-14 12:50

2 Συνημμένο(α)
πανω ψηλα ειναι!! γινεται να κολλησω ξανα μονο τη μια πλευρα??

Κουραμπιές 21-02-14 13:01

Πλακα κανεις...μην κανεις τιποτα ειναι πολυ λιγες οι φυσαλιδες. Δεν παιζει ναχεις θεμα αν ειναι οκ το υπολοιπο. Πολυ δαχτυλο ρε παιδι μου ομως....γιατι τοσο πολυ. :/

ScorpionGr 21-02-14 13:05

για σιγουρια!!! πρωτο diy ειναι ναι μην ειμαι σιγουρος??? :D αμα το γεμισω και δω οτι πολυφαινεται το δακτυλιασμα θα βαλω γωνιες!!

Κουραμπιές 21-02-14 13:24

Ναι οντως και εγω στο πρωτο μου τοχα ξεφτυλισει :D :D θα φαινεται λογικα, αν δεν σε ενοχλει το αφηνεις. Γεμισε το στο μπαλκονι σε ιδιο επιπεδο καπου (να το τσεκαρεις γιατι εμενα πχ ειχε καρουμπαλα το μπαλκονι εκανε σκαμπανευασματα) με το φελιζολ του απο κατω, αστο κανα 4ημετο καλου κακου και μετα εισαι οκ.

ScorpionGr 21-02-14 13:30

Θα το αφησω και βδομαδα μη σου πω!!! αν τυχει και ξεκολλησει θα ξεκινησει διαρροη η μπαμ και κατω αδειαζει ολο???

Κουραμπιές 21-02-14 13:48

Για να γινει μπαμ και κατω δεν παιζει, αν ειχες βαλει 5αρι τζαμι ναι θα γινοταν. Με 8αρι ουτε καν. Μουχουν τυχει και τα δυο, διαροη σε ενα που ειχα φτιαξει μολις, δακρυζε λιγο. Επισκευη και ακομα τρεχει κανονικα, και μουχει τυχει σε μεταχειρισμενο 60αρι ναχει ξεραθει η σιλικονη και να ξεκολησε ολη η μπροστινη ενωση πατου και μπροστινου τζαμιου. Μεχρι να το σηκωσω να το βγαλω εξω, 40 λιτρα σε 20 δευτερολεπτα ηταν στο σαλονι μου.

ScorpionGr 21-02-14 13:53

οκ τοτε βλεποντας και κανοντας!!! θα το αφησω οπως ειπαμε για εν αδιαστημα εξω και βλεπουμε!!! tnks!!!

nazgul 21-02-14 19:19

Που ειναι οι φυσαλιδες ρε παιδια? :D

Μια χαρα μου φαινεται εμενα, παντως, τουλαχιστον απο τη φωτογραφια. Παντα αναλογα με τα λιτρα και την πιεση που θα δεχονται τα τζαμια, μερικες μικροσκοπικες φυσαλιδες (που δυσκολα δεν θα εχουμε), το πιθανοτερο ειναι να μην προκαλεσουν προβλημα. Φυσικα, το δοκιμαζεις μερικες μερες γεματο με νερο, εκτος σπιτιου.

ScorpionGr 21-02-14 21:22

1 Συνημμένο(α)
μολις το γεμισα και με φοβιζει το πως εγινε η γωνια!!! δειτε και εσεισ!!

Κουραμπιές 21-02-14 21:43

Δεν εχω καταλαβει που ειναι αυτο....και τι σε φοβιζει.

Edit. Αααα το ιδιο σημειο με πριν ειναι ε? Πανω ψηλα? Με μπερδεψε η φωτο. Τι σε φοβιζει δεν αλλαξε κατι. Αστο ετσι μια βδομαδα και βλεπεις. Αν ειναι να γινει κατι 90% θα ηινει τωρα και οχι μετα.

ScorpionGr 21-02-14 22:03

δεν εχει θεμα με τοσες δλδ?? εχει πιασει σχεδον ολο το παχος του τζαμιου!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 823167)
Δεν εχω καταλαβει που ειναι αυτο....και τι σε φοβιζει.

Edit. Αααα το ιδιο σημειο με πριν ειναι ε? Πανω ψηλα? Με μπερδεψε η φωτο. Τι σε φοβιζει δεν αλλαξε κατι. Αστο ετσι μια βδομαδα και βλεπεις. Αν ειναι να γινει κατι 90% θα ηινει τωρα και οχι μετα.

ναι τωρα το γεμισα

ελιοτ 21-02-14 23:28

νομιζω καλυτερα ειναι να το ξεκολλησεις και να το ξανακολλησεις απο την αρχη, υπαρχουν ενυδρεια εταιριων που εβγαλαν προβλημα μετα απο 4-5 χρονια ή και παραπανω, "το γεμισε το 4-5 μερες και αν δεν δεις προβλημα ειναι ενταξει" δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

nazgul 22-02-14 00:26

Τωρα που γεμισε οντως φαινονται οι φυσαλιδες. Κοιτα, η καλυτερη λυση ειναι να το ξανακολλησεις, το ξερεις. Απο εκει και περα, μπορεις να ρισκαρεις. Ισως να μη δημιουργηθει ποτε προβλημα, αλλα σιγουρα δεν μπορει να σου το πει κανενας. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

harris samos 22-02-14 02:44

δεν εχει σιλικονη

πιεσες πολυ τα τζαμια :rolleyes::rolleyes:


εγω θα το ξεκολλαγα σιγουρα

ScorpionGr 22-02-14 06:41

Ωραια ας πουμε οτι το ξανακολαω.. πρεπει να το κολλησω ολο απο την αρχη η αρκη μονο η μια πλευρα λογο το οτι δεν δενει η σιλικονη μετα;;; η αν του βαλω αλουμινο γωνιες, θα γίνει δουλεια;;;

maikl 22-02-14 13:03

Οτι εγινε ειναι γιατι δε το αφησες να στεγνωσει καλα η σιλικονη.
Δοκιμασε το παρακατω
BORKED

ScorpionGr 22-02-14 13:18

Δες απο την αρχη ηταν απο πριν ετσι...

ελιοτ 22-02-14 16:08

στην 11η παραγραφο στην 2η φωτο το κοψιμο του τζαμιου ειναι αθλιο, αν θελεις μια κατασκευη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο θα πρεπει να ξεκολλησεις τα τζαμια και να τους κανεις ενα ρονταρισμα ετσι ωστε οι κομμενες επιφανειες να ειναι σωστες για κολλημα.

ScorpionGr 22-02-14 16:50

Ναι για το κοψιμο το ξερω... μου ζητησε 30 παραπάνω και πηγαίναμε 90 ευροπουλα

Κουραμπιές 22-02-14 16:53

......για 8αρι τζαμι......?????? :confused::confused::confused:
Για ενυδρειο με 10αρι 85x35x45 ροντε μουχε παρει 45 ευρω ο τζαμας....περσι βεβαια αλλα....εκει στην αθηνα εχω την εντυπωση οτι σας γδερνουνε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02230 seconds with 11 queries