Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Daphnia (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5792)

basilis 19-05-04 15:47

Daphnia
 
Γεια χαρα σε ολους.
Καλλιεργω εδω και 6 μηνες δαφνιδες. Τις εχω σε ενα μικρο (10L) παλιο ενυδρειο. Για τροφη χρησιμοποιω ξερη μαγια. Φωτισμος με μια κοινη λαμπα γραφειου για 11 ωρες. Το προβλημα μου ειναι: τα ψωφια μαζευονται στον πυθμενα και δυστυχως, οταν ρουφαω νερο απο κατω για να καθαρισω, περνω μαζι και ζωντανα. Βεβαια παντα κραταω καποια χωρια για να συνεχισω την αποικια. Μηπως καποιος εχει ασχοληθει με καλλιεργεια δαφνιδων?

ahar 19-05-04 16:17

εγω τα ρουφάω με ένα αιρλινε "σκουπιζοντας" τον βυθο και το νερο αυτο το ριχνω μετα μεσα στο ενυδρειο με τα ψαρια... νεκρες ή ζωντανες παλι τις τρώνε. και όσο αφορα τα διαφορα σκουπιδακια ..εεεε.. αυτα γινονται λίπασμα για τα φυτα...




Αλέξανδρος

basilis 19-05-04 18:06

Ευχαριστω Αλεξανδρε.
Εκτος απο μαγια και πρασινη αλγη υπαρχει καποια αλλη τροφη?
Την πρασινη αλγη, δεν ξερω αν χρησιμοποιεις, την παρασκευαζω ως εξης: νερο σε μπουκαλι μαζι με λιγο υγρο λιπασμα για φυτα και μετα στον ηλιο.
Κατι πιο αποδοτικο!

Giorgos 19-05-04 21:47

Για να μαζέψεις τις νεκρές χωρίς να παίρνεις μαζί σου και τις ζωντανές πολύ απλά φώτιζε το ενυδρειάκι σε ένα σημείο. Εκεί θα μαζευτούν οι περισσότερες ζωντανές αφήνοντας σε ελεύθερο να σκουπίσεις τον πυθμένα.
Μπορείς επίσης να τις ταϊζεις spirulina.

ahar 19-05-04 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basilis
Ευχαριστω Αλεξανδρε.
Εκτος απο μαγια και πρασινη αλγη υπαρχει καποια αλλη τροφη?
Την πρασινη αλγη, δεν ξερω αν χρησιμοποιεις, την παρασκευαζω ως εξης: νερο σε μπουκαλι μαζι με λιγο υγρο λιπασμα για φυτα και μετα στον ηλιο.
Κατι πιο αποδοτικο!

στην θεση σου δεν θα εβαζα λιπασμα στο νερο που ταιζω τις δαφνιες....
χωσε στο μπουκαλι ενα σαλιγκαρι και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα....
Διαφορετικα οπως λεει και ο Γιώργος παρε λιγη σπιρουλίνα σε σκόνη και χρησιμοποιπησε την.... λιγοι κοκοι στην μυτη ενος μαχαιριου είναι όσο χρειαζεται. Ανακατεμενο με 30 μλ νερο , την ξερη μαγια κραταει την καθε αποικια μου για 3-4 μερες ανετα.
Σπιρουλινα σκονη πουλαει και σε συσκευασιες η σερα σαν τροφη για νεογνα ψαρια και γυρινους.



Αλεξανδρος

Tolis 20-05-04 00:31

Spirulina σκονη εχουμε φερει και για τον Συλλογο, σε λιγο καιρο θα δινουμε και απο αυτο, και για δαφνιες, και για την DIY τροφη για ψαρια (επισης νεωτερα σε λιγο και γιαυτο).

nhreas 20-05-04 00:43

εμεις μαστερ απο μακρια πως θα γινει να παρουμε απ'ολα αυτα ?? +-3

Tolis 20-05-04 01:16

Ολα γινοναι.

Καλλιεργειες σκουληκιων grindal ηδη εχουμε σε επιπεδο "παραγωγης", μπορουμε να δωσουμε η να στειλουμε σε οποιο μελος ζητησει.

Microworms, daphniae, white worms και vinegar eels, σε λιγο.

Spirulina, μολις βρουμε λιγο καιρο να φτιαξουμε τα πακετακια.

DIY τροφη, εμεις θα γραψουμε την συνταγη, εσεις την φτιαχνετε.

Ολα αυτα για τα μελη του Π.Σ.Φ.Ε βεβαια.

sot-zoe 20-05-04 11:29

Δωστε και την συνταγη για αυτα σκουλικια που μας δωσατε στην Γ.Σ.
Εμενα μου δωσατε την πιο υποαναπτυκτη καλιεργια με πεντε σκουλικια ολα και ολα και ολο μου πιανει μουχλα και δεν ξερω τι να κανω .
Βαλτε οδηγιες να ξερω τι να κανω .

koulio 20-05-04 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Εμενα μου δωσατε την πιο υποαναπτυκτη καλιεργια με πεντε σκουλικια ολα και ολα και ολο μου πιανει μουχλα και δεν ξερω τι να κανω .
Βαλτε οδηγιες να ξερω τι να κανω .

αφου ειχες πεσει με τα μουτρα στα φυτα κανεις και παραπονα για τα σκουληκια τωρα :D :D :D :D

σωτο αν δεν κανω λαθος με το που πιανει μουχλα η τροφη την πετας και βαζεις καινουργια. αμα δεν εχεις πολλα σκουληκια ακομη βαλε μικροτερη ποσοτητα γατοτροφης ( να την κοβεις σε μικρα κομματια ) μεχρι να πολλαπλασιαστουν . και το χωμα να ειχε συνεχεια υγρασια ...

παντως καλο ειναι να μπουν καποιες οδηγιες

AFRIKANOFILOS 20-05-04 16:07

Ρε παιδια αυτα τα ασπρα μικρα σκουλικακια που πηρα εγω πως λεγωντε?Πωσο νερο πρεπει να ριχνω και καθε ποτε?

Tolis 20-05-04 16:36

Οδηγιες θα μπουν οσονουπω. Λιγοτερη τροφη Σωτηρη, και Γιαννη μην τα ποτιζεις , δεν ειναι γλαστρα, αρκει να ειναι νωπο το χωμα.
Stay on topic.

stergios 24-06-04 21:15

Re paidia tis dafnides pou sto kalo tis vriskete?Pate kai tis mazeuete apo ta potamia?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries