Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΜΗΠΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72505)

Sakisdraminos 15-06-13 07:07

ΜΗΠΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ????
 
http://www.aquascape.gr/index.php?op...d=29&Itemid=22


Μπορει να μου πει καποιος αν οντος μπορει να ειναι αυτο ελαφροπετρα?
Γιατι σε κατει γλαστρες που εχω στο σπιτι ειχα αναμιξει ελαφροπετρα και μου φενεται οτι ειναι το ιδιο!

kgf12345 15-06-13 07:35

δεν γνωριζω αν ειναι ελαφροπετρα αποδεδειγμενα.αλλα ακομα κιαν ειναι,δεν ειναι οι μονοι.και η seachem "βγαζει" το Matrix που ειναι ελαφροπετρα.

"Seachem Matrix
Description: Processed pumice. Seachem has taken pumice, broken it up, smoothed the edges and washed it. It is guaranteed free from heavy metals and silicates.
Surface Area: Same as pumice above.
Advantages: Ready to use, reasonable surface area
Disadvantages: Expensive, will slowly clog.
Cost: Expensive
Best Use: Trickle filters and Canister filters."
http://www.fnzas.org.nz/?p=1778


εσυ που θες να το βαλεις? θα προτιμουσα το substrat pro για κανιστρο.

Κλεόβουλος 15-06-13 07:36

Σάκη το έχουμε ξανασυζητήσει (κάνε μια αναζήτηση).
Εγώ θα έβαζα ελαφρόπετρα :)

ANEMOS 15-06-13 07:38

εχει ξαναγινει κουβεντα για αλλο προιον,εμενα για ελαφροπετρα μου κανει,τωρα χωρις χημικη αναλυση απολυτος δεν μπορω να ειμαι,αλλα 16 ευρα το λιτρο οταν με 3 παιρνεις 20 λιτρα ελαφροπετρα δεν σφαξανε...

Sakisdraminos 15-06-13 07:45

κοιτα εγω εχψ δυο φιλτρα που ειναι φουλ αλλα το εκανε η μια εταιρια το κανει και η αλλη? δεν ειναι λιγο περιεργο?
εχω δει συζητησης για το ματρηξ αλλα για αυτο δεν εχω δει κατι!

Nick74 15-06-13 10:48

το matrix παντως οπως φαινεται σε ολα τα διεθνη φορουμ ολοι οσοι το ψαξαν ανακαλυψαν πως προκειται για ελαφροπετρα (κι εγω δεν το πιστευα οταν μου το ελεγε ο exelix γιατι ειναι και το ακριβοτερο βιολογικο υλικο και οπως λεγεται το καλυτερο).
Αυτο σημαινει τελικα πως η απλη κοινη ελαφροπετρα ειναι απο τα καλυτερα -αν οχι το καλυτερο- υλικα

thanasis76 15-06-13 11:53

παιδια χρονια πριν κρατουσαν 1000δες λιτρα με ελαφροπετρες και σφουγαρια. γιατι να μην μπορουμε και τωρα. μην κοιτατε που η αγορα εχει αναγκη απο λαμπερα πραγματα... τα ιδια γινονται σε πολλα και θαμπονουν τον καταναλωτη.
αν θελετε την γνωμη μου, κατι που θα δειτε και στο μεγαλο ενυδρειο που ετοιμαζω ...
ελαφροπετρα + ζεολιθος + σφουγγαρια και ειμαστε πληρης.
στο ενυδρειο μου αυτα θα μπουν + οσο σιποραξ εχω , κι αυτο επιδη το εχω....:D:D

Nick74 15-06-13 12:02

Θαναση για το ζεολιθο που λες θα τον βαλεις μονιμα, και σε τι ποσοτητα?
Κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικο υλικο, αλλα καννει για μονιμη χρηση σε φυτεμενα? Γενικα μαζι με τους ρυπους δε μαζευει και καποια πολυτιμα ιχνοστοιχεια?

ANEMOS 15-06-13 12:03

και αφου ειπατε για ζεολιθο που τον βρισκουμε

thanasis76 15-06-13 12:11

απο οσο εχω διαβασει μαζευει τοξίνες αλλά και τις οργανικές ύλες που υπαρχουν μέσα στο ενυδρειο μας. δεν ξερω κατα ποσο κανει για φυτεμενα, αλλα εμενα δεν θα εχει φυτα....
και για να μην το πληρωνετε ακριβα, πηγαινετε και ζητηστε το απο μαντρα με οικοδομικα υλικα...:D:D:grin:
εμενα με ενημερωσε ο φιλος μου οτι θα φερει... και αναμενω....:smt041:smt041

Nick74 15-06-13 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 772139)
και αφου ειπατε για ζεολιθο που τον βρισκουμε


πσντως οχι στα φαρμακεια που τον δινουν το βαρος του σε χρυσο ουτε στα πετσοπς που τον δινουν το βαρος του σε ασημι, ουτε στα υγειηνης διατροφης που δινουν το βαρος του σε διαμαντια... οπουδηποτε αλλου που πουλιεται με το κιλο (εδω εχω δει o isle of eco εχει )
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 772142)
απο οσο εχω διαβασει μαζευει τοξίνες αλλά και τις οργανικές ύλες που υπαρχουν μέσα στο ενυδρειο μας. δεν ξερω κατα ποσο κανει για φυτεμενα, αλλα εμενα δεν θα εχει φυτα...


βασικα σε φυτεμενο σιγουρα ειναι ευεργετικοτερο να μπει μαζι με το υποστρωμα, αλλα για το φιλτρο δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλο να μπαινει μια μικρη ποσοτητα η οχι

delta66 15-06-13 15:10

Η ελαφροπετρα θελει ξεδιαλεγμα και πλυσιμο καλο κι επισταμενο κι απο εμας, οπως κανει και η καθε εταιρεια που την πουλαει ως βιολογιο υλικο.

harris samos 15-06-13 16:01

2 χρονια το φωναζω :D:D:D

προτημω να την πληνω 8 ωρες παρα να την αγορασω 20 ευρω το λιτρο

απο τα πρακτηκερ 4 ευρω τα 25 λιτρα νομιζω κανει :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Stivv27 15-06-13 17:06

Αυτο κανει και η καθε εταιρια την καθαριζει και στην πουλαει για χρυσο!Εγω χρειαστικα 160λιτρα αν τα επαιρνα matrix ακομη ενυδρειο δεν θα ειχα!!!!

maria p 15-06-13 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 772210)
Η ελαφροπετρα θελει ξεδιαλεγμα και πλυσιμο καλο κι επισταμενο κι απο εμας, οπως κανει και η καθε εταιρεια που την πουλαει ως βιολογιο υλικο.

τι ξεδιάλεγμα θέλει? τι άλλο υλικό έχει μέσα?

Κλεόβουλος 15-06-13 18:33

Τα λέει ο Σπύρος αλλά δεν τον προσέχετε :D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 734940)
για την ελαφροπετρα, οτι θελει καποια προετοιμασια.
Tην αφηνουμε 24 ώρες να μουλιάσει καλά.
Μετά πολύ καλό και επισταμένο πλύσιμο (με τρίψιμο των κόκκων) πολλές φορές.
Αφαίρουμε όσους περισσότερους κόκκους μπορουμε, που περιέχουν μαύρους υελώδεις κρυστάλλους.
Οτιδήποτε είναι λευκό το χρησιμοποιούμε, αφαιρούμε μόνο τις μαύρες και τις γκρίζες. (πιανουν τσαμπα χωρο στο φιλτρο)

[το κουμπάκι "Αναζήτηση" πάνω δεξιά μας αποκαλύπτει εύκολα τον πλούτο γνώσης που έχει συσσωρεύσει το GAB ;)]

maria p 15-06-13 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 772261)
Τα λέει ο Σπύρος αλλά δεν τον προσέχετε :D


[το κουμπάκι "Αναζήτηση" πάνω δεξιά μας αποκαλύπτει εύκολα τον πλούτο γνώσης που έχει συσσωρεύσει το GAB ;)]

μη με μαλώνετε κι είμαι ευαίσθητη:smt053
δεν είχε τύχει να δώ το άλλο θέμα κι από τον τρόπο που έγινε η παραπάνω κουβέντα νόμιζα οτι το ζήτημα είναι "παρθένο".
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!:)

Κλεόβουλος 15-06-13 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 772264)
νόμιζα οτι το ζήτημα είναι "παρθένο".

Τίποτα δεν είναι παρθένο εδώ μέσα :D:D

(δε σε μαλώνω καλέ)

mikros84 15-06-13 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 772280)
Τίποτα δεν είναι παρθένο εδώ μέσα :D:D

(δε σε μαλώνω καλέ)

χαχαχα...
:smt041:smt041:smt041

thanasis76 16-06-13 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 772228)
Αυτο κανει και η καθε εταιρια την καθαριζει και στην πουλαει για χρυσο!Εγω χρειαστικα 160λιτρα αν τα επαιρνα matrix ακομη ενυδρειο δεν θα ειχα!!!!

καλα κι εσυ μαλλον το παρακανες....:D:D:D:D

Stivv27 16-06-13 09:02

Γιατι ρε Θανο το παρακανα?Ποσα λεφτα θα ηθελα για ματριξ?Για υπολογισε λιγο!
160 λιτρα χ 5 euro το λιτρο για κανε ποσο κανουν?Ενω πηρα 200 λιτρα ελαφροπετρα και εδωσα 28 ευρω

thanasis76 16-06-13 09:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 772388)
Γιατι ρε Θανο το παρακανα?Ποσα λεφτα θα ηθελα για ματριξ?Για υπολογισε λιγο!
160 λιτρα χ 5 euro το λιτρο για κανε ποσο κανουν?Ενω πηρα 200 λιτρα ελαφροπετρα και εδωσα 28 ευρω

δεν εγραψα οτι το παρακανες με το ποσο που ανεφερες, απλα οτι εβαλες πολλα λιτρα ελαφροπετρα...:D:D:D
ειναι το υλικο ισως με τους περισσοτερους πορους... απο αυτη την αποψη το ειπα...:D:D

manos76 16-06-13 10:16

Η ελαφρόπετρα κάνει για όλα τα ενυδρεία? Ειναι ασβεστολιθικη?

Nick74 16-06-13 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 772398)
Η ελαφρόπετρα κάνει για όλα τα ενυδρεία? Ειναι ασβεστολιθικη?


καλε κανονικο βιολογικο υλικο ειναι, και πολλα απο αυτα που πουλανε με τα ωραια σχηματα ειναι απλως ελαφροπετρα πλυμενη και κομενη σε σχηματα (η στην περιπτωση του matrix διαλεγουν σχετικα ομοιομορφη κοκομετρια)

Sakisdraminos 16-06-13 15:17

εγω πιστευω οτι εκανα καλα και ανοιξα ενα τετοιο θεμα γιατι πολλοι δεν το ξεραν ακομα και αυτοι που ειχαν αμφιβολια τωρα το διασταυρωσαν!


ευχαριστω και εγω προσοπικα γιατι γνωριζα για το sceahem και μολις ειδα και το eheim ειπα δεν γινεται!
και όμως η φυση βγαζει απο μονη της τα καλητερα!

maria p 16-06-13 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 772454)
εγω πιστευω οτι εκανα καλα και ανοιξα ενα τετοιο θεμα γιατι πολλοι δεν το ξεραν ακομα και αυτοι που ειχαν αμφιβολια τωρα το διασταυρωσαν!


ευχαριστω και εγω προσοπικα γιατι γνωριζα για το sceahem και μολις ειδα και το eheim ειπα δεν γινεται!
και όμως η φυση βγαζει απο μονη της τα καλητερα!

αυτό ξαναπές το!!!:)

Qbrain 17-06-13 10:16

οσο αφορά ενα samp δεν θα ηταν καλύτερα ενας κύβος ελαφρόπετρας(πχ 30χ30χ30) αντί για "χαλικοποιημενη"? θεωρητικά θα ειχε πολυ μεγαλύτερη επιφανια για τα βακτήρια γιατι δεν θα υπήρχαν κενα, φυσικά θα χρειαστεί ενα καλό προφιλτρο για μην βουλώνει

exelix 17-06-13 14:44

Αν το νερό μπορούσε να περάσει μέσα από την ελαφρόπετρα σαν να ήταν σφουγγάρι ίσως, αλλά επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό πιο πολύ αποικούνται οι εξωτερικές επιφάνειες του μέσου από τα νιτροποιητικά βακτήρια.

Crazy_Beaver 17-06-13 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 772651)
Αν το νερό μπορούσε να περάσει μέσα από την ελαφρόπετρα σαν να ήταν σφουγγάρι ίσως, αλλά επειδή κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό πιο πολύ αποικούνται οι εξωτερικές επιφάνειες του μέσου από τα νιτροποιητικά βακτήρια.


Γι αυτό δεν θέλεις μεγάλα κομμάτια!

exelix 17-06-13 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 772656)
Γι αυτό δεν θέλεις μεγάλα κομμάτια!

Ε ναι!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02546 seconds with 11 queries