Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Στησιμο πετρας. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16853)

Andros 19-04-07 21:12

Στησιμο πετρας.
 
Για πειτε μου ρε παιδες; (Επειδη θα αρχισω να στηνω τις πετρες μεσα στο ενυδρειο) και επειδη διαβασα σε καποιο post οτι πρεπει να κανουμε μικρες σπηλιες και σχισμες για να κρυβονται τα ψαρια μας, εδω πιστευω σηκωνει συζητηση. Αν ειναι μικρα τα ψαρια, 5cm και κατω, καλως. Τι γινεται ομως οταν εχεις ψαρια 10-15cm; Δεν πρεπει να καλυψουμε οσο μπορουμε στο θεμα κρυψωνας και τα μεγαλα μας ψαρια; Στο κατω κατω και τα μικρα καποτε θα μεγαλωσουν. Εχω δει ενυδρεια φιλων μελων τα οποια ειναι πραγματικα εξαιρετικα, εχουν μεγαλα ψαρια, εχουν πολλες πετρες αλλα εχουν μικρες σχισμες και σπηλιες. Αν θελει ενα μεγαλο ψαρι των 15cm να κρυφτει, που θα παει; Για πειτε μου! Για να ξερω πως να τις στησω!

Tolis 19-04-07 21:34

Σκαβει και την φτιαχνει μονο του, γιαυτο πρεπει να ειναι σταθερο το συστημα.
Και καλο ειναι να προβλεπουμε και μεγαλες τρυπες γενικως.

jimfytakis 19-04-07 21:36

Απο προσωπικη εμπειρια επειδη εχω καποια μεγαλουτσικα ψαρακια(12εκ περιπου κιχλιδες) εστησα μια σπηλια απο τρεις μεγαλες πετρες που εφαπτονται καλα μεταξυ τους σε σχημα Π και χρησιμοποιησα το κουτι του εσωτερικου φιλτρου για αλλη μια.Επισης εφαρμοσα μεταξυ τους 2 κεραμυδια και εκαναν ενα σωληνα που τον καληψα κατα μηκος με χαλικι.Αργοτερα θα κανω και αλλες κρυψωνες.Επισης εχω βαλει και ενα μεγαλο τσοφλι καρυδας.Καποιοι χομπιστες χρησιμοποιουν και σωληνες pvc θαμμενους σε βουνα πετρας.Οτι σαρεσει καο οτι βολεψει καλυτερα μα κυριως να μη κανεις δυσκολη τη ζωη των ψαριων.Α!Ξεχασα και καλο θα ηταν για σταθεροτητα να κολληθουν οι μεγαλες πετρες με ενυδρειακη συλικονη,κατι το οποιο δεν το προβλεψα αλλα ευτυχως εφαρμοσαν τελεια!!!

Andros 19-04-07 21:52

Δηλαδη προεδρε αν θα σκαψει (που θα σκαψει)θα σκαψει κατω απο τη σορο με της πετρες.Αρα θελουμε υποστρομα γυρω στους 10cm ετσι?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 169176)
Απο προσωπικη εμπειρια επειδη εχω καποια μεγαλουτσικα ψαρακια(12εκ περιπου κιχλιδες) εστησα μια σπηλια απο τρεις μεγαλες πετρες που εφαπτονται καλα μεταξυ τους σε σχημα Π και χρησιμοποιησα το κουτι του εσωτερικου φιλτρου για αλλη μια.Επισης εφαρμοσα μεταξυ τους 2 κεραμυδια και εκαναν ενα σωληνα που τον καληψα κατα μηκος με χαλικι.Αργοτερα θα κανω και αλλες κρυψωνες.Επισης εχω βαλει και ενα μεγαλο τσοφλι καρυδας.Καποιοι χομπιστες χρησιμοποιουν και σωληνες pvc θαμμενους σε βουνα πετρας.Οτι σαρεσει καο οτι βολεψει καλυτερα μα κυριως να μη κανεις δυσκολη τη ζωη των ψαριων.Α!Ξεχασα και καλο θα ηταν για σταθεροτητα να κολληθουν οι μεγαλες πετρες με ενυδρειακη συλικονη,κατι το οποιο δεν το προβλεψα αλλα ευτυχως εφαρμοσαν τελεια!!!

Το οτι θα κολληθουν οι μεγαλες πετρες με συλικονη εννοειτε.

msigouros 19-04-07 22:11

Πρώτα τοποθετείς τις πέτρες και μετά το υπόστρωμα-άμμος χαλικι-έτσι δεν φοβάσαι το σκάψιμο.
Για τα υπόλοιπα κοίταξε εδω www.Tsamisaquarium.gr στις παρουσιάσεις και άσε την φαντασία σου να δουλέψη.:p :p :p :p :p

Andros 19-04-07 22:17

Αυτο εχω κανει και στο ενυδρειο που εχω τωρα με χαλικι και πιστεψεμε 5 μεγαλοι βραχοι ειναι στον αερα.

parrot 19-04-07 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 169183)
Δηλαδη προεδρε αν θα σκαψει (που θα σκαψει)θα σκαψει κατω απο τη σορο με της πετρες.Αρα θελουμε υποστρομα γυρω στους 10cm ετσι?

Αυτό που με συμβούλεψαν και είναι πραγματικά αποτελεσματικό είναι να βάλεισ φελιζόλ πριν το υπόστρωμα.... πάνω στο φελιζόλ ακουμπάς τις πέτρες και ρίχνεις την άμμο από πάνω... οπότε όσο και να σκάψουν ακουμπούν στο φελιζόλ...

jimfytakis 19-04-07 23:10

Δεν ειναι τοξικο καθολου το φελιζολ?Γιατι για το γαλαζιο που χρησιμοποιειται στις οικοδομες ειναι ακρως καρκινογονο και η μονη χωρα της ΕΕ που το χρησιμοποιει ακομα ειναι ......η Ελλαδα!

ater 20-04-07 15:46

το styrofoam ειναι καρκινογονο? μπορεις σε παρακαλω να μου πεις περισοτερα? μιας κε εγω το εχω σε ολο το ενυδρειο και πατο και πλατη, και αν παιζει τετοιο σκηνικο....... εχει πολυ σκαψιμο, τρεξιμο, σαν να λεμε i have ******ized it mpouxuxuxuxuxuxuxx
parakalo pite mu
:smt009:smt009:smt009:smt009

jimfytakis 20-04-07 15:59

Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο.Αλλα στα ψαρια κολλαμε και τα ελλενιτ(αμιαντοτσιμεντο) τι ειναι??Καρκινογονο και αυτο και μαλιστα χρησιμοποιειται ακομα.Κανε μια αναζητηση σε κανα google,wikipedia...Σιγουρα κατι θα βρεις.Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι

Andros 20-04-07 19:58

Ρε παιδια μηπως υπερβαλλουμε λιγο? Εδω δεν ξερουμε τι τρωμε και μιλαμε για φελιζολ?Χρονια χρησιμοποιουνται στα ενυδρεια και δεν εχω ακουσει να εχει επιδραση πανω στα ψαρια. Εγω εχω το γαλαζιο 5 χρονια και δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο.Γι αυτο, θα το χρησιμοποιησω ξανα αφοβα!

Οσο για την Ε.Εzw

jimfytakis 20-04-07 21:01

Το τελευταιο μου αρεσε.Ειναι δεδομενο ομως οτι η διαρκεια ζωης ενος ψαριου ειναι βραχυπροθεσμη σε σχεση με του ανθρωπου για να εμφανιστει καρκινος.Το θεμα ξεκινησε απλα απο το ερωτημα μου μηπως το φελιζολ επιβαρυνει με χημικα το νερο!!

Andros 20-04-07 21:44

Μπα, δεν νομιζω. Οπως ειπα και πιο πριν, χρησιμοποιειται για χρονια το φελιζολ, απο εμπειρους χομπιστες. Αν υπηρχε καποιο προβλημα, σιγουρα θα το ειχαν αναφερει.

parrot 20-04-07 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 169290)
Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο.Αλλα στα ψαρια κολλαμε και τα ελλενιτ(αμιαντοτσιμεντο) τι ειναι??Καρκινογονο και αυτο και μαλιστα χρησιμοποιειται ακομα.Κανε μια αναζητηση σε κανα google,wikipedia...Σιγουρα κατι θα βρεις.Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι

Ποιός το έχει απαγορέψει παρακαλώ? http://www.dow.com/styrofoam/europe/

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 24-05-07 10:00

γιτι αν δεν βαλεισ κατι και φτασουν εωσ το γυαλι θα εχουμε προβλημα?

PascM 24-05-07 10:31

Αν οι πέτρες "σκάσουν" πάνω στο γυαλί ναι θα έχεις πρόβλημα διότι το ποιο λογικό θα είναι να σπάσει ο πάτος του ενυδρείου!!

Nik25 24-05-07 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 169290)
Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο. Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι

Eπειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που ασχολουμαι συχνα με οικοδομικα υλικα το συγκεκριμενο φελιζολ ειναι απλα και με λιγα λογια ακινδυνο ειδικα για καρκινο και χρησιμοποιειτε ευρεως ανα τον κοσμο για μονωσεις.Αναφορες γινονται μονο για τον αμιαντο που πλεον δεν χρησιμοποιετε στις οικοδομες.Το να κινδυνολογουμε επειδη ακουσαμε κατι σε καποιο δελτιο ειδησεων που ηθελε να πει μια μ****ια ,για να γεμισει το δελτιο του,ειναι ασχημο ειδικα για καποιον που θα το διαβασει χωρις να ξερει γιαυτο το υλικο και θα τρεξει να ξεστησει ενα ολοκληρο ενυδρειο!!!:smt120 .Με την ιδια λογικη καρκινογονα ειναι και η κολλα PVC και οι σωληνες PVC κλπ(εχουμε ακουσει διαφορα κατα καιρους)
Φιλικα παντα ,Νικος:roll:

jimfytakis 24-05-07 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 177040)
Eπειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που ασχολουμαι συχνα με οικοδομικα υλικα το συγκεκριμενο φελιζολ ειναι απλα και με λιγα λογια ακινδυνο ειδικα για καρκινο και χρησιμοποιειτε ευρεως ανα τον κοσμο για μονωσεις.Αναφορες γινονται μονο για τον αμιαντο που πλεον δεν χρησιμοποιετε στις οικοδομες.Το να κινδυνολογουμε επειδη ακουσαμε κατι σε καποιο δελτιο ειδησεων που ηθελε να πει μια μ****ια ,για να γεμισει το δελτιο του,ειναι ασχημο ειδικα για καποιον που θα το διαβασει χωρις να ξερει γιαυτο το υλικο και θα τρεξει να ξεστησει ενα ολοκληρο ενυδρειο!!!:smt120 .Με την ιδια λογικη καρκινογονα ειναι και η κολλα PVC και οι σωληνες PVC κλπ(εχουμε ακουσει διαφορα κατα καιρους)
Φιλικα παντα ,Νικος:roll:

Νικο,τοσα που λανσαρει η τηλεοραση και οι εταιρειες πλεον δεν μπορουμε να πιστεψουμε τι ειναι βλαβερο και τι οχι.Παντως ειχαν κανει μια συγκεντρωση οι οικολογοι στο παρκο Αντωνης Τριτσης και λεγαν κατι τετοια

Nik25 24-05-07 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 177044)
Νικο,τοσα που λανσαρει η τηλεοραση και οι εταιρειες πλεον δεν μπορουμε να πιστεψουμε τι ειναι βλαβερο και τι οχι.Παντως ειχαν κανει μια συγκεντρωση οι οικολογοι στο παρκο Αντωνης Τριτσης και λεγαν κατι τετοια


Οff Topic λιγο αλλα αστους να λενε .Το 90% των σπιτιων εχουν τετοιο...ειναι ακινδυνο (μπορει και το δικο σου σπιτι αν ειναι καινουριο να χει :rolleyes: )Η βαση του ειναι το πετρελαιο οπως ολα τα πλαστικα.

Yiannis59 24-05-07 12:56

Να σας θυμίσω λίγο τα ψυγειακια και παγούρια που ολοι λίγο πολύ παίρνουμε μαζι μας το καλοκαίρι για να μην σας πώ για τα κανονικά ψυγεία που έχουμε όλοι στο σπίτι τι μόνωση έχουν νομίζετε κάτω από το κέλυφος

GODLIGHT 24-05-07 15:22

ουπς, λες? μολις πηρα καινουργειο 2πορτο.
μαμαααα πεταξε το ψυγειοοο :D :D :D .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02195 seconds with 11 queries