Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σίδηρος ή Λίπανση? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21127)

jockler 27-11-07 11:17

Σίδηρος ή Λίπανση?
 
Καλημέρα.

Είχα 1 πρόβλημα με τον εχινοδορο που έχω στο ενυδρείο μου.Εχει μικρές τρύπες μέσα στα φύλλα του και μια cabompa aquatica που έχω , κιτρινίζουν τα φύλλα στη βάση της..Ο πετσοπάς μου είπε οτι οφείλεται στη έλειψη σιδήρου και μου έδωσε ένα ecxel flourish που μου είπε οτί έχει σίδηρο και πρέπει να ρίχνω απ αυτό.

Κάτι έγινε όμως και εφυγα γρήγορα χωρις να τον ρωτήσω πληροφορίες ,γι αυτό ρωτάω έσας μήπως ξέρετε.

1)Το υγρό αυτό έχει και ιδιότητες λιπάσματος ή εχει απλά σίδηρο?Το λιπάσμα που έριχα (υγρό της tropica) το αντικαθιστώ με αυτό?ή μήπως το ρίχνω στο νερό σε συνδιασμό με κάποιο άλλο λίπασμα?

2)Οι οδηγίες λένε 5ml ανά 200λ νερού αλλά δεν λένε κάθε πότε..Μήπως σε κάθε αλλαγή νερού?ή μήπως έχει μια συγκεριμένη συχνότητα ρίψης του υγρού αυτού στο ενυδρείο?

3)Θα κλείσουν στ αλήθεια οι τρύπες και θα σταματήσουν να κιτρινίζουν τα φυτά μου?Είμαι λίγο άπιστος Θωμάς και τους έμπορους δεν τους εμπιστεύομαι τελεταία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

imichal 27-11-07 11:57

εχει το excel σιδηρο ?:confused:
Μηπως ειναι απλά ελλειψη φωτος ?

jockler 27-11-07 12:02

Ελπιζω να θυμάμαι καλά την μαρκα και να μην κάνω λάθος...πάντως αυτό που μού εδωσε έχει σιδηρο γιατι το λέει πάνω.

Αλλά τρύπες από έλειψη φωτός γίνεται?

george 27-11-07 12:03

Το Flourish Excel δεν έχει σίδηρο.
http://www.seachem.com/products/prod...rishExcel.html

imichal 27-11-07 12:06

Τρυπες συνηθως ειναι ελλειψη καλίου. Εγώ ειχα το ιδιο προβλημα και ετσι το αντιμετώπισα.....(με προσθηκη καλιου).
Το κιτρινισμα συνήθως στη βαση των φυτων ειναι γιατι το φως δεν φτάνει εκει ειδικα αν το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο....
Τώρα καλύτερα ειναι να περιμενεις και καποιον πιο εμπειρο....

stav 27-11-07 12:12

Η Seachem εχει προιοντα για γενικη λιπανση,σιδηρο,καλιο.Το Excel ειναι CO2.

jockler 27-11-07 12:41

οχι οχι παιδιά αυτό που μου έδωσε΄έχει σιγουρα σιδηρο και όχι CO2.

Ισως να μη γράφει excel αλλά μόνο flourish.Θα το ξαναδώ και θα σας πω αυριο γιατί είμαι στη δουλεια.

Δηλαδή πως καταλαβαίνεις οτι ένα φυτό χρειάζεται σίδηρο?Γιατί αν χρειάζεται κάλιο και όχι σίδηρο κακώς μου το έδωσε(και φυσικά πιο κακώς το πήρα)
-------------------------
να το παιδια! http://www.seachem.com/products/prod...urishIron.html

Filotas 27-11-07 12:41

Δές λίγο εδώ
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Πάντως απο όσο ξέρω οι τρύπες στα φύλλα έιναι έλλειψη καλίου!!!!

Juan 27-11-07 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jockler (Μήνυμα 217213)
Καλημέρα.

Είχα 1 πρόβλημα με τον εχινοδορο που έχω στο ενυδρείο μου.Εχει μικρές τρύπες μέσα στα φύλλα του και μια cabompa aquatica που έχω , κιτρινίζουν τα φύλλα στη βάση της..Ο πετσοπάς μου είπε οτι οφείλεται στη έλειψη σιδήρου και μου έδωσε ένα ecxel flourish που μου είπε οτί έχει σίδηρο και πρέπει να ρίχνω απ αυτό.

...

Το μπέρδεμα έγινε γιατί νόμιζες ότι είχες αγοράσει το excel. :cool:
Το κιτρίνισμα των φύλλων δεν σημαίνει απαραίτητα έλλειψη σιδήρου, έτσι μην βάλεις ακόμα σίδηρο μέχρι να εξετάσεις τα υπόλοιπα.

Δώσε μας μια εικόνα του ενυδρείου (Φωτισμός / ποσότητα φυτών / κατάσταση / μετρήσεις ρΗ-ΚΗ-ΝΟ3)

Edit: Μια photo θα βοηθούσε επίσης..

jockler 28-11-07 09:22

Nαι έχεις δίκιο , δικό μου το λάθος.

Φωτο δυστυχώς δεν μπόρεσα ,ελπιζω να καταφερω να βρω μηχανή αυριο και να σας στείλω.

Το ενυδρείο είναι 96λ με 27C θερμοκρασία ,φωτισμό 18w , 7 PH , ΚΗ δεν έχω μετρήσει ποτε αλλα έχει νερό από το δίκτυο της αθήνας ,FE 0,1mg/l , αμωνια και νιτρικα είναι ανέκαθεν στο 2ο level στα test της sera(τελευταία μέτρηση χθες αλλά δεν θυμάμαι τιμες) εδώ και πολύ καιρό και δεν αλλάζουν με τπτ... Το ενυδρείο λειτουργεί από τον 9/2007 χωρις καμια απώλεια ως τωρα και οι αλλαγές που γίνονται είναι 20λ κάθε 15 μέρες ,μαζί με την αλλαγή ρίχνω και υγρό λίπασμα της tropica.

Τα φυτά που έχω είναι 1 εχινόδορο rose , 1 cabompa aquatica k 1 anubia hastifolia.(είναι λιγα???)

Δυστυχώς (θα δείξει...) δε με πρόλαβες και προχθές έριξα μια δόση απο το σίδηρο που αγόρασα.Αυτο πού είδα χθές, είναι οτι τα κάτω φύλλα της campoba ήταν κιτρινα αρχίζουν και πρασινίζουν ξανά!! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι αφού έριξα σίδηρο προχθές οι χθεσινες μετρήσεις έδειξαν χαμηλό σίδηρο , το φυτό όμως βελτιώθηκε!

Ο εχινόδορος καμία βελτίωση παραμένει με μικρές-μικρές τρύπες μεσα στα φύλλα και έχω την εντύπωση οτι αρχίζουν και κατσαρώνουν.

Περιμένω για τις συμβουλές σας και τις παρατηρήσεις σας

stav 28-11-07 10:06

Απο τα γραφομενα σου δειχνει ελλειψη σιδηρου.Θα κανεις μετρησεις σιδηρου
και αναλογα θα ριχνεις.

jockler 28-11-07 10:34

και οι τρύπες στον εχινόδορο κ αυτές τελικά ελειψη σιδήρου ή καλιου?

Σιδηρο θα ρίχνω σε κάθε αλλαγή?και το λίπασμα που έριχνα θα συνεχίζω να το ρίχνω?

red rubin 28-11-07 10:45

Το ιδιο προβλημα το αντιμετωπιζω και`γω με το ιδιο φυτο.Οι τρυπες στα φυλλα δεν πρεπει να ελλειψη σιδηρου γιατι σιδηρο ριχνω με liquid doser καθε μερα και τα τεστ μου βγαζουν 2mg/l.Το καλιο της Seachem ποιο ειναι?Το Nitrogen?Να προσθεσω οτι το φυτο αυτο το εχω κατω απο MH λαμπα και παλι τρυπαει.

leonm 28-11-07 10:51

Potasium οχι το nitrogen.

red rubin 28-11-07 10:59

Ωραια...Τεστακι υπαρχει ομως γιατι το potassium το ριχνω κανονικοτατα.Υπαρχει τροπος να το μετρησουμε?

leonm 28-11-07 11:03

Δεν έχει τεστ και απλως ακουλουθείς τη δοσολογία που προτείνεται βλέποντας πως πάνε και τα φυτά σου. Και λίγο παραπάνω να βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τσιόνογλου Σταύρος 28-11-07 11:07

Τέστ για το κάλλιο δεν νομίζω να υπάρχει.Οι τρύπες στα φύλλα ωφείλονται πιθανόν σε έλειψη καλλίου.Οι υπάρχουσες τρύπες δεν θα κλείσουν απλώς τα καινούργια φύλλα που θα βγούν θα είναι σε καλύτερη κατάσταση.Το ότι κιτρινίζουν τα κάτω φύλλα της Camboba ωφείλεται στο ότι δεν επαρκεί ο φωτισμος εάν βέβαια τα πιο επάνω είναι ΟΚ,συμβαίνει και σε μένα σε ρίζες που είναι πολύ χαντακωμένες και δεν τις χτυπάει καλά το φώς και ας έχω 2ΜΗ Χ150W.

jockler 28-11-07 11:54

ωραια λοιπόν εχω έλειψη καλίου και μαλλον πρέπει να πάρω κάποιο υγρό.Μια ερώτηση πολυ σημαντική για μένα κ τη γυάλα μου...


Το υγρό αυτό που θα πάρω θα αντικαθιστά το λίπασμα η θα το συμπληρωνει? Κοινός θα ρίχνω και απ τα 2 υγρά μέσα η μόνο το καινουριο για το κάλιο?????και κάθε πότε??

Juan 28-11-07 12:05

Αν διαβάσετε προσεκτικά τον "ΟΔΗΓΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΜΕ ΦΥΤΑ" θα δείτε ότι λέει κάποιες λεπτομέρειες που πρέπει να υπολογίζουμε.
Το "κιτρίνισμα" των φύλλων είναι αποτέλεσμα από έλλειψη σιδήρου, Καλίου, αζώτου ως και ανεπαρκής φωτισμός.

Η διαφορά της έλλειψης σιδήρου από τα άλλα είναι ότι φαίνεται στα νέα φύλλα ! Ένα ακόμη σημάδι είναι ότι τα 'νευρα' του φυτού παραμένουν πράσινα, ενώ το φύλλο κιτρινίζει.

Από την στιγμή που τα παλιά φύλλα κιτρινίζουν (στην περιπτωσή μας) + ότι ο σίδηρος είναι δευτερευον στοιχείο λίπανσης, πρέπει κοιτάξουμε άλλα αίτια πριν από αυτό.

Το φυτό χρειάζεται αρκετό φωτισμό (που δεν έχει) σε συνδυασμό έλλειψής καλίου (τρύπες-κατσάρωμα). . μπορεί να δείξει αυτή την εικόνα.
Ίσως .... κάτι άλλο :grin: ! αλλά ψάχνοντας θα το βρεις.

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jockler (Μήνυμα 217483)
ωραια λοιπόν εχω έλειψη καλίου και μαλλον πρέπει να πάρω κάποιο υγρό.Μια ερώτηση πολυ σημαντική για μένα κ τη γυάλα μου...


Το υγρό αυτό που θα πάρω θα αντικαθιστά το λίπασμα η θα το συμπληρωνει? Κοινός θα ρίχνω και απ τα 2 υγρά μέσα η μόνο το καινουριο για το κάλιο?????και κάθε πότε??

Το πρώτο που πρέπει να πάρεις είναι τεστ για την ΚΗ και να δώσεις περισσότερη βάση στις μετρήσεις ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries