Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Τιγρακια και φως (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79017)

nikos24 27-03-14 12:00

Τιγρακια και φως
 
Γεια σας κι απο μενα. Ειμαι νεος στο φορουμ αν και εναμιση μηνα τωρα σας διαβαζω. Τη Δευτερα πηρα 3 τιγρακια (νεο ενυδρειο στρωμενο ενα μηνα και μετρησεις με υγρα τεστ της API) και εχω παρατηρησει οτι τους ενοχλει το φως του ενυδρειου οταν αναβει (με χρονοδιακοπτη).
Πανε σε μια γωνια κατω στο βυθο και διπλα στο εσωτερικο φιλτρο μαλλον επειδη δεν εχει πολυ φως εκει. Μολις το φως σβηνει ειναι μια χαρα ηρεμα και βολταρουν σε ολο το μηκος του ενυδρειου. Τι να κανω;
Το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα. Ευχαριστω

Archimendes 27-03-14 12:09

Μην αγχώνεσαι. Θέλουν τον χρόνο τους. Και να είναι κοπάδι γιατί είναι νευρικά ψαράκια. Τρία κατά την γνώμη μου είναι λίγα - θα τα βλέπεις να γυρνάνε το ένα γύρω από το άλλο.

nikos24 27-03-14 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archimendes (Μήνυμα 829971)
Μην αγχώνεσαι. Θέλουν τον χρόνο τους. Και να είναι κοπάδι γιατί είναι νευρικά ψαράκια. Τρία κατά την γνώμη μου είναι λίγα - θα τα βλέπεις να γυρνάνε το ένα γύρω από το άλλο.

Λες να παρω αλλα 2 δηλαδη; Το φως να το ανοιγω κανονικα;

Kostas12 27-03-14 12:16

Αύξησε τον αριθμό τους σε 8 τουλάχιστον και δημιούργησε κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο με πέτρες ή με φυτά για να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα αγχώνει και σε λίγες μέρες θα δεις άλλες συμπεριφορές

Archimendes 27-03-14 12:18

Υπόψη ότι τα τιγράκια είναι περιβόητα fin-nippers. Δηλαδή, οτιδήποτε με πεταχτή ουρά (αγγελόψαρα, γκουράμι με τα πλοκάμια τους, Mollies κ.α.) θα τρώνε γερές καρπαζές.

nikos24 27-03-14 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 829974)
Αύξησε τον αριθμό τους σε 8 τουλάχιστον και δημιούργησε κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο με πέτρες ή με φυτά για να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα αγχώνει και σε λίγες μέρες θα δεις άλλες συμπεριφορές

Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;

Kostas12 27-03-14 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 829976)
Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;

δεν ισχύει αυτό με το αριθμό, επειδή είναι κοπαδόψαρα θέλουν να είναι πολλά μαζί νιώθουν ασφάλεια σαν κοπάδι, όχι άλλα ψάρια τώρα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, αλλά βάλε τουλάχιστον 8 και αργότερα ανεβάζεις τον αριθμό τους.

Archimendes 27-03-14 12:52

Αυτό στο είπε με τη λογική ότι θα τσακώνονται όλα με όλους και πάντα κάποιος θα περισσεύει - ξεκουράζεται. Άμα έχεις αρκετό αριθμό θα είναι ήρεμα και θα κάνουν το κοπάδι τους. 4-5 φάπες θα πέφτουν, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό -μεταξύ τους - για άλλα ψάρια έχε στο νου σου το παραπάνω που σου έγραψα.
Βέβαια και τα 100 λιτρα με 8 τιγράκια γεμίζει μια χαρά.

nikos24 27-03-14 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archimendes (Μήνυμα 829981)
Αυτό στο είπε με τη λογική ότι θα τσακώνονται όλα με όλους και πάντα κάποιος θα περισσεύει - ξεκουράζεται. Άμα έχεις αρκετό αριθμό θα είναι ήρεμα και θα κάνουν το κοπάδι τους. 4-5 φάπες θα πέφτουν, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό -μεταξύ τους - για άλλα ψάρια έχε στο νου σου το παραπάνω που σου έγραψα.
Βέβαια και τα 100 λιτρα με 8 τιγράκια γεμίζει μια χαρά.


Ωραια τοτε θα παρω 8 τιγρακια και 8 απο ενα αλλο ειδος και τελος. Ευχαριστω

delta66 27-03-14 15:17

Τσεκαρε αν υπαρχει καποια διαρροη ρευματος, οταν ανοιγουν οι λαμπες.

nikos24 27-03-14 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 830006)
Τσεκαρε αν υπαρχει καποια διαρροη ρευματος, οταν ανοιγουν οι λαμπες.


Διαρροη ρευματος τι εννοεις;

ChocolatePuma 27-03-14 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 829976)
Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;

Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Nickthefish 27-03-14 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 830085)
Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Αυτό λεγόταν και λέγεται καθώς υπάρχει η περίπτωση σε ζυγό αριθμό να σπάσει το κοπάδι σε ζευγάρια..δε συμβαίνει και κάθε ημέρα,αλλά συμβαίνει ;)

Χρηστος Ζ. 28-03-14 00:38

ουτε και εγω εχω ξανακουσει κατι τετοιο.
χωρις παρεξηγηση και χωρις να χαλασω το θεμα, μπορεις να μας πεις λιγα πραγματα για αυτο, ισχυει για ολα τα κοπαδοψαρα? η να δωσεις καποιο λινκ με καποια πληροφορια.

nikos24 28-03-14 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 830085)
Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Δεν ξερω φιλε γιατι το ενυδρειο το πηρα απο ιδιωτη, πως μπορω να μαθω τι φωτισμος ειναι;

stav 28-03-14 06:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 830135)
Δεν ξερω φιλε γιατι το ενυδρειο το πηρα απο ιδιωτη, πως μπορω να μαθω τι φωτισμος ειναι;

Δες τι γραφει επανω στις λαμπες.

nikos24 28-03-14 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 830139)
Δες τι γραφει επανω στις λαμπες.

Γραφει SCHWABE L40

Να ρωτησω και κατι αλλο....
Ειναι αναγκαστικο να εχω κοπαδακια των 8 ψαριων; Ενας φιλος μου εχει πολλα απο 3-4 μονο και ειναι μια χαρα εδω και κανα 6μηνο τωρα..Δεν ειναι βεβαια κοπαδακια, ολα μαζι κολυμπανε αλλα θελω κι εγω να παρω πιο πολλα οχι μονο 2 κοπαδακια. Να εχω ας πουμε 4 τιγρακια, 4 τιγρακια αλλου χρωματος, 4 ψαρακια που να ταιριαζουν με τιγρακια κλπ και 2 μεγαλυτερα για να κανουν τη διαφορα. 2 γλυφτες και 2 για τα τζαμια (δε θυμαμαι πως τα λενε). Μπορω να το κανω ετσι;

Archimendes 28-03-14 14:58

Για τα τζάμια ξύδι απο έξω και σφουγγαρακι μαγνήτης για το μεσα (algae scrubber). To ψάρι γλείφτης (πλεκοστομος) γίνεται πάνω απο 15 εκατοστά, θέλει τουλάχιστον 200 λίτρα κ εξωτερικό φίλτρο σοβαρό.
Στα pet shop κάνουν έγκλημα που τους προτείνουν.
Μην το παράφορτώσεις με ψάρια, δεν θα σου αρεσει το αποτέλεσμα!

nikos24 28-03-14 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archimendes (Μήνυμα 830179)
Για τα τζάμια ξύδι απο έξω και σφουγγαρακι μαγνήτης για το μεσα (algae scrubber). To ψάρι γλείφτης (πλεκοστομος) γίνεται πάνω απο 15 εκατοστά, θέλει τουλάχιστον 200 λίτρα κ εξωτερικό φίλτρο σοβαρό.
Στα pet shop κάνουν έγκλημα που τους προτείνουν.
Μην το παράφορτώσεις με ψάρια, δεν θα σου αρεσει το αποτέλεσμα!

Αρα να μην παρω γλυφτες; Καλυτερα. Μαγνητη εχω αλλα για το χαλικι δε χρειαζεται κατι; Δε θελω να το παραφορτωσω αλλα δε θελω μονο 2 κοπαδακια, δεν θα ειναι ωραιο. Συνολικα να ειναι 18 ψαρακια (16 μικρα τυπου τιγρακια και 2 μεγαλυτερα τυπου firemouth). Ετσι το εχει ο φιλος μου και ειναι πολυ ωραιο αφου βλεπεις διαφορετικα χρωματα και μεγεθη και ειναι κατι παρα πολυ ομορφο αισθητικα. Καλα δεν ειναι;

Παντως και σημερα μολις ανοιξε η λαμπα αμεσως πηγαν στη γωνια κατω απο το φιλτρο και στεκονται εκει... Απλα σημερα λιγο φευγουν απο το μερος τους πανε λιγο πιο εκει στα γρηγορα και μετα παλι στη γωνια τους.

stav 28-03-14 15:37

[QUOTE=nikos24;830176]Γραφει SCHWABE L40

Αυτο ειναι μπαλαστ,στην λαμπα τι γραφει;

nikos24 28-03-14 15:55

[QUOTE=stav;830189]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 830176)
Γραφει SCHWABE L40

Αυτο ειναι μπαλαστ,στην λαμπα τι γραφει;

Στη λαμπα λεει OSRAM 18W

stav 29-03-14 06:30

[QUOTE=nikos24;830193]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 830189)

Στη λαμπα λεει OSRAM 18W

Ειναι 18watt δεν ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Αφησε τα θα συνηθισουν,βαλε
χρονοδιακοπτη για ειναι σταθερη η φωτοπεριοδος.

ChocolatePuma 29-03-14 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 830193)

Ειναι 18watt δεν ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Αφησε τα θα συνηθισουν,βαλε
χρονοδιακοπτη για ειναι σταθερη η φωτοπεριοδος.

Καλημέρα
Χρονοδιακόπτη εχει και τα watt ειναι όντως πολύ λίγα

Ισως κάτι άλλο να φταίει - κι αυτό μάλλον είναι πως δεν εινα κοπάδι
Αυξησε τα σε 8-10, εφόσον λιτρα και φίλτρο, αντέχουν

nikos24 29-03-14 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 830299)
Καλημέρα
Χρονοδιακόπτη εχει και τα watt ειναι όντως πολύ λίγα

Ισως κάτι άλλο να φταίει - κι αυτό μάλλον είναι πως δεν εινα κοπάδι
Αυξησε τα σε 8-10, εφόσον λιτρα και φίλτρο, αντέχουν


Ναι εχω χρονοδιακοπτη.

Ειναι απαραιτητο να βαλω τοσο μεγαλα κοπαδια ή να βαλω αρκετα ψαρακια των 3 ας πουμε οπως εχει κανει ο γνωστος μου; Ειναι μια χαρα αυτουνου εδω και 6 μηνες και μαλιστα το φως το εχει ολη μερα ανοιχτο...

korasidikos 29-03-14 13:15

αυτα τα ψαρια αισθανοντε ανετα οταν ειναι κοπαδι!ετσι θα δεις και ωραιες συμπεριφορες απο αυτα!!;)

nazgul 29-03-14 13:15

Εφοσον μπηκες σε ενα φορουμ σαν κι αυτο, μπορεις να κανεις δυο πραγματα:

-να εκμεταλλευτεις τις απειρες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες, οπως και τις απειρες εμπειριες ατομων που αχολουνται χρονια με το χομπι, ωστε να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με ευτυχισμενους κατοικους.
-να ακουσεις οτι σου λεει ο καθενας και οτι γινει.

Τα κοπαδοψαρα, για καποιο λογο λεγονται "κοπαδοψαρα". Γιατι απαιτουν μεγαλο αριθμο ατομων, ωστε να νοιωθουν ασφαλη, αλλα και να διαχεεται η επιθετικοτητα σε πιο "νευρικα" ειδη, οπως τα τιγρακια. Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το γεμιζουμε με διαφορα ειδη, επειδη απλα μας αρεσουν, αλλα να γινεται οταν εχουμε τα καταλληλα λιτρα, το σωστο εξοπλισμο και παντα συμφωνα με τις αναγκες τους σε παραμετρους νερου και διαρυθμιση ενυδρειου.

nikos24 29-03-14 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 830330)
Εφοσον μπηκες σε ενα φορουμ σαν κι αυτο, μπορεις να κανεις δυο πραγματα:

-να εκμεταλλευτεις τις απειρες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες, οπως και τις απειρες εμπειριες ατομων που αχολουνται χρονια με το χομπι, ωστε να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με ευτυχισμενους κατοικους.
-να ακουσεις οτι σου λεει ο καθενας και οτι γινει.

Τα κοπαδοψαρα, για καποιο λογο λεγονται "κοπαδοψαρα". Γιατι απαιτουν μεγαλο αριθμο ατομων, ωστε να νοιωθουν ασφαλη, αλλα και να διαχεεται η επιθετικοτητα σε πιο "νευρικα" ειδη, οπως τα τιγρακια. Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το γεμιζουμε με διαφορα ειδη, επειδη απλα μας αρεσουν, αλλα να γινεται οταν εχουμε τα καταλληλα λιτρα, το σωστο εξοπλισμο και παντα συμφωνα με τις αναγκες τους σε παραμετρους νερου και διαρυθμιση ενυδρειου.

Παιδια δεν αμφιβαλλω γι'αυτα που λετε. Αλλωστε γι'αυτο ειμαι εδω και ρωταω ;)
Απλα λεω μηπως δεν ειναι ολα τοσο απολυτα γιατι εχω το παραδειγμα που σας ειπα παραπανω με τον γνωστο μου.
Αν ειναι θα βαλω 2 κοπαδακια των 8. Αλλα θα ηθελα και 2 μεγαλυτερα για να μην ειναι ολα μικρουλια. Firemouth μπορω να βαλω ή ποιο αλλο μεγαλυτερο μπορω;
Τελικα γλυφτες χρειαζονται ή οχι;

ChocolatePuma 29-03-14 14:54

Σε ενυδρείο 110 λιτρων, σωστα στρωμενο και με καλο φιλτρο, 2 κοπαδια των 8, μπορουν να μπουν, αρκει
1ον να απαιτουν τις ιδιες συνθηκες
2ον να τους παρεχεις τις συνθηκες που απαιτουν
3ον να μπορουν να συγκατοικήσουν

Οι περισσότεροι δεν επιλεγουν αυτο που εσυ θες, και προτιμουν ενα μεγαλυτερο κοπαδι από περισσοτερα μελη

Ο γλυφτης χρειαζεται, μονο αν σκοπευεις να μπεις στο δημοσιο!

Βρες λιγο χρονο να διαβασεις μερικα απ τα υπομνηματα στην ενοτητα των αρχαριων
Και βρες χρονο να διαβασεις τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις κι αυτων που σ αρεσουν και θες να βάλεις

nikos24 29-03-14 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 830340)
Σε ενυδρείο 110 λιτρων, σωστα στρωμενο και με καλο φιλτρο, 2 κοπαδια των 8, μπορουν να μπουν, αρκει
1ον να απαιτουν τις ιδιες συνθηκες
2ον να τους παρεχεις τις συνθηκες που απαιτουν
3ον να μπορουν να συγκατοικήσουν

Οι περισσότεροι δεν επιλεγουν αυτο που εσυ θες, και προτιμουν ενα μεγαλυτερο κοπαδι από περισσοτερα μελη

Ο γλυφτης χρειαζεται, μονο αν σκοπευεις να μπεις στο δημοσιο!

Βρες λιγο χρονο να διαβασεις μερικα απ τα υπομνηματα στην ενοτητα των αρχαριων
Και βρες χρονο να διαβασεις τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις κι αυτων που σ αρεσουν και θες να βάλεις

Χαχα καλοοοοοο, αρα δε χρειαζεται να παρω γλυφτη.

Οκ τελικα firemouth μπορω να βαλω ή καποιο μεγαλυτερο;

douran_p 29-03-14 16:01

απο 7-8 τιγρακια και πανω ειναι καλα....... 8α δεις μεγαλη διαφορα στην συμπεριφορα αλλα και στον τροπο που κινουνται στο ενυδρειο....... εγω καποτε ειχα 21......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02647 seconds with 11 queries