Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Καινούργιο υλικό φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6390)

neon 04-10-04 12:38

Καινούργιο υλικό φίλτρου
 
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας

Θέλω να ρωτήσω από την εμπειρία σας, πόσες περίπου ημέρες χρειάζεται κάποιο καινούργιο υλικό (μακαρόνι της sera) για να αποκτήσει την απαραίτητη βιολογία, τοποθετημένο σε φίλτρο στρωμένου ενυδρείου, έτσι ώστε να χρησιμοποιηθεί απευθείας σε καινούργιο ενυδρείο.

Μιχάλης

jpatou 04-10-04 12:52

Το μακαρόνι δεν είναι ενα υλικό που μπορεί να δημιουργήσει επάνω του μεγάλη αποικία βακτιρίων. Χρησιμεύει για κατακράτηση μεγάλων κομματιών αποβλήτων. Καλό είναι να έχεις πάνω από το μακαρόνι substrat για να έχεις σωστό βιολογικό φιλτράρισμα. Σε 15-20 μέρες το υλικό είναι έτοιμο.

neon 04-10-04 12:55

Πρόκειται για το Biopur Forte, το οποίο η sera δίνει ως υλικό βιολογικού φίλτρου. Το έχω τοποθετήσει σε στρωμένο ενυδρείο φίλου εδώ και μία εβδομάδα.

yiobi 05-10-04 11:42

Ειδικά το biopur forte δεν κάνει για αυτό που θέλεις. :cry:
Αυτό κάνει μόνο για μηχανικό φίλτρο για χοντρά κομμάτια.
Μην περιμένεις χάνοντας τον καιρό σου έτσι, αλλαξέ το... :?

neon 05-10-04 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiobi
Ειδικά το biopur forte δεν κάνει για αυτό που θέλεις. :cry:
Αυτό κάνει μόνο για μηχανικό φίλτρο για χοντρά κομμάτια.
Μην περιμένεις χάνοντας τον καιρό σου έτσι, αλλαξέ το... :?


Τότε γιατί το πουλάνε για βιολογικό;
Anyway τι υλικό μου προτείνεις για τη δουλειά που το θέλω;

lasal 05-10-04 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neon
Anyway τι υλικό μου προτείνεις για τη δουλειά που το θέλω;

Μπλέ σφουγγάρι

TAN 05-10-04 12:13

Εγω απο τη πλευρα μου θα σου πρωτινα το siporax...Ειναι λιγο ακριβουτσικο αλλα απεχει πολυ απο τα αλλα.... :wink:

Takis 05-10-04 14:19

Το biopur forte ειναι σχετικο με το siporax. Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο καλο, αλλα δεν ειναι απλα για μηχανικο φιλτραρισμα.

dantouan 05-10-04 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Το μακαρόνι δεν είναι ενα υλικό που μπορεί να δημιουργήσει επάνω του μεγάλη αποικία βακτιρίων. Χρησιμεύει για κατακράτηση μεγάλων κομματιών αποβλήτων.

Και τα 2 υλίκα τα οποια προτεινει η Sera εχουν τις ιδιοτητες για την αναπτυξη αποικιας βακτηριδιων.

1. Sera biopur

Το Sera biopur ειναι ενα πορωδες υλικο βιολογικου φιλτρου το οποιο λογω της ειδικης κατασκευης του αποφευγει το μπουκωμα απο τις ακαθαρσιες του ενυδρειου μας, ενω ταυτοχρονα οι ποροι του δημιουργουν τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης για την εποικηση των νιτροβακτηριων.

2. Sera siporax

Το Sera siporax ειναι επισης ενα υλικο βιολογικου φιλτρου το οποιο δρα συμπληρωματικα με το Sera biopur, ιδιαιτερα αποτελεσματικο σε μακροχρονια χρηση, με ενεργη επιφανεια εποικησης βακτηριδιων 270m3 ανα λιτρο Sera siporax.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries