Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πως μπορω να διωξω την φακη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35158)

gleboukas 03-11-09 22:07

πως μπορω να διωξω την φακη
 
Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να ξεφορτωθώ την φακή από την επφανεια του ενυδρείου μου η κανένα ψάρι που την τρώει??
Συνέχεια την βγάζω και την άλλη μέρα έχει γεμίσει πάλι
:smt084

mpampis 1969 03-11-09 22:15

Για να απαλλαγεις τελειως ειναι δυσκολο στο μονο ενυδρειο που δε μου στερειωνει ειναι σαυτο με τα αγγελοψαρα μου δεν αφηνουν ουτε για δειγμα.

gleboukas 03-11-09 22:18

Γι αυτο αρχισα να εχω προβλημα απο τοτε που εδιωξα τα δικα μου τα σκαλαρια.

kwstas_original 03-11-09 23:01

απλα μαζευεις σε μια σακουλιτσα οση περισοτερη μπορεις και μου στελνεις πμ να περασω να την παρω!!!:D
αν ξαναβγαλεις ακολουθεις την ιδια διαδικασια......!!!!!:smt044:smt044:smt044

Rigel 03-11-09 23:36

τα χρυσοψαρα την τρωνε απόσο ξερω.παντως οι ξιφοφόροι μου δεν αφηνουν ούτε για δείγμα..λουκουμι σου λεω!:)

kalaxan 04-11-09 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 386347)
τα χρυσοψαρα την τρωνε απόσο ξερω.παντως οι ξιφοφόροι μου δεν αφηνουν ούτε για δείγμα..λουκουμι σου λεω!:)


Tα δικά μου(χρυσόψαρα) την τσακίζουνε..
Τα είχα βάλει μπολικη μια φορα και μεσα σε μια μέρα εξαφανίστηκε σχεδόν όλη και γέμισε το ενυδρίο πράσινη κοπριά..

bokostas 04-11-09 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 386347)
τα χρυσοψαρα την τρωνε απόσο ξερω.παντως οι ξιφοφόροι μου δεν αφηνουν ούτε για δείγμα..λουκουμι σου λεω!:)

Τι φυτοφάγοι ξιφοφόροι είναι αυτοί βρε Rigel? Οι δικοί μου δεν της δίνουν καμία σημασία. Μήπως τους έχεις νηστικούς?

panos1972 04-11-09 01:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 386379)
Τι φυτοφάγοι ξιφοφόροι είναι αυτοί βρε Rigel? Οι δικοί μου δεν της δίνουν καμία σημασία. Μήπως τους έχεις νηστικούς?


Όντως! Οι ξιφοφόροι του bokostas που έβαλα στο ενυδρείο, ούτε να τη δούνε! Το ίδιο όμως και οι firemouth....
Ούτε στη μέρα νηστείας την ακουμπάνε!
Κάτι δεν κολλάει! Τα χρυσόψαρα του kalaxan τη rημάζουν! Και είναι η ίδια φακή από τον george...

gleboukas 04-11-09 09:55

και εγω εχω ξιφοφορους και εμενα δεν την τρωνε.
Λοιπον λεω να βγαλω καπακι και να την μαζεψω με την αποχη σιγα σιγα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 386338)
απλα μαζευεις σε μια σακουλιτσα οση περισοτερη μπορεις και μου στελνεις πμ να περασω να την παρω!!!:D
αν ξαναβγαλεις ακολουθεις την ιδια διαδικασια......!!!!!:smt044:smt044:smt044

Εισαι σιγουρος ?????????

kwstas_original 04-11-09 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas (Μήνυμα 386407)

Εισαι σιγουρος ?????????

ναι φιλε μου,χρειαζομαι μεγαλη ποσοτητα για ενα βουρκο που εχω στο μυαλο μου να κανω...!!:D
αν θα μπορουσες να με προμυθευσεις,θα ημουνα υποχρεος....δεν βρισκω με τιποτα μεγαλη ποσοτητα φακης...:rolleyes:

gleboukas 04-11-09 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 386411)
ναι φιλε μου,χρειαζομαι μεγαλη ποσοτητα για ενα βουρκο που εχω στο μυαλο μου να κανω...!!:D
αν θα μπορουσες να με προμυθευσεις,θα ημουνα υποχρεος....δεν βρισκω με τιποτα μεγαλη ποσοτητα φακης...:rolleyes:

Τοτε να σου δωσω :smt041:smt041

kwstas_original 04-11-09 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas (Μήνυμα 386412)
Τοτε να σου δωσω :smt041:smt041

να σε καλα!!!:p
μολις την μαζεψεις στειλε πμ!;)

Rigel 04-11-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 386379)
Τι φυτοφάγοι ξιφοφόροι είναι αυτοί βρε Rigel? Οι δικοί μου δεν της δίνουν καμία σημασία. Μήπως τους έχεις νηστικούς?

Απο tsamis..

Η ιδανική διατροφή τους πρέπει να περιλαμβάνει ζωντανές νύμφες κουνουπιών και δάφνιες, αλλά τρώνε χωρίς πρόβλημα και κατεψυγμένες τροφές, καθώς και τροφές σε φυλλαράκι και αποξηραμένες. Αρκεί βέβαια οι τελευταίες να έχουν μεγάλο ποσοστό σε τροφές ζωικές. Παράλληλα χρειάζονται και πρασινάδα και για αυτό τον σκοπό μπορούμε να τους δίνουμε σπανάκι και τροφές με μεγάλη περιεκτικότητα σε φυτικές ουσίες.

οι ξιφορόροι όπως και τα γκάπυ ειναι παμφάγα ασχέτως που οι περισσότεροι νομίζουν οτι είναι αποκλειστικά σαρκοφάγα!

Μηπως οι ξιφοφόροι σου είναι μικροι?Ειχα καμια 10καρια μικρους από μια γεννα στο ενυδρείο και δεν την αγγιζαν οπότε η φακή καλυψε όλη την επιφάνεια.Καθε βδομάδα πετουσα το μισο..καποια μερα ομως βγαλαν ουρες,και απο τότε...αντιο φακη!!:D

panos1972 04-11-09 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 386469)
Απο tsamis..

Η ιδανική διατροφή τους πρέπει να περιλαμβάνει ζωντανές νύμφες κουνουπιών και δάφνιες, αλλά τρώνε χωρίς πρόβλημα και κατεψυγμένες τροφές, καθώς και τροφές σε φυλλαράκι και αποξηραμένες. Αρκεί βέβαια οι τελευταίες να έχουν μεγάλο ποσοστό σε τροφές ζωικές. Παράλληλα χρειάζονται και πρασινάδα και για αυτό τον σκοπό μπορούμε να τους δίνουμε σπανάκι και τροφές με μεγάλη περιεκτικότητα σε φυτικές ουσίες.

οι ξιφορόροι όπως και τα γκάπυ ειναι παμφάγα ασχέτως που οι περισσότεροι νομίζουν οτι είναι αποκλειστικά σαρκοφάγα!

Μηπως οι ξιφοφόροι σου είναι μικροι?Ειχα καμια 10καρια μικρους από μια γεννα στο ενυδρείο και δεν την αγγιζαν οπότε η φακή καλυψε όλη την επιφάνεια.Καθε βδομάδα πετουσα το μισο..καποια μερα ομως βγαλαν ουρες,και απο τότε...αντιο φακη!!:D


Κι εμένα με παραξένεψε που δεν την τρώγανε. Οι ξιφοφόροι που μου έδωσε ο bokostas είναι καμιά 8 εκατοστά έκαστος (κι από τους πιό όμορφους που έχω δεί) και κανονικά θα έπρεπε να την τρώνε.... Εκτός κι αν.... Ρε bokostas! Τι μου έδωσες βρε άτιμε; Να τα τρίψω μήπως να δω αν ξεβάφουν κιόλας;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries