Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   απορια για διαρροες !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42610)

Manos 01-08-10 19:49

απορια για διαρροες !!!
 
οι αποριες μου συνεχιζουν... :P μου ειπαν οτι παιζει καποτε να εχω διαρροες στο ενυδρειο, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για προληψη ? η μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ενισχυσω την σιλικονη ? δεν θελω να δω το νερο να τρεχει στο πατωμα :P

tsilojohn 01-08-10 20:21

Κατα καιρους εχουν ανοιχτει θεματα απο χομπιστες για διαρροες αλλα ειναι ελαχιστοι και δεν νομιζω οτι πρεπει να σε αγχωνει αυτο το θεμα.
Επισης αν σου προκυψει διαρροη η θα την προλαβεις η απλα θα φωναξεις ενα πατωματζη:D
Νομιζω οτι σε αυτη τη φαση θα πρεπει να απολαυσεις την διαδικασια του στησηματος του ενυδρειου σου.

Manos 01-08-10 20:24

δηλαδη δεν υπαρχει τροπος ενισχυσης ? :P
να προσθεσω πχ σιλικονη στις επαφες.

kingrim 01-08-10 20:27

ειναι παλιο το ενυδρειο ειναι DIY ???? καμια φωτο ποσα λιτρα εχει κοντρες????

Γιαννης Μ5 01-08-10 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manos (Μήνυμα 468174)
οι αποριες μου συνεχιζουν... :P μου ειπαν οτι παιζει καποτε να εχω διαρροες στο ενυδρειο, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για προληψη ? η μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ενισχυσω την σιλικονη ? δεν θελω να δω το νερο να τρεχει στο πατωμα :P


Ολα τα αντικειμενα καποια στιγμη ισως να χαλασουνε.Το θεμα ειναι αν θα εχει ποτε διαρροη να εισαι εκει γιατι αλλιως .....Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να το ενισχυσεις περα απο το να προσεχεις μην το χτυπησεις δυνατα με καμια ριζα πετρα κτλ που θα εχεις μεσα.Να ξερεις ομως οτι τα εργοστασιακα ενυδρεια ειναι πολυ καλης ποιοτητας και σπανια εχουν προβληματα.Συνηθως οταν τα γεμιζουμε για πρωτη φορα τα παρακολουθουμε για τυχον διαρροες(πχ ελλατωματικες κολλησεις).Αν δεν δακρυζει τοτε το πιο πιθανο ειναι να μην αντιμετωπισεις ποτε προβλημα,οποτε μην αγχωνεσαι.Και πιστεψε με κανεις δεν θελει να δει το νερο να τρεχει στο πατωμα...;)

Manos 01-08-10 20:42

δοκιμασα να βγαλω φωτο αλλα η φωτογραφικη μου ειναι οτι νανε :P
θα κανω post αυριο το μεσημερακι που 8α εχει και καλο φωτισμο για να φαινετε το ενυδρειο καλα. 105 λιτρα ειναι το ενυδρειο, οι κοντρες τι ειναι ???

kostas82 01-08-10 22:59

1 Συνημμένο(α)
γεια σου μανο , οι κοντρες ειναι λωριδες γυαλιου τις οποιες τις κολαμε στο επανω και στο κατω μερος του ενυδρειου απο την μεσα πλευρα κατα μηκος καθετα στην μπροστινη οψη και καθετα στην πισω και επανω σε αυτες τις λωριδες κολαμε καθετα αλλες οι οποιες ενωνουν τις πρωτες, να δες στην φωτο ,η δουλεια τους ειναι να μην αφηνουν τις μεγαλες πλευρες να ανοιγουν απο την πιεση του νερου

Manos 02-08-10 06:30

οχι δεν εχει κοντρες :/ μπορω να βαλω μονος μου ? και αν ναι πως ?

Πάνος 08-08-10 11:26

για τι διαστασεις ενυδρειου μιλαμε??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries