Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σπαμένο Θερμόμετρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4794)

nkarvounis 24-03-03 13:24

Σπαμένο Θερμόμετρο
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Χθες μετά την καθιερωμένη νυχτερινή μάχη τα ψάρια μου αποφάσισαν, μην έχοντας με τι άλλο να ασχοληθούν και αφού επέλεξαν ότι η ώρα δεν ήταν τόσο περασμένη ώστε να ρίξουν κανέναν υπνάκο αποφάσισαν να μου σπάσουν το θερμόμετρο!!!!

Στο θέμα μας τώρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αφαίρεσα το θερμόμετρο από το ενυδρείο και το μόνο πράγμα που παρέμεινε μέσα είναι τα σκουρόχρωμα μπαλάκια τα οποία δεν γνωρίζω πόσο επιβλαβή είναι για το ενυδρείο.

Αναμένω τα σχόλιά σας :arrow:

soza 24-03-03 15:32

Οχι και πολυ καλο αυτο που επαθες....
Γενικα, τα θερμομετρα για τα ενυδρεια θεωρουνται σχετικα ασφαλη σε περιπτωση που σπασουν.....
Βεβαια, απο την αλλη ,σε ενα ενυδρειο ξαδερφου μου που εσπασε ενα θερμομετρο(ενα με μεταλλικα μπαλακια στο κατω μερος), εχασε ολα τα ψαρια μεσα σε τρεις μερες :? Αν και ειχε κανει μια αλλαγη νερου μετα απο το σπασιμο, συνεχισε να χανει διαδοχικα ψαρια , παροτι ειχε βγαλει καποια απο αυτα και τα ειχε βαλει σε καραντινα...
Αν υποθεσουμε οτι το θερμομετρο εχει μεσα καποια ποσοτητα οινοπνευματος ή ακομα χειροτερα υδραργυρο..τοτε τα αποτελεσματα δεν θα ειναι και τοσο καλα φοβαμαι...
Εκανες αλλαγες νερου? Ισως θα επρεπε να βαλεις και ανθρακα στο φιλτρο σου.....
Γιατι δεν αγοραζεις αυτα τα θερμομετρα που τοποθετουνται στην εξωτερικη πλευρα του τζαμιου του ενυδρειου? ειναι λιγο πιο ακριβα ,αλλα σιγουρα εντελως ασφαλη...
:wink:

BILAS 24-03-03 15:46

Δεν χρειαζετε να σου πω το εχεις δεις το ηλεκτρονικο που εχω, 18€ εχει βεβαια αλλα δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.
Το μονο που ξερω απο ιδια περιπτωση ειναι για το Οσκαρ που εχει παρει ο Giorgos απο τον φιλο μου οτι εχει φαει ενα θερμομετρο , μαλιστα ειχε χιλιοκοπει αλλα το καταπιε μαζι και με τον υδραγυρο.
Ακομα ζει και βασιλευει και βαζει τους ορους του τωρα πλεον στο ενυδρειο του Giorgos.

nkarvounis 24-03-03 15:51

Δεν έχουν χυθεί όλα τα μπαλάκια μέσα στο ενυδρείο, όσο για τον άνθρακα έχω μέσα στο φίλτρο διότι βρίσκομε μετά από θεραπεία. Νερό θα κάνω αλλαγή το απόγευμα μιας και το πρωί δεν προλάβαινα.

Να σου πω την αλήθεια δεν θα μου προξενήσει εντύπωση να χάσω όλα τα ψάρια μου βλέπεις ... πρώτα ασθένεια στο ενυδρείο μετά από 1 εβδομάδα πεθαίνει ο γάτος μου από ρήξη κοιλιακού διαφράγματος ε... για να τριτώσει το κακό μάλλον έχουν σειρά τα ψάρια!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Tolis 24-03-03 16:53

Για τα υπερ και κατα των εξωτερικων vs εσωτερικων θερμομετρων δες εδω: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=503

Οσοι εχετε οσκαρ και άλλα μεγαλα ψαρια, καλο ειναι τα θερμομετρα και τα θερμαντικα σας να ειναι προστατευμενα με ενα πλαστικο πλεγμα.

nkarvounis 24-03-03 17:00

Τόλη μου γνωρίζω και το Topic και τα υπέρ και τα κατά, όσο για τα θερμαντικά σώματα πίστεψε με είναι πολύ προστατευμένα.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα έχουμε απώλειες; μπορούμε να τις προλάβουμε;

Tolis 24-03-03 17:04

Δεν γνωριζω αν τα μπαλλακια ειναι υδραργυρος - το φοβαμαι ομως.
Κανε δυο τρεις καλες σκουπες σε συντομο χρονο - δεν μπορω να προτεινω τιποτα αλλο.

kroud 24-03-03 19:00

Αυτο μου ειχε συμβει και εμενα πριν μερικους μηνες.Φανταζομαι οτι σου εσπασε το κατω μερος του θερμομετρου που εχει τις μεταλλικες μπαλες.Οταν μου ειχε συμβει αυτο,εβγαλα οτι μεταλλικο μπορεσα να βγαλω αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι τα εβγαλα ολα.Μεχρι στιγμης δεν μου εχει συμβει τιποτα.Οποτε δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα εαν σου εχει μεινει κανενα μπαλακι μεσα(με επιφυλαξη).

polleni 25-03-03 04:15

Ο υδράργυρος δεν θα μπορούσε να είναι μπαλάκια ή σφαιρίδια και να ήθελε. Θα γινότανε απλά μία μεγάλη σταγόνα. Εκτός τούτου δεν είναι σκουρόχρωμος αλλά ασημένιος. Σκουρόχρωμα είναι τα σφαιρίδια από μολύβι τα οποία μπαινουν στα περισσότερα θερμόμετρα για να τα κρατάνε με την μύτη προς τα κάτω. Και, ναι, είναι τοξικά για τα ψάρια. Και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τα βγάλεις μιά και από ό,τι θυμάμαι δεν είναι καν μαγνητικά..

Giorgos 25-03-03 22:22

Σύμπτωση! Και μένα σήμερα τα δικά μου ψάρια κατάφεραν να σπάσουν το θερμόμετρο τους! Αλλά ήμουν πολύ τυχερός γιατί έσπασε μόνο η μύτη του θερμόμετρου με αποτέλεσμα τα σφαιρίδια να μείνουν σφινωμένα στην θέση τους.

Νίκο αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα πάρα πολύ καλή σκούπα στον βυθό κάθε 2-3 μέρες για αρχή. Είναι αδύνατο να εντοπιστούν αυτά τα σφαιρίδια μέσα στο χαλίκι.

kroud 25-03-03 22:36

Γιωργο εγω κανει σκουπα παρα πολλες φορες το βυθο απο εκεινη την ημερα.Ενδεχομενως και να τα εχω μαζεψει απλα δεν εχω προσεξει κατι.
Απο την στιγμη που δεν μου εχει παρουσιασει κατι μετα απο τοσους μηνες δεν βλεπω κανεναν λογο να ανησυχω.
Απο τοτε σταματησα να χρησιμοποιω τετοιου ειδους θερμομετρα.

sot-zoe 25-03-03 23:37

δηλαδή εάν τα σφαιρίδια είναι απο μολύβι, θα μπορεί να τα τραβήξει η σκούπα? :?:

kroud 26-03-03 00:12

Σωτηρη επειδη ειναι πολυ μικρα ενδεχομενως εαν υπαρχει σκουπα με μεγαλο στομιο,μπορει και να τραβηξει.Εγω προσωπικα δεν εχω δει κανενα οποτε δεν μπορω να ξερω εαν τα εχει μαζεψει ή υπαρχουν ακομα στο βυθο.Ετσι κι αλλιως δεν εφυγε και καμια μεγαλη ποσοτητα.Αντε να ειναι 4-5 σφαιριδια.Αντε βρες τα εκει μεσα. :roll:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries